Jump to content

Korona Gór Polskich


u810

Recommended Posts

Tak wygląda arkusz do projektu Korona Gór Polski.

 

Opis:

 

Pomysł stworzenia „Korony Gór Polski” powstał w 1997 wśród dziennikarzy tworzących czasopismo „Poznaj swój Kraj”. Ideą stworzenia listy najwyższych szczytów* w poszczególnych pasmach była popularyzacja mniej znanych a często równie atrakcyjnych szlaków polskich gór. Pod koniec 1997 roku powstał Klub Zdobywców Korony Gór Polski na spotkaniu założycielskim została zatwierdzona lista 28 szczytów. Projekt „Korona Gór Polski” na geocaching.pl ma dać geocacherom krajowym i zagranicznym dodatkową zachętę poznawania tych pięknych zakątków naszego kraju i oczywiście przy okazji zrobienia tego co lubią najbardziej :)

 

* na które w 1997 prowadził znakowany szlak

 

 

 

Czekam na uwagi, potem wszystko leci do Spidera i oczywiście zachęcam do zakładania keszy w ramach projektu.

 

 

BTW: Jako świeża ciekawostka

Edited by u810
Link to comment

Moja uwaga jest taka, że chyba nie możemy użyć "Korony Gór Polski" bo pewien pan z pewnego czasopisma może nas podać do sądu...

 

Korona gór /świata/europy/polski/bieszczadów to nazwa potoczna i z tego co udało mi się wyszukać nie udało się tego zastrzec w urzędzie patentowym tak jak nie można zastrzec

masła śmietankowego czy kiełbasy żywieckiej ( wyszukiwanie w UPRP ). Można skrócić do Korona Polski analogicznie do Korony Świata/Europy tak dla świętego spokoju.

 

Po drugie ja bym zrobił listę wg Jerzego Kondrackiego, a nie wg autorów korony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Korona_G%C3%B3r_Polski#Kontrowersje

 

Lista KGP choć posiadająca też inne błędy(?) w szerokiej świadomości funkcjonuje w takiej postaci więc nie wiem czy jest sens robić rewolucję z drugiej strony funkcjonują już znaczone szlaki na szczyty w obu wariantach więc można pokusić się o update. Ale właśnie ten fakt miałem na myśli umieszczając tu listę do dyskusji.

 

Zatem tematy:

1. Korona Gór Polski czy Korona Polski ?

2. Lubomir czy Mędralowa ?

3. Wywalamy Chełmiec zastępując Borową ?

4. Włączamy Pogórze Ciężkowice z Liwoczem ?

5. Wylatuje Rudawiec i Postawna a na to miejsce Brusek ?

 

EDIT : AD 1.

 

A jednak źle sobie wyszukałem, za pierwszym razem wniosek o rejestrację "Korona Gór Polski" został odrzucony i to mnie zmyliło ale od 2009 jest przyjęty. Dziwaczne.

Zatem Korona Polski co chyba narzuca jednocześnie zmodyfikowaną listę szczytów.

Edited by u810
Link to comment

Proponuję nazwę Korona Gór Polskich i po problemie.

 

Moja druga propozycja to ustanowienie u810 ojcem tego projektu, który autorytarnie uzna które szczyty w danym paśmie są najwyższe. Dyskusje na temat granic regionów geograficznych można prowadzić w nieskończoność i do niczego nie dojść.

 

Ponadto sugeruję, aby w koronie GÓR zawrzeć jedynie szczyty górskie, a nie pogórskie. Na te drugie proponuję projekt pt "Korona Polskich Karpat Fliszowych" gdzie byłyby wszystkie Beskidy i Pogórza, analogicznie do projektu Spidera "Korona Sudetów".

Link to comment

Korona Polski już jest, to list najwyższych szczytów w województwie.

