Jump to content

GEOCACHING CAFE


sakis

Recommended Posts

Το ιδιο και γω, ειμαι πολυ κουρασμενος. Για να μην υπαρξει παρεξηγηση εννοω την ακατονομαστη, και οχι την event ( οπως και εσυ προφανως). Δεν εχει αξια ομως η παραιτερω μεσω του φορουμ αναλυση. Ισως αργοτερα... B)

Link to comment

τι εγινε ρε νικο, πάλι δεν το βρήκατε!?!?

 

Θα με κρεμασει ο μιμης!!!

Εγραψα 20 γραμμες και τις εσβησα, τις συνοψιζω στο...

 

Απλα δε μου αρεσε.

 

Σημ. Θα χαρισω στο μιμη ενα βιβλιο με το πως να φτιαχνει βρονχους απο σκοινι :rolleyes:

Edited by myselff
Link to comment

Σημ. Θα χαρισω στο μιμη ενα βιβλιο με το πως να φτιαχνει βρονχους απο σκοινι :rolleyes:

A' Ημουν 2μισυ χρονια ναυτικος, γνωριζω τετοια βασικα !

Β' Δεν θα πειραζα ποτε καποιον που εθελοντικα και με καλη προθεση επραξε λαθος.

Ακομα και ο νομος δεν τιμωρει καποιον που σπαει τα πλευρα πνιγμενου, κατα την προσπαθεια να του κανει τεχνιτη αναπνοη.

Γ' Εχεις προφανως καταλαβει ολα τα μηνυματα που πηρες σημερα κατα την επιλυση των γριφων της σημερινης ακατονομαστης. Αν ηταν ανθρωπος, ευκολα θα τον θεωρουσε καποιος, σωμα για μαθηματα στα αμφιθεατρα της ιατρικης. Εξαιρετη ευκαιρια για το, τι δεν πρεπει να κανουμε οταν στηνουμε κρυπτη για ΑΠΛΟΥΣ geocachers. Η ακατονομαστη δεν ειναι για απλους περιπατητες, λατρεις του φυσικου καλους, της μαθησης, κλπ. Ειναι μια adventure cache που με καποιες βελτιωσεις και προσαρμογες μπορει, χωρις να χασει την αξιολογιση D5, να μπορεσει να εχει και αστερακια favorites, πολυ ευκολα.

Link to comment

Και γι αυτο εγραψα δεν ΜΟΥ αρεσε και οχι δεν αρεσε.

 

Παω να κανω κανα μπανιο μπας και βγαλω την λιγδα και την μυρωδια

απο τον βρομοτοπο που χωθηκα σημερα (και δεν ειμαι και κανας μιγιαγκιχτος

με την καθαριοτητα)

 

Καληνυχτα σας

Link to comment

Ρε παιδια, κατι περιεργο συμβαινει. Δεν μου ερχονται, σαν Premium member θα επρεπε, ολες οι δημοσιευσεις νεων κρυπτων. Μονο τρεις απο τις εξι ηρθαν.

Δεν ηρθε η GC45BX9, αλλα ηρθε η GC45DVZ.

Δεν ηρθε η GC44QCV, αλλα ηρθε η GC44J5E.

Δεν ηρθε η GC44RQA, αλλα ηρθε η GC45BX9.

Συμβαινει και σε αλλους ή ξερετε κατι; :unsure:

Link to comment

Σήμερα τοποθετήθηκαν τρεις στα "ψηλά" του όρους Πατέρα.

 

To terain βάσει και των ωρών πεζοπορίας είναι πάνω από 4.5 μάλλον θα το δηλώσω σαν 5 και ανάλογα από τους επισκέπτες το επαναπροσδιορίζω.

 

Ευχάριστη περιπέτεια για όποιον την ακολουθήσει.

Στο βάθος αριστερά η πιο "ψηλή"της σειράς. Στα 1132m στην κορυφή Λιοντάρι.

537916_4777754035554_1488366957_n.jpg

 

Πιάτο η θέα

404558_4777775756097_2043382985_n.jpg

 

557947_4777817037129_639760062_n.jpg

 

Η πιο χαμηλή της σειράς ~890μ

563372_4777832557517_565310883_n.jpg

 

 

Cache in my hand

541607_4777837157632_1107961541_n.jpg

Edited by feregios
Link to comment

Περιμένω τις κρύπτες πώς και πώς!!!

