Jump to content

EarthCaches - powiadomienia, eventy, pytania...


GeoAwarePL

Recommended Posts

Chciałbym Was prosić, byście nie budowali na chwilę obecną listingów EC w okolicy Olsztyna, Mstowa i Janowa (Jura Krakowsko-Częstochowska). Pod koniec czerwca organizuję tam kolejny EC-Event z Państwowym Instytutem Geologicznym. Listing składam, dopiero wróciliśmy z rekonesansu, będzie pewnie niebawem online. W eventowy weekend odbędzie się edukacyjny Piknik Geologiczny a dzień wcześniej pojawi się 30 EarthCaches. Zamek w Olsztynie, Jaskinia Niedźwiedzia w Górach Towarnych, Brama Twardowskiego, Pustynia Siedlecka, Skała Miłości w Mstowie, to tylko niektóre z ECs, jakie tam się pojawią.

Po drodze do tych earthów odkryjecie sporo innych ciekawych miejscówek i będziecie je mogli omówić podczas pikniku z mgr Pawłem Woźniakiem (znanym wielu z Was z 10-tych Urodzin EarthCachea w Warszawie). Na pewno da się z tego zrobić Wasze własne ECs B)

Pakujcie rowery i dobry humor oraz, jeśli je macie, Wasze pociechy - link do eventu niebawem i tutaj.

Link to comment

Chciałbym Was prosić, byście nie budowali na chwilę obecną listingów EC w okolicy Olsztyna, Mstowa i Janowa (Jura Krakowsko-Częstochowska). Pod koniec czerwca organizuję tam kolejny EC-Event z Państwowym Instytutem Geologicznym. Listing składam, dopiero wróciliśmy z rekonesansu, będzie pewnie niebawem online. W eventowy weekend odbędzie się edukacyjny Piknik Geologiczny a dzień wcześniej pojawi się 30 EarthCaches. Zamek w Olsztynie, Jaskinia Niedźwiedzia w Górach Towarnych, Brama Twardowskiego, Pustynia Siedlecka, Skała Miłości w Mstowie, to tylko niektóre z ECs, jakie tam się pojawią.

Po drodze do tych earthów odkryjecie sporo innych ciekawych miejscówek i będziecie je mogli omówić podczas pikniku z mgr Pawłem Woźniakiem (znanym wielu z Was z 10-tych Urodzin EarthCachea w Warszawie). Na pewno da się z tego zrobić Wasze własne ECs B)

Pakujcie rowery i dobry humor oraz, jeśli je macie, Wasze pociechy - link do eventu niebawem i tutaj.

 

Świetnie! Byłem tydzień temu w Mstowie i przejeżdżając koło Skały Miłości zastanawiałem się, czemu tam nie ma kesza;)

Już niebawem:)

Link to comment

Co Wy widzicie fajnego w tych EarthCache'ach?

Przecież to zwykłe virtuale, tylko nudniejsze, bo monotematyczne. Jak już tak bardzo chcecie propagować wiedzę geologiczną, to co stoi na przeszkodzie aby zamiast earthcache posadzić kesza typu mystery (albo Wherigo) z jakimiś zagadkami i/lub pytaniami geologicznymi dotyczącymi danego miejsca?

Na pewno więcej chętnych znalazłoby się na takiego kesza, a i element edukacyjny byłby spełniony. A tak, dla mnie i pewnie kilku innych osób, 30 kolejnych keszy do zignorowania.

Dziwi mnie też, że ciekawe inicjatywy typu challege są blokowane, a słabe earthcache na siłę promowane.

Link to comment

Co Wy widzicie fajnego w tych EarthCache'ach?

Przecież to zwykłe virtuale, tylko nudniejsze, bo monotematyczne. Jak już tak bardzo chcecie propagować wiedzę geologiczną, to co stoi na przeszkodzie aby zamiast earthcache posadzić kesza typu mystery (albo Wherigo) z jakimiś zagadkami i/lub pytaniami geologicznymi dotyczącymi danego miejsca?

Na pewno więcej chętnych znalazłoby się na takiego kesza, a i element edukacyjny byłby spełniony.

 

To posadź quiz albo Wherigo z zagadkami geologicznymi. Nikt Ci nie broni.

