Jump to content

Što vas žulja?


Matko&Maja

Recommended Posts

Dakle tema o svemu onome što nije u potpunosti ispravno u geocachingu odnosno upravo ono što vas žulja i morate s nekime podijeliti.

E pa nas žulja više stvari:

 

1. Kvaliteta geocachinga u Hrvatskoj – ne mislimo na raznolikost geocacheva jer ih zaista ima svakakvih i zaista odličnih već nas žulja što se ti geocachevi ne održavaju. Mi imamo praksu da jednom godišnje, ukoliko možemo, posjetimo sve naše cacheve i naravno napravimo maintenance (od promjene kutije, sadržaja, logbooka itd.). Voljeli bi kad bi se i drugi geocacheri ponašali tako ili barem pokušali.

2. Onemogućeni geocachevi po par godina – ima ih posvuda, a naš osvrt je na Slavoniji. Svega je par geocachera ovdje i ne trude se ili ne mogu održavati svoje cacheve. Kao prvo zašto ste ih postavili onda, zbog koga i čega? Ako je statistika postavljenih onda „bravo“ za vas, ali to je smeće u prirodi ili gradu ako ga nisi provjerio duže vrijeme. Dakle narušava se kvaliteta geocachinga i općeniti dojam svega.

3. Ponašanje geocachera – nećemo nikoga prozivati, ali kad vam ne odgovore na pitanje, na to da ste im popravili cache ili se još i naljute na vas što ste stavili DNF i needs maintenance pa vam brišu logove itd. Što će biti kad stavimo needs archived po cachevima?

4. Kada geocacher napravi maintenance i ne napiše nikakav write note da nam da do znanja da je cache ponovo aktivan.

5. Ponašanje elite – pustimo priče, elitni geocacheri postoje u Hrvatskoj ili barem tako vlada mišljenje u svih drugih. Njih se dakle sluša oni su primjer svima, najviše novinarima kada se izvještava i piše o geocachingu. Mislimo da od njih treba krenuti promjena ponašanja u geocachingu. Ako se od njih dozvoljavaju photologovi, ne održavaju cachevi, a postavljaju novi to po nama nije dobar primjer. Hoće li itko išta poduzeti ostavljamo svakome neka se postavi prema tome.

6. Zanemarivanje Slavonije – isto kao u politike i poljoprivrede tako se događa i u geocachingu. Da se napravi event ne bi se došlo. Da „lansiramo“ raketu na Mjesec Zagreb i primorje ne bi ni primijetili. Pitanje glasi trebaju li cachevi uopće u Slavoniji kada Zagreb i ostatak neće doći ovdje cachirati? Pa imate cache na svakih 5, 10, 20 i više km. Zašto i bi kad u jednom kvartu u Zagrebu ima toliko cacheva koliko ih je u cijeloj Slavoniji.

7. Cachevi na Papuku – znamo što je Papuk, da postoji ekipa koje se brine o njemu i onda se siju cachevi koji se ne održavaju i ne provjere skoro pa nikad. Treba li išta više reći na tu temu.

 

Ima još toga što žulja, ali neka se rasprava otvori ili neka se ovaj topic polako kroz vrijeme gurne pod tepih.

Ono što ćemo mi u dogledno vrijeme raditi je prijavljivati needs maintenance i needs archived na cacheve koje budemo prolazili i provjerili. Puna nam je kapa photologova i neaktivnog ponašanja.

Link to comment

Mnogo je žuljanja, no ovo je ipak samo igra i ne treba gubiti živce. Mogu reći da se slažem sa svime napisanim u onom dijelu kojega sam upoznao. Istina je da moja ekipa nije nikada bila u Slavoniji na keširanju. Papuk ne poznajemo, ali takvih situacija ima i drugdje.

Meni je lično FANTASTIČNO kada se nestali keš posrnulog druga zamijeni očigledno samo da bi ga se jednokratno logiralo radi statistike. Vidio sam to već puno puta. Stavlja se kutija koja ne odgovara originalnom opisu i veličini, krivo postavljena, čak i na krivome mjestu. Nekada je bolje da kutija pođe zauvijek u prošlost nego da se traljave i neodržive stvari pokušavaju na silu održavati. Ali svi uče, uočio sam da neki ljudi koji su to nekada radili više to ne rade, ali uvijek će naletiti neki makijavelista.