 

Επίσης ένας χρήστης (δυστυχώς δεν σημείωσα όνομα)μου έκανε log στο σταυρό πριν δημοσιευθεί (!). Του έστειλα μεηλ και το διέγραψε. Για δείτε μπας και έχει κάτι κάτι και σε εσάς. Δυστυχώς το μόνο που θυμάμαι ήταν πως είναι κάτι τσέχικο με 2 ονόματα (τύπου Γιάννης & Ελένη!)

Link to comment

Περιμένω τις κρύπτες πώς και πώς!!!

 

Επίσης ένας χρήστης (δυστυχώς δεν σημείωσα όνομα)μου έκανε log στο σταυρό πριν δημοσιευθεί (!). Του έστειλα μεηλ και το διέγραψε. Για δείτε μπας και έχει κάτι κάτι και σε εσάς. Δυστυχώς το μόνο που θυμάμαι ήταν πως είναι κάτι τσέχικο με 2 ονόματα (τύπου Γιάννης & Ελένη!)

Εκ μερους των δηλωνω οτι την σημερον δεν εκτιμαται η εκτη αισθηση οσο θα επρεπε,

αλλη μια αποδειξη οτι το επομενο τελος του κοσμου οπως τον ξερουμε πλησιαζει.!

Link to comment

Περιμένω τις κρύπτες πώς και πώς!!!

Εγω ομολογω οτι προτιμω να αφησω τα εγκοσμια καπου ποιο βολικα...

Να μην ταλαιπωρω και τον Σπυρο που υποσχεθηκε οτι θαρθει να με σωσει αν χρειαστει.

Επίσης ένας χρήστης..μου έκανε log στο σταυρό πριν δημοσιευθεί (!).

Μα καλα δεν ειχε ενα προχειρο χαρτακι ο ανθρωπος; Στο σταυρο; Πονεσε; γιατι τα κουτσουρα στο μετωπο ειναι δυσκολο πραμα...

... με 2 ονόματα (τύπου Γιάννης & Ελένη!)

Αυτοι που ξερω δεν θα το εκαναν ποτε!

Εκ μερους των δηλωνω οτι την σημερον δεν εκτιμαται η εκτη αισθηση οσο θα επρεπε,

αλλη μια αποδειξη οτι το επερχομενο τελος του κοσμου, οπως τον ξερουμε πλησιαζει.!

Μα δεν το γλυτωσαμε στις 20 Δεκεμβριου; Παλι θα τελειωσει ο κοσμος;

Εχεις καθολου πληροφοριες, να οργανωσουμε ενα event, ενα κατι τελος παντων ;

Link to comment

Οι δύο είναι έτοιμες ελπίζω μέχρι το βράδυ ή αύριο το πρωί να είναι και η τρίτη της σειράς.

 

Mt. Pateras – Douskia Peak http://coord.info/GC45Q0B

 

Mt. Pateras - Liondari Peak http://coord.info/GC45R8M

 

Δεκτές και καλοδεχούμενες διορθώσεις - παρατηρήσεις

Ευχαριστώ !

Link to comment

Ερώτηση. Το πιο γρήγορο μονοπάτι μπρος πίσω ώστε να κάνει και κάποιος και τις 3 κρύπτες ποιο είναι?

 

(δυστυχώς δεν υπάρχει δεύτερο αυτοκίνητο για διάσχιση.)

 

Θα μπορούσες να δώσεις μια τυπική διάρκεια και για τις 3 κρύπτες μαζί από τη συντομότερη διαδρομή?

Link to comment

Περιμένω τις κρύπτες πώς και πώς!!!

Εγω ομολογω οτι προτιμω να αφησω τα εγκοσμια καπου ποιο βολικα...

Να μην ταλαιπωρω και τον Σπυρο που υποσχεθηκε οτι θαρθει να με σωσει αν χρειαστει.

Επίσης ένας χρήστης..μου έκανε log στο σταυρό πριν δημοσιευθεί (!).