Link to comment

co stoi na przeszkodzie aby zamiast earthcache posadzić kesza typu mystery (albo Wherigo) z jakimiś zagadkami i/lub pytaniami geologicznymi dotyczącymi danego miejsca?

Na pewno więcej chętnych znalazłoby się na takiego kesza

Skąd taka hipoteza?

 

Fakty:

Miasto Kraków, po trzy skrytki z największą liczbą znalezień w ciągu ostatniego roku (od 22.IV.2014 do dziś):

 

Mystery:

-------

Vinci = 129 znalezień

hex cache = 72 znalezienia

Eyes Up = 59 znalezień

 

Wherigo:

--------

Following The Regal Footprints = 97 znalezień

The Wawel Dragon = 77 znalezień

Cracow - Gothic Architecture = 39 znalezień

 

Earthcache:

-----------

QUEEN JADWIGA’S FOOT = 223 znalezienia

Wawelskie skamieniałości / Wawel Hill fossils = 118 znalezień

~~woda~~ = 86 znalezień (tylko w ciągu 4 miesięcy)

Edited by dadoskawina
Link to comment

To posadź quiz albo Wherigo z zagadkami geologicznymi. Nikt Ci nie broni.

Ale chyba nie zrozumiałeś mojego wpisu. Ja nie chcę sadzić niczego geologicznego.

Ja się pytam: dlaczego zwykłe virtuale były złe i już nie można ich publikować, a virtuale o nazwie EarthCache są super-hiper wypasionymi tworami, i jeszcze tak nachalnie promowanymi - czego szczytem był zeszłoroczny Carbon w Zabrzu, który, przy ledwo 200 wpisach stał się mega eventem (WOW!), a około eventowe EC do dzisiaj po evencie miały może ze 20 znalezień, czyli chyba nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem.

Link to comment

Jak już tak bardzo chcecie propagować wiedzę geologiczną, to co stoi na przeszkodzie aby zamiast earthcache posadzić kesza typu mystery (albo Wherigo) z jakimiś zagadkami i/lub pytaniami geologicznymi dotyczącymi danego miejsca?

 

To że Mystery często przybiera formę Mistery z pytaniami typu 'zgadnij co jadłem na śniadanie' a Earthcache są kontrolowane dogłębnie pod względem jakości. Może tego nie widać na tych starszych z pytaniami typu 'podaj obwód tablicy' ale te nowsze stoją pod tym względem dużo lepiej.

 

Ci, którzy interesują się geologią (bądź też przyrodą ogólnie) chętnie odwiedzają tego typu kesze. Pozostałych do nich przyciągać moim zdaniem nie ma sensu.

 

Ja np. w pierwszej kolejności odwiedzam Earthcache, Mystery raczej omijam, a Wherigo robię z reguły tylko jeśli w danym miejscu przebywam dłużej.

Link to comment

zeszłoroczny Carbon w Zabrzu, który, przy ledwo 200 wpisach stał się mega eventem (WOW!), a około eventowe EC do dzisiaj po evencie miały może ze 20 znalezień, czyli chyba nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem.

Kwestia ogólniej popularności geocachingowej regionu. W okresie od 1 lipca ubiegłego roku, earthcache w Zabrzu miały średnio po 26 znalezień. W tym samym czasie multaki były znajdowane ledwie po 8 razy, a tradycyjne (które zawsze będą najpopularniejsze) na trailu - zanotowały po ok. 50 znalezień. W takiej skali te 26 znalezień to naprawdę ogromne zainteresowanie.

Link to comment

Co Wy widzicie fajnego w tych EarthCache'ach?

(...)

Dziwi mnie też, że ciekawe inicjatywy typu challege są blokowane, a słabe earthcache na siłę promowane.

Na każdego EC przypada co najmniej sto słabych tradycyjnych. Może je też zablokować?;-D

Kiedyś to faktycznie mnie irytowało, że przy byle eratyku powstaje EC. Teraz tendencja jest odwrotna - tradycyjne byle gdzie, EC w miejscach, gdzie nawet bez pojemnika warto się wybrać.

 

Jedyny problem jest taki, że trzeba mieć spoooro cierpliwości żeby doczekać się publikacji własnego kesza tego typu ;-)

Link to comment

Kurrr...czaczki! Czy ja naprawdę tak niewyraźnie piszę?