Također bi trebao postojati kod ponašanja kod rukovanja kutijama. To ne treba biti nešto mudro, zdrav razum je u pitanju. Ako nakon nekog svojeg čina ne možeš vratiti kutiju u prvobitno stanje onda to ne trebaš ni raditi. Valjalo bi samo prije radnje razmisliti da li biste voljeli da netko to napravi sa nečim vašim, bez obzira bio to geocache ili možda neka vaša oprema vaš bicikl ili auto.

Samo opušteno i razumno, motivi zbog kojih ljudi zagrizu u ovu igru su različiti, a ovisnost je hmmm zajebana stvar. Ali postoje tu i neka pravila, ako je korisniku na raspolaganju opcija logiranja sa nisam našao, treba održavanje ili treba arhivirati onda me nije briga hoće li se netko naljutiti ili ne kad ih upotrijebim. Trebao bih se prije naljutiti onaj koji je bezveze potrošio svoje vrijeme da bi poljubio prazno mjesto ili našao upljesnivljenu škatulu.

 

Elitizam je zanimljiva stvar. Čak i ovakvoj maloj lokalnoj zajednici koja je integrirana sa cijelim svijetom postoji taj fenomen. Kulturni i društveni kapital je mnogima vrijednija stvar od materijalnog. Neki to vuku paralelno. Ne znam na što su Matko i Maja mislili točno. Ako je elitizam želja da se o tvojim skrivanjima priča kao posebnima onda bih želio biti elitist. Ako bih radije potrošio jedno popodne na fantastičan keš nego našao 15 filmskih kutijica duž ograde na magistrali u sat vremena onda sam definitvno elitist i u tom smijeru vodim svoje klince koji uživaju keširati sa mnom. Svi bi u svom poslu, društvu, hobiju htjeli biti oni koje se pita, na koje se referira. To se ponekad lakše postiže kada ti to i nije važno nego možda kao u slučaju keširanja kada proizvodiš onakve keševe kakve bi i sam htio naći ili kada se ponašaš prema tuđima onako kako bi htio da se ljudi odnose prema tvojima. Možda se ovdje misli na nešto drugo? Na proturječnost u stečenom iskustvu i ponašanju na terenu. Viđa se i to, ali sve manje, svi uče...

 

Možda sam malo patronizirao, ali oni koji me poznaju znaju i što mislim o tome ako netko misli da sam seronja.

 

Mene žulja još jedna stvar, ovdje svi jedni drugima nešto dajemo kroz postavljanje, traženje, pisanje komentara. Mislim da bi bilo okej kada netko želi arhivirati geocache da to najavi, dva tjedna, mjesec dana unaprijed. Desilo mi se nekoliko puta da sam potragu odgađao iz ovih-onih razloga i kad sam se konačno odlučio poći u lov, cache je bio arhiviran, nekada se radilo i o godinama starim keševima, a nekada i po manje od tri mjeseca friškima (što se čak kosi i sa smjernicama Groundspeaka). Naravno, ne pričam ovdje o arhiviranim stvarima koje na terenu nisu ni postojale ili su bile u užasnom stanju pa nisu bile održive, nego o zadacima koje vlasnici nisu željeli više održavati, možda im se ideja o arhiviranju kuhala neko vrijeme, možda su donijeli odluku ad hoc, ali možda zbog jednog zainteresiranog koji taj cache ima na watchlisti bilo bi pristojno javiti - ehej, ide u povijest za 10 dana, navali narode...

 

btw, gledao sam prije nekog vremena omjer onemogućenih keševa po broju ukupnih keševa kod nas i mogu reći da se ne razlikujemo puno u odnosu na ostatak svijeta, možda smo malo lošiji od Slovenije i Austrije koji imaju oko 3,5%, talijana koji imaju oko 4, mi smo negdje oko 4,5%. Pogledao sam bio desetak zemalja i jesmo bili najgori, ali ne tako drastično. Tu su naravno korisnici da reagiraju i ovime se vraćam na početak, ne da provizorno održavaju neodrživo nego da realno sagledaju stvari, jave vlasniku ili zatraže arhiviranje keševa. I onda na našem revieweru da sagleda zahtjev racionalno i sredi stvar. Na mjesto bajatog ili nepostojećeg keša može doći novi (lošiji ili bolji), ali možda neki koji će biti održavan da ga svi mogu naći. Mislim da sam u zadnjih par mjeseci prijavio više od 5 keševa za arhiviranje, eto neki su arhivirani, vjerujem da će i ostalo smeće biti uklonjeno s karte i otvoriti prostor starim i novim postavljačima da se razmašu.