Fajny wykaz jest tutaj - http://koronapolski.suder.cc/

 

Co do listy szczytów uważam, że oryginalna jest najlepsza - http://kgp.amos.waw.pl/wykazszczytow.htm.

Jakiekolwiek modyfikacje uważam za bezsensowne, przecież chcemy zachęcić ludzi którzy zdobyli KGP do cachingu, zachęcić cacherów do chodzenia po górach oraz pomóc (ale nie zmusić) w zdobyciu odznaki KGP.

 

Robienie czegoś identycznego ale z niewielkimi przeróbkami jest dla mnie przejawem typowego zachowania gdzie każdy chce pokazać jaki to on nie jest i będzie bardzo mylące.

Co do praw autorskich i innych rzeczy, może warto nawiązać ściślejszą współpracę z autorami projektu. Jak się zgodzą to ok, jak nie to i tak nie mogą zabronić robienia skrzynek na szczytach.

 

Ostatnia rzecz - może najbardziej kontrowersyjna, ale uważam że nie ma nic gorszego niż grzebania po górach, skałach, krzakach (no może z wyjątkiem grzebania po cmentarzach co czasami się odbywa ze skrzynkami goecaching.com). Z tego powodu uważam, że wszystkie takie skrzynki muszą być zrobione jako earthcache.

 

Koronę Polski uważam też za sensowny pomysł, przynajmniej niektóre płaskie województwa będą coś miały.

 

Pozdrawiam

dap

Link to comment

Ludzie, którzy zdobyli już KPG, nie będą tego robić po raz drugi ze względu na pojemniki. Idea projektów ma zachęcić geocacherów do szukania i zakładania geocache w ciekawych miejscach. Ale fakt, nie ma chyba co robić rozbieżności.

 

Na Geocaching.com pojemników się nie "grzebie", zakopywanie jest zabronione. Nie bardzo rozumiem w czym widzisz problem. :yikes:

 

Robić na siłę EarthCache na każdym ze szczytów to rzecz karkołomna. EarthCache powinny znajdować się w ciekawych geologicznie miejscach, a nie służyć do oznaczania jakichś punktów.

Edited by toczygroszek
Link to comment

Korona Polskich Gór vel. Korona Gór Polskich nie będąca Koroną Gór Polski

 

arkusz

 

Właściwie na ten moment skłaniam się do zastosowania prawidłowego podziału jako że oryginalna lista fałszuje w pewien sposób rzeczywistość. Skoro ma to być korona polskich gór, czyli najwyższe szczyty każdego pasma to niech to będą najwyższe szczyty każdego pasma. W tym momencie pewnym problemem jest brak dokładej wysokości Bruska i Postawnej więc podobnie jak twórcy pierwotnej listy wziąłem pod uwagę że na Postawną nie prowadzi żaden znaczony szlak a więc przez dyskwalifikację na listę wskakuje Brusek ( co wcale nie znaczy że jest niższy).

 

Czyli zostaje jechać w najbliższym czasie do Zawoi i założyć coś na Mędralowej.

 

Korona Polski (najwyższe szczyty w woj.) też jest ciekawym projektem, choć wzdrygam się na myśl o nazywaniu szczytem czegoś co jest niżej niż moja piwnica i można po tym przejechać rowerem nie zauważając :)

 

Chcemy zachęcić ludzi chodzących po górach do geocachingu i geocacherów do chodzenia po górach. Nie szedł bym tak daleko by integrować Klub KGP z keszami bo to nie ma moim zdaniem sensu, mają swój regulamin i musieli by zmieniać. W dodatku nie mając jeszcze domkniętej listy ( okeszowanych wszystkich miejsc) propozycja jest pozbawiona sesu. Oczywiście po okeszowaniu można generować własne odznaki, choćby tu:

http://www.geotrophy.net/geopuzzle.php?puzzle=1

Link to comment

@u810

 

Ja w KGP widzę dodatkowych sojuszników medialno/organizacyjnych - coś jak PTTK. Jeśli możne coś zrobić (np. zdobyć odznakę) przy okazji szukania skrzynek to czemu nie?

