Γεια σας,
Μετά από πολύ αναζήτηση στο internet και σε ορειβατικά βιβλία που έχω ή έπεσαν στα χέρια μου κατέληξα εδώ μπας και βρω βοήθεια στο θέμα της ανάγνωσης συντεταγμένων από χάρτη με ΕΓΣΑ87 και WGS84 grid.
Μέχρι στιγμής με τις βασικές γνώσεις ανάγνωσης χάρτη (χάραξη πορείας, εύρεση αζιμούθιου, εύρεση συντεταγμένων στο ΕΓΣΑ87 και στο WGS84, ισοϋψείς καμπύλες και ανάγλυφο κ.τ.λ.) έχω μία εξοικείωση.
Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι πως στο WGS84 ο μόνος τρόπος που καταλαβαίνω ακριβώς τη θέση στο χάρτη είναι με αυτή την μορφή 38°28'20.00", 23°41'42.07" (μη το τσεκάρετε, κάπου στη Χαλκίδα βγάζει ). Σε μία μικρή αναζήτηση που έκανα για ένα φτηνό GPS, έτσι ώστε να μπορώ απλά και με σιγουριά να βλέπω ανά πάσα στιγμή τη θέση μου κατά τη διάρκεια μίας πεζοπορίας (καθώς δεν θέλω GPS με χάρτες και άλλα μπινελίκια), βρήκα το Garmin Foretrex 301.
Σε αυτό λοιπόν οι συντεταγμένες δεν διαβάζονται σε λεπτά και δευτερόλεπτα αλλά με την παρακάτω μορφή:
Στο ερώτημα λοιπόν...
Επειδή δεν βρήκα πουθενά να αναφέρεται εάν και πως γίνεται να αλλάξει η προβολή των συντεταγμένων στη μορφή που εγώ αναγνωρίζω στο συγκεκριμένο GPS.
Υπάρχει κανείς που μπορεί να μου εξηγήσει κανά δύο πράγματα για αυτή την προβολή και πως να την διαβάζω σε λεπτά και δευτερόλεπτα έτσι ώστε να καταλαβαίνω ακριβώς τι δείχνει;
Αν δεν ήταν αρκετά ξεκάθαρο το τι ρωτάω εδώ είμαστε... ρωτήστε και ξαναπροσπαθώ.
Ευχαριστώ πολύ.
Υ.Γ. Αν θέλετε πετάχτε και κανα link η κανα τίτλο βιβλίου που μπορεί να βοηθήσει...