 

I za kraj ni ja nisam savršen, imam svoje klince i dragu koji me korigiraju u mahnitosti i još nekim stvarima, ali trudim se. I raspisao sam se znači da ipak žulja...

 

Pozdrav i neka tema ne bude bačena pod tepih jer u njoj nema ništa zlonamjerno i samo može pomoći da stvari budu bolje.

 

Spaceman 3 iz svemogućeg tima aka scnucleus aka poročni pas aka Siniša

Link to comment

Drago nam je da nas ima još tj. da još neke nešto žulja jer nije lijepo biti "sam na svijetu". Dakle ovaj topic nije otvoren ciljem da stvaramo razdor među geocacherima već da se napiše nešto što po vama nije u redu te bi se moglo poraditi na ispravljanju toga. Svatko ima svoje principe igranja i u konačnici ovo je samo igra kako svi misle, ali je igra s nekom dozom odgovornosti kada postavljate cacheve posvuda.

 

Tko je / što je elita? Elita ili elitni geocacheri po nama su svi oni pri vrhu rang liste u Hrvatskoj. Nekad je to bio klub tzv. tisućnjaka, ali ima ih i preko toga. U usporedbi s drugim zemljama "naša" elita ni nije nešto posebna, ali ipak su pronašli najviše kutija i posjetili najviše lokacija i to cijenimo. Logično je smatrati da s iskustvom dolazi i nekakva odgovornost prema vlastitim postavljenim cachevima. Ta elita ili ti ljudi su primjer o kojima novinari rado saznaju i traže informacije. Od njih dolazi ili treba krenuti promjena kroz vlastite primjere.

 

Slažemo se glede najave oko arhiviranja cacheva, ali ovdje kod nas se čini da to nije ni potrebno. Geocachevi se ne pronalaze i mi ćemo morati arhivirati neke cacheve koji nisu bili pronađeni po dvije godine ili čak i duže. Neki nama prirasli srcu će ipak ostati na svojim lokacijama bez obzira hoće li ih se ikad više pronaći jer nam ne predstavljaju problem kod održavanja, a kažemo jako su nam prirasli srcu (takav je npr. Sv. Ana u Bistrincima).

 

Vodili smo se mišlju postavi ih pa će doći. Svi bi se vi složili da, doći će, ali ipak ovdje to nije tako. Možemo računati na to da će nam sve cacheve pronaći Zagy, a dalje je pitanje hoće li doći. Jednostavno nema geocachera, nema volje da se prolazi duži put, kad negdje dalje postoje lokacije gdje je koncentracija cacheva velika. A nažalost mnogi ganjaju brojeve, a ne misle o onome ili ne vide ono što cache pokazuje. Ali opet nek' svatko igra igru kako hoće. Nema se smisla živcirati, ali neke kutije jednostavno moramo arhivirati jer nema smisla da budu tamo.

 

Primijetili smo da geocaching nije toliko inovativan, zanimljiv ili razvikan u medijima kao npr. Pokemon Go. Ne možemo niti usporediti brzinu kojom ta igra prednjači pred geocachingom. Jučer u Belišću svi kod upravne zgrade, tj. najljepše zgrade u gradu, hvataju pokemone, a sjede na nekih 5-10m od naše, godinama sakrivene kutije u svom još izvornom, nepromijenjenom obliku i lokaciji. Jednostavno žulja nas preslabi marketing. Ne znamo više što napraviti da ljudi saznaju o geocachingu. Žulja nas što i nama onda entuzijazam i volja za geocachingom opada, jer čemu sav taj trud, za koga?

 

Puno još toga žulja, ali možda najviše što je zajednica geocachera ,tj. svi vi, predaleko. Svaka ideja mora ovdje poteći od nas i završiti s nama. Nema nekoga tko će se uključiti i pomoći, doprinjeti i čvrsto zagristi pa da zajednički podignemo entuzijazam, a onda i marketing i kvalitetu postavljenih kutija. Skype, e-mail pa i ovaj forum jednostavno nisu to. Zaista fali otići na pivo i pretresati ideje o potencijalnim lokacijama i kutijama i slušati avanture iz geocachinga. Isto što misle i lovci na pokemone: Zašto ne živimo u New Yorku gdje svega ima...?

