Jump to content

Wszystkie jaskinie Polski w jednym miejscu ze współrzędnymi


u810

Recommended Posts

Przez przypadek natrafiłem na ciekawą rzecz:

 

W 2007 r. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych podjęła prace nad standaryzacją nazw jaskiń. Komisja opiniowała materiał źródłowy, przygotowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, według następującego porządku:

 

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Pomostu Krakowskiego – 74 obiekty,

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Wyżyny Olkuskiej – 730 obiektów,

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Regionu Świętokrzyskiego – 135 obiektów,

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Wyżyny Częstochowskiej – 613 obiektów,

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Wyżyny Wieluńskiej – 22 obiekty.

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Tatr Polskich – 707 obiektów,

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Pienin – 50 obiektów,

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Zewnętrznych Karpat Zachodnich i Wschodnich – 460 obiektów,

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Niecki Nidziańskiej – 84 obiekty,

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Niżu Polskiego – 17 obiektów,

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Garbu Tenczyńskiego – 83 obiekty,

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Pagórów Jaworznickich – 1 obiekt,

opiniowanie nazw jaskiń z terenu Sudetów – 82 obiekty.

 

Łącznie zestandaryzowano 3058 nazw jaskiń z dostarczonego materiału.

 

Muszę przyznać że nawet na terenach, które znam doskonale są jaskinie, których nie znałem. Może więcej osób będzie zaskoczonych, odwiedzi te miejsca i zostawi coś z logbookiem w środku lub założy earthcache.

 

http://knmiof.mac.gov.pl/portal/kn/72/2779/Nazwy_jaskin.html

 

Współrzędne można przeliczyć na stawniejsze dla nas tu

http://www.gpsvisualizer.com/calculators#coordinates

 

Zastanawiam się nad 83-etapowym multakiem Jaskinie Garbu Tenczyńskiego :D

Edited by u810
Link to comment

No ładnie. A ja się tyle nałaziłem po lesie żeby znaleźć jedną niewielką jaskinię w mojej okolicy, o której wszyscy wiedzieli że jest, tylko nie wiadomo było gdzie. A jak już znalazłem - pojawia się ta lista...

Ale fajnie, jest na niej kilka miejsc, które na pewno okeszuję.

 

Przy okazji może zrobić publicznego bookmarka "Jaskinie" ?

Link to comment

No i po chwili zachwytu kubeł zimnej wody... Ta jaskinia, której tak długo szukałem według szanownej komisji znajduje się 290m od rzeczywistego położenia (po drodze jest 30 metrowe strasznie strome zbocze). W drugim przypadku jest jeszcze lepiej - 960m rozbieżności!!! Wygląda to tak, jakby ktoś wyznaczał współrzędne na podstawie kiepskiej mapy (w drugim przypadku pomylone jest wzgórze na którym są jaskinie). Ciekawe jak jest w innych rejonach, bo u mnie psu na budę te współrzędne...

Link to comment

Ja tez widze, ze jedna z jaskin ktos pomylil z piwnica Bogu ducha gospodarza.

Jako dodatkowa atrakcja: klonica bez leb!

O ile mnie pamiec nie myli to akurat wspolrzedne jaskini, o ktorej mowie sa przestrzelone ponad 500 m, tak na oko.

 

To moze powstrzymaj sie jedank z kupnem tej komorki. B)

Edited by ochkarol
Link to comment

Sprawdziłem kilka i rozbierzność jest rzędu 50-150 m z moimi pomiarami czyli dokładość standardowych map turystycznych 75k czy 50k. ( zawsze źródło informacji to JOPN - cokolwiek to znaczy) Pewnie kewstia tego kto zgłaszał i na podstawie czego wyznaczał współrzędne bo już Jaskinia Żarska jest walnięta 250 m ( źródło JP t.1). Sprawdziłem inne JP z mapą Ojcowa i są duże rozbierzności, też ponad 200 m

 

Czyli JOPN - OK

JP - nie nadaje się

Link to comment

Podejrzewam, że wszelkie dane na tej stronie pochodzą z wydawanych przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi od kilkunastu lat inwentarzy jaskiń Polski. Współrzędne, które się tam znajdują, były określane orientacyjnie na podstawie map. Polecam te inwentarze, są tam opisy dojście, plany i inne informacje. Tutaj informacja o inwentarzach:

http://ptpnoz.free.ngo.pl/jask.html

 

Skądinąd wiele pięknych jaskiń w Polsce swój stan zawdzięcza tylko temu, że lokalizacja otworu jest znana tylko wąskiej grupie ludzi.

Link to comment

Sprawdziłem kilka i rozbierzność jest rzędu 50-150 m z moimi pomiarami czyli dokładość standardowych map turystycznych 75k czy 50k. ( zawsze źródło informacji to JOPN - cokolwiek to znaczy) Pewnie kewstia tego kto zgłaszał i na podstawie czego wyznaczał współrzędne bo już Jaskinia Żarska jest walnięta 250 m ( źródło JP t.1). Sprawdziłem inne JP z mapą Ojcowa i są duże rozbierzności, też ponad 200 m

 

Czyli JOPN - OK

JP - nie nadaje się

 

JOPN - Jaskinie Ojcowskiego Parku Narodowego - o ile pamiętam lata 90-te XX w

JP = Jaskinie Polski - lata 50-te XX w

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...