Jump to content

Geo-Πάσχα στη Θράκη!


GregoryGR

Recommended Posts

Λοιπόν, έχει περάσει κάμποσος καιρός από τότε που έχουμε δραστηριοποιηθεί εδώ στη Θράκη και τώρα έχουμε ήδη συνολικά 29 κρύπτες στην Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης:

Νομός Έβρου: 4

Νομός Ροδόπης: 14

Νομός Καβάλας: 11

Και σύντομα (εντός του Πάσχα και αμέσως μετά) ετοιμάζομαι να βάλω μερικές και στους Νομούς Ξάνθης και Δράμας.

 

Οι κρύπτες μας είναι ωραίες, ντόπιες, φρέσκιες, με τα δωράκια τους, τα TB τους, τα όμορφα FTF Awards τους και με όλα τα σχετικά. Περάστε κόσμε να πάρετε! :laughing:

 

Οπότε είναι καιρός να σας καλέσουμε όλους στην Θράκη!

 

Η Θράκη είναι μια πανέμορφη περιοχή, με παρθένα φύση, με πολυποίκιλα τοπία, με πολύ διαφορετικά αξιοθέατα και σημεία ενδιαφέροντος για κάθε γούστο.

Υδροβιότοποι με σπάνια χλωρίδα και πανίδα, δάση γεμάτα μανιτάρια, αγριολούλουδα και αγριογούρουνα, φανταστικές παρθένες παραλίες και καθαρότατη θάλασσα, αρχαία και βυζαντινά μνημεία, γραφικά ξενοδοχειάκια και ξενώνες, ξακουστά παραδοσιακά προϊόντα, kayak, rafting, ιππασία, βουνά, θάλλασα, λήμνες, ποτάμια… τι να πρωτοαναφέρει κανείς…

 

Ξεχάστε λοιπόν όλα τα σχέδιά σας και ελάτε φέτος για Πάσχα στη Θράκη!

 

Αν δεν μπορέσετε για μέσα στο Πάσχα, ελάτε μετά. Την άνοιξη γενικά η περιοχή είναι υπέροχη.

 

Αν μπορώ να βοηθήσω με συμβουλές, να απαντήσω σε όποιες ερωτήσεις κλπ, θα χαρώ πολύ.

 

Μην παραλείψετε να μας ενημερώσετε εγκαίρως για την επίσκεψή σας ώστε να κανονίσουμε και καμιά συνάντηση (τουλάχιστον).

 

Σας περιμένουμε!

Edited by GregoryGR
Link to comment

Λοιπόν, έχει περάσει κάμποσος καιρός από τότε που έχουμε δραστηριοποιηθεί εδώ στη Θράκη και τώρα έχουμε ήδη συνολικά 29 κρύπτες στην Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης:

Νομός Έβρου: 4

Νομός Ροδόπης: 14

Νομός Καβάλας: 11

Και σύντομα (εντός του Πάσχα και αμέσως μετά) ετοιμάζομαι να βάλω μερικές και στους Νομούς Ξάνθης και Δράμας.

 

Οι κρύπτες μας είναι ωραίες, ντόπιες, φρέσκιες, με τα δωράκια τους, τα TB τους, τα όμορφα FTF Awards τους και με όλα τα σχετικά. Περάστε κόσμε να πάρετε! :rolleyes:

 

Οπότε είναι καιρός να σας καλέσουμε όλους στην Θράκη!

 

Η Θράκη είναι μια πανέμορφη περιοχή, με παρθένα φύση, με πολυποίκιλα τοπία, με πολύ διαφορετικά αξιοθέατα και σημεία ενδιαφέροντος για κάθε γούστο.

