Jump to content

Projekt Wakacyjny


sp2fix

Recommended Posts

Witam.

 

Mam kilka pytań do znawców tematu.

W wakacje będę organizował wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Chciałbym zorganizować grę terenową wykorzystującą geocaching.

Gra odbywał by się na terenie leśno rolniczym i miała by około 8 skrytek. Całość trasy o około 4 km.

Jak to zrobić? Chodzi o umieszczenie skrzynek w systemie (nie chce narobić bałaganu) te skrzynki były by aktywne przez 3 dni i tylko dla potrzeb jednego wydarzenia. Proszę informacje czy może jest jakieś inne oprogramowanie do stworzenia tego typu gry. Zaznaczę, że SpecTrek nie chce się zainstalować. Sprawdzałem na 4 urządzeniach.

Dziękuję z wyczerpujące odpowiedzi.

Link to comment

Jako odpowiedź zacytuję zasady gry, które możesz przeczytać tu: https://www.geocaching.com/about/guidelines.aspx#permanence

 

Założenie skrytki geocache to długofalowe przedsięwzięcie.

Gracze oczekują, że skrytki pozostaną na swoim miejscu przez długi czas. W związku z tym skrytki, które z założenia mają się przemieszczać, oraz skrytki tymczasowe (zakładane na okres krótszy niż trzy miesiące lub z okazji jednorazowego wydarzenia) nie będą publikowane.

Link to comment

 

Gra odbywał by się na terenie leśno rolniczym i miała by około 8 skrytek. Całość trasy o około 4 km.

Jak to zrobić? Chodzi o umieszczenie skrzynek w systemie (nie chce narobić bałaganu) te skrzynki były by aktywne przez 3 dni i tylko dla potrzeb jednego wydarzenia. Proszę informacje czy może jest jakieś inne oprogramowanie do stworzenia tego typu gry. Zaznaczę, że SpecTrek nie chce się zainstalować.

Byłam na podobnym wydarzeniu w Finlandii, taki geocaching dla bardzo poczatkujących. Organizatorzy poukrywali kilka pojemników w lesie a namiary wbili do wypżyczanych GPSów. Na pewno nie były to oficjalne skrytki. W pojemnikach były zetiny wymienianew biurze organizatora na faje gadgety dla dzieci... Jka zrobic to ze smartfonami- nie wiem...ale może to zachęcia- bardziej rodziców niż dzieci do tej formy aktywności..., trzymam kciuki!

Link to comment

A to musi być koniecznie w systemie? Robisz obchód trasy, ukrywasz pojemniki, a współrzędne zbierasz jako waypointy, które później dajesz ucxzestnikom. Równie dobrze możesz przygotować mapkę i wskazówki oraz opisy dać na papierze...

Dawno, dawno temu jak nie było tyle techniki już robiło się coś podobnego:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Podchody

http://bajanama.blogspot.com/2012/10/przepis-na-gre-terenowa-czyli-jak.html

Link to comment

Dziękuję za szybką reakcję.

Zasady gry mam opracowane w głowie. Wiem, że muszą być skrytki i jak ma to wyglądać. Bawiłem się w podchody i wiem jak to zrobić.

Chodzi mi o stronę techniczną. Szukam najprostszego programu na tel. kom. który by pokazywał pozycję i pozwalał na wpisane z ręki pozycji i prowadzenie do punktu. Zainstalowałem wiele najfajniejszy to PointToPoint ale potrzebuje danych komórkowych inne TrekBuddy, handy gps potrzebują też danych komórkowych i są zbyt skomplikowane dla dzieci. Szukam programu który by emulował GPS trackery takie za 130 pln co są na Allegro dla "grzybiarzy". Mają 24 komórki pamięci i prowadzą do celu i to cała filozofia. Nie mogę takiej aplikacji znaleźć.

Może ktoś coś testował.

Ps. Mam wrażenie że twórcy oprogramowania specjalnie komplikują wszystko, a przecież rzeczy proste są najlepsze :).

Link to comment

A to musi być koniecznie w systemie? Robisz obchód trasy, ukrywasz pojemniki, a współrzędne zbierasz jako waypointy, które później dajesz ucxzestnikom. Równie dobrze możesz przygotować mapkę i wskazówki oraz opisy dać na papierze...

Dawno, dawno temu jak nie było tyle techniki już robiło się coś podobnego:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Podchody

http://bajanama.blogspot.com/2012/10/przepis-na-gre-terenowa-czyli-jak.html

 

Idea jest taka, żeby na początku dzieci zapoznać z podstawami wyznaczania azymutów, orientacji w terenie bez mapy i z mapą. Następnie przeprowadzić marsz na azymut, a w końcowej fazie pokazać jak działa gps i zagrać w grę . Wiem ,że można to zrobić bez GPS ale właśnie tutaj chodzi o fakt używania tego sprzętu i wpisywania pozycji ręcznie. Dzieci w tej grze będą używać kompasu i GPS w zależności od zadań jakie znajdą w skrytkach.

BR

Link to comment

mnóstwo gier terenowych bazuje na gpsie a ich atrakcyjności w żaden sposób nie zwiększa rejestrowanie elementów zabawy na ogólnodostępnym serwisie.

 

masz pomysł na coś kilkudniowego (jednorazowego czy cyklicznego) dla zamkniętej grupy osób to zrób własną stronę, tam wszystko opisz i.. nie nazywaj tego geocachingiem, bo chociaż część założeń jest zbliżona to istotne elementy jednak nie pasują (o czym było już wyżej)

 

PS. Nie trzeba aplikacji - współrzędne można wpisywać bezpośrednio w google maps, w dowolnym formacie. Można też przygotować plik, który będzie właśnie tam wyświetlał odpowiednie punkty.

Link to comment

Idea publikacji w serwisie typu geocaching.com polega na tym, że coś staje się dostępne dla wszystkich, i to na dłuższy okres czasu.

 

Polecam trochę pobawić się np darmowym Locusem - pozwala on na wprowadzanie punktów, wraz z opisami, a następnie wyeksportowanie jako plik GPX, który może być wgrany do Garminów. Bardzo ładnie współpracuje też np z GPXami wygenerowanymi z GC przez PocketQuery, ma też plugin pozwalający na import bezpośrednio ze strony geocaching.com najbliższych skrytek (wymagana do tego wersja premium konta GC).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...