Jump to content

GEOCACHING CAFE


sakis

Recommended Posts

Μιμη... οχι και ταλαντο οι νεκροι... χαχαχαχα αν ηταν ετσι... ο αδης θα ηταν αδειος! το ταλαντο ηταν τρελλα λεφτα.... σκεψου οτι αγοραζες 1 σκλαβο καλο... με 1 μνα που ηταν 100 δραχμες...

το ταλαντο ηταν 6000 χρυσες δραχμες!!! τρελλο ποσο για τοτε... που το μεροκαματο ηταν 1 δραχμη ασημενια...

Τελικα Χαροντας λεγοταν ο πλοιαρχος ; Οσο για το ταλαντο σιγα το ποσον ! Oσο μας κοστολογει και η τροικα, ανα κεφαλη. Αμα υπολογισεις 10.000.000 Ελληνες και 11.500.000.000 ευρω το αγγουρι, κοντα επεσα ! Ειναι και ο πληθωρισμος, το Hair cut...

 

το οριο των συντεταγμενων..αν και υπαρχει.. δεν ξερω κατα ποσο το τειρουν... εδω εχει μια multi.. που θελεις 2 μερες για να την κανεις...

γι' αυτο γραφω οτι δεν ειναι ανυπερβλητο. Απλα αν το κανεις, λεει οτι θα καθυστερησει στον ελεγχο, η δημοσιευση της.

 

καλο ειναι ομως να μην ειναι κουραστικο ή βαρετο για τον geocacher που θα το επιχειρησει.. γιατι απλα θα το παρατησει...

Αμ δε θα το ξεκινησει καν...

 

Σπυρο προσπαθησε να διατηρησεις το ενδιαφερον αυτου που θα την προσπαθησει... με διαφορα... ομορφα μερη, ιστοριουλες, πληροφοριες που δεν θα βρει αλλου ευκολα...

Αυτο εννοουσα λεγοντας "... πολλα ευκολα και καποια δυσκολα, καποια μετρια και λιγο ιστορια, παραμυθι, τοπικους αγιους, παραδοσεις...".Βασικα οι geocachers θεωρω οτι ειναι ποιο πολυ εκδρομεις και της βολτας, παρα εξερευνητες και των ειδικων δυναμεων. Ενταξει μη βαρατε, οταν λεω ολοι ΔΕΝ εννοω ΟΛΟΙ! Πολλοι τελος παντων. Πρεπει να το παιξεις και λιγο παραμυθι και ιστορια, για να τον κανεις να παει λιγο ποιο περα.

Κατι σαν : "Εδω κυριοι λεγεται οτι ηταν κατασκευασμενο το σχοινι που ειχαν κανει τον Γορδιο δεσμο και οταν ο Αλκιβιαδης ειπε μολων λαβε στον Αποστολο Παυλο, επαθε ικτερο ο δευτερος ξαδερφος της Ωραιας Ελενης."

Δεν θα ψαξει κανεις τις λεπτομερειες. Ενταξει δεν λεω να τα γραφεις ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ! Απλα ΛΙΓΟ μπλα-μπλα για να τραβηξεις το ενδιαφερον του περαστικου!

Τωρα αν πεις οτι " μεσα στην κουφαλα του μεγαλου πλατανου ειχε σιδεραδικο ενας μαστορας πριν πολλα χρονια", ποιος πιστευετε οτι θα ψαξει να βρει την πηγη, και να το διασταυρωσει; (Υπαρχει τετοιος πλατανος στην περιοχη, και ετσι λενε οι ντοπιοι- μπορει και να βαλω εκει τον Ηφαιστο!)

 

ααχχ... αν δεν ειχα το προβλημα με τις συντεταγμενες.. θα εκανα εδω ενα multi ή γριφο.. με τον δρακο της Ροδου... (αληθινο περιστατικο τον μεσαιωνα... )

Τι δρακος δηλαδη ; Δρακος που πειραζει τα κοριτσια ή αυτος που πεταει φωτιες;

Ρε σεις θα βγαλει καινουριο ειδος κρυπτων η Groundspeak με σας : Terror cache !

Καλα, κοτζαναμ feregios σου εστειλε η Ελληνικη Αντιπροσωπεια, με ενα GPS μεγαλο ΝΑΑΑ -μετα συγχωρησεως-, χαθηκε να του δειξεις πεντε-δεκα-δεκαπεντε μερη που θελεις να βαλεις caches ?

Link to comment

Καλα, κοτζαναμ feregios σου εστειλε η Ελληνικη Αντιπροσωπεια, με ενα GPS μεγαλο ΝΑΑΑ -μετα συγχωρησεως-, χαθηκε να του δειξεις πεντε-δεκα-δεκαπεντε μερη που θελεις να βαλεις caches ?

 

 

Πέστα !!!!

Ένα μήνα ήμουν κάτω και δεν έβγαλε μιλιά.:lol:

Link to comment

χαχαχαχαχα.... δεν μου ειχε ερθει η ιδεα.. φαντασου.. ηταν ο Παναγιωτης εδω.. και δεν σκεφτηκα να βαλω ακομα ενα waypoint στην κρυπτη μου.. τελικα φτιαχτηκε μεσω γερμανιας!

 

Δρακος κανονικος... ετρωγε ανθρωπους και ζωα... και τελικα τον σκοτωσε ενας νεαρος ιπποτης...με το ονομα Dieudonné de Gozon, ο οποιος εγινε μετα και μαγιστρος! ειναι ο μονος που στον ταφο του ειχε επιγραφη που τον ονομαζε δρακοφονια... dragon Slayer.. η ταφοπλακα ειναι στο εθνικο μουσειο μεσαιωνικων χρονων στο Παρισι.. μιας και ο ιπποτης ηταν γαλλος...

 

το κρανιο του δρακου ηταν κρεμασμενο για πολλα χρονια (ακομα και με τουρκοκρατια), πανω απο την πυλη του Αboise... ή πρωτομαστορα.. (στην γεφυρα εκει εχω την κρυπτη μου...), μεχρι και πριν απο 100-150 χρονια οταν και ηρθαν ξενοι επιστημονες να εξετασουν το κρανιο και ειπαν οτι ηταν απο τεραστιο κροκοδειλο.... δεν ξερω τι απεγινε το κρανιο... χαθηκε... κριμα...