Υδροβιότοποι με σπάνια χλωρίδα και πανίδα, δάση γεμάτα μανιτάρια, αγριολούλουδα και αγριογούρουνα, φανταστικές παρθένες παραλίες και καθαρότατη θάλασσα, αρχαία και βυζαντινά μνημεία, γραφικά ξενοδοχειάκια και ξενώνες, ξακουστά παραδοσιακά προϊόντα, kayak, rafting, ιππασία, βουνά, θάλλασα, λήμνες, ποτάμια… τι να πρωτοαναφέρει κανείς…

 

Ξεχάστε λοιπόν όλα τα σχέδιά σας και ελάτε φέτος για Πάσχα στη Θράκη!

 

Αν δεν μπορέσετε για μέσα στο Πάσχα, ελάτε μετά. Την άνοιξη γενικά η περιοχή είναι υπέροχη.

 

Αν μπορώ να βοηθήσω με συμβουλές, να απαντήσω σε όποιες ερωτήσεις κλπ, θα χαρώ πολύ.

 

Μην παραλείψετε να μας ενημερώσετε εγκαίρως για την επίσκεψή σας ώστε να κανονίσουμε και καμιά συνάντηση (τουλάχιστον).

 

Σας περιμένουμε!

 

:laughing: Ωραια ταπες βρε Γρηγορη αλλα λιγο η μεγαλη αποσταση (τα τεμπη ακομα κλειστα),λιγο οι δουλιες,μας ειναι δυσκολο να ρθουμε κατα κει.Προσωπικα θα το ηθελα να κανω μια βολτιτσα,ισως μετα το Πασχα,γιατι αυτη την εβδομαδα εχω και εφημερια..

Μπορει να κανονισω με κανεναν αλλο μαζι ν ανεβουμε και να μοιραστουμε και τα εξοδα,γιατι κακα τα ψεματα βενζινα και διοδια ειναι στα υψη...

Παντως καλα να περασετε και να συνεχισετε το παιχνιδι με την ιδια ορεξη οπως και τωρα.. :D

Link to comment

Γρηγόρη,

Για το Πάσχα δύσκολα να έρθουμε (έπεσε νωρίς φέτος και με τον φόβο κακού καιρού κάναμε άλλα σχέδια), αλλά για μετά το Πάσχα νομίζω ότι θα κάνουμε μία μεγάάάάάάάάάλη βόλτα προς Β. Ελλάδα.

Εάν συντονιστούμε μπορούμε να βρεθούμε προς τα εκεί.

 

Να αντιγράψω επίσης εδώ μία σημείωση που έκανε ο Κώστας (tetras61) στην κρύπτη Αγία Ιερουσαλείμ για όσους δεν την δούν εκεί.

Τη Τρίτη ημέρα του Πάσχα, γιορτάζει η Αγία Ιερουσαλήμ η οποία βρίσκεται στην είσοδο της χαράδρας "Βάρσαμο". Μετά τη λειτουργία ακολουθεί χορός στη θέση "Αλωνάκι" με χορευτικά τμήματα του Λαογραφικού Συλλόγου, ενώ μοιράζεται φρέσκο τυρί, κρασί, κόκκινα αυγά.

 

Καλό Πάσχα σε όλους

YiannisP & E.X.

Link to comment

Το καλοκαιρι περασα μερικες ημερες στην Αμφικλεια και εκανα πολλες διαδρομες Παρνασο, Οιτη και Καλιδρομο. Ολα τα λεφτα! Και το ζεστο ιαματικο ντουσακι στον καταρακτη στις Θερμοπυλες ηταν τελειο!

Καποια στιγμη στο αμεσο μελλον σκοπευω ενα σ/κ στην περιοχη...

Η Θρακη λογω αποστασης και οικονομικων, προς το παρον εχει ενταχθει στα...ονειρα ζωης :laughing:

Link to comment

Το καλοκαιρι περασα μερικες ημερες στην Αμφικλεια και εκανα πολλες διαδρομες Παρνασο, Οιτη και Καλιδρομο. Ολα τα λεφτα! Και το ζεστο ιαματικο ντουσακι στον καταρακτη στις Θερμοπυλες ηταν τελειο!

Καποια στιγμη στο αμεσο μελλον σκοπευω ενα σ/κ στην περιοχη...

