+Skela Posted May 6, 2005 Share Posted May 6, 2005 (edited) tere Aloittelijana (1 kätkö löydetty ja toista haettu reilu pari viikkoa ) tämän harrastuksen parissa olen hiukka ymmälläni, kun katkön alkupisteen tiedoilla GPS ohjaa minut kerrostalon pihaan noin 200 metrin päähän siitä pisteestä, jonka Garminin MapSource -ohjelma näyttää ja mikä käsittääkseni on se oikea piste. Alkupisteen GPS näyttää aivan oikein, kun sen sille syötän. Missä vika Kyseessä on kätkö 'Tourujoki Walk' GCMNDV Jyväskylän keskustassa. GPS on Garminin Quest. Samat ongelmat jatkuvat seuraavissakin pisteissä, mutta virhe ei ole aina yhtä suuri eikä samansuuntainen. Taisin juuri huomata miksi en ole itse kätköä löytänyt - kätkön koordinaateissa onkin N62 14.xxx eikä kuten olen tähän asti olen kuvitellut N62 15.xxx TARKKUUTTA siis jatkossa Edited May 6, 2005 by Skela Quote Link to comment
+Shambbu Posted May 6, 2005 Share Posted May 6, 2005 Luulisin että ratkaisu ongelmaasi löytyy esim. tästä säikeestä. Quote Link to comment
+Skela Posted May 6, 2005 Author Share Posted May 6, 2005 KIITOS! En vielä kerennyt käydä paikanpäällä, mutta uudestaan pisteen gepsiin syöttäessäni piste vastaa MapSourcen ehdottamaa paikkaa. Eli Sijantimuoto ja Datum (Questin termein) on molemmat muutettava ja hyväksyttävä erikseen. Vielä pieni huomio Garminin kartasta kohteessa - kartasta puuttuu koko Tourujoki Quote Link to comment
Maxxy Posted May 6, 2005 Share Posted May 6, 2005 Jos sulla on pelkästään se Garminin peruskartta, joka siinä on tavallaan vakiona, niin se ei todellakaan ole tarkka Suosittelen kätköilyyn joko Suomi Topoja tai Vapaa-ajan karttoja ja tien päälle City Select Europe v7. Näistä tarkimpia on Topot. Kaikille yhteistä on se, että ne ovat kalliita. Mutta kohtalaisen mukava haeskella, kun voi hiukan kattella valmiiksi, mistä pääsee parhaiten (ja sitten mennä tietenkin toista kautta ). Ja tervetuloa kätköilijöiden ihmeelliseen joukkoon! Quote Link to comment
+Skela Posted May 12, 2005 Author Share Posted May 12, 2005 (edited) Kiitos vinkeistä! Questin mukana tuli City Select Europe v7, jota luonnollisesti käytän Nuo vapaa-ajan kartat ovat kyllä turhan kalliita harrastuskäyttöön Lisäksi Jyväskylä sijaitsee neljän kartan risteyksessä, joten oikeastaan, jos jotain ostan, joudun ostamaan nuo neljä karttaa. Jotta 600 ekeä kiitos! Edited May 12, 2005 by Skela Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.