 

αν αναρωτιεστε πως και ειχαμε κροκοδειλο... μαλλον απο ναυαγιο... μαις και εκεινη την εποχη οι βασιλιαδες εδειχναν τον πλουτο και την δυναμη τους στου αλλους εχοντας ζωολογικους κοιπους και γενικα στην αυλη τους... περιεργα αγρια ζωα! μαλλον λοιπον καποια πλοιο που μετεφερε αγρια ζωα ναυαγισε λογο καιρου κοντα στην ροδο.. και το μονο ζωο που ηξερε μπανιο ηταν ο τεραστιος κροκοδειλος... που καταφερε να βγει στην στερια... εκει.. ανεβηκε προς σε περιεχες που ηταν με στασιμα νερα και ειχε και σπηλιες... κοντα στην σπηλια που εμενε.. ηταν το εκλησακι του αγιου Στεφανου...

νομιζω ερειπια ειναι κοντα στο σπιτι μου.. και οι σπηλιες ειναι τα σπηλαιωδη νυμφαια που ειναι κοντα....... ;)

Edited by GATOULIS
Link to comment

Καλα, κοτζαναμ feregios σου εστειλε η Ελληνικη Αντιπροσωπεια, με ενα GPS μεγαλο ΝΑΑΑ -μετα συγχωρησεως-, χαθηκε να του δειξεις πεντε-δεκα-δεκαπεντε μερη που θελεις να βαλεις caches ?

 

 

Πέστα !!!!

Ένα μήνα ήμουν κάτω και δεν έβγαλε μιλιά.:lol:

 

ε οχι και δεν εβγαλα μιλια... λογοδιαρρεια με ειχε πιασει! :laughing: :laughing: :laughing:

Edited by GATOULIS
Link to comment

Καλα, κοτζαναμ feregios σου εστειλε η Ελληνικη Αντιπροσωπεια, με ενα GPS μεγαλο ΝΑΑΑ -μετα συγχωρησεως-, χαθηκε να του δειξεις πεντε-δεκα-δεκαπεντε μερη που θελεις να βαλεις caches ?

Πέστα !!!!

Ένα μήνα ήμουν κάτω και δεν έβγαλε μιλιά.:lol:

ε οχι και δεν εβγαλα μιλια... λογοδιαρρεια με ειχε πιασει! :laughing: :laughing: :laughing:

A! Σ'αυτο εχει δικιο ο Gatoulis. Αμα θελει να πει κατι ειναι θανατηφορος !

Καλα μωρε, ενα φιλο με GPS αυτοκινητου, κανα αγροτικο συνεταιρισμο Ροδου (εχουν για να μετρανε τα κτηματα), καναν αλλο Geocacher, ενα τοπογραφο γνωστο, κανα ιστιοπλοο, ναυτικο, κυνηγο με gps δεν εχεις βρει ακομα;

Link to comment

Και καλα το θεμα με το GPS.

Αυτο με τον κροκοδειλα που ηταν πολυ μερακλης, και ετρωγε τις ποιο ομορφες Ροδιτισες κολατσο, και απο τοτε σας τελειωσαν, και αναγκαζεστε να κανετε εισαγωγη απο τις Σκανδιναυικες χωρες, δεν θα κανεις καμμια κρυπτη ;

Ετοιμασε το σεναριο και τη θεση. Ναναι ολα ετοιμα, πλην την οριστικη δηλωση και να μενει μονο η μετρηση.

Αμα εισαι ετοιμος και τυχει εργαλειο, μετρας, το δηλωνεις και τελος!Σου βρηκα και background!

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Σπυρο την καλησπερα μου !! Διαβασα τα οσα ειπες και ΠΟΛΛΑ απο αυτα ειναι ακρως ενδιαφεροντα !! Εμενα που μου αρεσουν ολα αυτα να τα ψαχνω ειναι αιτια για να ΞΑΝΑπαω μεχρι τα βελανιδια .. !!!

Εχω ομως μια αντιρηση αν δεν σε πειραζει !! Στα μερη αυτα φυσικα δεν πηγαινα μονος μου αλλα με παρεα εναν πολυ καλο φιλο ο οποιος τυχαινει να ειναι Ασωπιτης και μαλιστα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ διαβασμενος !! Στον Φαρο πιστευω δεν ειναι καθολου καλη ιδεα να βαλεις εναν θυσαυρο αν και σαν μερος ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !! ..και αυτο το λεω λογο της επικυνδηνοτητας του μονοπατιου που πιστευω θα γνωριζεις !! .. Εκει συναντιουντε 3 καιροι και αν πας την λαθος ημερα μπορει εκει που περπατας να σε παρει ο αερας για πλακα και χωρις υπερβολες ή να σε κανει να χασεις ευκολα την ισσοροπια σου και να παραπατησεις!! Πολλοι ντοπιοι που ρωτησαμε μας ειπαν την ημερα που ημουνα εκει να ΜΗΝ παμε στον φαρο !!.. Αλλος γνωστος μας επιβεβαιωσε οτι 10 φορες εχει κανει το μονοπατι και θελει Χtreme προσοχη !! Βαζοντας εκει εναν θυσαυρο θα προσελκυσεις κοσμο που μπορει να εχει αγνοια κινδυνου η απλα να υπερκτιμησει καποιος τις δυνατοτητες του !! Ισως να εγραφες ολα αυτα στην περιγραφη σου ωστε να ειναι ενημερωμενοι οι geocachers που θα επιχειρησουν να την βρουν !

Ζηταω συγνωμη εκ των προτερων για αυτην μου την παραθεση αν για καποιο λογο σε πειραξε..δεν θελω να το παιξω ξερολας ή οτιδηποτε αλλο ουτε να φανω Καποιος !! Εκφραζω την αποψη μου και μονο ! (προσωπικα αν τις βαλεις θα ξαναπαω προς τα εκει μιας και θελω να κανω και το μονοπατι προς τον φαρο που δεν με αφησανε την ημερα που πηγα ) ! Η φωτογραφια με το ναυαγιο φοβερη !! ..Τα μερη που λες για τις κρυπτες με ενδιαφερουν αν θελεις μπορεις να μου στειλεις τα στιγματα σε μυνηματα μονο στην περιπτωση που αποφασισεις να μην τις τοποθετησεις !! (designjart@yahoo.gr)

Link to comment

Λεω την αλλη κυριακη με την βοηθεια του Allah και αλλων

να παω στην σπηλια του Παν στη Παρνηθα....

 

Αν καποιος θελει να ερθει θα ηταν καλοδεχουμενος.

 

Σημ. Να μπορει ομως να με κουβαλησει οταν τα φτυσω στη

διαδρομη ε. :rolleyes:

Link to comment

@feregios ...Ετοιμασε τα πλανα . Σαββατο επιστρεφω !!

 

@ myself .. Θελω και εγω να παω ΠΟΛΥ εκει ..απο ποια εισοδο λες να προσεγγισεις την σπηλια ??

α) απο μονη κλειστων?

β) απο το παλιο ρεμα?