Link to comment

A sada zamislite samo da sva raja koja hvata pokemone pohrli na keševe! Neki specjalni keševi poput novog kod cibone, pa ne baš tradicionalnog u maksimiru ili starih radiona ili ježeve kućice ili peeping toma, a mogao bih nabrojati i nekoliko svojih ili keševa od vontere bili bi uskoro pretvoreni u iverje. Znam i jedan svoj na kojemu bi već bilo i mrtvih. A nakon 15 dana haranja svi bi keševi svijeta bili za obnavljanje.

Danas sam se baš domunđavao s jednim iskusnim drugom iz inostranstva i obojica smo mišljenja da tv i novinski marketing nije baš pozitivna stvar za naš hobi. stvari ć. krenuti same od sebe... samo polako, nema potrebe za žurbom i pokemonizacijom kešinga, dapače mislim da mu ide dobro taman ovako kako se i razvija

slažem se da ove forumske stvari nisu za živu raspravu, sastanci uz piće možda bi i pomogli, ali i za to treba vremena da se pokrene, ja nisam aktivan učesnik u radu udruženja, ali znam koliko je vremena proteklo da se stvari pokrenu nakon mnogo mnogo ponavljanja. zato neka svatko krene od sebe, to je nekako prirodan put... a obično se na druženjima i ne protresaju problemi nego se više ćakula o "uspjesima" i drugim stvarima. s druge strane nemam ništa protiv, u lokalnom vlaku sam već poznat kao onaj koji prije 8 ujutro otvara teme za koje neki nisu spremni ni nakon obilnog objeda, kave i cigare!

 

A što se tiče pokemona, tu stvarno nema ništa inovativno. geocaching kao takav kada je nastao bio je veoma inovativan. pokemon go je samo upotreba već prožvakane tehnologije i jednog te istog marketinga, ne uzbuđuje me ni malo. Nekako sam dojma da je njegov uspjeh iznenadio i same pokretače, a debilni mediji to prate kao da je riječ o svjetskome čudu.

 

I nemojte arhivirati, molim vas, ako vi nećete neću ni ja.

Link to comment

htio sam odgovoriti čim sam vidio post jer me zaintrigirao, ali stalno nešto odgađam pa eto konačno i mog "doprinosa"... ajde krenut ću od toga što mene žulja pa ose onda osvrnuti i na ponešto drugo :D

 

žulja me:

1. postavljanje cacheva s namjerom da ih netko drugi održava, eto ja ću postaviti meni će ljudi zahvaljivati ja ću skupljati logove, a nek se netko drugi brine... (i ne nisam protiv pomoći u obnavljanju, naprotiv, samo za to postoje neka pravila - obnovit ćeš ga u dogovru s vlasnikom i onako kako je to vlasnik postavio, a ne kako se tebi čini jer, kako je i snucleus rekao, našao sam previše "obnovljenih" cacheva na pogrešnim mjestima, potpno krivih, duplih...)

2. postavljanje cacheva od strane stranaca, opet bez maintenance plana

3. imao sam i još nešto ali dok se ne sjetim :S

 

i nešto što me žulja, ali nije protivno pravilima i postoji jednostavno rješenje - ignore: postavljanje tone cacheva na svaki kut, drvo i šupu bez neke priče iza toga.

 

što se tiče ostalog ovo su neka moja promišljanja - uživao sam kad je GC bio "subverzivna djelatnost", mala ekipa, svi se znaju itd., više volim takvu okolinu :) i ljudi koji tada dolaze su zainteresirani i znatiželjni i paze (uglavnom :)) pa se slažem s uvaženim kolegom da masovizacija i nije nužno najbolja stvar :D

kroz iskustvo, kontakte s odličnim i onim drugim igračima naučio sam još nešto - ono što mi smatramo normalnim (i nenormalnim) nije nužno tako i kod njih pa sam neke svoje stavove prilagodio toj situaciji - photolog je negdje normalan način logiranja iz ovog ili onog razloga, negdje je potpuno neprihvatljiv tako da više nisam tvrd i isključiv oko nekih stvari (naravno da neću dopustiti logiranje tipa - uu vidio sam cache gore na drvetu pa znači da sam ga i našao, ali da ću neke stvari uzeti u obzir - hoću).

