Jump to content

Pomysły na nowe Projekty


ru.beus

Recommended Posts

Postanowiłem założyć odrebny wątek dla pomysłów na cykle / projekty w okolicach Warszawskich - a nuż się ktoś podłączy/zostanie zainspirowany, do założenia swojej skrzynki :-)

 

I. Cmentarze z okresu I-wojny światowej wokół Warszawy. Na razie jestem w trakcie gromadzenia informacji o lokalizacjach z terenu powiatu piaseczyńskiego (zrobiłem tylko pobieżny przegląd informacji dostępnych w różnych miejscach w internecie )- jako mi 'bliższych' i mających większą szansę na posadowienie kesza :-D

 

II. Miejsca pamięci poświęcone powstaniu/powstańcom styczniowym

 

III. Warszawskie parki - część keszyki ma / można jakiś przypisać, ale trochę jeszcze zostało.

Link to comment

Kilka miesięcy temu, szukając miejsca na nowego kesza, znalazłem "naklejkę" z gry "WaypointGame" zajrzałem tam na mapkę i znalazłem niezłą kopalnię pomysłów. Dla leniwych - są często gotowe opisy miejsc. Kilka miejsc/pomysłów mam nawet zapisanych na dysku i czekają na spokojniejsze czasy.

Link to comment

Postanowiłem założyć odrebny wątek dla pomysłów na cykle / projekty w okolicach Warszawskich - a nuż się ktoś podłączy/zostanie zainspirowany, do założenia swojej skrzynki :-)

 

I. Cmentarze z okresu I-wojny światowej wokół Warszawy. Na razie jestem w trakcie gromadzenia informacji o lokalizacjach z terenu powiatu piaseczyńskiego (zrobiłem tylko pobieżny przegląd informacji dostępnych w różnych miejscach w internecie )- jako mi 'bliższych' i mających większą szansę na posadowienie kesza :-D

 

II. Miejsca pamięci poświęcone powstaniu/powstańcom styczniowym

 

III. Warszawskie parki - część keszyki ma / można jakiś przypisać, ale trochę jeszcze zostało.

 

Ech znowu muszę się z Tobą nie zgodzić - pewnie nadajemy na całkiem innych falach :/

Nie widzę dużego sensu w punkcie projekcie I i połowie punktu II (Powstanie Styczniowe). Toczy i ekipa naprodukowali takich skrytek w setkę - i nawet jeśli się je zwiedzi - to mało z tego wynika. Trochę informacji o architekturze, niewiele o przebiegu wojny, kilka fajnych krajobrazów - ale poza statystykami nic się tam nie zyskuje. Ja osobiście w dalszym ciągu nie rozumiem przebiegu I wojny światowej w mojej okolicy choć niby była tam jedna z decydujących bitew. A myślę, że skrytki są fajną okazją do przekazania takiej wiedzy historycznej.

 

Punkt III jest ok.

Punkt II jest moim zdaniem najbardziej obiecujący o ile nie będzie to kolejna lista cmentarzy.

 

Ja osobiście zrobiłbym coś w tematyce harcerskiej i Powstania Warszawskiego z następujących powodów:

- temat nośny nawet za granicami kraju (książka N.Devisa "Rising '44", film "Uprisng", kapela Sabathon, film z lotu nad ruinami czy nawet ten http://twitter.com/pw1944.

- w dalszym ciągu jest sporo harcerzy w Warszawie (na czele z naszym prezydentem BK), dla których biegi i gry terenowe to chleb powszechni (przynajmniej u tych których ja znam) więc raczej i ta zabaw się im spodoba. A że zwykle wyjeżdżają za granicę to GC będzie dla nich idealnym miejscem na szukanie ciekawostek w miastach gdzie jadą.