Link to comment

@Crazy-MTB

 

Λεω να παω οπως πηγα την προηγουμενη φορα απο N38° 08.575, E23° 39.488

ειναι λιγο ταλαιπορια αλλα ωραια διαδρομη την οποια την εκανα μονος μου

διοτι ο mimhs.gr αποφασισε να παει απ την αλλη πλευρα και βγηκε με τα πολλα

στη σπηλια μεν αλλα σε ψηλοτερο σημειο και ειχαμε μερικα δραματα για τον κατεβασω

γερο ( :P ) ανθρωπο (οχι οτι εγω παω καλλυτερα ετσι θεοχοντρος οπως ειμαι!).

 

Ισως να ψησω και εναν γειτονα μου να ερθει...

 

Αν ειναι πες μου να μιλησουμε στο τηλ.

Link to comment

...διοτι ο mimhs.gr αποφασισε να παει απ την αλλη πλευρα και βγηκε με τα πολλα

στη σπηλια μεν αλλα σε ψηλοτερο σημειο και ειχαμε μερικα δραματα για τον κατεβασω

γερο ( :P ) ανθρωπο (οχι οτι εγω παω καλλυτερα ετσι θεοχοντρος οπως ειμαι!).

Ρε μπαγασα, αφου δεν ειχα δει τα σκαλοπατια...! Εγω τουλαχιστον δε χαθηκα οπως εσυ. Ακου εριχνε ψιχουλακια για να βρει το δρομο... Αυτο το εκανε ο Κοντορεβυθουλης την πρωτη φορα ! Το μισο παραμυθι σου ειπε η γιαγια σου ;

Και εχεις και GPS τρομαρα σου...

Και τι θα κανεις στη σπηλια ρε ψιλολιγνε; Θα βρεις το κουτι που χαθηκε; Συνεννοηθηκες τουλαχιστον με τον GiannisP να το αντικαταστησεις;

Και για το Ξενια κανείς! Τσιμουδια δε βγαζετε ... πουλακια μου !

Καλα, εσυ ξερω θα παρεις φρουτα, για να τα φας στα σκαλοπατια, να αναπληρωσεις βιταμινες...

Link to comment

Μιμη.. ομορφο το background... ειναι η ταφοπλακα του ιπποτη και μετεπειτα μαγιστρου!

 

για αυτο το θεμα με τον δρακο.. σκεφτομουν multi... σε μερος που υπαρχουν δρακοι πετρινοι...... στις σπηλιες που ηταν ο δρακος.. στην περιοχη του παλατιου..στην πυλη που τοποθετηθηκε το κεφαλι του δρακου... αλλα το θεμα ειναι οτι αν το τελικο ειναι η πυλη... απο κατω ειναι η κρυπτη μου! δεν μπορω να εχω εκει τελικο μερος... ακομα ειναι σε σκεψεις... θα δω...

Link to comment

Μιμη.. ομορφο το background... ειναι η ταφοπλακα του ιπποτη και μετεπειτα μαγιστρου!

για αυτο το θεμα με τον δρακο.. σκεφτομουν multi... σε μερος που υπαρχουν δρακοι πετρινοι...... στις σπηλιες που ηταν ο δρακος.. στην περιοχη του παλατιου..στην πυλη που τοποθετηθηκε το κεφαλι του δρακου... αλλα το θεμα ειναι οτι αν το τελικο ειναι η πυλη... απο κατω ειναι η κρυπτη μου! δεν μπορω να εχω εκει τελικο μερος... ακομα ειναι σε σκεψεις... θα δω...

Λυση Α' Καταργεις την υπαρχουσα κρυπτη και στη θεση της βαζεις την τελικη θεση της multi με το νεο ονομα.

Λυση Β' Παρτο αλλοιως. Ξεκινα απο την παληα που εχεις και τις αρχικες συντεταγμενες ( μπορεις να δηλωσεις το σημειο αυτο σαν αρχη της καινουριας, δεν ξερω καποιο περιορισμο) και καταληγεις σε οποιο αλλο σε βολευει.

Λυση Γ' Δεν χρησιμοποιεις την περιοχη της υπαρχουσας κρυπτης σου ουτε στην αρχη, ουτε στο τελος. Στη μεση.

Λυση Δ' Φτιαξε μια διηγηση της ιστοριας ετσι που να την δινεις με αναστροφο τροπο. Ετσι θα ξερουν το τελος αλλα οχι την αρχη. Πολυπλοκο αλλα γινεται.

Λυση Ε' Δεν εχω. Αλλα αμα μου ερθει θα σου πω! :P

Link to comment

Αγαπητοί φίλοι! Εδώ καβομαλιάς!

 

Όπως σας είπα ο Jim A. προσπάθησε σήμερα το ναυάγιο, χωρίς επιτυχία όμως. Αύριο ίσως ξαναπροσπαθήσει, χρησιμοποιόντας και το hint. Εγώ επισκέφτηκα ξανά την κρύπτη και μπορώ να πω ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση!

 

Ακολούθησε τσιμπούσι στα βελανίδια, και μετά πήγαμε μια απο την κρύπτη στο γερμανικό παρατηρητήριο! Όλα καλά εκεί, η κρύπτη σε άριστη κατάσταση!

 

Όσον αφορά τον κάβο, πιστεύω ότι το μονοπάτι είναι πολύ βατό. Όντως ο καιρός μπορεί να το κάνει δύσκολο αλλά το ίδιο ισχύει για πάρα πολλά cache. Προσωπικά έχω πάει στο φάρο και με καταιγίδα και δεν ένιωσα να κινδυνεύω. Όπως και να χει, όποιος πάει προς τα εκεί, θα πρέπει να κρίνει τις συνθήκες και να περπατήσει μόνο αν νιώθει ασφαλής και ευχάριστα!

 

Θα είμαι εδώ μέχρι την Κυριακή, κι έχω ιντερνετ οπότε αν κανένας κατέβει… let me know!

 

Α και btw για άλλη μια φορά μπράβο στον crazy mtb! Μια παράκληση μόνο, όταν βρίσκεις μια κρύπτη που είναι πολύ καλα κρυμμένη με πέτρες, πριν φύγεις φρόντισε να την ξανασκεπάσεις το ίδιο σχολαστικά! Ο λόγος είναι ότι ειδικά εκείνη την κρύπτη, αν την ανακαλύψει κάποιος, δεν υπάρχει περίπτωση να σωθεί!!!

 

Χαιρετίσματα απο την άκρη της Ελλάδας!