Μα καλα δεν ειχε ενα προχειρο χαρτακι ο ανθρωπος; Στο σταυρο; Πονεσε; γιατι τα κουτσουρα στο μετωπο ειναι δυσκολο πραμα...

... με 2 ονόματα (τύπου Γιάννης & Ελένη!)

Αυτοι που ξερω δεν θα το εκαναν ποτε!

Εκ μερους των δηλωνω οτι την σημερον δεν εκτιμαται η εκτη αισθηση οσο θα επρεπε,

αλλη μια αποδειξη οτι το επερχομενο τελος του κοσμου, οπως τον ξερουμε πλησιαζει.!

Μα δεν το γλυτωσαμε στις 20 Δεκεμβριου; Παλι θα τελειωσει ο κοσμος;

Εχεις καθολου πληροφοριες, να οργανωσουμε ενα event, ενα κατι τελος παντων ;

Για να μην υπάρχει παρεξήγηση τα ονόματα τα έβαλα ότι είναι ζευγάρι. Οι δικοί μας εννοείται δεν θα έκαναν κάτι τέτοιο

Link to comment

... με 2 ονόματα (τύπου Γιάννης & Ελένη!)

Να εισαι απολυτα σιγουρος οτι δεν ενοουσα γνωστους, και σιγουρα τον Γιανουλη με την Ελενη! Πλακα ηταν -εισαι αλλωστε πολυ σαφης- οτι ηταν μαλλον Τσεχοι.

Δεν βαρυεσαι να ασχολεισαι, αμα θελουν ας γραψουν οτι βρηκαν ολες τις Ελληνικες. Τετοιοι παικτες δεν μενουν πολυ στο παιγνιδι, γιατι δεν πιανουν το νοημα και βαρυουνται γρηγορα. Μην χαλας φαια κυτταρα.

Ειμαι σιγουρος οτι ουτε η Groundspeak ασχολειται ιδιαιτερα αφου ακομα δεν εχει μειωσει τις ευρεσεις του commando απ' την Πορτογαλια (νομιζω) που ειχε δηλωσει στις 29/9 κρυπτη που μπηκε στις 7/11, παρα το οτι σβηστηκαν αρκετες ευρεσεις του απο τους owners.

Link to comment

Μπήκε και η τρίτη της σειράς.

 

Mt. Pateras – Douskia Peak http://coord.info/GC45Q0B

 

Mt. Pateras - Liondari Peak http://coord.info/GC45R8M

 

Mt. Pateras - Tower of Milos http://coord.info/GC45TZB

 

Δεκτές και καλοδεχούμενες διορθώσεις - παρατηρήσεις

Ευχαριστώ !

 

Ερώτηση. Το πιο γρήγορο μονοπάτι μπρος πίσω ώστε να κάνει και κάποιος και τις 3 κρύπτες ποιο είναι?

 

(δυστυχώς δεν υπάρχει δεύτερο αυτοκίνητο για διάσχιση.)

 

Θα μπορούσες να δώσεις μια τυπική διάρκεια και για τις 3 κρύπτες μαζί από τη συντομότερη διαδρομή?

 

Εμείς κάναμε την διαδρομή 2 που περιγράφω στην "Douskia Peak". Το ορειβατικό κομμάτι μας πήρε περίπου 2,5 ώρες καθαρές, χωρίς τις στάσεις για να κρύψω τις caches. Kαι η επιστροφη που την πήραμε σερί λόγω και της βροχής από σχεδόν τον ίδιο δρόμο (τραβερσάραμε Βόρεια και πιο χαμηλα την κορυφή Λεοντάρι ) μας πήρε περίπου 2ώρες. Περπάτημα κανονικό προς αργό μιας κι έχω πονεμένο γόνατο.

 

Η πιο εύκολη σε πεζοπορεία είναι η 1η που περιγράφω στην "Tower of Milos" με μειονέκτημα την πρόσβαση με το αμάξι. Και τις κρύπτες τις περνάς με την "ανάποδη" φορά.

 

Αντίθετα η πιο εύκολα προσβάσιμη με το αμάξι είναι η 3Α που περιγράφω στην "Douskia Peak" αλλά η πιο δύσκολη σε κλίσεις ορειβασια για να ανέβει στο διάσελο.