 

Co do listy, to może można użyć ich listy i dodać do niej inne szczyty, z dokładnym opisaniem dlaczego poprzednie są błędne. Pozwoli to lepiej zrozumieć geologię Polski i będzie miało jakąś tam wartość dodatnia. Proste upieranie się przy innym zestawie, bo ktoś gdzieś napisał inaczej - bez zrozumiania dlaczego - nie jest dla mnie przekonywujące.

Tym bardziej, że autor podziału używanego na Wikipedii sam widział w niej problemy:

"Podział według Kondrackiego na regiony fizycznogeograficzne jest podziałem ściśle naukowym, w niektórych przypadkach odbiegającym od powszechnie przyjętych regionów (brak tu np. Niziny Mazowieckiej, Niziny Wielkopolskiej, czy Pojezierza Suwalskiego). J. Kondracki zdając sobie z tego sprawę chciał opracować wersję swojej regionalizacji przystosowaną dla zwykłych ludzi, a przede wszystkim nadającą się dla szkół. Nagła śmierć nie pozwoliła mu na realizację tego zamierzenia."

 

Ja bym zrobił następująco:

-użył listy KGP

-na spornych szczytach dodał informację o szczycie alternatywnym (dodatkowym) oraz zrozumiały i użyteczny opis dlaczego tak a nie inaczej

-do opisu skrzynek dodał informację o istnieniu KGP z informacją co wymagają by potwierdzić wejście na szczyt (bodaj tylko zdjęcie)

-dodał informację o instnieniu KP (czyli piwnicznych szczytów)

-zrobił to jako skrzynkę earthcache, na pewno znajdzie się tam jakaś interesująca osobliwość geologiczna (szukałem kilku skrzynek na szczytach i przewalenie kamieni nie było zbyt przyjemne)

-dzięki earthcache odpadną koszty opieki :)

-poinformował KGP o tej inicjatywie

 

Ale to Ty jesteś bossem i zadecydujesz jak chcesz.

 

@toczygroszek

To że regulamin zabrania zakopywanie nie oznacza, że skrzynka nie może być przykryta. A by ją odkryć musisz grzebać...

 

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=f8e1ad6f-78dc-4dbe-be97-b9adc9772ef5

Duże prawdopodbieństwo ukrycia skrzynki pod cegłą,dachówką = grzebanie.

 

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=23b8e785-5655-4f31-bbf0-4647a85d9edb

W pobliżu ukrycia potrójne drzewo z dużą ilością odpadków w środku = zwykle tam zaczyna się szukanie. To dodałem spojlery...

 

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=93596a6f-a751-4d46-8e64-4a68ad0ec098

Skrzynka w pniaku, których to jest więcej w tym miejscu. By ją znaleźć trzeba w nich pogrzebać.

 

+ Twój multi na tym największym cmentarzu, co ja się tam ochodziłem i ogrzebałem pod drzewami/ławkami by znaleźć skrzynkę. W końcu dałem za wygraną.

 

Pozdrawiam

daaap

Link to comment

Sądzę daaap, że powinieneś bliżej zainteresować się serwisem Waymarking. Możesz na nim własnoręcznie założyć waymarki na wszystkich szczytach. Odpadnie problem jak to nazwałeś "grzebania", możesz również w ramach tych punktów nawiązać współpracę z KGP.

 

Możesz również pozakładać na wszystkich szczytach EarthCache - nie ma ku temu żadnych przeszkód, jeśli tylko jesteś w stanie wymyślić dla każdego wierzchołka sensowny temat i pytania, pamiętając, że wiele z tych szczytów to porośnięta lasem kopuła. Ale oczywiście, zrób EarthCache, jeśli będą sensowne, to będę z tego faktu bardzo zadowolony. Z praktyki jednak wiem, że zdecydowana większość geocacherów znacznie bardziej lubi przewalać kamienie, niż odpowiadać na pytania z geologii.