Link to comment

SpurosP. την κρυπτη την αφησα ΑΚΡΙΒΩΣ οπως την βρηκα .... Αλλα οταν ειχα ξεκινησει με το αμαξι να κατεβαινω σκεφτηκα οτι τα κατσικια ειχαν ριξει τις πετρες και φαινοτανε η σακουλα οποτε ητανε αργα για να επιστρεψω και το ειχα εννοια !(δεν ημουν μονος και ο φιλος δεν την παλεβε αλλο) ...Ολα καλα αφου την διορθωσες :)

 

Θα ειμαι εδω (πλυτρα) ως την Παρασκευη !! Σαββατο ταξιδευω πισω για αθηνα ! Ομως δεν με βλεπω να ξαναερχομαι μεχρι τα βελανιδια !! ( Κανε FTF στο παλαιοκαστρο που δηλωσα σημερα να πιουμε και καφε πανω στον βραχο) :)

Edited by Crazy-MTB
Link to comment

Ακολούθησε τσιμπούσι στα βελανίδια, και μετά ...

Είμαι βελανιδιώτης και γενικά αγαπάω πάαααρα πολύ τα μέρη που περπάτησες.

Διευκρι -νηστικη ερωτηση : Αυτα τα βελανιδια δεν ειναι χωριο; Για δευτερη φορα το βλεπω γραμμενο με μικρο β. Ειναι κατι αλλο;

Link to comment

Καλησπέρα απο τα Βάτικα!

 

Σήμερα τοποθέτησα την τρίτη κρύπτη στη σειρά Cape Maleas. http://coord.info/GC3WD01

 

Στον φάρο δεν πήγα, αλλά θέλω να βάλω μια κρύπτη σχετικά με αυτή την ιστορία: http://maritimemoments.wordpress.com/2011/08/23/the-legend-of-the-hermit-of-cape-maleas-in-greece-transcends-time/

 

Το ψαροντούφεκο μια φορά, χτες και σήμερα πήγε τζετ! Χορτάσαμε ψάρια!

Link to comment

Η σπηλια του Παν κλειδωσε για την αλλη Κυριακη 16-9-12 ολα αυτα βεβαια αν βοηθησει

ο καιρος η δε μας τυχη κανα απροοπτο...

 

Σημ. το μονο που πρεπει να κανω ειναι να βρω πως θα το πω στη γυναικα μου :rolleyes:

Edited by myselff
Link to comment

Ρε μπαγασα, αφου δεν ειχα δει τα σκαλοπατια...! Εγω τουλαχιστον δε χαθηκα οπως εσυ. Ακου εριχνε ψιχουλακια για να βρει το δρομο... Αυτο το εκανε ο Κοντορεβυθουλης την πρωτη φορα ! Το μισο παραμυθι σου ειπε η γιαγια σου ;

Και εχεις και GPS τρομαρα σου...

Και τι θα κανεις στη σπηλια ρε ψιλολιγνε; Θα βρεις το κουτι που χαθηκε; Συνεννοηθηκες τουλαχιστον με τον GiannisP να το αντικαταστησεις;

Και για το Ξενια κανείς! Τσιμουδια δε βγαζετε ... πουλακια μου !

Καλα, εσυ ξερω θα παρεις φρουτα, για να τα φας στα σκαλοπατια, να αναπληρωσεις βιταμινες...

Μα ποτε το εγραψες αυτο και μου ξεφυγε.....

 

1) η γιαγια μου ΚΑΛΑ μου το ειπε το παραμυθι απλα εγω δεν ειμαι (καλος) κοντορεβυθουλης.

2) Ε ναι ειχα αλλα ειπα οτι εγω ξερω καλλυτερα απ αυτο (τρομαρα μου)

3) Οχι δε θα βρω τιποτα, θα βαλω και μετα θα θα του στειλω μυνημα, λεω να το βαλω καπου εξω

αυτη τη φορα παντως.

4) Εγω ειπα για το Ξενια και αφου ειδα οτι με γραψανε δε ξαναμιλησα (και μαλλον καλα εκανα)

5) Εγω φταιω που σε ταιζω και σε ποτιζω στις εξορμησεις μας... εγω.

 

:D :D

Link to comment

Η σπηλια του Παν κλειδωσε για την αλλη Κυριακη 16-9-12 ολα αυτα βεβαια αν βοηθησει

ο καιρος η δε μας τυχη κανα απροοπτο...

 

Σημ. το μονο που πρεπει να κανω ειναι να βρω πως θα το πω στη γυναικα μου :rolleyes:

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ το αφεντικο στο σπιτι!

Και εχω την αδεια της γυναικας μου να το λεω!

Σοβαρο κλειδωμα! Σαν να βαζεις ταινια δεματων για να κλεισεις χρηματοκιβωτιο!

Link to comment

Καλημέρα σε όλους σας! (δυστυχώς, απο το γραφείο μου)

 

Ρε Μίμη, τώρα είδα τις φωτό... Πήγες σε σπήλαιο με τζινάκι, σκαρπίνι και πουκάμισο-πουλόβερ!?!?! dafuq που λένε και οι αγγλομαθείς!!

 

Άντε, την επόμενη Κυριακή αν δεν φύγω κάπου, μπορεί να εμφανιστώ κι εγώ με την πορτοκαλί σπηλαιολογική φόρμα μου να σε τρολάρω, φρόντισε να φοράς tuxedo!

Link to comment

Καλημέρα σε όλους σας! (δυστυχώς, απο το γραφείο μου)

 

Ρε Μίμη, τώρα είδα τις φωτό... Πήγες σε σπήλαιο με τζινάκι, σκαρπίνι και πουκάμισο-πουλόβερ!?!?! dafuq που λένε και οι αγγλομαθείς!!

 

Άντε, την επόμενη Κυριακή αν δεν φύγω κάπου, μπορεί να εμφανιστώ κι εγώ με την πορτοκαλί σπηλαιολογική φόρμα μου να σε τρολάρω, φρόντισε να φοράς tuxedo!

Την καλημερα μου σε ολους! (ευτυχως, απο τις διακοπες που κανω στο χωριο μου στην Μυτιληνη. Μετα λεω να παω εξοχη. Ισως καταφερω να παρω και καμμια αδεια after...)

Εχεις δικιο. Επρεπε να φοραω κατι ποιο επισημο. Ισως αρβυλα, φορμα παραλαγης και φακο στο κουτελο για να επισκευτω κατι που ανεβαιναν οι αρχαιοι με γυμνα ποδια, με χλαμυδα και δαδες.

Ασε που ειχα μαζι μου Garmin, πηγα σχεδον 400 μετρα κοντα με την μοτοσυκλετα, περπατησα μεχρι εκει απο μονοπατι, και ουτως ή αλλως στην περιγραφη δεν ελεγε για κατι που απαιτουσε κατι extreme απο εξοπλισμο.