-dodanie paru bardziej wyczynowych skrzynek T4-5 (coś dla wędrowników - starszych harcerzy i harcerek)

-nawiązanie współpracy z http://www.1944.pl/ może dało byś się coś fajnego u nich założyć

-harcerze mają różne sprawności i stopnie - by je zdobyć zwykle trzeba odbyć próbę lub zrobić skomplikowane zdanie. Długi multik, fajna nocna skrzynka lub gra Wherigo były by idealnym uzupełnieniem do tych prób. Na przykład w ZHR jest pięć stopni odpowiadających moim zdaniem stopniom trudności skrytki i terenu (http://pl.wikipedia.org/wiki/Stopnie_harcerskie)

-być może inne organizacje (np. Strzelcy) też będą zainteresowani fajnymi długimi (multi czy zagadki) skrzynkami

-cała tematyka żydowska - nie bez powodu pierwsza polska skrzynka to Ndebele

 

Fizycznie na pewno nie mogę Ci pomóc, ale merytorycznie chętnie wspomogę. Warszawa to super miasto i naprawdę zasługuje na atrakcyjne skrzynki. Ja na swojej wsi pod Krosnem zrobiłem coś takiego http://coord.info/GC3T4H3, http://coord.info/GC3RHXZ, http://coord.info/GC3T45J ale w Warszawie da się to zrobić 100x lepiej.

Jeśli znac GCVote to możesz zobaczyć oceny dla skrytek w Warszawie - o tyle to fajnie, że nie potrzebujesz konta premium by móc ocenić skrytkę.

 

Pozdrawiam

 

Darco

Link to comment

Draco - mało osób kojarzy, ze w okolicach Warszawy są takie cmentarze. O Galicyjskich wie 'pół świata', a o tych podwarszawskich mało kto.

Póki nie zacząłem się bawić w keszowanie, nawet nie wiedziałem, że coś takiego jest. I takie zapomniane historie mnie kręcą - podobnie jak powstanie styczniowe.

 

Powstanie Warszawskie - mam odmiennne doświadczenia. Nawet w lokalnym serwisie dwa całkiem fajne multaki wiodące śladem powstania na Powiślu (w planach do zaliczeniazima/jesien) i na Solcu (zaliczony), nie cieszą się zbytnią popularnoscią. Sa tradycjne kesze w najwazniejszych miejscach. Ale może jako 'lokals' mam spaczone spojrzenie.

tematyka żydowska - skrzyneczek w tym temacie jest trochę rozsianych po warszawie i okolicach. Można by się pokusić o zrobienie czegoś w 'cadykowego' w Górze Kalwarii.

Link to comment

 

-nawiązanie współpracy z http://www.1944.pl/ może dało byś się coś fajnego u nich założyć

Darco

 

Pytanie do Ojcow Zalozycieli Stowarzyszenia: 1944 to Muzeum Powstania, a Wy macie doswiadczenie w rozmowach z Organizacjami (vide PTTK). Mysle, ze warto byloby zrobic cos specjalnego w Muzeum (nie pomijam kesza Kolegi R00t7). Wirtual? WIGO?

W ramach swoich skromnych mozliwosci (obecnie mam mniej czasu niz jeszcze kilka miesiecy temu) moge i z przyjemnoscia pomoge.

Link to comment

Draco - mało osób kojarzy, ze w okolicach Warszawy są takie cmentarze. O Galicyjskich wie 'pół świata', a o tych podwarszawskich mało kto.

Póki nie zacząłem się bawić w keszowanie, nawet nie wiedziałem, że coś takiego jest. I takie zapomniane historie mnie kręcą - podobnie jak powstanie styczniowe.

 

Powstanie Warszawskie - mam odmiennne doświadczenia. Nawet w lokalnym serwisie dwa całkiem fajne multaki wiodące śladem powstania na Powiślu (w planach do zaliczeniazima/jesien) i na Solcu (zaliczony), nie cieszą się zbytnią popularnoscią. Sa tradycjne kesze w najwazniejszych miejscach. Ale może jako 'lokals' mam spaczone spojrzenie.

tematyka żydowska - skrzyneczek w tym temacie jest trochę rozsianych po warszawie i okolicach. Można by się pokusić o zrobienie czegoś w 'cadykowego' w Górze Kalwarii.

 

Jak uważasz, ale z tego co widziałem najwięcej FAV ma u Ciebie wojenna skrzynka MIG-21. Szczerze mówiąc grupa docelowa zainteresowanych Powstaniem Styczniowym jest w Polsce raczej mała.

Owocnych łowów...

Darco

Link to comment

Kilka miesięcy temu, szukając miejsca na nowego kesza, znalazłem "naklejkę" z gry "WaypointGame" zajrzałem tam na mapkę i znalazłem niezłą kopalnię pomysłów. Dla leniwych - są często gotowe opisy miejsc. Kilka miejsc/pomysłów mam nawet zapisanych na dysku i czekają na spokojniejsze czasy.

