+Captain Morgan Posted January 21, 2005 Share Posted January 21, 2005 Moi! Esimerkki: http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanh...nk=true〈=FI Nyt saisi gc.comiin tarkat suomalaiset kartat. Täytyisi vain luoda skripti joka tekisi koordinaattimunnoksen, niin sen jälkeen asia olis varmasti helppoo lobata Jeremyn & kumppaneiden lafkassa läpi. Löytyykö osaavia halukkaita koodareita? terveisin, Olli Quote Link to comment
p&k+a Posted January 21, 2005 Share Posted January 21, 2005 Tässä on speksi http://www.nls.fi/kartta/julkaisu/kkj.html ... mikset jo koodaa? Itseasiassa valmista koodia löytyy täältä: http://www.viestikallio.fi/tools/kkj-funcs.php?source=1 Ja koko ko. työkalu online tästä: http://www.viestikallio.fi/tools/kkj-wgs84.php Quote Link to comment
Jusu Posted January 24, 2005 Share Posted January 24, 2005 (edited) Tosi hienot kartat tuolla onkin! En nyt valitettavasti ilmoittaudu koodaamaan. Skriptaus ei ole oikein hallussa. Mutta oliskos nyt ideana että jos kätkö sijaitsee Suomessa (Ahvenanmaa mukaanlukien), niin kätkön sivulle tulisi linkki Karttapaikkaan? Siis jotenkin näin: For online maps... Geocaching.com Maps MapQuest Yahoo Maps Microsoft MapPoint Karttapaikka Vai oliko joku muu tapa mielessä? Onko esimerkkejä muista maista? Edited January 24, 2005 by Jusu Quote Link to comment
+Captain Morgan Posted January 25, 2005 Author Share Posted January 25, 2005 Mutta oliskos nyt ideana että jos kätkö sijaitsee Suomessa (Ahvenanmaa mukaanlukien), niin kätkön sivulle tulisi linkki Karttapaikkaan? Siis jotenkin näin: For online maps... Geocaching.com Maps MapQuest Yahoo Maps Microsoft MapPoint Karttapaikka Juuri noin. Jos katsot vaikka jenkkien kätkösivuja esim. tältä sivulta: http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...04-ddbfe8ec0b0b niin huomaat että siellä on ihan eri näköinen karttalista kuin Suomessa. Quote Link to comment
+VesaK Posted January 25, 2005 Share Posted January 25, 2005 (edited) Siis minne haluat luoda skriptin? Osaksi gc.comin koodia? Mitenköhän halukkaita Jeremy & co ovat ottamaan ulkopuolista koodia oman saittinsa osaksi; se on kuitenkin kaupallinen tuote... Ainakaan mun ylläpitämille saiteille ei ulkopuoliset tosta vaan "kirjoittele skriptejä". Jeremyhän käsittääkseni oli oikein IT-alan ammattilainen (vaikka mikkisoftakamaa käyttääkin ) ennen Groundspeakia. Toki siellä on työkaluasiat, standardointi ja muut tällaiset pikkuseikat järjestyksessä. Jos nyt tällaisen pätkän joku tuonne tekisi, niin toki se pitää tehdä heidän käyttämillään työkaluilla ja heidän työtapojensa mukaan. Mikäköhän mahtaisi olla tuolla käytetty ohjelmointikieli? Toinen vaihtoehto olisi tehdä tuo muutos ja linkitys Karttapaikkaan jollain ulkoisella (omalla) saitilla. Mutta ongelmana on silloin se, miten koordinaatit siirretään gc.comista tuonne. Näppärä ihminen voisi tehdä niin, että koodaa jonnekin omalle saitilleen URL-konvertterin esim. Yahoo Mapseista Karttapaikkaan ja spooffaa omalta koneeltaan ko. karttapalvelun kulkemaan tuon konvertterin kautta. Tuo lienee ihan luvallista. Vielä yksi mahdollisuus on, että kopioi PQ:lla kaiken Suomen kätködatan omalle serverilleen ja luo urleja siellä kaikessa rauhassa omaan käyttöönsä; näin varmaan moni tekeekin. Groundspeakin käyttöehtojen mukaan tuota vaan on luvatonta jakaa muiden käyttöön. Tässä tavassa ei sitten karttalinkkiä voi klikata gc.comista vaan se on jossain omalla koneella oman käyttöliittymän takana. Edit: Muutenkin olisi parempi, jos Groundspeak saisi vihdoin käyttöön ne "muun maailman" kartat, joiden tulosta on pitkään puhuttu ja joista on kuulemma jo vuosia aiemmin tehty sopimukset. Edited January 25, 2005 by VesaK Quote Link to comment