Εκτος των αλλων πηγα για Geocaching, δεν το επαιζα σπηλαιολογος! Αμα ηταν χωμενο στου βοδιου το κερατο, θα αφηνα να το βρει ο myselff, που ειναι ποιο νεο παληκαρι και θα περιμενα να βγαλει το log εξω για να υπογραψω...

Ειπαμε οτι στο παιγνιδι αυτο παιζουν και ηλικιωμενοι ανθρωποι που εχουν δει ατυχηματα, στραβες, & overkill self-trusting και φοβουνται μηπως σπασουν καμμια λεκανη.

Ξερεις, " Ο γερος ή απο πεσιμο ή απο χ....) .Ε! , δεν ειμαστε για τετοια !!

Για το Σαββατοκυριακο, δεν το βλεπω! Ατυχως δεν θα εχω την δυνατοτητα να παραστω στην δεξιωση, μαλλον θα μαθαινω στο βαφτηστηρι μου να ψαρευει στην παραλια της Μελιντας. Βλεπεις στην ηλικια μου προσπαθουμε να μεταφερουμε την γνωση στους νεοτερους. Μετα θα ειναι μονοι τους, για να τα καταφερουν να το κανουν κι' αυτοι με τη σειρα τους. Πραγμα που εχει σαν προυποθεση να γινεται καποιος ποιο συντηρητικος οταν μεγαλωνει.

Ακομη και να δεχεται με χαμογελο τα πειραγματα του myselff ή των αλλων.

Η ζωη χρειαζεται χαμογελα, αλλα δεν σηκωνει αστεια. Εχε υποψη σου ομως οτι σε ζηλευω ! Θα ηθελα να εχω τις γνωσεις, τις δυνατοτητες και την ηλικια σου, αλλα δεν γινεται.

Και σεις οι υπολοιποι, μην τον αφησετε να προτεινει τιποτα χωσιματα της κρυπτης σε απροσιτα σημεια ! Τα DNF δεν τα θελει ουτε ο GiannisP :P ο ιδιος ...

Link to comment

Γειά σου ρε Μίμη, όποτε συζητάω για geocaching με τον πατέρα μου (που δήλωσε ότι αν βγει στη σύνταξη θα αρχίσει "να ψάχνει τα κουτάκια"), τα ίδια με εσένα μου λέει. Κι όταν του λέω ότι έκρυψα κάτι υποβρύχια ή μακριά κλπ, με διαολοστέλνει προκαταβολικά!

 

Λοιπόν το cache που έκρυψα στο καβομαλιά προχτές, έκανε κιόλας ένα (επικό) FTF απο αυστριακό cacher.

http://coord.info/GC3WD01

 

H κρύπτη μου στο νερόμυλο όντως είχε χαθεί (είχε δυο DNF) και την αντικατέστησα αλλά χωρίς declaration και logbook. Αν κάποιος περνάει απο εκεί θα κάνει ενα καλό;

http://coord.info/GC3QM0H

 

Φιλιά απο τον δροσερό (επιτέλους) Χολαργό!

Link to comment

Γειά σου ρε Μίμη, όποτε συζητάω για geocaching με τον πατέρα μου (που δήλωσε ότι αν βγει στη σύνταξη θα αρχίσει "να ψάχνει τα κουτάκια"), τα ίδια με εσένα μου λέει. Κι όταν του λέω ότι έκρυψα κάτι υποβρύχια ή μακριά κλπ, με διαολοστέλνει προκαταβολικά!

 

Λοιπόν το cache που έκρυψα στο καβομαλιά προχτές, έκανε κιόλας ένα (επικό) FTF απο αυστριακό cacher.

http://coord.info/GC3WD01

 

H κρύπτη μου στο νερόμυλο όντως είχε χαθεί (είχε δυο DNF) και την αντικατέστησα αλλά χωρίς declaration και logbook. Αν κάποιος περνάει απο εκεί θα κάνει ενα καλό;

http://coord.info/GC3QM0H

 

Φιλιά απο τον δροσερό (επιτέλους) Χολαργό!

1) Καλη αρχη!

0-10 ο μπαμπας μου ξερει πολλα!

10-20 ο πατερας μου νομιζει οτι τα ξερει ολα.

20-30 ο γερος μου δεν ξερει τιποτα.

30-40 κατι ξερει ο γερος

40-50 ξερει τι λεει ο πατερας μου.

50-60 Α! ρε πατερα! Νασουν εδω να σε ρωταγα...

2) Ελληνικουλια τιποτα? Με στεναχωρας ρε Σπυρο και σε ειχα σε εκτιμηση! Και που 'σαι πρωτα τα ελληνικα και μετα, οτι γλωσσα θελεις - ελευθερα! Ο τυπος που εκανε το FTF ειναι κυνηγος κεφαλων αριθμων, εχει βρει μεν 3780 κρυπτες αλλα δεν μας κανει τη χαρη να βαλει ουτε μια. Κακο παιδι που γυρναει με ενα τροχοσπιτο, κοιμαται οπου νυχτωσει και συνεχιζει την αλλη μερα...

3) Ηint: Δεν δηλωνουμε οτι δεν βρηκαμε το παληο ημερολογιο! Πες οτι ηταν βρεμενο, οτι ελειπαν οι λευκες σελιδες, κατι ασαφες! Υπαρχει περιπτωση οι κυνηγοι αριθμων να δηλωσουν ευρεση χωρις στην πραγματικοτητα να εχουν παει. Δεν κινδυνευουν να σβηστει το Found απο τον owner... Σκασιλα σου βεβαια, σιγα μην καθεσαι να ασχολεισαι με τον καθε μουρλο, αλλα, σε κουβεντα να βρισκομαστε!

Link to comment

Είμαι πολύ ενθουσιασμένος!!! Πολύ χαρούμενος!!! Τόσο, που θα πήγαινα να τσέκαρω την κρύπτη νυχτιάτικο, για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα κάνουν DNF οι λεβέντες μας!!!

 

Ασε που η αφίσα έσκισε!!!

 

Μάγκες περιμένω νέα σας, βάζω τα μακαρόνια στη φωτιά και το κρασί στο ψυγείο!!!

