Jump to content
Sign in to follow this  
Followers 0
GeoAwarePL

Earthcaches w muzeach

Recommended Posts

Chciałbym Was prosić o nie tworzenie earthcaches w muzeach - mają bardzo znikomą szansę na publikację. Nie dotyczy to EC tworzonych na terenie udostępnionych dla turystów kopalni, jednak i tu wymagana jest zgoda Geological Society of America (właściciela earthcaches) i Groundspeaka.

Na obecną chwilę mamy cztery muzealne EC w Polsce. Warszawskie Muzeum Geologiczne PIG-PIB, gdzie znajduje się EC "Warsaw's Geology Kingdom" posiada wymienioną zgodę. Jednocześnie część zadań i koordynaty trzymają gracza "na zewnątrz". Nie bez znaczenia jest również fakt, że Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Istytut Badawczy staje się, pod długich staraniach z mojej strony, oficjalnym i jedynym na świecie poza Geological Society of Australia partnerem programu edukacyjnego EarthCaches - jego logo będzie widniało na stronie earthcache.org. Nie jest to decyzja podpisana przez jednego z naukowców czy kierowników oddziału, ale dyrektora PIG-PIB.

Jeśli chodzi o pozostałe trzy EC muzelane: są one zarówno starannie przygotowane, jak i ich właściciele wiedzą, że status tych EC jest bardzo delikatny (mogą zostać zarchiwizowane). Dodatkowo dwa z nich zostały przygotowane przez graczy, którzy w swoim CV mają dyplom geologa lub geomorfologa, a jednocześnie opublikowali inne, cenne earthcaches.

Chiałbym uniknąć męczących dyskusji, częściowo nieprzyjemnych maili, jakie otrzymałem po publikacji krakowskich EC. Nie widzę sensu, ale i nie jestem zobowiązany do publikowania korespondencji z innymi graczami, by udowodnić takiej niezadowolonej osobie "dlaczego tamtym się udało a jej nie". Myślę, że kontrowersyjne jest również działanie mające na celu archiwizację earthcachea innej osoby. Proponuję z jednej strony porcję wyrozumiałości dla tych skrzynek, które jeszcze załapały się na publikację, z drugiej szczyptę regionalnego patriotyzmu, że mamy w kraju parę takich earthcachy.

W każdym razie naprawdę warto skoncentrować działanie na publikacji earthcachea, który jest zagadką geologiczną "pełną gębą": jest gdzieś na zewnątrz, prowadzi do miejsca, które jest pięknę, niepowtarzalne, ma wartość edukacyjną i gdzie możecie innym zdradzić kilka geologicznych tajemnic.

Dziękuję za Waszą wyrozumiałość ;)

Edited by GeoAwarePL

No to się trzeba będzie szybko wybrać w Weekend do AGH i Muzeum Geologicznego w KRK! bo kto wie co przyszłość przyniesie!

Hmm, to ja już sam nie wiem, jak to jest z tymi muzeami. Pamiętam, że zdziwiłem się, gdy powstało to w Warszawie, bo EC były zabronione w zamkniętych miejscach typu muzea. Odezwałem się w tej sprawie na forum EC i po krótkiej dyskusji GSA oficjalnie zliberalizował te zasady i zezwolił na publikację takich skrytek. Zakładając swoją, miałem w świadomości zmiany, jakie zaszły w regulaminie i choć osobiście nie jestem zwolennikiem EC w muzeach, zdecydowałem się na założenie jednego z okazji odbywającego się tam EC eventu. Nie przypuszczałem, że jest to jakiś wyjątek i nie oczekiwałem też szczególnego traktowania. Jeśli kogoś bardzo razi ta moja skrytka, to mogę ją zarchiwizować. Jestem w trakcie realizacji kilku innych EC na wolnym powietrzu - jedna mniej czy więcej, to nie apteka.

Jednocześnie - nie po raz pierwszy z resztą - deklaruję swoją pomoc w stworzeniu własnego EC - zarówno pod względem propozycji miejscówki/tematu, jak i na dalszym etapie jego tworzenia. EC zachęcające do wyjazdu w teren i obejrzenia skały "na żywo" są o wiele bardziej emocjonujące, niż oglądanie eksponatów w gablotach. FP w moim EC pojawiły się głównie z tego powodu, że nie można dawać tych punktów za eventy, więc poszły na konto opublikowanego w tym dniu EC.

Powiedzmy sobie otwarcie: bronię tych powstałych i myślę, że pozostaną online. Ale zachęcam Was do stawiania earthów "poza budynkami" ;) I Wasza satysfakcja będzie większa, bo po prostu tego typu earthcaches są ideą przewodnią GSA, i ja będę miał mniej roboty - bo muzea opierają się zawsze o dyskusje z Seattle oraz z Boulder (geoawareHQ) i Raymond (geoaware), i nie jest gadanie pro forma, że "z góry się uda".