Na początku obu moich wpisów chyba jasno napisałem, że głównym powodem mojego "nielubienia" earthcache'y jest ich wirtualność, a koledzy skomentowali wszystko inne, tylko nie ten aspekt. ;-)

 

Co Wy widzicie fajnego w tych EarthCache'ach?

Przecież to zwykłe virtuale, tylko nudniejsze, bo monotematyczne. Jak już tak bardzo chcecie propagować wiedzę geologiczną, to co stoi na przeszkodzie aby zamiast earthcache posadzić kesza typu mystery (albo Wherigo) z jakimiś zagadkami i/lub pytaniami geologicznymi dotyczącymi danego miejsca?

(...)

 

(...)

Ja się pytam: dlaczego zwykłe virtuale były złe i już nie można ich publikować, a virtuale o nazwie EarthCache są super-hiper wypasionymi tworami, (...)

 

Jakiś czas temu pozwoliłem sobie wykonać nawet kilka protest-logów, ;-)

http://coord.info/GLEJBPXG

http://coord.info/GLDM54JK

http://coord.info/GLDM1R78

http://coord.info/GLDM1QAP

bo dla mnie kesz bez logbooka nie jest keszem.

 

Skrytka wirtualna, zwana earthcache'm nie spełnia podstawowego założenia naszej zabawy:

Co to jest geocaching?

Geocaching to gra terenowa polegająca na szukaniu skarbów przy pomocy urządzeń GPS. Uczestnicy zabawy podążają do miejsca określonego przez współrzędne geograficzne i tam starają się odnaleźć skrytkę geocache (pojemnik) ukryty w tym miejscu.

Link to comment

Kurrr...czaczki! Czy ja naprawdę tak niewyraźnie piszę?

Na początku obu moich wpisów chyba jasno napisałem, że głównym powodem mojego "nielubienia" earthcache'y jest ich wirtualność, a koledzy skomentowali wszystko inne, tylko nie ten aspekt. ;-)

 

Co Wy widzicie fajnego w tych EarthCache'ach?

Przecież to zwykłe virtuale, tylko nudniejsze, bo monotematyczne. Jak już tak bardzo chcecie propagować wiedzę geologiczną, to co stoi na przeszkodzie aby zamiast earthcache posadzić kesza typu mystery (albo Wherigo) z jakimiś zagadkami i/lub pytaniami geologicznymi dotyczącymi danego miejsca?

(...)

 

Nie są nudniejsze i nie są monotematyczne. Są... Po prostu cool :anicute: Każdy pokazuje inne miejsce i inne cuda natury. To są prawdziwe skarby, których warto szukać. Gdyby nie EC nie trafiłbyś często w te miejsca, nawet będąc parę metrów od nich. A czasem i deptając je, ale nie zdając sobie sprawy jakie są unikalne. EC dają nam wiele fantastycznych lekcji i za to je kochamy. Ja dzięki właśnie nim polubiłam całą zabawę. Jak gdzieś jadę, szukam EC w okolicy a potem innyc keszy w jego pobliżu. Co mi to daje? Niezależność od archiwizacji, bo miejsce pozostaje ciekawe nawet, gdy właścicel chwilowo zarchiwizuje kesza. Czego o tradycyjniakach często nie można powiedzieć.

 

(...)

Ja się pytam: dlaczego zwykłe virtuale były złe i już nie można ich publikować, a virtuale o nazwie EarthCache są super-hiper wypasionymi tworami, (...)

 

Może dlatego, że ich jakość jest kontrolowana przez specjalistów.

 

Skrytka wirtualna, zwana earthcache'm nie spełnia podstawowego założenia naszej zabawy:

Co to jest geocaching?

Geocaching to gra terenowa polegająca na szukaniu skarbów przy pomocy urządzeń GPS. Uczestnicy zabawy podążają do miejsca określonego przez współrzędne geograficzne i tam starają się odnaleźć skrytkę geocache (pojemnik) ukryty w tym miejscu.

 

Spełnia. Pamiętaj, że pojemniki (i logbooki) mogą być różne :blink:

 

Wielu ciekawych lekcji życzę! I wielu pięknych odwiedzonych miejsc!

 

Ja bardziej pamiętam te miejsca, w których były ciekawe EC, niż te z ciekawym "tradycyjnym" pojemnikiem.

