Jump to content

Drewniaki


MarMalMar

Recommended Posts

Jako młody (stażem) keszer mam pytanie o savoir vivre dotyczący pozostawianych w skrytkach drewniaków. Czy takie znalezisko można zabrać bez wymianki? Czy żeby zabrać muszę zostawić swojego? Czy zabrać i przenieść tak jak TB, geokreta gdzie indziej? Ok to były trzy pytanka. Pozdrawiam MarMalMar.

Link to comment

Drewniaki (xWG, w Polsce - Polish Wood Geocoin, PWG) zachowują się jak zwykłe fanty, czyli obowiązuje wymiana. Jak wyjmiesz takiego z kesza (po wymianie na coś innego), to możesz go zatrzymać. Wielu keszerów ma bogate kolekcje, liczone nawet w tysiącach. Wyjątkowo może się zdarzyć, że drewniak ma kod do śledzenia, to wtedy zachowuje się jak TB i po wzięciu (bez wymiany) trzeba go odłożyć do innego kesza. Tego typu Wood Coiny zdarzają się jednak bardzo rzadko, więc ich raczej nie spotkasz.

Edited by xed2
Link to comment
On 2/25/2021 at 11:06 PM, xed2 said:

 Wyjątkowo może się zdarzyć, że drewniak ma kod do śledzenia, to wtedy zachowuje się jak TB i po wzięciu (bez wymiany) trzeba go odłożyć do innego kesza.


A ponieważ od każdego wyjątku też zdarzają się wyjątki, to: https://cwg.gcm.cz/cwg/index/675557 
To zwykły drewniak (do kolekcjonowania i wymiany) z kodem trackowalnym do odkrycia.
 

Link to comment

Cześć,

 

To mój pierwszy post na forum, dlatego witam wszystkich serdecznie.

 

Co do tematu drewniaków to my (keszujemy rodzinnie) stosujemy niepisaną zasadę 1za1. Najczęściej osoby zamawiające swoje własne woodki, również je kolekcjonują i wydaje mi się słusznym podejściem wymiany woodek za woodek - tak, żeby każdy miał możliwość powiększenia swojej kolekcji. Ponadto woodkami można wymieniać się na eventach lub w obecnych pandemicznych czasach np. korespondencyjnie, umawiając się z innymi keszerami poprzez instagram lub stronę cwg.gcm.cz

 

Zdarza się również, że ktoś zostawia swojego woodcoina w keszu, który bardzo mu się podoba - w ramach takiego jakby podziękowania. Ale to już wedle własnego uznania.

 

Jeżeli chciałbyś mieć własne PWG, a nie znasz się na programach graficznych, producenci woodcoinów mogą Ci pomóc w stworzeniu własnego drewniaka. Często wystarczy, że wyślesz do nich np. samą grafikę którą chciałbyś mieć na swoim woodcoinie. Sami dostosują jej wielkość i dopiszą Twój nick.

 

Pozdrawiam

  • Love 1
Link to comment

Dodam jeszcze tylko, że czasem możesz spotkać woodki związane bezpośrednio z keszem. My mamy takiego na keszu GC91EJ5 Don Kichot koło Bolkowa i można go wymienić przy okazji podejmowania kesza. Nasz drugi woodcoin związany z keszem o żyrafach powstał w okolicy Lubawki, ale nie będę zdradzał więcej szczegółów, bo czekamy na publikację :)

 

Istnieją również kesze działające na zasadzie wymiennika xWG - czyli takie jakby TB Hotele, tyle że zamiast TB podmienia się tam woodcoiny.

 

A i same woodki mogą różnić się od siebie np. kształtem (okrągłe i kwadratowe), rozmiarem (standardowe mają 35mm, ale istnieją większe, oraz mniejsze - mieszczące się do PETki), gatunkiem drzewa z jakiego są zrobione (najczęściej buk lub świerk), a nawet miejscem z którego są wycięte krążki (standardowe lub wycięte z rdzenia drzewa, tak że widać układ słoi - w Czechach ten typ nazywa się suk ). Ponadto różnią się również sposobem produkcji - najwięcej jest wypalanych, ale popularność zyskują również zadrukowywane w kolorze. A i samo wypalanie może się różnić - np. woodki 2- lub 3-warstwowe w których kolor "wypalenia" różni się od siebie, przez co uzyskuje się ciekawszy efekt końcowy.

 

Także jak widzisz temat jest dość rozległy :) Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem :)

 

 

Link to comment

Bardzo pomogłeś :) Dorobiłem się już swoich drewniaczków i tak jak piszesz stosuję zasadę wymiany w keszach lub zostawiam w najokazalszych skrytkach. Przez ostatnie tygodnie nabrałem dużo więcej doświadczenia i ogłady keszerskiej ale mam nadzieję, że ten wątek pomoże też innym osobom wkraczającym na geoszlak. 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi (szczególnie Matacziniemu, który tak jakby wyczerpał temat :))

PS Jak tylko będzie okazja odwiedzimy Don Kichota, w dolnosląskie zawsze chętnie jeździmy.

 

Pozdrawiam

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...