Jusu Posted January 25, 2005 Share Posted January 25, 2005 (edited) Juuri noin. Jos katsot vaikka jenkkien kätkösivuja esim. tältä sivulta: http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...04-ddbfe8ec0b0b niin huomaat että siellä on ihan eri näköinen karttalista kuin Suomessa. Nuo jenkkikartat eivät vaan taida olla ihan parhaita esimerkkejä. Niiden kaikkien URLeissa on WGS84 koordinaatit sellaisenaan. Linkkien tekemiseen ei siis tarvita mitään muunnosta. Koordinaatit vain upotetaan oikeaan kohtaan URLia (potkaiskaa mua peffaan jos tässä kohdassa pitäisi oikeaoppisesti puhua jostain muusta kuin URLista, tai jos puhun muuten vaan pehmoisia). Ja jenkkifirmana Groundspeak on varmaan lisännyt linkit jenkkikarttoihin ilman vapaaehtoistyöntekijöitä. No mutta. UK:n kätkösivuilta löytyykin linkit paikalliseen Streetmap.co.uk karttaan, esim: Dark Side of the Moon. Koordinaatitkin näyttävät joltain muulta kuin WGS84:ltä. Kätkösivulla kiinnittää myös huomiota British Grid -koordinaatit WGS84-koordinaattien alla. Tavallisestihan siinä on UTM-koordinaatit. Jos nyt tällaisen pätkän joku tuonne tekisi, niin toki se pitää tehdä heidän käyttämillään työkaluilla ja heidän työtapojensa mukaan. Mikäköhän mahtaisi olla tuolla käytetty ohjelmointikieli? Kannattaiskohan tässä vaiheessa kysyä Jeremyltä, että minkälaista skriptiä tai koodia hän kelpuuttaisi? Jollei sitten sano kertakaikkiaan ei... Edited January 25, 2005 by Jusu Quote Link to comment
Jusu Posted January 25, 2005 Share Posted January 25, 2005 Muutamia linkkejä lisäyksenä edellä puhuttuun. Jeremy sanoo "If there are other maps I can now add them by country." http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php...\.uk+links Jeremy on lisännyt streetmap.co.uk systeemit 3. marraskuuta 2004. Ei siis kovin vanha asia. http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php...92;.co\.uk Muutenkin olisi parempi, jos Groundspeak saisi vihdoin käyttöön ne "muun maailman" kartat, joiden tulosta on pitkään puhuttu ja joista on kuulemma jo vuosia aiemmin tehty sopimukset.Tätäkö tarkoitat (tekstin seassa on linkki demoon):http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php...92;.co\.uk. Ei kovin vaikuttava, mutta parempi kuin nykyiset GC.comin kartat. Ja vielä lisää juttua asiaa sivuten: http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php...92;.co\.uk Quote Link to comment
Mesu Posted January 25, 2005 Share Posted January 25, 2005 (edited) Täytyisi vain luoda skripti joka tekisi koordinaattimunnoksen - -. Se muunnoshan on tuossa Kansalaisen Karttapaikassa jo valmiina. EUREF-FIN-järjestelmähän on WGS84:n suomalainen sovellus. Esimerkiksi linkki http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanh...3Aetrs&show=Hae osoittaa kätköön Roihuvuori Watertower. Linkissä voi siis antaa suoraan maantieteelliset koordinaatit. Edited January 25, 2005 by Mesu Quote Link to comment