isto tako naučio sam još jednu stvat (nakon neugodne rasprave, n/a logovima na mojim cachevima i sličnim iskustvima) - ovu igru igram zbog svog gušta i zbog gušta drugih ljudi koji uživaju u igri a ne u svom "uspjehu" - ne pada mi napamet arhivirati cache (a razmišljao sam u stilu da mi je dosta i da ću ga baciti) zato što me netko uvrijedio ili ima drugačije mišljenje od mojeg jer ima još pedeset ljudi koji su sretni što su ga našli.

nastavno na to cachera ima svakakvih - uvredljivih, zahvalnih, umipljenih, zauzetih... nikad nisam imao problem staviti n/a na cache ako smatram da ga zaslužuje, naravno nakon pokušaja pomoći, ukazivanja na problem ili na drugi način pokušaja da se cache dovede u red; staviti needs maintenance ili write note kada treba (iako, ako znam vlasnika onda ću to riješiti direktno) - oni koji se ljute na to samo pokazuju da znaju da su u krivu :D

da ima cacheva koji čekaju da ih se popravi ima - ima toga svugdje i ne vidim problem u tome dok je cache disablean. ako netko ima dobru ideju za tu lokaciju čuješ se s vlasnikom ili staviš n/a i dobro - ili će ga popraviti ili ćeš dobiti mjesto ta nisu cachevi za vijeke vjekova... ima i onih koji su živi ali ih realno nema - ako nema ni vlasnika stavi n/a i kraj priče, ako ima vlasnika cimaj ili stavi log i dobro... ovo je igra i kao takva nije najbitnija stvar na svijetu - netko možda nema vremena, možda mu je nezgodno, možda smišlja kako ga staviti a da opet ne nestane za tjedan dana, možda je i samo lijen (mea culpa...) pa ja osobno ne volim osuđivati unaprijed... nemojte me krivo shvatiti, cache je odgovornost i ako ti se više ne da prepusti ga drugom ili arhiviraj, samo hoću reći da nije kraj svijeta što se ne održavaju savršeno. a ovdje zajednica i reviewer mogu jako punu - da mi netko lupi n/a na neki od mojih (a ima ih koji zaslužuju) bi se malo trgnuo, a ovako je uvijek "ma sutra ću"...

što se slavonije tiče, ja imam moj mali poligon na drugom kraju slavonije, posjećen jednom godišnje sa sve manje i manje ljudi, ali se ne živciram - tko god dođe dobro je došao, ja uživam u postavljanju i ako sam razveslio jednu osobu jipiiii. a i dobar razlog da nekog pozovem na pivo k meni :D mi smo u istočnoj slavoniji redovito (barem) jednom godišnje (još nismo ove godine, ali tek smo pola prebacili) i dolazimo na evente i cachiranje... neki ljudi u zagrebu nisu našli prvi noćni u hrvatskoj ili prvi wig jer nisu imali vremena ili im je daleko ili nisu stigli :D - ali to opet govori o njima, ja cacheve postavljam za neke druge ljude ;) jedino mi se ne sviđa stav: da lansiramo raketu ne bi nitko došao - nije točno, uvijek ima ljudi, samo nije uvijek svima zgodno - cimnite pitajte pa vidite tko je za i kad im pase :D

i elitizam za kraj - ne bih rekao da su novinarima zanimljivi samo oni s najviše cahceva, stvar je da su oni najaktivniji i da se njih gura kada treba pričati o gc - novinaru u trogiru glavomlat je zakon jer je blizu (ovo je cisto sa stanovista broja cacheva, meni je glavonja zakon :)) :D i to je to... elitizam ne dolazi s brojem cacheva nego s ponašanjem - pogledajte jednu od prijašnjih rasprava tu kada je ekipa koja je tada imala 200 cacheva mijenjala pravila geocachinga ;) meni je elita netko tko radi genijalan posao i zavidim mu na onaj pozitivan način :) mislim da ekipa to brzo skuži... i ček malo jer nije elita oni preko 2k B) (skoro 1k još nisam prijavio online :D:D)

 

i nemojte ahtivirati, otvorit ćemo azil za neželjene cacheve ;)

Link to comment

Prvo i osnovno je činjenica da ste vi svi tamo, a mi smo ovdje u našoj Slavoniji. Dakle, nije vam problem skovati zajedničke (s naglaskom na zajedničke) planove, druženja (evente) i slično (otić samo na pivo). Kod nas mi se čini da bi event morao biti planiran kao projekt na godišnjoj bazi da bi vi razmislili hoćete li doći ili ne. To nam se jednostavno ne da raditi i samo pokazuje surovu činjenicu da vi imate svojih evenata i cacheva tamo i da zbog jednog eventa i par cacheva se ne isplati ni pomisliti potegnuti do Slavonije. Ovo što je bilo u Osijeku, svaka čast, ali to je bilo, cachevi propadaju, a event je prošao i samo je jedna od uspomena.