 

Moje ziomy, sam wlepiałem w pierwszej serii :)

Link to comment

MIG-21 nie jest wojenna :-) Ludzie po prostu lubią takie żelastwo - samoloty, czołgi, stare auta itp.

Skrzyneczka przy oddziale MWP na Sadybie, też zbiera 'ochy i achy', od tych co tam dotrą.

 

Jakby ktoś zrobił kesza na wystawie sprzętu przy Muzeum Wojska Polskiego w samym centrum warszawy, to byłby 'hicor' Warszawski. Tylko 'prostego' magnetyka tam się nie schowa, bo moje elizeum blokuje eksponaty.

Ale jeśli ktoś byłby skłonny tam coś jednak skitrać, mogę pomóc przy realizacji multaka/nietypowej - bo taką da się wcisnąć :-D

I chyba mam pomysł komu to mogę podrzucić :-P

Edited by ru.beus
Link to comment

Seba tematem będzie mógł się zająć niestety dopiero za tydzień, ale są pewne projekty na terenie Warszawy które już są w trakcie realizacji, więc pozwólcie że będę realizował wszystko chronologicznie :)

Pozdrawiam

tak, tak! Masz pelna racje!

Jak zrobisz to co robisz to bedziesz gierojem na 102! B)

Link to comment

Ech znowu muszę się z Tobą nie zgodzić - pewnie nadajemy na całkiem innych falach :/

Nie widzę dużego sensu w punkcie projekcie I i połowie punktu II (Powstanie Styczniowe). Toczy i ekipa naprodukowali takich skrytek w setkę - i nawet jeśli się je zwiedzi - to mało z tego wynika. Trochę informacji o architekturze, niewiele o przebiegu wojny, kilka fajnych krajobrazów - ale poza statystykami nic się tam nie zyskuje. Ja osobiście w dalszym ciągu nie rozumiem przebiegu I wojny światowej w mojej okolicy choć niby była tam jedna z decydujących bitew. A myślę, że skrytki są fajną okazją do przekazania takiej wiedzy historycznej.

Z jednym się zgodzę - nadajemy na różnych falach ;-) sam mam na Mazowszu 7 takich skrzynek + 2 w Beskidzie Niskim. A tego typu obiektów odwiedziłem tyle, że nie zliczę i zawsze chętnie odwiedzam kolejne :-)

 

Myślę że warto część z nich okeszować, bo faktycznie mało kto o nich wie, ale chyba nie ma sensu wszystkich... ot co ciekawsze, bardziej klimatyczne, tam gdzie da się znaleźć fajną miejscówkę na skrzynkę, nic na siłę :-)

 

Tutaj jest info o cmentarzach z I wojny: http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/1914 - co znamienne, jest to baza danych na stronie rowerowej ;-D okazuje sie bowiem, że właśnie rowerzysci często nadają na podobnych falach i cyklogrobbing jest bardzo popularny.

Link to comment

i nawet jeśli się je zwiedzi - to mało z tego wynika.

 

Wynika przede wszystkim to, że się ruszy 4 litery sprzed monitora i odwiedzi się miejsce szczególne. Odwiedziłem takich cmentarzy już ok 200 i wciąż odwiedzam kolejne, nawet, jeśli nie ma tam skrytki, bo każdy jest inny i z każdym wiążą się ciekawe historie dawne jak i współczesne. PTTK przyznaje odznaki za odwiedzenie określonej liczby tych obiektów, po tych cmentarzach wytyczane są szlaki turystyczne. Na pewno jest tam więcej ciekawych historii i krajobrazów niż przy keszu ukrytym w skate parku i na pewno można się więcej dowiedzieć, niż odwiedzając zamek, do którego CAŁY opis kesza brzmi "Szybka skrzynka u wejścia do Zamku w [...]", albo przy pomniku, o którym to się JEDYNIE dowiadujemy, że był ulubionym miejscem zabaw autora w dzieciństwie i że przy zakładaniu był to ostatni dzień pobytu autora w tej miejscowości. Aż dziw, że nie dodał, co jadł tego dnia na obiad...