 

Podziały geograficzne opierają się nie tylko o budowę geologiczną, ale także o rzeźbę terenu. Stąd pojawiają się rozbieżności w podziale regionów. Jeśli chcesz zachęcić geocacherów do zdobywania KGP lub miłośników KGP do geocachingu, to tym bardziej listy te powinny być spójne.

 

Współpraca z PTTK opiera się znajdowanie geocache w serwisie Geocaching.com, a więc każdy sam musi się tam zarejestrować i sam sobie wyszukać które skrytki go interesują. Współpraca z KGP wymagałaby podania konkretnej listy skrytek ze współrzędnymi, bo tego by oczekiwali ludzie z KGP. Musiałbyś zatem podać na zewnątrz współrzędne geocache, co nie jest zgodne z zasadami Geocaching.com, nie każdy autor również by sobie tego życzył. Geocache czasem są przenoszone, zawieszane itp. W ramach współpracy z KGP o wiele lepsze byłoby zorganizowanie na szczytach ogólnodostępnych książek wpisów - na wielu szczytach takie funkcjonują. Ale to już inny temat i nie na to forum.

 

Co do podanych p[rzez Ciebie przykładów - znalazłem jedną z nich i jeśli ukrycie w szparze w murze to jest "grzebanie", to muszę Cię zmartwić, ale niemal każdy pojemnik jest gdzieś schowany, w sumie na tym polega geocaching... :) Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem jakie masz zastrzeżenia do tej lokalizacji. Jeśli uważasz, że coś jest nie tak, to zgłoś to do reviewera, to chyba najlepsze wyjście.

Link to comment
TY nie lubisz i dlatego jako Geocaching Polska decydujesz, żeby nie współpracować...

dyktatura jakas czy co???

Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś ty zaczęła z nimi współpracować... Powodzenia!

Brzmi nieco imperatorsko i totalitarnie...

JA( Spider) = Geocaching POLSKA... hmmm

 

Za mało jeżdżę po Polsce,

żeby z polskimi magazynami współpracować, taki los...

Link to comment

Ja również za mało jeżdżę po Polsce, żeby z polskimi magazynami współpracować, taki los... Mam nadziję, że rozumiesz...

 

P.S. Wiesiu, od pewnego czasu odnoszę wrażenie, że za bardzo się mnie czepiasz. Wyluzuj...

Nie czepiam się tylko oczekuje MERYTORYCZNYCH odpowiedzi.

Dopiero przed momentem dodałeś link do artykułu, który nieco

rozjasnia sprawę, nie było tak zrobić od poczatku?

OK, juz NIC w tym watku nie napisze. :laughing:

Słowo zucha( byłego),

zbyt mocno lubie piwo... :blink:

Link to comment

Brzmi nieco imperatorsko i totalitarnie...

JA( Spider) = Geocaching POLSKA... hmmm

Sadzilas, ze Geocaching Polska to lokalny oddzial Geocaching.com? To zwykla prywatna strona ze zgoda na wykorzystywanie niektorych danych geocaching.com. Dziwne jest to, ze korzystajac za darmo z calej zawartosci strony mozna wymagac od wlasciciela/wlascicieli tlumaczenia sie z tego... no wlasnie, z czego? Ze zrobili za malo? :huh:

Link to comment

Ostatnio odnoszę wrażenie, że pojawia się coraz więcej osób z oczekiwaniami, aby inni realizowali ich pomysły i pretensjami, czemu tych pomysłów nie chcą realizować. Na prawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście sami podjęli inicjatywę nie patrząc na innych. Spider robi już bardzo dużo rzeczy. A jest tylko człowiekiem. Choć czasem mam wrażenie, że Spidermanem :P

Link to comment

Ze strony klubu/miesięcznika też brak najwyraźniej współpracy z kimkolwiek. Na maila z pytaniami o zasady i ewentualnie jakąś wzmiankę o geocachingu w piśmie od zeszłego piątku brak reakcji.

