Sign in to follow this  
Followers 0
Kwiatuszek&Kopytko

Niepełnosprawni - polecane skrytki i trasy

7 posts in this topic

Witam,

jeśli ktoś może polecić dłuższe trasy turystyczno-skrytkowe, które w dużej mierze są dostępne dla wózków inwalidzkich, to będę wdzięczna za namiary na terenie całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem terenów pozamiejskich.

Wiem, że niektóre skrytki mają stosowny atrybut, ale z doświadczenia wiem też, że nie zawsze jest on zgodny z rzeczywistością. Jechanie samochodem do jednej skrytki, a potem przekonanie się na miejscu, że to lipa - nie ma sensu. Nie zawsze też autorzy tras, które byłyby do pokonania na wózku, umieszczają taki atrybut w listingu. Proszę więc o podzielenie się wiedzą z terenu i z praktyki. Gdzie na weekend na wózku na skrytki?

0

Share this post


Link to post

Obawiam się, że najbezpieczniejsze pod tym względem będą centra miast (typu stare miasto). Oczywiście część keszy będzie gdzieś tam w znaku, czy wyżej za rynną, ale i tak będzie też sporo niżej położonych. Poza miastem raczej gorzej. Próbowałem sobie przypomnieć czy widziałem dłuższe ścieżki "w terenie" o takich właściwościach i nic ta próba nie dała. Nawet w parku najłatwiej ukryć kesza gdzieś w krzakach czy dziupli...

0

Share this post


Link to post

Zachęcam osoby na wózkach do zakładania własnych traili przeznaczonych dla innych osób na wózkach. Osobie w pełni sprawnej czasem trudno jest sobie wyobrazić, co jest dostępne z wózka, a co nie. Wątpię też, by osoby sprawne zakładały kesze specjalnie zmyślą o niepełnosprawnych, kryteria doboru miejsca to bezpieczeństwo skrytki, ciekawy kamuflaż, trudność terenowa, ładny widok itp. i jeśli kesz spełnia przy tym kryteria wózka to jest to tylko przypadek.

2

Share this post


Link to post

Potrzebne jest doprecyzowanie problemu :-)

Czy :

a) zarówno skrytki jak i trasa mają być w pełni osiągalne dla osoby na wózku.

b ) trasa ma być dostępna do samodzielnego poruszania się dla odoby na wózku (czasem z asystą, ale jako wyjątkową sytuacją) a kesze w większości mogą, ale nie muszą być możliwe do podjęcia.

c ) założenia co do trasy jak wyżej, ale kesz dostępny bezpośrednio dla wózkowicza to szczególny wyjątek

Jeśli coś pomiędzy b a c, to z ładnych widokowo miast i mejsc w Polsce, w których byłem na keszowaniu zaryzykowałbym:

Bydgoszcz, Łomżę, Tarnów, przedwojenną część Gdyni, Gdańsk ale poza sezonem i z wybranymi miejscami w Oliwie (okolice katedry i Park Oliwski), Łódź, Żyrardów, Opole.

0

Share this post


Link to post

Ze swej strony dołożę Podkowę Leśną - niby miasteczko a klimat zupełnie wakacyjny (sprawdzone w terenie!)

Precyzując temat: chodzi o wspólne wyprawy z osobą na wózku więc skrytki nie muszą być dostępne dla osoby na wózku, bo po finał wyskoczy pełnosprawny. Chodzi tylko o to, żeby trasa dawała się pokonać na wózku przy asyście osoby sprawnej. Np. Lekkie wzniesienie nie jest problemem, ale już stanowi wyzwanie. Wózkowicz bez elektryka nie jest w stanie podjechać a podprowadzić wózek z osobą dorosłą jest dość ciężko. Tak samo droga gruntowa - są lepsze i gorsze, ale niektóre zupełnie komfortowe. Każdy, kto jeździ rowerem lub biega z dziecięcym wózkiem powinien wyczuć problem.

Za sugestie dziękuję - zaatakujemy Żyrardów :-)

 

0

Share this post


Link to post

W takim układzie mogę polecić moją serię ZOO w Krakowie. Cała trasa jest asfaltowa, w większości płaska. Jest jedno podejście, ale nie bardzo strome i też jest asfalt. Wszystkie skrytki ukryte są w promieniu kilku, kilkunastu metrów od drogi.

Serii "Wały Wiślane", niestety, już nie polecę, bo choć od skrytki #001 do skrytki #084 przejdziesz spokojnie asfaltem, to ostatnie 50m na zakończenie pętli (dojście do kładki dla pieszych i rowerzystów przez Wisłę to dość strome podejście wąską, kamienisto-błotnistą ścieżką. Takich mamy inteligentnych projektantów. Zresztą na "wałach" skrytki niejednokrotnie są już w pewnej odległości (często trzeba zejść z wału i iść w krzaki).

W centrum Krakowa (w obrębie od Rynku do Plant) też wszędzie z wózkiem dojdziesz. Dalej to już gorzej, bo auta parkują wszędzie i możecie się nie przecisnąć.

Spoza Krakowa w tym momencie przypominam sobie ciekawą serię skrytek w Ostrowie Wielkopolskim wokół jakiegoś jeziora - cała trasa asfalt lub kostka brukowa, skrytki w pobliżu szlaku. Też mogę polecić.

0

Share this post


Link to post

Przyznam się, że od czasu do czasu robię kesze z myślą o takich osobach - przy czym mam na myśli niepełnosprawność ruchową, a nie inne rodzaje (np. intelektualna czy narządu wzroku). Rozglądam się wtedy za utwardzoną nawierzchnią i miejscem ukrycia w zasięgu ręki od wózka - przy czym w moim odczuciu taki zasięg kończy się ok 1,5-1,6 m nad ziemią.

Trochę ponad 2 lata temu z predatoreke robiliśmy krótką (nieopublikowaną) serię z myślą o osobach poruszających się na wózku na terenie parku leśnego w granicach Warszawy. Problemem był miejscami grząski teren - ale i oczywista obecność innych keszy w terenie. W efekcie 20% znalazła się w miejscach dostępnych niestety dla asysty (konieczność zejścia ze ścieżki), a kilka dostępnych warunkowo.  Z dzisiejszej perspektywy zrobiłbym to w innym miejscu. Po założeniu testerem naszym miał być autentyczny człowiek na wózku z asystą - ale po umiejscowieniu keszy w terenie temat umarł. Może do tego wrócę.

Problem jest chyba głównie taki, że lasy są tam gdzie piasek albo bagno, a wózek jest cięższy niż rower. Parki leśne bywają różne i zwykle mają twardszą nawierzchnię, ale i mnóstwo mugoli. Tak sobie myślę, że może droga wzdłuż ogrodzenia przez łąki nie byłaby zupełnie zła na potencjalnego traila - taka wydeptana droga wzdłuż ogrodzeń pastwisk czy sadów.

Także chyba zrobienie traila dla poruszających się na wózku mugoloodpornego może być trudne i chyba pozostają pojedyncze sztuki do podjęcia.

Co mogę polecić? Wskaźnik T raczej jest w miarę obiektywny dla niskich trudności terenu.

 

Edited by hiuppo
0

Share this post


Link to post

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0