Jump to content

Logbook pół-fizyczny


krzych19

Recommended Posts

Siemka,

 

Pytanie trochę "fizjilogiczne", ale czy można ukryć fizyczną skrzynkę z wirtualnym logbookiem?

 

Już wyjaśniam o jaki przypadek chodzi, dla zawężenia dyskusji, niech to będzie tradycyjny/multi/zagadka.

  1. Dajmy na to, ktoś się wykosztował i jako logbook mamy tablet, skryty gdzieś w skrzynce pod kłódką na kod, na którym autor wymaga nabazgrania znalezienia. Taki wpis jest dokonywany w miejscu pozwalajacym na rysowanie palcem/rysikiem, jak w standardowym logbooku, a potem "sumbit"-owany, dzięki czemu autor skrytki widzi te wszystkie artystyczne wpisy znalazców. Ewentualnie potem jeszcze zbija je w całość.
  2. Jeszcze mniej fizycznie, mamy finał jakiejś zagadki, zagadka była hasłem. Albo hasło było ukryte gdzieś we wcześniejszym etapie multi. Udajemy się na miejsce, logujemy do sieci wi-fi "GCxyzab" tym hasłem. Z poziomu przeglądarki jest widoczny taki sam system, jak wyżej w tablecie. Nasz keszyk jest małym serwerkiem http (bez wyjścia na świat, jedynie w sieci prywatnej, dostępnej dostępnej dopiero po połączeniu z acces pointem wspomnianym wifi), więc jest fizycznie umieszony w terenie. Logujemy, submitujemy, wpis znowu widoczny dla autora, ewentualnie jeszcze w opisie skrzynki jako aktualizowany jpg jest widoczny zbitek tych wpisów.

 

Po przeczytaniu guidelines odpośnie ukrywania, zdaje się to być zgodnie z:

Quote

Must include logbook

For all physical caches, there must be a logbook for geocachers to record their visit. The logbook must be

    Physical
    Replaceable
    Easy to sign
    Enclosed within a container

src: https://www.geocaching.com/play/guidelines#container

Tutaj spełniamy na pewno możliwość wymiany, zamkniętość w pojemniku.

"Easy to sign" zakładając nieumiejętność używania sprzętu przez geocacherów mamy mniej-więcej podobny do tego, który zakładamy przy normalnych logbookach biorąc pod uwagę analfabetyzm wśród grupy osób grających w geocaching. (interpretując, chodzi głównie o drugi przypadek - tak samo mała szansa jest na problem z wpisem do skrzynki przez gracza nieumiejącego się zalogować do wifi i wejścia na podany adres sieci prywatnej z aplikacją do bazgrania logów, jak znalezienie i zalogowanie normalnej skrzynki przez gracza nieumiejącego czytać/pisać).

Jedynym problem zdaje się być fizyczność logbooka. Z jednej strony jest on tak samo fizyczny, jak logbooki geocache, gdzie pojemnik i logbook stanowią ze sobą jedność. Z drugiej zaś strony tamte skrzynko-logbooki możemy jako poszukiwacz chwycić w rękę, co dodaje im punktów fizyczności, tutaj zaś logbook albo jest w tablecie, więc nijak go nie dotkniemy, dotkniemy tylko ekran. Albo w ogóle nawet nie mamy możliwości dotknąć finału w przypadku drugim.

 

W temacie z fotologami widziałem powoływanie się także na taki zapis:

Quote

 

Found It

You can log caches online as "Found" after you visited the coordinates and signed the logbook. You can also add a photo or a Favorite point to your online log."

 

Pochdzą one podonno też z regulaminu, ale znalazłem to tylko w "Geocaching Etiquette 201: Finding and Logging", niemniej jeśli w regulaminie jest taki sam zapis, wydaje się to pasować do scenariusza - żeby się zalogować, trzeba iść na miejsce i wpisać do logbooka. Zgodne wydaje się to być również z definicją cambridge "to write your name, usually on a written or printed document", będącą otwartą na wirtualne sign'owanie.

 

 

#kolegapytał

 

Link to comment

Moim zdaniem w obu przypadkach logbook nie jest fizyczny. Fizyczny jest wtedy, gdy jako znalazca mogę przeczytać to co wpisali poprzednicy (jeżeli czytam wpisy na stronie ksrytki, to nie jest to fizyczny logbook). Tutaj ten tablet nie jest fizycznym logbookiem, bardziej bym go porównał do długopisu czyli narzędzia, którym dokonuje wpisu. 

Ale jakby był podłączony do drukarki (np. takiej jak w kasach fiskalnych) i od razu drukował wpis na rolce, to by przeszło :-)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...