Jump to content
Sign in to follow this  
Followers 0
bezmiar

Atrybuty skrytek

Recommended Posts

Mam takie pytanie, co konkretnie znaczy atrybut "Field Puzzle", w jakich skrytkach się go używa w "normalnej" wersji a w jakich "przekreślonego".

Share this post


Link to post

Nikt nie wie, serio?;-)

 

Otóż:

przekreślone field puzzle -> zagadka rozwiązywalna sprzed komputera

field puzzle -> do rozwiązania wymagalna jest jakaś informacja z terenu

 

oczywiście ten atrybut jak wszystkie inne często stosowany jest niepoprawnie lub/i nadużywany niepotrzebnie.

Share this post


Link to post

przekreślone field puzzle -> zagadka rozwiązywalna sprzed komputera

field puzzle -> do rozwiązania wymagalna jest jakaś informacja z terenu

Wbrew pozorom sytuacja nie jest taka oczywista, bo np. intencją założyciela jest wizyta w terenie (i ten sposób o wiele łatwiej uzyskać rozwiązanie), ale ktoś bardzo dociekliwy da radę wytargać z sieci zdjęcia z odpowiedzią lub znaleźć odpowiedź na "street view".

Powinno być "field puzzle" czy nie?

 

Są też zagadki hybrydowe, gdzie część jest terenowa, a część nie. I co wtedy?

 

Z własnego doświadczenia:

mam zagadkę, która jest zakamuflowanym bonusem. Aby uzyskać współrzędne, trzeba znaleźć w terenie kilka innych skrytek i uzyskać z nich kody. Ale w listingu zagadki nie jest to wprost napisane - trzeba najpierw odgadnąć że to o to chodzi i odgadnąć jakie skrytki trzeba znaleźć.

W tym przypadku recenzent uznał, że atrybut "field puzzle" nie ma racji bytu:

W takim razie proszę usunąć atrybut "field puzzle" (opcja N/R), ponieważ nie podanie wyapointów sprawia zagadka staje się nierozwiązywalna w terenie.

 

Jest też inna zagadka. Ma w listingu atrybut "field puzzle". Wizyta w terenie nic nie daje, a założyciel twierdzi, że zagadkę trzeba rozwiązać przed komputerem, a atrybut w listingu pojawił się na wyraźną prośbę recenzenta. Rzecz była konsultowana z recenzentem, więc wiemy że atrybut jest z pewnością poprawny. Cóż zatem? Jak to interpretować?

 

Albo taka nowa zagadka:

https://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC6H282&title=swarzedz-w-liczbach

Z treści listignu wynika, że czysto terenowa (wszystkie dane odnajdziemy w terenie). Większość rzeczy da się też wygooglać, ale założyciel twierdzi, że nie wszystko. Zatem poszukiwania w terenie są nieuniknione. Atrybutu "field puzzle" nie ma.

Share this post


Link to post

Większość rzeczy da się też wygooglać, ale założyciel twierdzi, że nie wszystko.

Założyciel twierdzi też, że to zadanie D:5.0 i to jego pierwsza mysterka, więc.. ;-)

Share this post


Link to post

Większość rzeczy da się też wygooglać, ale założyciel twierdzi, że nie wszystko.

Założyciel twierdzi też, że to zadanie D:5.0 i to jego pierwsza mysterka, więc.. ;-)

Wycena D to inna sprawa. Założyciel pierwotnie wycenił tą zagadkę na D=3,5 i dopiero po publikacji, po sugestii na FB zmienił wycenę na D=5.

 

Przedmiotem dyskusji jest jednak atrybut "field puzzle". Jak widać z wcześniejszych przykładów, recenzenci zwracają na to uwagę. W tym keszu, mimo że listing jednoznacznie sugeruje rozwiązywanie terenowe, recenzent uznał, że atrybut ten nie jest konieczny.

Share this post


Link to post

Bardziej mnie interesuje do jakiego typu skrytek i w jakich wypadkach ten atrybut powinien być stosowany. Z tego co widzę to nie każda zagadka go ma

Share this post


Link to post

A to nie jest tak, że "field puzzle" stosujemy wtedy, gdy możemy zagadkę podjąć z marszu w oparciu tylko i wyłącznie o elementy w terenie, bez konieczności kombinowania przed komputerem gdzie są współrzędne finału? Przykłady "filed puzzle"

- skrytka nocna polegająca na szukaniu drogi po odblaskach

- zagadka, gdzie współrzędne wskazują bramę parku, a zadaniem jest policzenie na podstawie spaceru po tym parku ile w nim znajduje się ławeczek, mostków i pomników

- zagadka, której współrzędne startowe prowadzą do pojemnika, w którym znajduje się układanka, albo zadanie logiczne i rozwiązanie którego da nam współrzędne kolejnego etapu albo finału.

Pewnie przykładów by się jeszcze kilka znalazło, ale w moim przekonaniu działa to ogólnie tak:

- jeśli najpierw rozwiązujesz zagadkę i dopiero wtedy z uzyskanymi w ten sposób współrzędnymi można w ogóle myśleć o wyjściu w teren i poszukiwaniu czegoś, to jest to "nie-fiield puzzle"

- jeśli do znalezienia tej skrytki musimy najpierw ruszyć w teren (być może zaopatrzeni w jakiś specjalny sprzęt, o którym owner wspomniał w listingu), a dopiero tam odnaleźć jakieś informacje i bez wracania do domu jesteśmy znaleźć na tej podstawie finał, to jest to "field puzzle"

- jeśli trudno nam jednoznacznie określić, czy jest to field puzzle, czy nie, bo jest to np. kombinacja wcześniejszej wizyty w terenie z odnalezieniem tam zagadki, nad którą zapewne spędzimy kolejny rok życia próbując ją rozwiązać, to wtedy najlepiej nie dawać w ogóle tego atrybutu - o ile wiem, jedynym obowiązkowym atrybutem jest dostępność dla wózków inwalidzkich w przypadku trudności terenowej 1, reszta atrybutów jest dobrowolna.

 

Nie jestem pewien, czy tak jest, jak napisałem, ale do tej pory żyłem z takim właśnie przekonaniem. Jeśli nie byłem w błędzie, to może moje wyjaśniania komuś pomogą.

Share this post


Link to post

To co napisał Toczygroszek dokładnie pokrywa się z wyjaśnieniem tutaj: http://support.Groun...=kb.page&id=121

 

Field Puzzle: To be added to a geocache page when the geocache requires solving a puzzle while geocaching (in the "field", as opposed to while at home at your computer).

Edited by QVIXOTE

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0

×
×
  • Create New...