Edited by Spyros P.
Link to comment

Ρε παιδια... σχετικο- ασχετο: Αυτα τα Video και οι προτασεις για τις extreme διαδρομες στον Ε4, υποκαλιαιμια,υποσιδηρεμια,υποχαλκοαιμια και υπο-ολαταμεταλακαιστοιχεια-αιμια, 7 ωρες χωρις νερο, και χωρις φαι εχουν καμμια σχεση με το Geocaching ;

Τι δεν εχω καταλαβει ;

Εμενα μου φαινεται οτι σιγα-σιγα γλυστραει το πραγμα προς την ορειβασια- ακροβασια- και λοιπα σπορ αυξημενης ταλαιπωριας. Κατι σαν εισβολη απο αλλα χομπυ με σκοπο την καταληψη και καταλυση του Geocaching ! Δεν λεω, καλη και αξιολογη και εντυπωσιακη η προσπαθεια των ανθρωπων να βαλουν κρυπτες πολυ βαρβαρες και σε απλησιαστα μερη, αλλα ελεος ! Δεν ειμαστε ολοι απο τον πλανητη Krypton. Απλοι ανθρωποι ειμαστε που σκαρφαλωνουμε ενα βραχακι και νοιωθουμε οτι ανεβηκαμε το Everest.

Μα την αληθεια νοιωθω σαν να μην εχω κανει τιποτα σπουδαιο μεχρι στιγμης, το ηθικο μου εχει πεσει στο Ναδιρ και λιγο ακομα και θα τα παρατησω!

Αμαν πια. Ασ' γινει ενα καινουριο παιγνιδι αν ειναι ή ενας καινουριος τυπος κρυπτης πχ. Extreme caches, και να το παιζουν μονο η ελιτ των geocachers. Με δικο τους τμημα στο site οπου να μπαινεις μονο μετα απο ιατρικες εξετασεις και γραπτα τεστ τεχνικων επιβιωσης. Τι στην ευχη, σε λαθος παιγνιδι παιζω ή ειμαι παραξενος ;

Εχω καποιο δικιο ή τζαμπα μιλαω ; :huh:

Link to comment

χαχαχαχαχα α ρε Μιμη! εγραψες! χαχαχαχαχαχα

 

πολυ καλη η δουλεια με την αφισα που εκανε ο Παναγιωτης..

 

παντως απο την φωτο.. ετσι καμμενο τοπιο με το κτηριο... λες και βλεπω σκηνη απο το ημερολογιο της Αννα Φρανκ! χαχαχαχα

 

ή .... πολυ θριλερ.. σαν ενα που ειχε χτες ξημερωματα με ενα εγκατελημενο ψυχιατρειο... :ph34r::laughing:

Link to comment

Εγω βρηκα παρεα για την σπηλια του Παν αυτη την Κυριακη...

 

Για το φρενοκομειο δεν εχω βρει τιποτα οποτε μενει στην ακρη αν

και θα ηθελα μια ακομη αποτυχια (τριτη) στο ιστορικο μου οσων αφορα το Ξενια.

Link to comment

Γειά σου ρε Μίμη άρχοντα!

 

...εχουν καμμια σχεση με το Geocaching ;

Τι δεν εχω καταλαβει ;

 

Γιατί αγαπητέ φίλε να μην έχουν σχέση; Κι εκεί κρύπτες ψάχνουμε (ή βάζουμε), με το gps μας κλπ. Γι αυτό το terrain και το difficulty πάνε απο 1 μέχρι 5. Εγώ ας πούμε ως βλακούλης που είμαι δεν έχω λύσει ούτε ένα cache με γρίφο. Το σουντόκου προσπαθώ αλλά ούτε αυτό μου βγαίνει! Εσύ μπορεί να το χεις για πλάκα, δεν γκρινιάζουμε όμως!

 

Εμενα μου φαινεται οτι σιγα-σιγα γλυστραει το πραγμα προς την ορειβασια- ακροβασια- και λοιπα σπορ αυξημενης ταλαιπωριας. Κατι σαν εισβολη απο αλλα χομπυ με σκοπο την καταληψη και καταλυση του Geocaching ! Δεν λεω, καλη και αξιολογη και εντυπωσιακη η προσπαθεια των ανθρωπων να βαλουν κρυπτες πολυ βαρβαρες και σε απλησιαστα μερη, αλλα ελεος ! Δεν ειμαστε ολοι απο τον πλανητη Krypton. Απλοι ανθρωποι ειμαστε που σκαρφαλωνουμε ενα βραχακι και νοιωθουμε οτι ανεβηκαμε το Everest.

 

Αυξημένη ταλαιπωρία μπορεί... όχι πάντα. Αυξημένη απόλαυση στάνταρ! Κανένας πάντως δεν θέλει να "καταλύσει" το geocaching. Το γουστάρουμε, γι αυτό είμαστε εδώ και το συζητάμε, βάζουμε και ψάχνουμε κρύπτες.

Τώρα για το αν ενα μικρό βραχάκι είναι το έβερεστ για κάποιον, αυτό είναι όντως υποκειμενικό. Όπως σε όλα πράγματα. Κάποιος δλδ μπορεί να πηδάει την μπελούτσι και να την κερατώνει κι απο πάνω, και άλλος άμα του κάτσει η Ελένη Λουκά θα κάνει πάρτυ. Και οι δύο όμως θα είναι πολύ ευχαριστημένοι.

 

Μα την αληθεια νοιωθω σαν να μην εχω κανει τιποτα σπουδαιο μεχρι στιγμης, το ηθικο μου εχει πεσει στο Ναδιρ και λιγο ακομα και θα τα παρατησω!

Αμαν πια. Ασ' γινει ενα καινουριο παιγνιδι αν ειναι ή ενας καινουριος τυπος κρυπτης πχ. Extreme caches, και να το παιζουν μονο η ελιτ των geocachers. Με δικο τους τμημα στο site οπου να μπαινεις μονο μετα απο ιατρικες εξετασεις και γραπτα τεστ τεχνικων επιβιωσης. Τι στην ευχη, σε λαθος παιγνιδι παιζω ή ειμαι παραξενος ;

Εχω καποιο δικιο ή τζαμπα μιλαω ; :huh:

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να χάνεις την αυτοπεποίθηση σου. Κατ αρχήν είσαι παλιά ΕΣΟ και προβλέπεται να το παίρνεις λίγο πιο χαλαρά. Κατα δεύτερον το παιχνίδι δεν είναι λάθος για κανέναν μας, μας χωράει όλους! Ίσα ίσα που πρέπει να είσαι περήφανος για το νέο αίμα και να χαίρεσαι με τις περιπέτειες μας... Και να ξέρεις ότι είσαι πάντοτε ευπρόσδεκτος για να παρακολουθήσεις απο κοντά τις "επιχειρήσεις"

 

Πάντως χίλια μπράβο στα παιδιά που προσπαθούν το ξενία, και ακόμα περισσότερο που τους αρέσει! Αν το βρούν θα γράψουν ιστορία κάνοντας FTF στο δυσκολότερο πιθανόν cache της χώρας μας!!!

Link to comment

πολυ καλη η δουλεια με την αφισα που εκανε ο Παναγιωτης..