 

ΓΕΝΙΚΑ να υπολογίζεις ότι αφού φτάσεις σε όποια από τις ακριανές κρύπτες ο χρόνος απο Κρύπτη σε Κρύπτη κορυφογραμμή χαλαρα είναι 1,5 ώρα.

 

Βάζω και μερικές φωτογραφίες για να βοηθήσω όσο μπορώ , νομιζω ότι στα κάνω εύκολα :rolleyes:

 

Pat.%2520routes1.jpg

 

Pat%2520routes%2520GE1.jpg

 

Απ' ότι βλέπω στην πανω φωτο έχει κι άλλη μια ανάβαση από το σημείο 10 που βγαίνει στο Πυργο αλλά επειδή την έχω δει από πάνω, είναι κι αυτή δύσκολη με μεγάλες κλισεις.

Link to comment

Μπράβο στον mini randonneur που έκανε σήμερα και τις 3 caches του όρους Πατέρα με αντίξοες συνθήκες.

Δείτε τα logs

 

Mt. Pateras - Tower of Milos http://coord.info/GC45TZB

Mt. Pateras - Liondari Peak http://coord.info/GC45R8M

Mt. Pateras – Douskia Peak http://coord.info/GC45Q0B

 

Παράτολμο εγχείρημα λόγω της χαμηλής ορατότητας και στο ότι ήταν μόνος.

 

Ντουσκιά

14f661c1-764e-4f42-bd60-c7863befe670.jpg

Λιοντάρι

2c50b6e1-cbbc-4978-a060-b4c179e053d2.jpg

Link to comment

... με 2 ονόματα (τύπου Γιάννης & Ελένη!)

Να εισαι απολυτα σιγουρος οτι δεν ενοουσα γνωστους, και σιγουρα τον Γιανουλη με την Ελενη! Πλακα ηταν -εισαι αλλωστε πολυ σαφης- οτι ηταν μαλλον Τσεχοι.

Δεν βαρυεσαι να ασχολεισαι, αμα θελουν ας γραψουν οτι βρηκαν ολες τις Ελληνικες. Τετοιοι παικτες δεν μενουν πολυ στο παιγνιδι, γιατι δεν πιανουν το νοημα και βαρυουνται γρηγορα. Μην χαλας φαια κυτταρα.

Ειμαι σιγουρος οτι ουτε η Groundspeak ασχολειται ιδιαιτερα αφου ακομα δεν εχει μειωσει τις ευρεσεις του commando απ' την Πορτογαλια (νομιζω) που ειχε δηλωσει στις 29/9 κρυπτη που μπηκε στις 7/11, παρα το οτι σβηστηκαν αρκετες ευρεσεις του απο τους owners.

 

τους βρήκα

 

szaby & katyerinka

Link to comment

Κρατα τους, μη μας φυγουν ! Τετοια σαινια να κανουν κρυπτες κανα δυο τον Ιουλιο και ξανα μια δυο τον επομενο Γεναρη ειναι σπανιο ειδος... και μαλιστα αν τις μαντευουν πριν καν να μπουν ή οταν εχουν χαθει...

Link to comment

Σημερα συναντησα ενα παλιο συναδελφο (Γρηγορακης το επωνυμο) και ειχαμε πιασει την κουβεντα και καποια στιγμη

ηρθαμε και στο θεμα geocaching, μου ειπε λοιπον οτι ειχε εναν γειτονα/φιλο που ηταν ποδηλατακιας και μαλιστα

ειχε παει σε ενα ξενοδοχειο το οποιο λεγονταν Ξενια και εψαχνε για ενα τετοιο cache...

 

Μου ειπε ενα ονομα το οποιο δε μου θυμιζε τιποτα και φυσικα το ξεχασα ευθυς αμεσως....

 

Ποσοι ποδηλατακηδες πηγαν στο ξενια βρε παιδια? Ξερει κανεις τον Γρηγορακη?

 

Σημ. Α μου ειπε μαλιστα οτι βρηκε την κρυπτη του ξενια καταπληκτικη και σταυροκοπιομουνα ο αθεος. B)

Link to comment

Ας το ! Ληξη συναγερμου... Γνωστος του Crazy-MTB.