Zatem:

Nazwa: Korona Gór Polskich

Szczyty według podziału Kondrackiego i to faktycznie najwyższe, nie ma sensu powielać błędów twórców Korony Gór Polski a i od czasu stworzenia tamtej listy powstały nowe szlaki likwidujące ówczesne ograniczenia.

Projekt nie ma wielkich ambicji współpracy czy nadawania odznaczeń. Lubię chodzić po górach i lubię znajdować tam kesze a projekt zachęci do zakładania wymienionych w projekcie szczytach oraz szczytach sąsiednich. Oczywiście zachęcam też do zakładania na szczytach będących w wykazie Klubu KGP ale ponieważ lista do projektu musi być zamknięta i spójna nie będą one ujęte.

Link to comment

Sądzę daaap, że powinieneś bliżej zainteresować się serwisem Waymarking. Możesz na nim własnoręcznie założyć waymarki na wszystkich szczytach. Odpadnie problem jak to nazwałeś "grzebania", możesz również w ramach tych punktów nawiązać współpracę z KGP.

 

Możesz również pozakładać na wszystkich szczytach EarthCache - nie ma ku temu żadnych przeszkód, jeśli tylko jesteś w stanie wymyślić dla każdego wierzchołka sensowny temat i pytania, pamiętając, że wiele z tych szczytów to porośnięta lasem kopuła. Ale oczywiście, zrób EarthCache, jeśli będą sensowne, to będę z tego faktu bardzo zadowolony. Z praktyki jednak wiem, że zdecydowana większość geocacherów znacznie bardziej lubi przewalać kamienie, niż odpowiadać na pytania z geologii.

 

Dla nich to może nie ma znaczenia, ale dla przyrody - szczególnie w rezerwatach czy parkach - ma. Co do eartchcache, to naprawdę sporo jest ich w alpach.

 

Podziały geograficzne opierają się nie tylko o budowę geologiczną, ale także o rzeźbę terenu. Stąd pojawiają się rozbieżności w podziale regionów. Jeśli chcesz zachęcić geocacherów do zdobywania KGP lub miłośników KGP do geocachingu, to tym bardziej listy te powinny być spójne.

 

No nie wiem. Dla mnie to wygląda na obstawanie przy czymś bo tak wikipedia napisała. Zresztą jak cytowałem to wyżej twórca 'poprawnego' podziału uważał, że i tak trzeba stworzyć inny, dopasowany dla normalnych ludzi :) Może KGP jest takim czymś?

 

Współpraca z PTTK opiera się znajdowanie geocache w serwisie Geocaching.com, a więc każdy sam musi się tam zarejestrować i sam sobie wyszukać które skrytki go interesują. Współpraca z KGP wymagałaby podania konkretnej listy skrytek ze współrzędnymi, bo tego by oczekiwali ludzie z KGP. Musiałbyś zatem podać na zewnątrz współrzędne geocache, co nie jest zgodne z zasadami Geocaching.com, nie każdy autor również by sobie tego życzył. Geocache czasem są przenoszone, zawieszane itp. W ramach współpracy z KGP o wiele lepsze byłoby zorganizowanie na szczytach ogólnodostępnych książek wpisów - na wielu szczytach takie funkcjonują. Ale to już inny temat i nie na to forum.

 

Nie trzeba podawać współrzędnych, można same linki - jak to robi http://www.geotrophy.net/.

 

Co do podanych p[rzez Ciebie przykładów - znalazłem jedną z nich i jeśli ukrycie w szparze w murze to jest "grzebanie", to muszę Cię zmartwić, ale niemal każdy pojemnik jest gdzieś schowany, w sumie na tym polega geocaching... :) Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem jakie masz zastrzeżenia do tej lokalizacji. Jeśli uważasz, że coś jest nie tak, to zgłoś to do reviewera, to chyba najlepsze wyjście.