Πραγματικα υπεροχη δουλεια. Φανταζομαι τις επομενες σελιδες με δικα του caches και τετοια 'εργα' και ευελπιστω σε καλυτερες μερες !

 

παντως απο την φωτο.. ετσι καμμενο τοπιο με το κτηριο... λες και βλεπω σκηνη απο το ημερολογιο της Αννα Φρανκ! χαχαχαχα

Αυτη η φωτογραφια δεν αντανακλα την πραγματικοτητα, ουτε κατ' ελαχιστον ! Το κτιριο ειναι ΠΟΛΥ, μα ΠΟΛΥ χειροτερο σημερα. Στην φωτογραφια εχει ακομα παραθυρα, πορτες και σκαλες. Δεν εχουν πεσει σοβαδες, καγκελα, μαρμαρα, πλακακια, και πιθανα να ειχε καλωδια, πριζες , σωματα καλοριφερ, υδραυλικα κλπ. Τωρα αν πας δεν υπαρχει ουτε τουβλο που να μπορουσε να βγει και να μην βγηκε.

 

ή .... πολυ θριλερ.. σαν ενα που ειχε χτες ξημερωματα με ενα εγκατελημενο ψυχιατρειο... :ph34r::laughing:

Φαντασου το πτωμα μιας γριας 95 χρονων μετα απο 50 μερες απο το μοιραιο ! Και συ να πηγαινεις νυχτα με φακο (recommended απο τον SpyrosP στην αρχικη παρουσιαση του ! ), επειδη εισαι υπαλληλος forensic στο CSI Miami , για να ανιχνευσεις την αιτια θανατου!

Σημειωτεον δε οτι την δευτερη φορα ειχα παρεα τον Myselff... Αυτο κι' αν ηταν θριλλερ...

Και μην βλεπεις που λεει οτι με ταισε! Μια μπανανα προσφερε, που εκλεψε απο το κλουβι του,. Ξερεις, απ' αυτες που του ριχνουν οι τουριστες. Μαιμου φιλος, αλλα αυτος μου ελαχε...

Link to comment

Old geocachers never die, they just get archived. First law of Geocaching

Five out of five terrain. It puts the "ache" in geocache.Second law of Geocaching

Multi-million dollar technology is worthless in the hands of morons.Third Law of Geocaching

If you find you do not mind being out in the rain, the snow, or even a hurricane,here's a valuable tip:

you need to do something about your geocaching addiction.Fifth Law of Geocaching

It is never in the last place you look. It is in the first place you look, but never discovered on the first attempt.Sixth Law of Geocaching

Getting sane people to walk in circles and talk to themselves since 2000.Seventh Law of Geocaching

 

Feregios to Crazy-MTB when Mountain CycleCaching: Watch that cliff edge, not the GPSr! Oops!

Link to comment

Εγραψα από το κινητό μου στο Μπάφι αλλά τα Ελληνικά τα "έφαγε"

Επαναλαμβάνω λοιπόν

"DONE.... πίνουμε ελληνικό καφεδάκι στο Μπάφι.

Σπύρο ετοίμασε την μακαρονάδα γιατί με τόση ανηφόρα με τα ποδήλατα πεινάσαμε.

Τα υπόλοιπα όταν γυρίσουμε."

 

Γυρίσαμε πάω να μπανιαριστώ να φάω κάτι και το απογευματάκι τα λέμε

 

TOTAL ETHEISM

Link to comment

Εγραψα από το κινητό μου στο Μπάφι αλλά τα Ελληνικά τα "έφαγε"

Επαναλαμβάνω λοιπόν

"DONE.... πίνουμε ελληνικό καφεδάκι στο Μπάφι.

Σπύρο ετοίμασε την μακαρονάδα γιατί με τόση ανηφόρα με τα ποδήλατα πεινάσαμε.

Τα υπόλοιπα όταν γυρίσουμε."

 

Γυρίσαμε πάω να μπανιαριστώ να φάω κάτι και το απογευματάκι τα λέμε

 

TOTAL ETHEISM

Και να σκεφτειτε οτι σημερα καθομουνα. :mad:

Link to comment

@myself σήμερα ήταν το τελικό στάδιο. Μπήκαμε και βγήκαμε σε 10 λεπτά.

 

Μπορεί να ήταν λίγο κουραστικό να κάνεις το συγκεκριμένο multi cache με το ποδήλατο

 

548042_3993602552257_1754750939_n.jpg

 

Αλλά η Πάρνηθα έχει τα τυχερά της........

 

285461_3993600472205_1847306696_n.jpg

 

285470_3993599112171_626960305_n.jpg

 

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ..........

Edited by feregios
Link to comment

λοιπόν παιδιά το αποφάσισα! Το επόμενο multi θα είναι στο ναυάγιο του Eurobulker X, στον Ευβοικό! Παναγιώτη και κώστα ετοιμαστείτε να μάθετε καταδύσεις!!!!

Αν δεν ξέρετε τί εστί eurobulker x, δείτε εδώ!

 

Link to comment

@myself σήμερα ήταν το τελικό στάδιο. Μπήκαμε και βγήκαμε σε 10 λεπτά.

 

Μπορεί να ήταν λίγο κουραστικό να κάνεις το συγκεκριμένο multi cache με το ποδήλατο

 

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ..........

Θα μπορουσα να το κανω με τα ποδια η με το αυτοκινητο η ακομη και με το μηχανακι,

θα μπορουσα και με το ποδηλατο ΑΝ δεν μου το ειχανε κλεψει ... συγκεκριμενα ΚΑΙ τα

δυο, καποιοι "φιλοι" αλοδαποι.

Link to comment

Κάποια μέρα θα τα ακούσω πολύ χοντρά απο τον Μίμη... Έχω βρει και soundtrack για εκείνη την "μέρα οργής"

 

Χα χα καπως ετσι θα ειναι οντως, ωραιο κομματι, μου αρεσε και το O Fortuna

που βρηκα παρακατω (το ακουω τωρα)...

 

Σημ. α το κομματι σου το εβαλα και στο FB μου.

Link to comment

 

Χα χα καπως ετσι θα ειναι οντως, ωραιο κομματι, μου αρεσε και το O Fortuna

που βρηκα παρακατω (το ακουω τωρα)...

 

Σημ. α το κομματι σου το εβαλα και στο FB μου.

 

Έγραψε κι ο Μότσαρτ ρέκβιεμ, το διασημότερο ίσως... Αυτό είναι το ίδιο μέρος με του Verdi/Mimhs.gr , αρκετά διαφορετικό αλλά εξίσου δυναμικό!

 

 

Κι αν γενικά έχεις όρεξη για έτσι "ταρατατζούμ" κλασικά έργα, αυτό είναι απο τα αγαπημένα μου!