 

Šteta što je samo dvoje ljudi ušlo ovdje u raspravu što dokazuje da se većina ponaša po principu just let it go - proći će i ova faza. Pa, nas polako prolazi. Nema više smisla o nečemu pisati na webu, nema smisla nešto napraviti jer to je samo trud bačen u vjetar - ne mičemo se s mrtve točke. Geocaching je nešto fenomenalno i za nas je zaista jako dugo bio motivator svega. Sada se vraćamo na ono da ne želimo biti pokretač već dio igre. Da, tražit ćemo cacheve jer to volimo, a oko postavljanja i održavanja i ukazivanja na druge postavljene cacheve jednostavno više nemamo volje niti želje. Postajemo i mi taj tip - just let it go pa nek bude šta bude s bezveznim, mokrim i neodržavanim kutijama po Hrvatskoj.

 

Dok ovo pišemo već su neki naši, do jučer aktivni cachevi, sada arhivirani. Ostavljamo samo one koji su lako održivi i češće pronađeni. To ne znači da ti arhivirani cachevi nisu bili dobri (mislimo prvenstveno na lokaciju), već se geocacherima nije dalo skrenuti lijevo ili desno. Žalosno je da, po nama, naš "najbezvezniji" cache u Črnkovcima koji je tranzitni cache (treba Mađare od Miholjca dovući na Valpovo i Belišće) je "onaj pravi" s velikim TFTC u logu. Evo jedan veliki pljesak za taj cache koji ću s guštom pospremiti u arhivu.

 

Mislili smo u Baranji arhivirati tuđe neodržavane cacheve pa ih možda zamijeniti našim. Iskreno, ma ne da nam se. Neka budu tamo i već ukazuju na problem o kojem sada vrištimo ovdje na forumu. Da, onemogućeni su, na koliko dugo? Koliko cache treba biti onemogućen da bi se reagiralo su pitanja za neke druge nadolazeće geocachere. Mi smo ih ovdje našli, nas to ne bi trebalo brinuti zar ne?

 

Za kraj veliko HVALA onim geocacherima koji svoje cacheve postavljaju, a svjesno i marljivo održavaju. Oni nisu dio problema na koji nastojimo ukazati, oni su pokretač i dobar primjer geocachinga u Hrvatskoj po našem skromnom mišljenju. Zbog njih ovo ima smisla i ovu igru je zabavno igrati, a ostalima poručujemo veliko TFTC.

Link to comment
Quote

Danas sam doživio nešto što me zbilja smeta i što sam spomenuo u svom prvom odgovoru na ovu temu. Dogodilo se to tražeći keš do kojeg sam se vozio sat i pol i pješačio do njega s cijelom obitelji na vrh brda (ne shvatite me krivo, sve to mi je bilo zadovoljstvo).

Tamo sam našao 3 kutije. Originalnu D4 koju smo tražili 45 minuta i dvije koje su postavila prethodna dva "nalaznika" u samo 5 minuta. Meni se živo fućka hoće li netko prijaviti da je keš našao i ako ga ne nađe. Ako nekad imam osobni razlog onda ću to eventualno komentirati, ali omalovažavanje tuđeg keša i zajedničke igre mi nije prihvatljivo. Kao što se može naslutiti, dodatne kutije su postavljene na glupim i za pronalazak jednostavnim mjestima i spuštaju pronalazak sa D4 na D2 (nicko) i D1,5 (zanocki). K tome još ni jedna kutija ne odgovara opisu. Zanocki je stavio mikro, a Nicko je postavio preveliku i k tome još s papirnatom maramicom umjesto logbooka. 

Da mi osobno nije bilo stalo da nađem pravu i da nisam čitao logove možda bih logirao ovu mikro iako je u njoj samo jedan potpis. Tu smo kutiju našli za pola minute.

Uglavnom, prije ovog posta kontaktirao sam obojicu i osobno ih zamolio da to više ne rade. Znam da bi ovakav komentar više odjeka imao na fejsbuku grupe, ali tamo ne učestvujem.