p&k+a Posted January 25, 2005 Share Posted January 25, 2005 Karttapaikka kyllä tukee WGS84 (tai itseasiassa EUREF-FIN, katso esim. http://www.fma.fi/media/kartat/EUREF-WGS.pdf jos asia kiinnostaa laajemmalti) koordinaatteja. http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanh...e=LATLON%3Aetrs Tässä linkissä EUREF-FIN koordinaatit ovat suoraan dd,mm.mmm muodossa. Karttaan tulevat lukemat ovat samat mutta dd.dddd... muodossa. Tähän linkittäiminen onnistuisi siis ilman mitään muunnosta gc.comissa. Valitettavasti kätkön nimi tms. tieto ei vain näy kartalla. Sen sijaan edellä käytetty "nuppineulanäyttö" ei ainakaan ihan heti suostunut uskomaan EUREF-FIN koordinaatteja, kun vaihtelin linkissä olevia parametrejä. Voi olla että se toimisi jo nyt oikeilla parametreillä, tai ettei se ainakaan vaatisi suuria muutosta karttapaikankaan päässä. Jos gc.com tekee muunnoksen, muunnoskoodi on varmasti helppo kopioida em. koodista, olipa ohjelmointikieli mikä tahansa. kkj-wgs84.php tiedostosta "# Input mode: WGS84 Lat/Long" rivistä eteenpäin lukemalla näkee että ensin WGS84 muunnetaan radiaaneiksi, sitten kutsutaan WGSlalo_to_KKJlalo() ja sen tulokselle KKJLaLo_to_KKJxy eri KKJ:n kaistoille. Kaikki kaistat antavat saman kartan, mutta vähän eri kulmaan pyöritettynä. Oikea kaista pitäisi valita pituuspiirin mukaan. Quote Link to comment
p&k+a Posted February 9, 2005 Share Posted February 9, 2005 Tämä ei suoranaisesti liity kätköilyyn, mutta netin karttapalveluihin kyllä... Google on lanseeraamassa (nyt beta-vaiheessa) uutta karttapalvelua, joka on käyttöliittymältään, nopeudeltaan ja modernilta toteutuksellaan täysin omaa luokkaansa; http://maps.google.com/ Kartta kattaa vain yhdysvallat, eikä sisällä mitään maasto-tietoa, mutta ennakoi se varmasti ihan positiivista kehitystä myös tälle saralle... Quote Link to comment
+VesaK Posted February 10, 2005 Share Posted February 10, 2005 Multimap.comissa on ainakin pääkaupunkiseudulta ihan kivan tarkat kartat. URLien muodostaminen vaan pitää vielä keksiä, oletusjärjestelmä on joku muu kuin WGS Quote Link to comment
Mesu Posted February 10, 2005 Share Posted February 10, 2005 Multimap.comissa on ainakin pääkaupunkiseudulta ihan kivan tarkat kartat. URLien muodostaminen vaan pitää vielä keksiä, oletusjärjestelmä on joku muu kuin WGS Kyllä nuo Multimapin maantieteelliset koordinaatit (latitudi ja longitudi) minusta näyttävät ihan WGS84-koordinaateilta. Kokeilin paria pistettä, enkä ainakaan pysty tarkimmasta kartasta (1 : 5 000) näkemään, että piste ei olisi WGS84-koordinaattien mukaisessa paikassa. Sitä en sitten tiedä, mitä suorakulmaisia koordinaatteja (X ja Y) järjestelmä käyttää. Tietääkö joku muu? Quote Link to comment
theorava Posted February 14, 2005 Share Posted February 14, 2005 (edited) Osaisikohan joku kertoa metodin jolla WGS84 järjestelmän koordinaatit saa muunnettua longitude/latitude formaattiin? Kun olen tuon asian kanssa tässä tovin jo pähkäillyt enkä sopivaa kikkaa tuohon löytänyt. Edit: Itse tuolla mesun kertomalla tavalla sain paikan jonnekkin ihan kuuseen enkä suinkaan sinne minne yritin Edited February 14, 2005 by theorava Quote Link to comment
+Jouko Posted February 14, 2005 Share Posted February 14, 2005 (edited) Tarkentaisitko, mitä haluat tehdä. Tuossa kysymyksessäsi on sellainen ristiriita, että lat/lon on koordinaattijärjestelmä ja WGS karttajärjestelmä (englanniksi Coordinate System ja Map Datum). Edited February 15, 2005 by Jouko Quote Link to comment
theorava Posted February 15, 2005 Share Posted February 15, 2005 Ai kappas kappas... Lähinnä tarkoitin tuota seek a cache:n osiota kun siinä on mahdollisuus laittaa koordinaatit tuossa toisessa muodossa siis XX.XXXX ja YY.YYYY, niin miten nuo normaalisti käytetyt N/S XX°XX.XXX E/W YY°YY.YYY koordinaatit saa vaihdettua tuohon versioon. Quote Link to comment