Edited by toczygroszek
Link to comment

Ruby, fajny pomysł z "Polskie Meteoryty - Baszkówka", ale dlaczego to nie jest earthcache? :(

 

Jeśli na miejscu upadku obecnie są tylko krzaki i żadnego śladu po uderzeniu w postaci np. leja, to nie ma sensu robić tam EarthCache. Można natomiast jako zupełnie osobny temat zrobić EathCache wymagający odwiedzenie muzeum z eksponatem.

Link to comment

no tak, jest w tym racja, jest tam pole ;))) nota bene, szkoda, że takiego krateru nie ma... rozmawiałem raz z muzeum ziemi w wawie, oni mają kawałki kilku fajnych meteorytów które spadły na terenie polski. ale zrobienie zdjęcia dla potrzeb EC brali już prawie jako "akt złodziejski"... w muzeum geologii jest zupełnie inna atmosfrea, ale tam z kolei meteoryty - oni mają tą baszkówkę - nie są wystawiane na pokaz :huh:

Link to comment

rozmawiałem raz z muzeum ziemi w wawie, oni mają kawałki kilku fajnych meteorytów które spadły na terenie polski. ale zrobienie zdjęcia dla potrzeb EC brali już prawie jako "akt złodziejski"...

Czyżby nie wiedzieli że: http://www.prawo.egospodarka.pl/55465,Zakaz-fotografowania-w-muzeach-niedozwolony-wg-SOKiK,1,84,1.html ?

 

O, to znakomita informacja! Zawsze wydawało mi się kuriozalne, że obejmuje się zakazem fotografowania eksponaty w muzeach, będące dobrem narodowym, a więc naszym wspólnym.

Link to comment

i nawet jeśli się je zwiedzi - to mało z tego wynika.

 

Wynika przede wszystkim to, że się ruszy 4 litery sprzed monitora i odwiedzi się miejsce szczególne. Odwiedziłem takich cmentarzy już ok 200 i wciąż odwiedzam kolejne, nawet, jeśli nie ma tam skrytki, bo każdy jest inny i z każdym wiążą się ciekawe historie dawne jak i współczesne. PTTK przyznaje odznaki za odwiedzenie określonej liczby tych obiektów, po tych cmentarzach wytyczane są szlaki turystyczne. Na pewno jest tam więcej ciekawych historii i krajobrazów niż przy keszu ukrytym w skate parku i na pewno można się więcej dowiedzieć, niż odwiedzając zamek, do którego CAŁY opis kesza brzmi "Szybka skrzynka u wejścia do Zamku w [...]", albo przy pomniku, o którym to się JEDYNIE dowiadujemy, że był ulubionym miejscem zabaw autora w dzieciństwie i że przy zakładaniu był to ostatni dzień pobytu autora w tej miejscowości. Aż dziw, że nie dodał, co jadł tego dnia na obiad...

 

Oj tam, oj tam - ile trzeba arogancji (bo o głupotę czy złą wolę Cię nie podejrzewam) by podawać przykłady nie dokończonych skrzynkach. Ale do rzeczy wszystkie trzy maja już opisy - zapraszam i dziękuję za zmotywowanie do ich dokończenia. W razie błędów daj znać to poprawię.

 

Zamek/Castle Dąbrówka Starzeńska

Armata - hołd dla Łukasza Cieplińskiego

Skate Park

 

A co do mojego menu - cóż mam osobną skrzynkę o tym :)

Moje Menu

 

Zaprawszam

Darco

Link to comment

Skoro tak popularne robią się projekty :) to mam pomysła na zrobienie kolejnego :) Szlak Architektury Drewnianej. http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Architektury_Drewnianej

 

Obiektów cała masa. Mogę spróbować ogranąć listę dla małopolski. Ktoś się przyłączy dla innych województw?

 

Czy lista obiektów w projekcie może być podzielona na osobne województwa a potem jeszcze na osobne trasy? Czy coś w rodzeju podlist.

Edited by X2_Team
Link to comment

Witam,

jest to moj pierwszy post na forum, ale to co teraz zdecydowalem sie napisac nurtowalo mnie od dluzszego czasu. Wiem ze z moimi trzydziestoma znalezieniami nie mam tu wlasciwie prawa glosu, jednak chcialbym wyrazic moja opinie.