Molim svih. Ne tiče me se vaše dvorište. Namještajte si keševe, lažite da ste našli, punite si tablice i matrice, ganjajte brojke varajući sebe, ali nemojte kaljati tuđe radove i kvariti drugima igru "popravljajući" keševe u ime nikoga. To je ružno.

 

Link to comment

Apsolutno se slažem sa prethodnim postom smiješno je kada netko postavi zamjenski papirić i logira keš, a još je smiješnije kada nakon par dana netko pronađe orginal keš. Mislim da u slučaju ne pronalaska keša postoji opcija za logiranje,a zove se DNF te u nekim slučajevima NM ili NA.

Isto što sam primjetio da igrači rade FOTOLOG,a ne pronađu keš i ne logiraju ga. Po meni Fotolog vrijedi jedino u slučaju kada je loogbook popunjen ili je u takvom stanju da se ne može upisati. Za sve ostale slučajeve postoje opcije DNF , NM ili NA. To što je keš nestao i više ga nema mislim da to nije razlog da se uradi FOTOLOG.I meni je osobno žao kada potrošim 2 - 3 i više sati na jedan keš i ne pronađem ga ali to je život. Game is hard ...

I na kraju cijele priče stvarno mi nije jasno zašto je igračima teško logirati DNF. DNF je prekrasna opcija npr. u slučaju da je keš teži za pronaći to je znak da bi možda bilo dobro uraditi korekciju D/T-a. I tako smatram da postoje tradiji sa premalim D/T-om, naročito od vlasnika koji su malo iskusniji pa pretpostavljam da izgube realnu sliku. A s druge strane DNF je i dobar znak za maintance.

Pozz ...

Link to comment

Nisam dugo u geocachingu (2 godine), al su mi se već neke stvari tj.ljudi, zgadili igru tako da sam odlučila da više neću postavljat cacheve u Zagrebu, a zašto?!

1.      1.Kad se želi uputit na to da su neki cachevi opasni, koliko god bio pokušaj kreativan, a onda se dobije poruka koja ide debelo ispod „pojasa“ sa upitom koje sam stručne spreme itd… (da ne spominjem i ostale prijetnje).., te se ujedno i traži izmjena loga koji je bio šaljiv (nikad nisam kod svojih cacheva tražila izmjenu loga, osim ako bi otkrivao kako cache izgleda!), a ne shvaća se da je to itekako OPASNO za djecu, a isti imaju djecu! Zašto? Jer djeca idu sa osobama vide takve cacheve i idući put kad će tražit cache može se desit da će greškom otvorit nekakvu kutiju sa strujom i nedaj Bože da se nešto desi pri istom.

Zar je toliki problem saslušat što se želi reći i na takve cacheve stavit mali znak geocachinga ili na njih napisat GC?!

.         2. Smatram iznimno BEZOBRAZNIM kad si pojedini GC dopuštaju javno u logu komentirat da cache ne odgovara D/T vrijednost, te bi trebala biti manja i neznan što…..takve stvari se rješavaju sa vlasnikom porukama, a ne javno, al očito neki samozvani veliki stručnjaci u GC-u u svrhu vjerojatno svoje promocije velikom potrebom da dobiju na važnosti idu komentirat javno, no imalo pametnom je dosta da shvati……..

Jel trebam spomenut da predobro znam kako je tko riješio isti cache, te da ga nitko nije sam riješio bez dobivene pomoći ili od mene ili drugih GC ili u pojedinim slučajevima i logiran dobivenim koordinatama od drugih…..te je tako vrlo lako pametovat oko težine.

No očito se nezna da sam se ja pri određivanju težine konzultirala sa pravim stručnjacima u GC i to iz dvije zemlje te ih molila za testiranje (da ne nabadam o tim stručnjacima oni su u goecachingu od 2009.god i u vrijeme testiranja su imali 1000 i 1700 mysterya logiranih).

Isti cache je na moje odobrenje kopiran u susjednoj državi nakon pronalaska mog, te je nakon nekoliko tjedana dio rješenja uvršten u alat za rješavanje mystery (naravno da time težina pada i to drastično, no samo je jedan original) mislim da je to dovoljna pohvala na kvaliteti napravljenog!

3.       3.Žalosno da sam nakon svakog pronalaska mog cachea određenog GC-a (koji nije početnik), morala ići popravljat svoje cache-ve, što mi se čak nije dešavalo na moru gdje cirkulira puno više GC-ova……

Bilo bi još toga, ali i ovo je previše.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...