Humanoidman Posted January 17, 2005 Share Posted January 17, 2005 (edited) Onkohan muilla ollut näinkin suuria epätarkkuus-ongelmia peruskeltaisen etrexin kanssa. Olen kiertänyt viisi kätköä parin päivän aikana ja jokaisella kätköllä lukemat heittää noin 150 metriä. Olen mitannut ja tarkistanut kartasta, eikä vihjeiden ja logien perusteella olla lähelläkään oikeaa kätköä. Varsinainen testikätköni on kotiani läheisin Bridge of Sturenkatu. Käsittääkseni kätkö sijaitsee sillan kupeessa, mutta etrexini näyttää sillalla seisoessani etäisyydeksi ja suunnaksi 150 metriä konepajan suuntaan. Sama vika Veikkolan Shame-kätköllä ja Vihdin kirkonkylän maisemissa. Seisoessani Vihdin haudankallion reunalla, kätköpaikka näytti olevan keskellä kirkkojärveä 145 metrin päässä rannasta. Aiemmin käytin lainalaitteena Garmin V Deluxea ja sillä tarkkuus oli aina huonoimmillaankin noin 10 metriä. Olen kokeillut muuttaa asetuksia ja resetoida laitetta, mutta tulokset eivät parane. Työläisäiti-nimisellä kätköllä tarkka paikka sijaitsi huvipuiston aidan sisäpuolella. Hyvät vinkit ovat tarpeen, laite on aivan uusi ja takuuseen menee jos vika on laitteessa. Mitkähän mahtavat olla juuri ne parhaat yksikkö-välilehden asetukset esimerkiksi? Edited January 17, 2005 by Humanoidman Quote Link to comment
Maxxy Posted January 17, 2005 Share Posted January 17, 2005 Tarkasta ensimmäiseksi, mikä koordinaatisto laitteessa on käytössä. Tuo heitto viittaa siihen, että siellä ei ole WGS84, vaan joku muu (KKJ?). Itelle kävi pc-kartan kanssa niin, että siinä oli eri koordinaatisto ja hetken ihmettelin tasaisia n. 300 metrin heittoja (Finland-Hayford). Quote Link to comment
Humanoidman Posted January 17, 2005 Author Share Posted January 17, 2005 Wgs84 on käytössä, kokeilin paria muutakin mutta yhtä huonoilla tuloksilla. Ja onkohan normaalia että liikkeellä ollessa laite ei koskaan muodosta yhteyttä? Yhteyden saa ainoastaan paikallaan ollessa ja toki avoimella paikalla. Quote Link to comment
Maxxy Posted January 17, 2005 Share Posted January 17, 2005 Viimeksi kun täälläpäin oli tällainen 'nussukeli' niin silloin ainakin oli vaikeuksia sateelliittiyhteyksien kanssa (useammallakin laitteella kokeiltiin). Parhaiten olen saanut yhteyden, yllättävää kyllä, auton kojelaudan päällä telineessä. Jos heittoa on useampana päivänä niin kyllä laitevika tulee helposti mieleen Minulla on (Garmin 60C) 'hddd mm.mmm' , 'WGS 84' ja 'metrinen' . Asetussivut on luultavasti laitteissa erilaiset Jos tuo heitto ei muutu, kannattaa ehkä ottaa yhteys myyjään (ihmiset näitä koneita suunnittelee). Quote Link to comment
+Tervas Posted January 18, 2005 Share Posted January 18, 2005 Wgs84 on käytössä, kokeilin paria muutakin mutta yhtä huonoilla tuloksilla. Ja onkohan normaalia että liikkeellä ollessa laite ei koskaan muodosta yhteyttä? Yhteyden saa ainoastaan paikallaan ollessa ja toki avoimella paikalla. Liikkeellä ollessa (kojelauta) oma etrexi lukittuu hitaammin kuin paikallaan mutta yleensä alle 5 minuutissa. Tähän tietysti vaikuttaa kuinka kaukana kone on sammutettu ja kuinka kauan se on ollut pois päältä. Loppuvuodesta oli vähän tarkkuusongelmia mutta asia korjaantui kun huomasin laittaneeni jossain välissä paristosäästötilan päälle. Tällöin kone sammuttaa vastaanottimen aina välillä eikä kätkön haarukoinnista tahdo tulla mitään. Quote Link to comment
+Jouko Posted January 18, 2005 Share Posted January 18, 2005 En tunne Garminia enkä sen asetuksia, joten en tiedä onko tästä apua: Magellanissa määritellään erikseen koordinaattijärjestelmä (coordinate system) ja karttajärjestelmä (map datum). Minulle on joskus käynyt niin, että vaihdettuani karttajärjestelmän KKJ:stä WGS84:ään, on koordinaattijärjestelmäksi jäänyt suomalainen (kun olisi pitänyt valita Lat/Lon), mikä aiheuttaa melko suuren virheen (saattaa olla samaa luokkaa kuin mainitsemasi). Ainakin Magellan lukittuu satelliitteihin myös vauhdissa (lentokoneessa, autossa). En ole ottanut aikaa, mutta metsäpolkuja kävellessä lukittuminen tuntuu kestävän ikuisuuksia. Quote Link to comment