 

Bardzo doceniam powstanie projektu [Cmentarzy wojennych] jak i wysilek wlozony w jego relizacje, ale wydaje mi sie, ze nie jest to jeszcze odpowiedni czas, bo skrytek w Polsce jest jeszcze stosunkowo malo. W wyniku tego , na podkarpaciu na przyklad w mojej okolicy 8/10 skrytek sa to skrytki "cmentarne". W takiej sytuacji z czym moze kojarzyc sie geocaching nowemu uzytkownikowi? Ano z cmentarzami. I prawda jest taka, ze po odnaleieniu kilku takich skrytek zaczynaja one nie tylko nudzić, ale nawet irytowac. A wyboru tak jak mowilem nie ma, bo jest tych keszy tak duzo. Takie jest przynajmniej moje, i paru moich znajomych zdanie. Uwazam ze z realizacja projektu nalezaloby poczekac az ilosc innych slrzynek na to pozwoli.

 

Mam nadzieje ze moja wypowiedz nie zostanie uznana za niestosowna, pozdrawiam

DuzyKuba

Edited by nemrodek
moved post
Link to comment

Witam,

jest to moj pierwszy post na forum, ale to co teraz zdecydowalem sie napisac nurtowalo mnie od dluzszego czasu. Wiem ze z moimi trzydziestoma znalezieniami nie mam tu wlasciwie prawa glosu, jednak chcialbym wyrazic moja opinie.

 

Bardzo doceniam powstanie projektu jak i wysilek wlozony w jego relizacje, ale wydaje mi sie, ze nie jest to jeszcze odpowiedni czas, bo skrytek w Polsce jest jeszcze stosunkowo malo. W wyniku tego , na podkarpaciu na przyklad w mojej okolicy 8/10 skrytek sa to skrytki "cmentarne". W takiej sytuacji z czym moze kojarzyc sie geocaching nowemu uzytkownikowi? Ano z cmentarzami. I prawda jest taka, ze po odnaleieniu kilku takich skrytek zaczynaja one nie tylko nudzić, ale nawet irytowac. A wyboru tak jak mowilem nie ma, bo jest tych keszy tak duzo. Takie jest przynajmniej moje, i paru moich znajomych zdanie. Uwazam ze z realizacja projektu nalezaloby poczekac az ilosc innych slrzynek na to pozwoli.

 

Mam nadzieje ze moja wypowiedz nie zostanie uznana za niestosowna, pozdrawiam

DuzyKuba

 

Stwórzcie jakiś ciekawy projekt a przynajmniej ja po nowym roku coś w okolicy zasadzę. Choćby wspomniany przez X2Team Szlak architektury drewnianej - część podkarpacka, można też okeszować Wisłok - bardzo ciekawa i zróżnicowana rzeka przepływająca przez multum ciekawych miejsc, korona Beskidu Niskiego, Węgierski Trakt i wszystko związane z winem i jago niegdysiejszą stolicą czyli Krosnem, niesamowite kapliczki Beskidu Niskiego pojawiające się nagle z zaskoczenia gdzieś w krzakach w środku lasu. Opuszczone wsie, ciekawe miejscówki związane z rajdem rzeszowskim,..... przygotujcie spis miejsc, pomysł. Ja mogę pomóc choćby w przygotowaniu arkusza pod projekt.

 

Edit: proszę o wyłączenie wątku w nowy temat: "Podkarpacie"

Edited by u810
Link to comment

Skoro tak popularne robią się projekty :) to mam pomysła na zrobienie kolejnego :) Szlak Architektury Drewnianej. http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Architektury_Drewnianej

 

Obiektów cała masa. Mogę spróbować ogranąć listę dla małopolski. Ktoś się przyłączy dla innych województw?

 

Czy lista obiektów w projekcie może być podzielona na osobne województwa a potem jeszcze na osobne trasy? Czy coś w rodzeju podlist.

 

Haha, właśnie zabierałem się do robienia tego projektu :)

Sądzę, że lepiej zrobić całość bez dzielenia na trasy i tak kesze będą przybywać nieregularnie, a po drodze będą inne geocache, więc nikt się nie będzie sztywno trzymał trasy. Najlepiej moim zdaniem w jednym projekcie zrobić małopolskie, w kolejnych inne województwa.

