tiura Posted August 24, 2004 Share Posted August 24, 2004 Olen googlettanut ja penkonut tätä foorumia, mutta en ole löytänyt tietoa otsikossa mainitusta aiheesta eli: tietääkö joku, miten Genimapin GT-CD:llä käyttämiä MAP/HDR tiedostoja voisi saada käyttöön Oziexploreissa? Quote Link to comment
5rm Posted August 24, 2004 Share Posted August 24, 2004 (edited) En tiedä mitä tiedostoja tarkoitat. Mutta ainakin omassa, vähän vanhemmassa Genimap GT:ssä karttafilet ovat *.gmb muodossa. Tähän löytyy muunto-ohjelma gmb2bmpc.exe jolla karttatiedostot muuntuvat -> *.bmp jotka sitten voidaan ladata Oziin. Edited August 24, 2004 by 5rm Quote Link to comment
tiura Posted August 25, 2004 Author Share Posted August 25, 2004 Kyseessä on tämä tuote: http://mapshop.karttakeskus.fi/workspace.c...D=9&pid=1863897 eli GT Reittikartta Suomi Plus, 1:200 000, 2004. Siinä maps-hakemistoista löytyy isompia .MAP-tiedostoja, jotka ilmeisesti ovat itse bittikarttatiedostot ja pienempiä samannimisiä .HDR-tiedostoja, jotka lienevät jonkinlaisia kalibrointitiedostoja. Näitä en ole onnistunut avaamaan Ozilla. Myös MeriCD:n kartat ovat GMB-muotoisia, ja veneilykäytössä yleisestä SeaClear II ohjelmasta löytyy suoraan työkalu, jolla näitä tiedostoja voi muuntaa kyseisen ohjelman omaan tiedostomuotoon. Quote Link to comment
+Tervas Posted August 25, 2004 Share Posted August 25, 2004 Reitinsuunnittelu tapahtuu ohjelmasta riippuen paikannimien ja/tai osoitteiden avulla, sekä itse asetettujen, omien paikkojen avulla. Kuinka tähän asetetaan "omat paikat" WGS84? YKJ? Quote Link to comment
tiura Posted August 25, 2004 Author Share Posted August 25, 2004 Reitinsuunnittelu tapahtuu ohjelmasta riippuen paikannimien ja/tai osoitteiden avulla, sekä itse asetettujen, omien paikkojen avulla. Kuinka tähän asetetaan "omat paikat" WGS84? YKJ? Luulisin, että WGS84 ja vieläpä asteet, minuutit, sekunnit muodossa eikä asteet, minuutit ja minuuttien desimaalit niin kuin ne gc.comissa esitetään. Quote Link to comment
+Captain Morgan Posted September 7, 2004 Share Posted September 7, 2004 Onko tähän löytynyt ratkaisua? Minuakin kiinnostaisi parempien karttapohjien saaminen Oziin. Quote Link to comment
+Liimes Posted September 8, 2004 Share Posted September 8, 2004 Onko tähän löytynyt ratkaisua? Minuakin kiinnostaisi parempien karttapohjien saaminen Oziin. Kuten sanottua, vielä vuoden 2002 reittikartasta ne bittikartat saa ulos. Itsekin katsoin pikaisesti, jos noiden hdr- ja map-tiedostojen sisältö avautuisi, mutta taitaa olla turha toivo. Toisaalta jos vastaisin Genimapilla immateriaalioikeuksista, niin pitäisin varsin toivottavana, että kartat pysyvät ohjelman uumenissa. Samainen firma mm. myy käyttöoikeuksia noihin karttoihin, mutta ne on taidettu hinnoitella yksityishenkilöiden ulottumattomiin. Quote Link to comment
tiura Posted September 8, 2004 Author Share Posted September 8, 2004 Sellaisen eron huomasin MeriCD:n GMB-tiedoston ja Reittikartan GMB-tiedoston välillä, että Merikarttaa SeaCleariin siirtäessä kalibrointitieto siirtyi automaattisesti mukana, mutta maantiekartoissa ei, eli jokainen karttatiedosto olisi pitänyt erikseen käsin kalibroida. Merikartoissa tämä on helppoa, koska niihin on painettu koordinaattiruudukko, mutta maantiekartasta pitäisi muulla keinoin löytää pisteitä, joiden koordinaatit on tiedossa, jotta käsin kalibrointi onnistuisi. Tein kokeet vuoden 1999 Reittikartan tiedostoilla. MeriCD:ssä on ainakin vielä vuoden 2003 versioissa tiedostomuotona GMB. Quote Link to comment
5rm Posted September 11, 2004 Share Posted September 11, 2004 (edited) > mutta maantiekartasta pitäisi muulla keinoin löytää pisteitä, joiden > koordinaatit on tiedossa, jotta käsin kalibrointi onnistuisi. Windowsin toiseen ikkunaan pyörimään Ozi ja toiseen Genimap GT. Valitse kalibrointipiste Ozin kartalta ja sitten sama piste toisessa ikkunassa GT:stä "koordinaattipaikannuksena". Tulos siirretään Oziin kalibrointipisteeksi. Homma hoituu hyvin nopeasti ja helposti. Edited September 11, 2004 by 5rm Quote Link to comment
tiura Posted September 11, 2004 Author Share Posted September 11, 2004 > mutta maantiekartasta pitäisi muulla keinoin löytää pisteitä, joiden> koordinaatit on tiedossa, jotta käsin kalibrointi onnistuisi. Windowsin toiseen ikkunaan pyörimään Ozi ja toiseen Genimap GT. Valitse kalibrointipiste Ozin kartalta ja sitten sama piste toisessa ikkunassa GT:stä "koordinaattipaikannuksena". Tulos siirretään Oziin kalibrointipisteeksi. Homma hoituu hyvin nopeasti ja helposti. Näppärästi ajateltu. Pitää kokeilla. Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.