Mesu Posted January 18, 2005 Share Posted January 18, 2005 Magellanissa määritellään erikseen koordinaattijärjestelmä (coordinate system) ja karttajärjestelmä (map datum). Minulle on joskus käynyt niin, että vaihdettuani karttajärjestelmän KKJ:stä WGS84:ään, on koordinaattijärjestelmäksi jäänyt suomalainen (kun olisi pitänyt valita Lat/Lon), mikä aiheuttaa melko suuren virheen (saattaa olla samaa luokkaa kuin mainitsemasi). Käytän itse keltaista Etrexia, ja myös siinä on juuri nämä Joukon mainitsemat molemmat valinnat erikseen. Tuo alkuperäisessä kysymyksessä mainittu 150 m:n virhe on juuri sitä suuruusluokkaa, mitä vanhempi vertausellipsoidi poikkeaa WGS84:stä Helsingissä. Quote Link to comment
+Tervas Posted January 18, 2005 Share Posted January 18, 2005 (edited) Tuostapa tuli mieleeni, kun vaihdat datumia käy varmuuden vuoksi kuittaamassa myös karttajärjestelmä. Kun vaihdat YKJ-koordinaatit päälle laite tarjoaa automaattisesti datumiksi Finland Hayyfordia (ei pysty vaihtamaan) mutta takaisin WGS-systeemiin tultaessa karttadatumilla on useita vaihtoehtoja joista kannattaa kuitata WGS84 päälle vaikka laite sitä jo näyttäisikin tarjoavan. Eli: Asetus->Yksikkö valikossa Sijaintimuotokenttään valitaan hdd.mm.mmm jonka jälkeen vielä käydään KARTTA DATUM -kentässä kuittaamassa WGS84 (enter+enter) Tämä käytäntö on niin selkäytimessä etten sitä heti muistanutkaan. Edit: Wndowsmaailmasta tuttu lause: Tämä ei ole virhe vaan ominaisuus Edited January 18, 2005 by Erwast Quote Link to comment
Humanoidman Posted January 18, 2005 Author Share Posted January 18, 2005 Kiitos vinkeistä, tuo paristonsäästötila on vielä kokeilematta. Tosiaan "nussukeli" on ollut joka päivä ja tuntuu että aina sataa. Pahimmat heitot tuli juuri sunnuntaina Vihdissä, vettä satoi ja oli paksut pilvet. Manuaalissa tosin sanotaan että sääolosuhteet eivät vaikuta tarkkuuteen, enpä sitten tiedä. Kirkasta päivää ei taida ihan heti tulla että voisi vertailla. Quote Link to comment
tiura Posted January 18, 2005 Share Posted January 18, 2005 Parin viime päivän aikana on ollut myös magneettimyrskyjä, jotka vaikuttaa GPS:n tarkkuuteen. Mutta niiden vaikutuksen ei pitäisi olla jatkuvaa vaan epäsäännöllisempää ja tuskin ainakaan koko ajan saman verran ja samaan suuntaan. Quote Link to comment
+Korian Cacher Posted January 18, 2005 Share Posted January 18, 2005 Sääolosuhteet vaikuttavat huomattavastikin tarkkuuteen.Väliaine(ilmakehä) voi aiheuttaa suuriakin virheitä kuten myös suuret peltipinnat (hallit,katot...) sekä järvien selät (monitieheijastukset). Omat kokemukseni virheistä jää kahteen...satelliittiyhteys sekä magneettimyrskyt. Quote Link to comment
jupilli Posted January 18, 2005 Share Posted January 18, 2005 Poikkea Helsingin Mareografilla tarkistamassa Gepsisi. Vaikka kätkö onkin tilapäisesti poissa käytöstä, kivi seistä jököttää melko varmaan paikoillaan ja saathan ainakin haistella raikasta meri-ilmaa. Quote Link to comment
Humanoidman Posted January 18, 2005 Author Share Posted January 18, 2005 Täytyypä lähteä heti tarkistamaan niin tietää tarvitseeko heittää laite mereen. Quote Link to comment
Humanoidman Posted January 18, 2005 Author Share Posted January 18, 2005 No nyt hiukan helpotti, laitteessa ei ole varmaankaan vikaa. Etrex näytti pisteen olevan 2.5 metrin päässä kivestä. Quote Link to comment
jupilli Posted January 19, 2005 Share Posted January 19, 2005 Tuntuikin hiukan oudolta että GPSr oikeastaan pystyisi näyttämään johdonmukaisesti väärät koordinaatit jos vastaanotin vaan löytää riittävän määrän satelliitteja riittävällä signaalin voimakkuudella, ja ellei, silloinhan vehje automaattisesti ilmoittaa tarkkuuden kärsineen. Koskas näistä nykyajan keksinnöistä kuitenkaan tietää !! Hyvä että toimii !! Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.