Link to comment

Przyłączę się tu do głosu u810. Tak, projekt CZ ruszył jako pierwszy i namawiałem do jego realizacji, zanim jeszcze powstał jako "projekt". Stąd też przygotowuję inne projekty, żeby "odciążyć" nieco te miejsca - przykładem są "rynki", teraz będzie ruszać szlak architektury drewnianej, ponadto mam jeszcze klika innych rzeczy w zanadrzu i zrobię, jak tylko znajdę czas.

Jednocześnie zachęcam do wymyślania własnych projektów, a także do zakładania geocache w innych ciekawych miejscach,nie objętych projektami. Na Podkarpaciu wiele jest malowniczych zakątków, których nie sposób włożyć do jakiejś zamkniętej listy, a są warte kesza.

Link to comment

Toczygroszku, mnie nurtuje inna sprawa. I to pewnie raczej do Spidera też kwestia. Czy dałoby się stowrzyć jakiś system informujący o postępach w odkrywaniu projektu dla szukających? Coś jak puzzle u czechów. Na chwilę obecną projektów przybywa, ludzie zaczynają szukać i powoli moga się zacząć gubić co już w projekcie zrobili i ile im jeszcze zostało, poza tym pozostaje kwestia jakiejś nagrody za wytrwałość. Jakiś suwenir nie jest wymyslny a robi się miło gdysię zdobędzie coś.

Link to comment

Propozycja odnośnie strony "http://www.geocaching.pl/projects.php" - w ramach tabelki z listą projektów można by dodać kolumnę z linkiem do przypisanego projektowi wątku na forum?

 

Dobrze byłoby pokazać w tabeli lidera projektu (link do profilu użytkownika) aby było wiadomo z kim się kontaktować.

 

Analogicznie (na długie zimowe wieczory ;) można:

 

a ) dodać link w tej samej tabeli do pobrania GPX'a

 

b ) dodać w szczegółach projektu obok sekcji GPX, sekcję "dyskusja na forum" z w/w linkiem.

Edited by HighlanderPL
Link to comment

Jak sadzicie, jak jest minimalna liczba skrytek by ten zbior uznac za *projekt*?

 

Też się dziś nad tym zastanawiałem. Na razie nie ma problemów z projektami, ale jeśli staną się popularniejsze, to mogą zaistnieć rożne nieprzewidziane rzeczy. No bo można np. stworzyć projekt "Fontanny świetlne w Tarnowie" i będą tam 3 obiekty, ale na tyle blisko siebie, że z powodzeniem można zrobić z tego multaka. Ale np. można stworzyć projekt "Stolice Polski" też z 3 keszami i to już raczej za dużo na multaka, więc na projekt (moim zdaniem) jak najbardziej. Z kolei np. projekt "pomniki w Nowym Sączu" wprawdzie obszarowo spokojnie nadawałby się na multaka, ale ilościowo byłoby to zapewne karkołomne zadanie.

Zobaczymy w jakim to pójdzie kierunku. Mam tylko nadzieję, że nie stanie się zarzewiem niepotrzebnych sporów.

Link to comment

Hehehehe.

Jak widze zapanowala moda na projekty.

Jak taka dalej pojdzie to kazdy kesz znajdzie sie w odpowiedniej przegrodce z odpowienia nazwa projektu.

Tak szczerze mowiac sam nie wiem czemu ma to sluzyc.

Bo wezmy na ten przyklad projekt "TRAMWAJE". Skoro sam takiego jedengo "okeszowalem" w Podgorzynie (wiecie gdzie to jest? :lol:) i znalazlem inny "okeszowany" tramwaj w Legnicy (ba tam teraz sa dwa kesze w odlegolsci 3m!!!!! :lol:) i calkiem przypadkowo zaliczylem jakiegos kesza przy historycznej zajezdni tramwajowej w Poznaniu to jakos nie widze sie specjalnie pedzacego do np. Wloclawka obejrzec resztki torowiska albo nawet nieresztki.

Albo inaczej.

Fakt, ze znalazlem kesza przynaleznego do jakiego projektu ma sprawic u mnie poczucie wiekszej satysfakcji?

 

W sprawie tzw. "projektow" widze tylko niepotrzebne stwarzanie nowych zatargow z lokalnym serwisem. Dlaczego? Bo na ten przyklad kesz, ktory znalazlem w Poznaniu byl z serwisu OC.