No właśnie, jeśli wiesz gdzie jest grzebanie odpada i wtedy można się wymądrzać :). Ale jeśli nie wiesz, to czasami miejsce ukrycia jest "zryte" przez poszukiwaczy. Kiepsko to wygląda w górach, gorzej w lesi (rozwalonie pniaki/mech), a już całkiem tragicznie na cmentarzach. Uważam, że powinna być niepisana umowa by nie ukrywać rzeczy na terenie cmentarza. Zresztą o ile się nie mylę, 99% cmentarzy ma właściciela, więc de facto powinno się mieć pozwolenie na założenie tam skrzynki .

Co do kontaktów z reviewerem, cóż ma on swoją wiedze, wrażliwość i doświadczenie - jak pozwolił na założenie dziesiątek skrzynek na cmentarzu naiwnym jest uważanie, iż może to zmienić po jednym poście :)

 

Napisane w celu przedstawienia mojego punktu widzenia.

 

dap

Link to comment

Daap:

 

- Załóż te EarthCache na szczytach polskich gór i po problemie. Wszyscy będą zadowoleni.

- Zawiąż współpracę z KGP, nikt nie będzie Ci w tym przeszkadzał.

- Jeśli zaobserwowałeś, że umieszczenie geocache powoduje dewastację miejsca, zaraportuj to autorowi, a jeśli nie reaguje, to zgłoś reviewerowi. Wszystko zależy od sposobu ukrycia. Znalazłem wiele skrytek w obrębie cmentarzy, sam też część takich założyłem i takie, gdzie był jakiś problem było bardzo niewiele, przy czym autor zawsze reagował i zmieniał miejsce/sposób ukrycia. Wszystkim nam zależy, żeby podczas naszej zabawy nie dochodziło do zniszczeń, ale każdy przypadek jest indywidualny i jeśli coś jest nie tak, to trzeba raportować. Nikt tego za Ciebie nie zrobi, podobnie jak w przypadku pierwszych dwóch spraw.

Link to comment

Daap:

 

- Załóż te EarthCache na szczytach polskich gór i po problemie. Wszyscy będą zadowoleni.

- Zawiąż współpracę z KGP, nikt nie będzie Ci w tym przeszkadzał.

- Jeśli zaobserwowałeś, że umieszczenie geocache powoduje dewastację miejsca, zaraportuj to autorowi, a jeśli nie reaguje, to zgłoś reviewerowi. Wszystko zależy od sposobu ukrycia. Znalazłem wiele skrytek w obrębie cmentarzy, sam też część takich założyłem i takie, gdzie był jakiś problem było bardzo niewiele, przy czym autor zawsze reagował i zmieniał miejsce/sposób ukrycia. Wszystkim nam zależy, żeby podczas naszej zabawy nie dochodziło do zniszczeń, ale każdy przypadek jest indywidualny i jeśli coś jest nie tak, to trzeba raportować. Nikt tego za Ciebie nie zrobi, podobnie jak w przypadku pierwszych dwóch spraw.

 

- Tu się czepiasz, z listy u810 zostało tylko 12 szczytów bez skrzynki. Myślę, że napiszę coś o Tarnicy i Łysicy.

Obawiam się też, że jak założę to nie będzie już miejsca na normalną skrzynkę w okolicy 160m, więc 'tradycyjni' przerzucacie kamieni mogą czuć się zawiedzeni :)

- Pożyjemy, zobaczymy.

- Teren cmentarny ma właściciela i jak nie ma zgody skrzynka nie powinna tam być. Nie za bardzo rozumiem o czym tu dyskutować.

Dla mnie cmentarz nie jest miejscem zabawy.