Η Θρακη λογω αποστασης και οικονομικων, προς το παρον εχει ενταχθει στα...ονειρα ζωης :laughing:

.................................

...πολυ ωραιες διαδομες και ειδικα για terios εχει και στην Ορθρυ..

Αν προκειται να πας προς τα εκει ριξε καμια ειδοποιηση,ειναι πολλες διαδρομες που θαθελα να κανω,αλλα καλυτερα να υπαρχει και παρεα γιατι στις ερημιες δεν ξερει κανεις τι μπορει να συμβει....

Link to comment

ΟΚ!

Κι εγω αποφευγω να γυριζω μονος μου στο βουνο. Στην αρχη λογω απειριας το εκανα. Τωρα οχι πλεον. Μονο σε διαδρομες που τις ξερω με κλειστα ματια, με καιρικες συνθηκες που να το επιτρεπουν και παντα πρωι για να εχω την μερα μπροστα μου αν κατι συμβει.

Εχετε πολυ ωραια μερη στην περιοχη και απο ιστορικης αποψης και αν και ειστε κοντα στην Αθηνα ακομα και για μονοημερη δυστυχως ετσι που εχει γινει η ζωη μας...

Link to comment

Παιδιά και εγώ μέσα, Οίτη, Παρνασσός, Ορθρυς, Εύβοια όλα τα μέρη είναι ωραία. Και εγώ παρ' όλη την απειρία μου συνήθως πάω μόνος γιατί δεν βρίσκω παρέα. Πριν από 2 εβδομάδες κόλλησα στις λάσπες πάνω στα Ζήρεια και έκανα 2-3 ώρες να ξεκολλήσω αφού κάλεσα βοήθεια από το Α.Τ. Ξυλοκάστρου που δεν βρήκε και μέσο να με βοηθήσει και εντέλει τα κατάφερα μόνος μου. Αλλά η περιπέτεια, περιπέτεια, το διασκεδάσαμε κιόλας.

Τι λέτε να κανονίσουμε για μετά το Πάσχα μια βόλτα στα βουνά???

 

Έχω βρεί δύο απίθανα μέρη ενδιάμεσα Αθήνας, Κ. Βούρλα και Χαλκίδα που μπορούμε να οργανώσουμε ακόμη και Event με όμορφες διαδρομές, να κάνουμε pic-nic, ακόμη και να ψήσουμε για φαγητό.

Το ένα είναι το Κεφαλόβρυσο πάνω από το χωριό Κορώνεια, και το άλλο είναι η Αρβανίτσα ανάμεσα Αγία Άννα και Κυριάκι.

 

Φυσικά θα υπάρχουν και άλλα όμορφα μέρη που θα γνωρίζετε εσείς. Καταθέστε προτάσεις και εμείς μαζί σας.

Για την Β. Ελλάδα όταν θα έχω νέα και θα έχω σχεδιάσει την εξόρμησή μου θα σας ενημερώσω εγκαίρως.

Γιαννούλης & Ελένη

 

YiannisP & E.X.

Link to comment

Παιδιά και εγώ μέσα, Οίτη, Παρνασσός, Ορθρυς, Εύβοια όλα τα μέρη είναι ωραία. Και εγώ παρ' όλη την απειρία μου συνήθως πάω μόνος γιατί δεν βρίσκω παρέα. Πριν από 2 εβδομάδες κόλλησα στις λάσπες πάνω στα Ζήρεια και έκανα 2-3 ώρες να ξεκολλήσω αφού κάλεσα βοήθεια από το Α.Τ. Ξυλοκάστρου που δεν βρήκε και μέσο να με βοηθήσει και εντέλει τα κατάφερα μόνος μου. Αλλά η περιπέτεια, περιπέτεια, το διασκεδάσαμε κιόλας.

Τι λέτε να κανονίσουμε για μετά το Πάσχα μια βόλτα στα βουνά???

