+fyndi Posted April 4, 2005 Share Posted April 4, 2005 Huomasiko joku muukin että eilen olisi tarkkuus huonompi kuin yleensä? Eilen laitteeni, Garmin GPSMAP 60CS ilmoitti tarkkuutta 10-20m lähes kaikkialla Espoon alueella. Tänään aamulla 4.4 huomasin että tarkkuus oli todella hyvä, vaihteli välillä 1-4m. D-merkit pylväissä ilmaisivat että WAAS toiminto oli kunnossa. Olikohan sunnuntaina käynnissä jonkinlaista päivitystä sateliiteissa tms.? Quote Link to comment
+Tervas Posted April 4, 2005 Share Posted April 4, 2005 5 löytöä eilen, en huomannut tarkkuuksissa mitään normaalista poikkeavaa. Quote Link to comment
+Jarom Posted April 4, 2005 Share Posted April 4, 2005 (edited) Myös Kuopiossa tarkkuus pysytteli iltapäivällä n. klo 14-16 välillä 10-20 m tietämissä. Lainagepsini Garmin eTrex Leged ei tosin parhaimmillaankaan ilmoita kuin n. 5 m tarkkuutta, mutta onhan tuossa silti suhteellisen iso ero. En vielä ole tarkistanut mitä tarkkuuttaa tänään näyttää. Täytyypä tutkia onko Legendissä vastaavaa WAAS:n toiminnan ilmaisinta. Edited April 4, 2005 by Jarom Quote Link to comment
+fyndi Posted April 4, 2005 Author Share Posted April 4, 2005 Jaa-a. Huomasin että olit myös liikkunut Espoon alueella. Voisiko syynä olla sitten oma laitteeni? Tosin kyllä eilen itsekkin löysin kätköjä, mutta ne olivat helppoja löytää pelkästään peruskartankin avulla. (Silta ja hyppyrimäki) Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.