 

Co do założeń merytorycznych to nie były błędy. Autorzy nie uwzględnili szczytów na które nie było szlaku w tamtym czasie - to wydaje mi się bardzo rozsądne. Nawet GOT nie można zdobywać poza oznaczonymi szlakami (bez specjalnego pozwolenia).

 

@u810 - jeśli chcesz Tarnicę i Łysicę możesz zaznaczyć na moje zadanie do zrobienia...

 

dap

Link to comment
Myślę, że napiszę coś o Tarnicy i Łysicy.

Obawiam się też, że jak założę to nie będzie już miejsca na normalną skrzynkę w okolicy 160m, więc 'tradycyjni' przerzucacie kamieni mogą czuć się zawiedzeni :)

 

@u810 - jeśli chcesz Tarnicę i Łysicę możesz zaznaczyć na moje zadanie do zrobienia...

 

dap

 

Earthcache nie tworzy "strefy buforowej" więc możesz śmiało zakładać, jeśli się uda to kibicuję. Natomiast z tego co się orientowałem to nie jest prosta sprawa. Zwłaszcza że Tarnica z geologicznego punktu widzenia nie jest jakąś rewelacją. Na plus trzeba zaliczyć że w całych Bieszczadach nie istieje taki kesz.

Edited by u810
Link to comment
Myślę, że napiszę coś o Tarnicy i Łysicy.

Obawiam się też, że jak założę to nie będzie już miejsca na normalną skrzynkę w okolicy 160m, więc 'tradycyjni' przerzucacie kamieni mogą czuć się zawiedzeni :)

 

@u810 - jeśli chcesz Tarnicę i Łysicę możesz zaznaczyć na moje zadanie do zrobienia...

 

dap

 

Earthcache nie tworzy "strefy buforowej" więc możesz śmiało zakładać, jeśli się uda to kibicuję. Natomiast z tego co się orientowałem to nie jest prosta sprawa. Zwłaszcza że Tarnica z geologicznego punktu widzenia nie jest jakąś rewelacją. Na plus trzeba zaliczyć że w całych Bieszczadach nie istieje taki kesz.

 

Ok to super, że nie tworzy. Co do Tarnicy to zobaczymy, zacząłem od Łysicy...

 

A tak przy okazji dyskusji - to właśnie dowiedziałem się o istnieniu. Uwaga! "Listy najwybitniejszych szczytów Polski" http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_najwybitniejszych_szczyt%C3%B3w_Polski

 

Niezły czad...

dap

Link to comment

W polskich górach jest mnóstwo bardzo ciekawych miejsc nadających się na Earthache - wychodnie skalne, jaskinie, źródła, wodospady, złoża minerałów i kopalin, osuwiska itp. Nie ma sensu zakładać na siłę Earthcache na szczycie tylko dla tego, że jest on najwyższy, zwłaszcza, kiedy np kilometr dalej są o wiele ciekawsze geologicznie punkty. Earthcache służy do promocji wiedzy geologicznej, a nie do oznaczania punktów topograficznych. Jeśli tak miałby być wykorzystywany, to wypacza to ideę Earthcache. Kilka szczytów nadaje się na Earthcache, nawet chyba jest np na Szczelińcu Wielkim, można by coś ciekawego zrobić na Śnieżce, czy na Babiej Górze, na pewno gołoborza na Łysicy to temat wymarzony na Earthcache i aż się o to prosi, ale zdecydowana większość szczytów nie ma w sobie nic interesującego geologicznie. Jeśli więc bardzo chcesz założyć Earthcache, to ja będę skakał z radości, ale jest na prawdę mnóstwo wspaniałych do tego miejsc, które nie są szczytami i tam to lepiej zrobić, do czego gorąco zachęcam. Co do Bieszczad to polecam np. Jeziorka Duszatyńskie, bardzo interesujący temat. I tak jak napisał u810 - Earthcache jest wirtualny i nie obowiązują go standardowe limity odległości, natomiast stawia się tu na unikalność tematyki.