Jusu Posted February 15, 2005 Share Posted February 15, 2005 (edited) Jaa minuutit 60:lla, niin saat asteiden desimaaliosan. Katso myös Markwell's FAQ. Vai tarkoititko tätä? Edited February 15, 2005 by Jusu Quote Link to comment
+Tervas Posted February 15, 2005 Share Posted February 15, 2005 Muunokset saa näppärästi täältä, ei tarvitse vaivata omaa päätä. Kunhan vain valitsee oikean lokeron... Quote Link to comment
+Korian Cacher Posted February 20, 2005 Share Posted February 20, 2005 Hieman aihetta sivuten...Magellan-käyttäjille lupaillaan topo-karttoja kevääksi 2005.Tämä ilmoitus on ilmestynyt http://www.magellangps.info/ sivulle. Lähetin Normarkille kyselyn tarkemmasta ilmestymisajankohdasta mutta ainakaan vielä (viikko) vastausta ei ole tullut. Korian Cacher Quote Link to comment
+Korian Cacher Posted February 21, 2005 Share Posted February 21, 2005 Nyt tuli tietoa... Magellanin topo-kartat ilmestyvät huhti-toukokuun tienoilla. Ilmoituksen mukaan kartat sisältävät myös hakutoiminnot sekä syvyyskäyrät vesistöistä joita ei ole Garminin kartoissa. Samoin...uusia Magellan GPS-malleja on tulossa...sisältäen myös Geocaching-aputoiminnot. Quote Link to comment
+Harjus Posted February 21, 2005 Share Posted February 21, 2005 syvyyskäyrät vesistöistä joita ei ole Garminin kartoissa. Kyllä Erätukun topo-kartoissa on syvyyskäyrät vesistöissä (niissä joista ne ovat saatavilla). Quote Link to comment
+Captain Morgan Posted February 21, 2005 Author Share Posted February 21, 2005 Peukut pystyyn nyt! Suomalaisten karttojen lisääminen geocaching.com'iin on nyt kiinni oikeastaan enää Maanmittauslaitoksen luvasta. Lähetin heille kyselyn asiasta tänään. Toivottavasti antavat luvan! Quote Link to comment
tiura Posted February 24, 2005 Share Posted February 24, 2005 Siistiä, toudella siistiä Quote Link to comment
p&k+a Posted March 12, 2005 Share Posted March 12, 2005 Peukut pystyyn nyt! Suomalaisten karttojen lisääminen geocaching.com'iin on nyt kiinni oikeastaan enää Maanmittauslaitoksen luvasta. Lähetin heille kyselyn asiasta tänään. Toivottavasti antavat luvan! Ilmeisesti et ole saanut vastausta Maanmittauslaitokselta? Ehdotan, että linkki otetaan käyttöön, jos se geocaching.com:n puolesta onnistuu. On varmasti kohteliasta kysyä lupaa, tai ainakin ilmoittaa linkittämisestä, mutta ellei karttapaikka sitä nimenomaisesti kiellä, on linkittämättä jättämistä vaikea perustella. Käsittääkseni linkittämiseen ei yleensäkään tarvita toisen osapuolen lupaa, ja kun katson karttapaikan käyttöehtoja, siellä sanotaan, että "Käyttäjällä on myös oikeus sijoittaa omille verkkosivuilleen linkki Karttapaikkapalveluun. Linkin kautta Karttapaikan sivun tulee aueta tyhjään ikkunaan ilman kehyksiä." Quote Link to comment
Jusu Posted March 16, 2005 Share Posted March 16, 2005 Kysyitkö Morgan tuota lupaa tämän sivun alareunassa mainitulta henkilöltä, vai jostain muusta Maanmittauslaitoksen osoitteesta? Quote Link to comment
+PekkaR Posted April 1, 2005 Share Posted April 1, 2005 Captain Morgan 21.2.2005:Suomalaisten karttojen lisääminen geocaching.com'iin on nyt kiinni oikeastaan enää Maanmittauslaitoksen luvasta. Mitä kuuluu? Eikö Maanmittauslaitos ole vastannut? Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.