 

Έχω βρεί δύο απίθανα μέρη ενδιάμεσα Αθήνας, Κ. Βούρλα και Χαλκίδα που μπορούμε να οργανώσουμε ακόμη και Event με όμορφες διαδρομές, να κάνουμε pic-nic, ακόμη και να ψήσουμε για φαγητό.

Το ένα είναι το Κεφαλόβρυσο πάνω από το χωριό Κορώνεια, και το άλλο είναι η Αρβανίτσα ανάμεσα Αγία Άννα και Κυριάκι.

 

Φυσικά θα υπάρχουν και άλλα όμορφα μέρη που θα γνωρίζετε εσείς. Καταθέστε προτάσεις και εμείς μαζί σας.

Για την Β. Ελλάδα όταν θα έχω νέα και θα έχω σχεδιάσει την εξόρμησή μου θα σας ενημερώσω εγκαίρως.

Γιαννούλης & Ελένη

 

YiannisP & E.X.

:laughing: Γεια χαρα παιδες.Στην αρβανιτσα εχω κανει πρωτομαγια,και ειναι πολυ ομορφα,αλλα και οπουδηποτε αλλου ναναι ειμαι μεσα,αρκει να το κανονισουμε...

Εγω θα προτεινα τη διαδρομη Αθ.Διακος>>>>>Αρτοτινα.(Βαρδουσια)..

Αλλα οπου αλλου θελετε δεν εχω αντιρρηση..

φιλικα

Κωστας :rolleyes:

 

1)το καΛΟ ειναι οτι αυτες οι διαδρομες μπορουν να πραγματοποιηθουν μεσα σε μια μερα πχ Σαββατο,οποτε θαταν πιο ευκολο για ολους μας...

2)Εχω και καλο κρασι...μη το πιω μονος μου.... :D

Edited by tetras61
Link to comment

Παιδιά και εγώ μέσα, Οίτη, Παρνασσός, Ορθρυς, Εύβοια όλα τα μέρη είναι ωραία. Και εγώ παρ' όλη την απειρία μου συνήθως πάω μόνος γιατί δεν βρίσκω παρέα. Πριν από 2 εβδομάδες κόλλησα στις λάσπες πάνω στα Ζήρεια και έκανα 2-3 ώρες να ξεκολλήσω αφού κάλεσα βοήθεια από το Α.Τ. Ξυλοκάστρου που δεν βρήκε και μέσο να με βοηθήσει και εντέλει τα κατάφερα μόνος μου. Αλλά η περιπέτεια, περιπέτεια, το διασκεδάσαμε κιόλας.

Τι λέτε να κανονίσουμε για μετά το Πάσχα μια βόλτα στα βουνά???

 

Έχω βρεί δύο απίθανα μέρη ενδιάμεσα Αθήνας, Κ. Βούρλα και Χαλκίδα που μπορούμε να οργανώσουμε ακόμη και Event με όμορφες διαδρομές, να κάνουμε pic-nic, ακόμη και να ψήσουμε για φαγητό.

Το ένα είναι το Κεφαλόβρυσο πάνω από το χωριό Κορώνεια, και το άλλο είναι η Αρβανίτσα ανάμεσα Αγία Άννα και Κυριάκι.

 

Φυσικά θα υπάρχουν και άλλα όμορφα μέρη που θα γνωρίζετε εσείς. Καταθέστε προτάσεις και εμείς μαζί σας.

Για την Β. Ελλάδα όταν θα έχω νέα και θα έχω σχεδιάσει την εξόρμησή μου θα σας ενημερώσω εγκαίρως.

Γιαννούλης & Ελένη

 

YiannisP & E.X.

 

 

Γιαννη κ Ελενη,

 

αστυνομια κ πυροσβεστικη ερχονται μονο εαν κινδυνευει αμεσα ανθρωπινη ζωη. καμια φορα οι πυροσβεστες κανουν τα στραβα ματια και στη ζουλα σε βοηθανε!

Υπαρχει ομως η Πανελλαδικη βοηθεια 4χ4!!!