Μιμη οχι γνωστος μου .. Εγω ημουνα ο γνωστος του Γρηγορακη :blink: χαχαχαχαχα !!! :)

Προφανως, αλλοιως θα σε λεγανε Γρηγορακη, και θα ησουν φιλος του myselff και οχι του feregios.

Τυχερε...

Link to comment

Επιτέλους μετά από 1000 κύματα έλυσα το Athenian lights. Θα ήθελε κανείς να του δώσω χέρι χέρι το TB πριν το τοποθετήσω κάπου;

Κρατα το σκεπασμενο μην κρυωσει και βαλτο αργοτερα καπου να μην πηγαινουν ξενοι ευκολα αλλα προσβασιμο απο Ελληνες. Το ρεμα Χαλανδριου,ο Παραδεισος, ΟΑΚΑ αγορα, σταδιο Ε&Φ τετοια...

Link to comment

Για περαστε... Φρεσκο ! Μυριζει βουνο και Ανοιξη !

Η καλυτερη εποχη για βολτα στην Πεντελη.

Μια πιστευω πετυχημενη αναβιωση, μιας εξαιρετικης κρυπτης. Ο FTF θα εχει την δυνατοτητα να διαλεξει ανταλαξιμα απο την μεγαλη ποικιλια του καταστηματος και να κρατησει το περιεχομενο του κοκκινου σακουλιου.

 

GC48NQ3

Link to comment

Γειά σας παιδιά!

 

Χάθηκα για 2 μήνες, αλλά ήταν για καλό σκοπό! Σύντομα παίρνω δίπλωμα πιλότου αλεξιπτώτου πλαγιάς, κι ελπίζω το πρώτο cache που θα βρω ως ιπτάμενος να είναι το Kitheronas summit.

 

Ακόμα κάναμε μια γύρα στην Umbria και την Τοσκάνη και μαζέψαμε καμιά 20αρια cache με τον Jim A.

 

Σας στέλνω τους συντροφικούς geocachικούς χαιρετισμούς μου, κι επανέρχομαι στην ενεργό δράση!

Link to comment

Χι-Χι-Χι , εγω φευγω την Δευτερα για looooooooooong vacations, και την γλυτωνω...

Αλοιμονο σας, επανερχεται δριμυτερος και τωρα θα κανει και Eagle caches ! Σας βλεπω να σκαρφαλωνετε με αεροστατο σε απατητες κορφες για να βαλετε μια υπογραφη...

Οΐ οΐ μανα μου... :lol:

Link to comment

Ναι, άντε γεια!, να αφήσεις και κανά ΦΤΦ για κάποιον δουλευταρά ποδηλάτη που σχολά πιο αργά από την ώρα που ξυπνάς!

Μα γι'αυτο φευγω! :laughing: Σας αφηνω στα σιγουρα FTF του Σπυρου. Οποιος και να παει θα ειναι σιγουρος οτι ειναι ο πρωτος που το βρισκει ! :blink:

Εγω φταιω που οταν δουλευα εσυ επινες γαλα και βρεφικες κρεμες; :huh:

Η μανα μου φταιει που βιαστηκε, μην χαθει το ειδος :P

Link to comment

Αυτό είναι ενα απ τα καλά που έχουν οι κρύπτες μου: ΔΕΝ κάνει FTF ο μιμης!

Δεν σε κανει αυτο να νοιωθεις περηφανος ? Κατατροπωνεις εναν τυπο 62 χρονων που το παιζει τζοβενο ! :lol:

Link to comment

Ρε συ Μίμη, έφυγες; Ή θα τρέχεις σήμερα στο above agora?Να ξέρω δηλαδή....!!!

Ρε μπαγασηδες ηρεμηστε ! Εχετε ολο τον καιρο μπροστα σας να κανετε FTF !

Αφηστε κανα ηλικιωμενο να νοιωσει excitement, the easy way ! Δεν πατε σε κανα κλαμπακι με νταπα-ντουπα, να βρειτε καμμια πιτσιρίκα, καμια βολτα εις τας εξοχας να πιασετε Μαγιοξυλα, μερες πουναι ;) ?