Edited by toczygroszek
Link to comment

Chciałem zakomunikować, że jest problem ze Śnieżką - chodzi o to, że jest umieszczona skrytka po czeskiej stronie, a na tej nie mamy w naszej bazie i trzeba link do niej dopisywać "ręcznie" tak w skrócie mówiąc, przez co nie mamy z niej logów itd. Gdyby więc ktoś kiedyś chciał założyć tam po polskiej stronie geocache, to byłoby to bardzo mile widziane. Ponieważ mógłby być problem z odległością, można tam pokusić się o założenie Earthcache. Można np. związane z występującym tam gołoborzem, albo z porastającym go porostem o nazwie wzorzec geograficzny, który służy do datowania wieku form skalnych, czy też z widoczną paleogeńską powierzchnią zrównania (Równia pod Śnieżką), lub o samym granicie karkonoskim. To całkiem dobre miejsce na EarthCache. W okolicy jest już kilka EarthCache, więc trzeba zobaczyć, żeby nie zdublować tematu. Nie wiem, czy ktoś się podejmie, ale na wszelki wypadek rzucam hasło, a nuż ktoś się do tego zapali.

Link to comment

Czy w przypadku skrytek spoza Polski, np. "13. Góry Orlickie - Orlica (1084 m n.p.m.)" to jest celowe działanie że na liście skrytek projektu nie wyświetla się jej typ?

 

Wg mnie najlepiej byłoby do projektów włączać wyłącznie polskie skrytki, bo takich dotyczy serwis GC PL. Jeśli będą wisieć tymczasowo podczepione czeskie/słowackie, to potencjalny zakładacz docelowego polskiego odpowiednika będzie miał mniejszą motywację do działania.

Link to comment

Czy w przypadku skrytek spoza Polski, np. "13. Góry Orlickie - Orlica (1084 m n.p.m.)" to jest celowe działanie że na liście skrytek projektu nie wyświetla się jej typ?

Typ skrytki pobierany jest z bazy na podstawie GC Code. W bazie są tylko skrytki z Polski, w związku z tym tej skrytki nie ma w bazie, przez co typ skrytki jest niedostępny.

 

Wg mnie najlepiej byłoby do projektów włączać wyłącznie polskie skrytki, bo takich dotyczy serwis GC PL. Jeśli będą wisieć tymczasowo podczepione czeskie/słowackie, to potencjalny zakładacz docelowego polskiego odpowiednika będzie miał mniejszą motywację do działania.

Z jednej stronu to dobry pomysł, ale z drugiej strony jak jest czeska lub słowacka skrytka na szycie to polska może być co najwyżej 161 metrów od szczytu...

Link to comment
Wg mnie najlepiej byłoby do projektów włączać wyłącznie polskie skrytki, bo takich dotyczy serwis GC PL. Jeśli będą wisieć tymczasowo podczepione czeskie/słowackie, to potencjalny zakładacz docelowego polskiego odpowiednika będzie miał mniejszą motywację do działania.

Z jednej stronu to dobry pomysł, ale z drugiej strony jak jest czeska lub słowacka skrytka na szycie to polska może być co najwyżej 161 metrów od szczytu...

 

Finałowy pojemnik musi być 161 metrów od szczytu :) Przecież to nie musi być tradycyjna, można zrobić offsetowego mulciaka z punktem wirtualnym na szczycie.

Link to comment

Często blisko szczytu jest coś ciekawego, ciekawszego niż sama tabliczka informująca że tu jest szczyt, zresztą wolę skrytki w pewnej odległości od samego szczytu ze względu na wygodę szukania. W tym momencie są dwie skrytki poza-polskie wliczone w projekt, kiedyś się zastanawiałem czy ich nie usunąć by nie wprowadzały w błąd. Trzeba by też sprawdzić w terenie czy czasem nie są po polskiej, skontaktować z autorem by zmienił kraj i gotowe.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...