Ψαξτο στο ιντερνετ λιγο αλλιως να σου στειλω τα τηλεφωνα τους.

κι εγω φιλε μου μονος μου γυρναγα και χαθηκα ενα πρωι στο Μαιναλο και απο τοτε εβαλα μυαλο.

Πλεον εχω παρεα απο το www.teriosclub.gr (κι οχι μονο) κι εχω ξεκολλησει πολλους φιλους και μ εχουν ανασυρει κι απο ενα ποταμι!!!!

 

ευκαιρια να κανονισουμε τωρα τις γιορτες μια συναντηση-βολτα να τα πουμε απο κοντα :laughing:

Link to comment

Βλέπω κύριοι συνάδελφοι ότι η Θράκη – Θράκη αλλά και offtopic – offtopic ;):laughing:

 

Εγώ σας κάλεσα πάνω και εσείς έχετε ήδη κανονίσει να ψήσετε εκεί μεταξύ σας. Απαράδεκτον! <_<

 

By the way, ενημερώνω ότι μέσα στην εβδομάδα μετά το Πάσχα (5-11) θα κατέβω Λάρισα μια βόλτα, αν θα είναι κάποιος κατά κει, ας ενημερώσει.

 

Καλό Πάσχα σε όλους και καλά να περάσετε!

Link to comment

Βλέπω κύριοι συνάδελφοι ότι η Θράκη – Θράκη αλλά και offtopic – offtopic :D:laughing:

 

Εγώ σας κάλεσα πάνω και εσείς έχετε ήδη κανονίσει να ψήσετε εκεί μεταξύ σας. Απαράδεκτον! <_<

 

By the way, ενημερώνω ότι μέσα στην εβδομάδα μετά το Πάσχα (5-11) θα κατέβω Λάρισα μια βόλτα, αν θα είναι κάποιος κατά κει, ας ενημερώσει.

 

Καλό Πάσχα σε όλους και καλά να περάσετε!

:D:D

.Αν ειναι για Λαρισα θα μπορουσα ανετα ναρθω τεταρτη απογευμα,ξερω και μια καλη ταβερνα να σου συστησω,

ειχαμε παει με τον yannigr+yannisp εκει.... ;)

Link to comment

Καλησπέρα Γρηγόρη,

έχω έρθει με τον άντρα μου εκδρομή στην περιοχή της Ξάνθης και της Δράμας δύο φορές. Η πρώτη ήταν Δεκέμβριο και η δεύτερη Νοέμβριο. Οι εντυπώσεις μας ήταν οι καλύτερες :laughing: . Έχετε πολύ πλούσιο φυσικό περιβάλλον. Είναι μια περιοχή που σίγουρα θέλουμε να ξαναεπισκεφθούμε και σε διαφορετικές εποχές.

Είμαι πολύ καινούρια στο geocaching οπότε τώρα έχω έναν λόγο παραπάνω για να αρχίσω να προγραμματίζω την καινούρια μας επίσκεψη :laughing: .

Δυστυχώς δεν θα μπορέσουμε να έρθουμε τόσο σύντομα :anicute: .

Στην Κομοτηνή θα έρθουμε μάλλον το καλοκαίρι, μαζί με τα παιδιά, για να επισκεφθούμε κάποιους φίλους για λίγες ημέρες. Ελπίζω να βρούμε χρόνο για λίγο "ψάξιμο" :laughing: .

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!!!

Κωνσταντίνα

Link to comment

Γειά σε όλους!!!

Για την ομάδα βοήθειας 4Χ4 μπορείτε να μάθετε στο www.to4X4.gr στην ενότητα Ανακοινώσεις Λεσχών. Για την Κομοτηνή μπορείτε να τηλεφωνήσετε σ'εμένα :laughing: Το τηλέφωνό μου με προσωπικό μήνυμα μόνο :P

Θα χαρούμε να σας δούμε στα μέρη μας.

Καλό Πάσχα σε όλους.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...