I am in junior high and can easily afford it. I ride my bike, have a cheap ($60) gps that works, use tupperware for the caches, the goodies I use are things I have at home like marti gras beads and small toys. You can buy a mini notebok for 30 cents. It costs a dollar to make a cache, and it's free to find them.
HOW COULD YOU THINK IT IS EXPENSIVE?