Po co tam drugiego sadzic? A takich przykladow mozna mnozyc w zaleznosci od "projektu".

No ale to jest tylko moje zdanie, z ktorym calkowicie sie zgadzam. :P

Link to comment

Jak widze zapanowala moda na projekty.

 

Tak szczerze mowiac sam nie wiem czemu ma to sluzyc.

 

Projekty pomagają znaleźć powód, by założyć kolejną skrytkę, po za tym ułatwiają nowym wciągnięcie się w zakładanie. Mi np w życiu nie przyszłoby mi do głowy zakładać kesza na jakimś pagórku w Bogatyni (choć jeżdżę tam co najmniej raz na dwa miesiące) gdyby nie projekt...

Nie każdy ma taką inwencję twórczą jak ty... ;-)

Projekt mobilizuje i ułatwia zadanie - jest temat, wyznaczone miejsce, pomysł na opis. Moim zdaniem projekty przyczyniają się do rozwoju i niech ich powstaje jak najwięcej. A potem nie szybko zapełniają się fajnymi skrytkami ;-)

Link to comment

[...]Tak szczerze mowiac sam nie wiem czemu ma to sluzyc.

[...]

Albo inaczej.

Fakt, ze znalazlem kesza przynaleznego do jakiego projektu ma sprawic u mnie poczucie wiekszej satysfakcji?

[...]

 

Tak jak pisał QVIXOTE, wszystko zależy od pomysłu autora, projekt może być początkiem, impulsem który ma rozruszać lokalnych keszerów, potem może być przecież seria (choć w sumie projekt sam w sobie jest serią) jak seria to bonus... można też wzajemnie pomagać sobie przy serwisie itp.

Link to comment

Tak na prawdę historia "projektów" sięga kilka lat wstecz. Niejaki sm@rt_pl zaczął zakładać skrytki przy budowlach hydrotechnicznych Wisły, nadając im nazwy "Wisła" oraz na którym kilometrze punkt ten się mieści. Sam nazwał to "projekt 'Wisła'" (nie mylić z "akcją 'Wisła'"!) i zachęcał w opisach swoich keszów do współtworzenia projektu. Tutaj eden z tych keszy:

http://coord.info/GC1FB1Y

Jakiś czas później zacząłem zakładać kesze przy cmentarzach zachodniogalicyjskich i pomyślałem sobie, że to bardzo wdzięczny temat do zakładania keszy i wielokrotnie na łamach forum czy w rozmowach prywatnych zachęcałem ludzi do okeszowywania tych obiektów. Znalazło się kilku geocacherów będących pasjonatami tego tematu. Ponieważ jednak wklejanie co jakiś czas zaktualizowanych mapek było mało wygodne, Spider zrobił to w takiej formie, jak jest obecnie. Zaraz się pojawiła Twierdza Kraków, a potem kolejne projekty i rosną jak grzyby po deszczu. Najwyraźniej ludziom się spodobało.

 

A co do celowości - czasem jadę przez jakiś teren, gdzie ktoś założył kesza nie związanego kompletnie z niczym, bo najprawdopodobniej nie miał pomysłu. Projekty m.in. mają więc spełniać rolę bazy pomysłów. Na przykładzie Małopolski widzę, że najwięcej keszy ostatnio powstało właśnie tych należących do projektów.

Jest jeszcze dodatkowa rola - niektóre obiekty są dobrze opisane i skatalogowane, jak np cmentarze zachodniogalicyjskie. Są jednak obiekty, dla których nie ma takiej wspólnej bazy, a przynajmniej nie jest łatwo dostępna, może to być więc źródło informacji nie tylko dla geocacherów.

 

Do ochkarola:

Temat tramwajów proponuję poruszyć w dedykowanym wątku.

Temat lokalnego serwisu to wątek na forum lokalnego serwisu.

Natomiast to, jak kto sobie wykorzysta bazę danych z projektów, to już zależy od indywidualnych upodobań.

Link to comment
Temat tramwajów proponuję poruszyć w dedykowanym wątku.

Temat lokalnego serwisu to wątek na forum lokalnego serwisu.

Natomiast to, jak kto sobie wykorzysta bazę danych z projektów, to już zależy od indywidualnych upodobań.

I to jest niby odpowiedz na moje watpliwosci zwiazane z szeroko pojetym tematem "PROJEKTY"?

