+MDTBBGras Posted January 17, 2018 Share Posted January 17, 2018 Ik lees op verschillende pagina's over peilen dat het verschil tussen peilen in 2 precies tegenovergestelde richtingen altijd een verschil van 180 graden heeft. Dat lijkt mij ook logisch maar nu kom ik bij 2 verschillende tools (stapeltellen.nl en geocachingtoolbox.nl) iets anders tegen, hoe kan dat? Wie kan mij dit uitleggen? Coördinaat A: N53 06.200 E015 12.900 Coördinaat B: N51 59.400 E005 57.160 Afstand 639955 meter Hoek van A naar B 262.5 graden Hoek van B naar A 75.2 graden Quote Link to comment
+topzoekertje Posted January 17, 2018 Share Posted January 17, 2018 Dat komt omdat de hoek wordt gemeten langs de grootcirkel die beide punten verbindt. Deze grootcirkel loopt altijd meer richting dichtstbijzijnde pool. Probeer het maar eens met twee punten op dezelfde breedtegraad die ver van elkaar liggen (bv. N 52 00.000, E 005 00.000 en N 52 00.000 en W 175 00.000). De kortste route gaat dan over de Noordpool en de richting is dus vanuit beide punten 0 of 360 graden. Quote Link to comment
+MDTBBGras Posted January 17, 2018 Author Share Posted January 17, 2018 Oké daar kan ik mij wel iets bij voorstellen. Maar wanneer ik bijvoorbeeld alleen de gegevens krijg "coordinaat B met 75.2 graden en afstand 639955 meter" en ik moet het aantal graden in tegengestelde richting bepalen, hoe doe ik dit dan? Quote Link to comment
+topzoekertje Posted January 17, 2018 Share Posted January 17, 2018 Dat weet ik niet. Op de wikipediapagina over grootcirkelnavigatie kun je wel de benodigde formules vinden, maar ik snap ze nog niet helemaal. Een complicerende factor is dat de aarde niet een echte bol is en de coördinaten daarom worden weergegeven op een denkbeeldige ellipsoïde. Ik heb geen idee of de berekeningen in de app's uitgaan van de aarde als bol of de aarde als ellipsoïde. Quote Link to comment
+StefandD Posted January 17, 2018 Share Posted January 17, 2018 Misschien kan je je het grafisch beter voorstellen. In onderstaande afbeeldingen zie je de lijn tussen de twee punten. De ene is van coordinaat 1 naar coordinaat 2, de andere andersom. Er zit duidelijk een kromme in. Let ook op de data in het vak rechtsonder, met name de beginrichting en eindrichting. Probeer het zelf maar eens: http://geo.javawa.nl/coordcalc/ , optie 1. Quote Link to comment
+MDTBBGras Posted January 18, 2018 Author Share Posted January 18, 2018 dank jullie, hier kan ik wat mee! Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.