htuominen Posted October 29, 2003 Share Posted October 29, 2003 Hep! Kuinkas olette menetelleet noiden WGS84 <--> KKJ muunnosten kanssa? Onko välttämätöntä muuntaa KKJ:ksi, jotta GPS ohjaisi tarpeeksi lähelle kätköä? Miksi meidän suomalaisten pitää olla taas erilaisia? Makkaramestari [This message was edited by Tahu Nuva on October 30, 2003 at 06:05 AM.] Quote Link to comment
+PekkaR Posted October 29, 2003 Share Posted October 29, 2003 Gepsi löytää kätkön ihan hyvin WGS84-koordinaateilla. Jos haluat katsoa paikan Maanmittauslaitoksen peruskartalta, pitää koordinaatit muuttaa. Yleensä pärjää mainiosti ilman muunnoksia. PekkaR Quote Link to comment
+Divine Posted October 29, 2003 Share Posted October 29, 2003 Lähtökohtaisesti minulla ei ole ollut mitään ongelmia karttajärjestelmien kanssa: Kätkösivuilla ilmoitetut koordinaatit ovat WGS84-muotoa ja ilmoitetaan muodossa asteet ja minuutit kolmen desimaalin tarkkuudella (AA°MM.MMM), ja asetukset omassa gepsissäni ovat samalla tavalla. Varsin monta kätköä olen tällä tavalla löytänyt. Joissakin erikoiskätköissä on kuitenkin joutunut pelaamaan koordinaatistojen kanssa, jolloin olen joutunut muuntamaan kätkösivukoordinaatteja toiseen muotoon. Esim. Waypoint Workbench -nimisestä Excel-tiedostosta on tällöin ollut hyötyä. - I just got lost in thought. It was unfamiliar territory. - Quote Link to comment
+Harjus Posted October 29, 2003 Share Posted October 29, 2003 Jos jossain on pitänyt laskea koordinaatteja esim. ympyröiden avulla olen muuttanut WGS84 -> YKJ gepsissä. WGS84 tilalle olen laittanut Finnish Hayford ja sit hdºmm.mmm tilalle User Grid ja sinne pitää muuttaa ne arvot riippuen millä kaistalla kätkö on (2. vai 3. kaista). Quote Link to comment
+PekkaR Posted October 29, 2003 Share Posted October 29, 2003 Viestikallion verkkosivun työkaluissakin on muunnoslaskuri WGS84 <=> KKJ. PekkaR Quote Link to comment
+Pupu Posted October 29, 2003 Share Posted October 29, 2003 Itse olen käyttänyt menestyksekkäästi Euref89 muunto-ohjelmaa. Quote Link to comment
Mesu Posted November 4, 2003 Share Posted November 4, 2003 quote:Originally posted by Pupu:Itse olen käyttänyt menestyksekkäästi http://www.nls.fi/kartta/palvelut/euref89/. Pupun ratkaisu on oikein hyvä. Euref89-muuntoa minäkin olen käyttänyt. Periaatteessahan WGS84 ja Euref89 ovat eri järjestelmiä, mutta niiden ero on paljon pienempi kuin GPS:n epätarkkuus. Kätkön löytämisen kannalta asialla ei ole mitään merkitystä, mutta olen huomannut, että joskus ihmiset tekevät lokimerkintöjä, joissa kiistellään KKJ-koordinaatin viimeisestä numerosta (siis 1 metrin erosta). Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.