Jump to content

FTF czy nie FTF


hiuppo

Recommended Posts

FTF

 

First to Find. Skrót wpisywany przez geocacherów w fizycznych dzienniczkach skrytek i/lub dzienniczkach znajdujących się w systemie, kiedy zapisują znalezienie skrytki jako pierwsi.

https://www.geocaching.pl

 

https://www.geocaching.com/blog/2014/11/how-to-claim-a-geocaching-ftf-first-to-find/

 

Chciałem się zapytać, gdzie jest napisane, że w przypadku skrzynki dwusystemowej, FTF w geocaching jest nieważny w stosunku do innego systemu? Czy szukając na GC mam się przejmować jakimś innym systemem?

 

Moim zdaniem nie. Tu jest tu a tam jest tam. Co z tego, że kesze są tam szybciej publikowane? Ale człowiek korzysta z tego systemu. A niektórzy nawet za to płacą ;)

 

Z jednej strony w regulaminie mamy, że podstawą do logowania jest wpis fizyczny. Z drugiej strony mamy bezwględny system komputerowy, do którego możemy wprowadzić dowolną głupotę.

Link to comment

Chciałem się zapytać, gdzie jest napisane, że w przypadku skrzynki dwusystemowej, FTF w geocaching jest nieważny w stosunku do innego systemu? Czy szukając na GC mam się przejmować jakimś innym systemem?

Niektórzy, gdy publikują na GC skrytki funkcjonujące już gdzie indziej od dawna, czasem piszą wprost w listingu, że FTF-a nie ma. I wtedy warto to uszanować.

W pozostałych sytuacjach zwykło się logować "{FTF} na GC". Czasem jednak (gdy jedziesz po skrytkę w mało popularną okolicę kilka dni po publikacji) trudno jest określić czy wcześniejszy wpis w logbooku pochodzi z tego czy innego systemu (brak wpisu online o niczym nie świadczy, bo ten można przecież dodać nawet z dużym opóźnieniem).

 

Ja miałem kiedyś taką sytuację, że skrytka została po raz pierwszy znaleziona zupełnie przypadkowo - grupa turystów-mugoli przechodziła obok, znaleźli kesza i wpisali tam swoje imiona.

Edited by dadoskawina
Link to comment

Tak - zgadzam się z pierwszym wariantem. O ile oczywiście autor to zaznaczył w listingu.

 

{*FTF*} / {FTF} / (FTF) na GC. Byłoby miłe, gdyby ta reguła była ogólnie znana. Bo zdaje się, że nawet łowcy mają z tym problem.

 

Tą trzecią sytuację też już spotkałem. Ale akurat nie ja tam leciałem po FTFa ;)

Link to comment

Dla mnie sprawa jest prosta: jeśli przychodzę i znajduję kesza który ma wpisy w logu, to nie jest to FTF, niezależnie od tego, czy poprzedni wpis pochodzi od kogoś kto się bawi na GC, czy na innym systemie, czy jest to leśniczy, który kesza znalazł przypadkiem. Zatem nie uznaję czegoś takiego jak "FTF na GC". Ale że nie jest to uregulowane w przepisach, każdy może bawić się w FTF-y jak chce.

Edited by Murazor
Link to comment

 

Chciałem się zapytać, gdzie jest napisane, że w przypadku skrzynki dwusystemowej, FTF w geocaching jest nieważny w stosunku do innego systemu? Czy szukając na GC mam się przejmować jakimś innym systemem?

 

Pewnie na czyimś blogu, albo na jakimś forum, albo na fejsie czy innej naszej klasie.

 

Z punktu widzenia geocaching.com coś takiego jak FTF po prostu nie istnieje. To że jakieś zewnętrzne systemy sobie jakoś magicznie interpretują jakieś dziwne ciągi znaków to jest problem tylko i wyłącznie tych zewnętrznych systemów.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...