Αφηστε σε μενα τα FTF που ειναι χωρις ρεζιλεμα αν δεν το καταφερω :P

Link to comment

Έχω βάλει ένα καινούριο στην απογείωση των Πλαταιών. Οποιοδήποτε απογευματάκι με ελαφρύ βοριαδάκι-βορειανατολικό (όπως σήμερα πχ) έχει σούπερ θέαμα με τα παραπέντε. Μίμη το χεις εύκολα, 50 μέτρα απ την άσφαλτο!

 

http://coord.info/GC4AH5Y

Link to comment

Έχω βάλει ένα καινούριο στην απογείωση των Πλαταιών. Οποιοδήποτε απογευματάκι με ελαφρύ βοριαδάκι-βορειανατολικό (όπως σήμερα πχ) έχει σούπερ θέαμα με τα παραπέντε. Μίμη το χεις εύκολα, 50 μέτρα απ την άσφαλτο!

 

http://coord.info/GC4AH5Y

Μερσι Σπυρακο ! Θα μεινει ομως χωρις την υπογραφη μου για λιγο καιρο ( 5-6 μηνες, οχι πολυ!) γιατι εχω να βαλω μερικες κρυπτες στην Μυτιληνη, πριν αρχισει η τουριστικη περιοδος! Το αφηνω σε καλα χερια ομως, εδω εκανα οτι μπορουσα, να προσφερω και στην γενετειρα μου ...

Αλλα μη στενοχωριεσαι, οποτε την κανεις την στραβη θα σου τα σουρω παλι.

Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη !

Και μην ξεχασης το προτελευταιο βημα στην ακατονομαστη ! Θελει αντικατασταση. :lol:

Link to comment

Καλησπέρα σύντροφοι geocachers!

 

Σύντομα θα κατέβω μια βόλτα απ τον καβομαλέα!

 

Θα τοποθετήσω κάποιες καινούριες κρύπτες, όλες εκτός πόλης, και θα κάνω συντήρηση τις υπάρχουσες της σειράς Cape Maleas.

 

Έχει κανένας σας κανένα trackable που να θέλει βολτίτσα, ή κανένα container που να θέλει να το στείλει για τοποθέτηση πέρα;

Link to comment

Το Ξενία αναστήθηκε κι είναι έτοιμο για τους νέους επίδοξους geocachers!

 

Τρία απο τα στάδια είχαν χαλάσει, αλλά έλειπε και η τελική κρύπτη.

 

Τα χαλασμένα στάδια επισκευάστηκαν, και προστέθηκαν κάποια, ενώ η κρύπτη είναι σε νέα ασφαλή τοποθεσία.

 

Επίσης άλλαξα κάπως το hint για να είναι πιο χρήσιμο...

 

Καλή τύχη λοιπόν!

Link to comment

έχω εγώ κάποια τράκαμπλς για ταξίδι. Να σου δώσω αν είναι το ένα να πάω το άλλο Θεσσαλονικη.

 

Επίσης πρέπει να μας πεις τι έχει αλλάξει στο Ξενία, γιατί το έχω αφήσει στη μέση.

 

Τέλος, δεν κάνεις archive στο event σου μιας και πέρασαν τόσοι μήνες;

Edited by Brevetoskylo
Link to comment

Στο Ξενία, αν έφτασες στο τελευταίο στάδιο πριν τη κρύπτη (υπάρχει σαν πληροφορία στο προηγούμενο στάδιο ότι το επόμενο θα είναι τελευταίο), πρέπει να ψάξεις απ την αρχή στο συγκεκριμένο χώρο για νέο γρίφο και να συνεχίσεις απο εκεί.

 

Αν δεν έφτασες ώς εκεί, υπάρχει μια αλλαγή στο container που φτάνεις με το λόγκο, αλλά το clue δεν έχει αλλάξει.

 

Κοινώς πρέπει να προβληματιστείς μόνο αν έψαχνες την τελική κρύπτη, οπότε πρέπει να ξαναψάξεις στο τελευταίο clue. Αν είχες μείνει οπουδήποτε αλλού δεν αλλάζει τίποτα, συνεχίζεις κανονικά.

 

 

Το trackable άστο στο elytis grove (αν δεν κάνω λάθος περνάς απ'εξω) ή κάποια άλλη κρύπτη εκεί στα πέριξ να περάσω να το μαζέψω την Τετάρτη.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...