Jump to content

Jak wyznaczyć azymut?


lucbach

Recommended Posts

Witajcie,

 

do tej pory spotkałem się z poleceniem wyznaczenia azymutu tylko raz w cache'u i wtedy inne okoliczności pomogły mi go rozwiązać bez konieczności obliczania czegokolwiek. Tym razem tak się nie da i chciałbym raz, a dobrze nauczyć się jak poprawnie wyznaczyć azymut z danej lokalizacji - w tym przypadku 319.19237° i kilka metrów naprzód tą ścieżką. Nie upieram się przy ręcznym obliczaniu, fajnie, gdyby można było skorzystać (choć po części) z jakiejś aplikacji. Próbowałem znaleźć coś odpowiedniego w Google'u, ale wszystkie opisy były jakby "poza kontekstem" geocachingowym, zupełnie nie wyjaśniały mi jak się do tego zabrać i zrobić krok po kroku.

 

Za opis tutaj lub link do artykułu będę bardzo wdzięczny.


Pozdrawiam,

Łukasz

Link to comment

Albo kompas manualny, albo taki w postaci aplikacji... Obracasz się w punkcie, z którego masz się przemieścić, dopóki kierunek (kąt) na kompasie nie będzie wskazywał zadanego kierunku (azymutu) i w tym kierunku przesuwasz się do przodu o zadaną liczbę kroków/ustaloną odległość.

A jeśli chcesz sobie obliczyć w domu to skorzystaj z linka poniżej:

https://www.geocachingtoolbox.com/index.php?lang=en&page=coordinateProjection

 

Ja obliczam punkt docelowy w aplikacji Locus, z której korzystam podczas keszowania.

Edited by Hipogrys
  • Helpful 1
Link to comment

Dzięki @Hipogrys! Widzę, że z oficjalnej apki G się nie da, bo tam są jedynie strony świata, bez stopni, ale pobrałem jakąś inną aplikację (choć Locusa też sprawdzę) i tam widzę, że da się określić azymut. Wielkie dzięki za pomoc, myślę, że teraz już się uda ;).

 

Pozdrawiam!

 

Edited by lucbach
Link to comment
On 2/21/2022 at 11:38 AM, lucbach said:

Próbowałem znaleźć coś odpowiedniego w Google'u, ale wszystkie opisy były jakby "poza kontekstem" geocachingowym, zupełnie nie wyjaśniały mi jak się do tego zabrać i zrobić krok po kroku.

Bo pojęcie azymut nie ma żadnego związku z geocachingiem - jest o wiele, wiele starsze...
Azymut to kąt między północą a kierunkiem marszu. Np.
N to azymut 0;
E - azymut 90;

S - azymut 180;

W - azymut 270.

W twoim przypadku, jeśli tylko jesteś w stanie namierzyć gdzie jest północ, to bez problemu powinno się dać odnaleźć którą ścieżką powinieneś pójść - stojąc twarzą na północ niecałe 45 stopni w lewo, ileż ścieżek może tam być do wyboru...

  • Upvote 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...