Mogles sobie darowac :lol:

Link to comment

Jeśli chcesz dyskutować na temat projektu "tramwaje". to zapraszam do stosownego wątku, z resztą moderator nawet o to prosił, żeby sprawy dotyczące poszczególnych projektów omawiać w dedykowanych wątkach. Każdy projekt jest inny i na inne problemy napotyka.

 

Dyskusja na temat lokalnego serwisu wiadomo do czego zawsze prowadzi, więc nie będę się wypowiadał na ten temat.

 

Natomiast przykłady do czego komu potrzebne projekty kilkoro ludzi już podało. Ja też dzięki projektowi Twierdza Kraków pokusiłem się o założenie dwóch keszy tam pasujących.

Link to comment

Nie chce dyskutowac na tema projektu "tramwaje".

Gdybym napisal o, powiedzmy, zabytkowych hydrantach i stacjach uzdatniania wody tez bys mnie odeslal do odpowiedniego watku?

Nie chce tez tutaj dyskutowac na temat lokalnego serwisu. A skoro uwazacie ze 34 kesze na jednym "hydrancie" to nie problem. No coz, przyjmuje to do wiadomosci.

Wiec jak widac mogles sobie darowac,.:lol:

Link to comment
W sprawie tzw. "projektow" widze tylko niepotrzebne stwarzanie nowych zatargow z lokalnym serwisem. Dlaczego? Bo na ten przyklad kesz, ktory znalazlem w Poznaniu byl z serwisu OC.

Czy z tego powodu poklociles sie z kims? Ochkarol, mam wrazenie, ze szukasz dziury w calym, bo jesli znalazles nie to czego szukales (opis kesza powinien byc jednoznaczny), to odkladasz i szuksz dalej. Nie widze powodu do konfliktu, ale moze jestem za prosty.

Link to comment

@ochkarol

 

A mi się projekty podobają, bo trudno żeby mi się nie podobały skoro wspólnie z toczygroszkiem je wymyśliliśmy ;)

 

Nie widzę problemu z tym, że każdy kesz znajdzie sie w odpowiedniej przegrodce z odpowienia nazwa projektu. W niczym to nie przeszkadza. Ba, nawet kesz może być w kilku projektach - np. dany szczy może być w Koronie Gór Polskich jak i Koronie Sudetów i nie powoduje to żadnego problemu.

 

Projekty mają również inny plus - część z nich pokrywa się z odznakami PTTK. Np. odwiedzając wszystkie skrytki w Koronie Sudetów (jak powstaną) od razu kwalifikujemy się do otrzymania odznaki PTTK. Ja mam w planach stworzenie kilku projektów które właśnie będą powiązane z odznakami PTTK :)

Link to comment

Przy okazji chciałem zauważyć, że obecnie są 3 kategorie projektów w zależności od zasięgu. Wprowadziliśmy kategorię "projekty lokalne" dla tych, które obejmują niewielki obszar (miasto, gmina, masyw górski itp.). Obejmują one kilkanaście-kilkadziesiąt punktów na tyle oddalonych od siebie, że nadają się na założenie osobnych keszy, natomiast ich liczba jest za duża do stworzenia jednego multikesza. Nadają się idealnie na zrobienie skrytki bonusowej, do której potrzebne będzie znalezienie wszystkich lub wybranych skrytek z projektu.

Link to comment

No i bardzo dobrze.

Przeciez nigdzie nie napisalem, ze projekty sa zle i trzeba je tepic wszelkimi metodami. Jedynie mam lekkie zastrzezenie w kwestii powielania "miejscowek" i tylko tyle,

Jezeli jest takie zapotrzebowanie to ja jestem jak najbardziej za.

Co wcale nie musi oznaczac, ze chce w czyms takim uczestniczyc.

Jakos tak mam wrodzona niechec do ustawiania pod sznureczek, klasyfikowania, przyporzadkowania, takiego chodzenia w stadzie, bo tak to odbieram.

No chyba moge miec inne zdanie i nie musze sie z nim kryc, prawda?

W kazdym razie serdecznie zapraszam do odwiedzania moich wlasnych "projektow". B)

PS

Hehehehehe.

Wlasnie zauwazylem, ze uczestnicze w czyms takim. :lol:

Edited by ochkarol
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...