 

Link to comment

Σήμερα το πρωί όλα ξεκίνησαν από την βάση του τελεφερικ με θέα το καζίνο.

 

13092012.jpg

Ύστερα ανάβαση από τους δασικούς δρόμους Αγ.Ανδρέα φτάσαμε στο Ξενία και ετοιμαστήκαμε για το final State

 

13092012_003.jpg

 

13092012_004.jpg

 

ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

OI ΤΑΛΙΜΠΑΝ Geocachers :lol:

 

Snapshot%2520-%252022.jpg

 

Απ΄'οτι βλέπετε υπήρχε και action camera και το τελευταίο στάδιο έχει καταγραφεί !!!!

Στα προηγούμενα είχαμε μείνει από κάρτα μνήμης:D

Θα ακολουθήσει και κείμενο με την εμπειρία μας και τις σκέψεις μας

 

Σημείωση: οι φωτογραφίες δεν έχουν καμία σχέση με την τελική τοποθεσία , μη σας παραπλανήσουν. Είναι το δωμάτιο που κρύψαμε τα ποδήλατά μας

 

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ........

Link to comment

Το οδοιπορικό για την multi στο Ξενία.

Το ενδιαφέρων μας το κίνησε η περιγραφή του SpyrosP στη σελίδα της cache , αλλά πιο πολύ η συζήτηση που ξεκίνησε στο φόρουμ ο Mimhs.gr και ο Myself ύστερα από τις επισκέψεις τους στο Ξενία.

Ετσι αποφασίσαμε με τον CrazyMTB σε μια από τις συχνές μας ποδηλατικές εξορμήσεις στην περιοχή να πάμε να ρίξουμε μια ματιά.

Ετσι κι έγινε προχθές, αφού έχουμε βρει 4 caches που απέμειναν στην περιοχή κατηφορίσαμε από το καταφύγιο Μπάφι προς το Ξενία.

Σκοπός μας ήταν να βρούμε τις πρώτες και να πάρουμε μια ιδέα περί τίνος πρόκειται.

Όντως βρήκαμε την πρώτη και την δεύτερη και πήγαμε για την επόμενη.

Αυτό ήταν όσο η ώρα περνούσε τόσο πιο πολύ θέλαμε να συνεχίσουμε.

Το μυστήριο αλλά και η αναμονή μήπως το επόμενο στοιχείο είναι το τελευταίο μας έκαναν να μείνουμε στον χώρο για κανένα 2ωρο.

Σκόπιμα δεν αναφέρω πόσα βήματα κάναμε για να μη χαλάσω αυτή την "ιδιότητα¨του μυστηρίου.

Δυστυχώς ή ευτυχώς κολλήσαμε σε ένα γρίφο γιατί κάτι που δεν διαβάζαμε σωστά. Ήταν και η όλη κούραση της ημέρας κι έτσι πήραμε το δρόμο της επιστροφής (ποδηλατώντας πάντα).

Μία ψιλοαπαγοήτευση νιώθαμε ,γιατί νομίζαμε ότι είμασταν κοντά.

Την επόμενη μέρα με την πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία μου με τον CrazyMTB , είπαμε κι οι δύο το ίδιο πράγμα "Πάμε Ξενία !!!"

Αυτό ήταν είχαμε ήδη εθιστεί στιν Γρίφο.

Είχαμε καταλάβει και την λυση στο γρίφο που κολλήσαμε την προηγούμενη κι έτσι πήγαμε αποφασισμένοι.

Η ώρα περνούσε με την λύση των υπόλοιπων γρίφων ώσπου σε περίπου 1,5 ώρα είχαμε φτάσει στο τελευταίο στάδιο.

Εκεί πάλι κολλήσαμε, ενώ ξέραμε που να κινηθούμε δεν καταφέραμε να βρουμε την cache.

Μετά από αρκετή ώρα αποφασίσαμε ότι πρέπει να φύγουμε για να "ξεκολλήσουμε".

Πάλι μια μικρή απογοήτευση που είχαμε φτάσει στην πηγή αλλά παράλληλα νιώθαμε και ικανοποίηση για όσα είχαμε καταφέρει.

Επιστροφή στο σπίτι , ξεκούραση και επικοινωνία με τον SpyrosP για να μας επιβεβαιώσει κάποια πράγματα.

Ο spyros ανταποκρίθηκε αμέσως (μάλιστα πήγε επιτόπου να ελέγξει το τάπερ) κι έτσι έιμασταν έτοιμοι για το τελικό ρεσάλτο.

Σήμερα λοιπόν ,τρίτη μέρα σε σειρά, ξανά τα ποδηλατάκια και βουρ για το τάπερ.

Αφού φτάσαμε στο Ξενία σε 10 λεπτά είχαν τελειώσει όλα.

Από κείνη τη ώρα μέχρι τώρα , εγω κι ο CrazyMTB είμαστε με ένα μόνιμο χαμόγελο.

Ευχαριστούμε τον Σπύρο για ΤΗΝ κρύπτη.

 

Επιγραμματικά.

Σε κανένα στάδιο των γρίφων δεν νιώσαμε ότι κινδυνεύουμε (δεν είμαστε και τα πιο θαραλλέα άτομα)

Θέλει αυξημένη προσοχή γιατί βρίσκεσι σε χαλάσματα.

Οι γρίφοι ήταν πάρα πολύ έξυπνοι.(Οσο προχωρούσαμε τόσο πιο πολύ μπαίναμε στο νόημα και το σκεπτικό του Σπύρου)

Δεν χρησιμοποιήσαμε κανένα από τα HINT (δεν ξέραμε άλλωστε το πώς):rolleyes:

Είναι κατάλληλο για "ομαδική" εύρεση.

Δεν βρωμούσε (ίσως γιατί πήγαμε με βοριαδάκι).

Δεν χρειαστήκαμε το καθρεφτάκι :lol:

Οσο χειμωνιάζει τόσο πιο ήσυχα θα είναι από θέμα εθελοντών δασοφυλάκων και ελέγχων στην περιοχή. (άλλωστε δεν κάνεις κάτι παράνομο)

Το ταξίδι για αυτή την εύρεση της cache σίγουρα θα το θυμόμαστε για πολύ καιρό.

 

 

Υ.Γ παρόλα αυτά την θεωρώ μία δύσκολη Cache, όχι κατάλληλη για όλους αλλά σίγουρα κατάλληλη για πολλούς.

 

ΕΠΕΡΑΣΑΜΕ ΟΜΟΡΦΑ

 

@Μimhs όταν με το καλό επιστρέψεις δώστης άλλη μία ευκαιρία.:)

Edited by feregios
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...