Edited by Lady Murazor
Link to comment

Art_Bi, zauważ proszę, że ten wątek nie nazywa się "co nas martwi, co irytuje", tylko ma dotyczyć pytań osób, które na swoje pytania w innym miejscu, np na earthcache.org, nie znalazły odpowiedzi. Myślę, że jeden dział "pod narzekanie" na forum wystarczy. Nota bene, EC nie są wirtualami, te zostały skasowane właśnie dlatego, że miały masę logowań z przed kompa. "Wirtualnym" EC, co ciekawe jedynym, który sam pomimo wszystko zalogowałeś, jest ten w Bielsku Białej. Nie trzeba tam absolutnie wyśilać szarych komórek, wartość edukacyjna jest równa zeru i właśnie takie listingi spowodowały, że głazy narzutowe skasowano z listy EC. Jedynym krajem, gdzie wciaż są puszczane, jest Polska. Bo jedynie w Polsce zaczęły się pojawiać wartościowe opisy tych "wędrujących skał".

EC nie są też promowane na siłę, na blisko 500 reviewerów tych earthcachowych jest zaledwie trzydiestka, a na ponad 2 miliony skrzynek przypada coś koło 20 tys earthów.

Link to comment

Pod koniec czerwca organizuję tam kolejny EC-Event z Państwowym Instytutem Geologicznym.

 

O, może w końcu tam uda mi się spotkać GeoAwarePL! :) Chyba że on sam przyjedzie wcześniej na Widmowego Króla do Krakowa.

 

Bardzo chciałem być na Waszym evencie, niestety mam zawodowe odwiedziny zza granicy, przez prawie tydzień. Co niestety przekreśliło mi wyjazd do Krakowa :(

Link to comment

Jeśli chodzi o sam wspomniany poważej event: będzie miał miejsce 27.06.15 na rynku w Olsztynie, koło Częstochowy. Podaję to przed publikacją listingu, wybaczcie proszę, bowiem wciąż jeszcze są ustalane szczegóły w PIG-PIB - a chciałbym byście mieli wystarczająco dużo czasu na planowanie.

Earthy będą pewnie od soboty świtu online, może nawet część z nich już w piątek po południu - a piknik geologiczny, z programem dla dużych i małych, wieloma smakołykami regionalnymi i koncertem muzyków z Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się nazajutrz, w niedzielę, na tym samym miejscu - na pewno warto więc zostać i na ten dzień. W każdym razie kto będzie w sobotę, będzie na evencie i będzie mógł - jeśli czasowo da radę - zabrać się za całą trzydziestkę.

Edited by GeoAwarePL
Link to comment

Pod koniec czerwca organizuję tam kolejny EC-Event z Państwowym Instytutem Geologicznym.

 

O, może w końcu tam uda mi się spotkać GeoAwarePL! :) Chyba że on sam przyjedzie wcześniej na Widmowego Króla do Krakowa.

 

Bardzo chciałem być na Waszym evencie, niestety mam zawodowe odwiedziny zza granicy, przez prawie tydzień. Co niestety przekreśliło mi wyjazd do Krakowa :(

 

Zabierz ich ze sobą do Krakowa, nie pożałują. :anibad:

Edited by Murazor
Link to comment

@Art_Bi

 

Sprostuj jeżeli źle Cię odbieram, ale mam wrażenie, że bawisz się w tą zabawę wyłącznie dla plastikowych pojemników z kawałkiem papieru w środku. EC nie ma pojemnika więc jest beee...

 

Czy w miejsce mnie doprowadzi pojemnik tradycyjny, czy multi, czy zagadka, Wherigo czy też EC nie ma dla mnie znaczenia. EC osobiście bardzo lubię, bo można się dużo ciekawego dowiedzieć. Mało tego uważam, że w sporej większości osób gdyby w miejscu EC był pojemnik tradycyjny to nawet nie przeczytałoby dokładnie opisu a przy EC trzeba trochę wysiłku umysłowego włożyć. EC moim zdaniem wnoszą bardzo dużo do tej zabawy.

 

A swoją drogą ciekaw jestem czemu virtuale i webcamy nie są już możliwe do zakładania ale to chyba nie ten wątek :).

Link to comment

A swoją drogą ciekaw jestem czemu virtuale i webcamy nie są już możliwe do zakładania ale to chyba nie ten wątek :).

 

Jak to nie są? Ja niedawno kilka założyłem, i to w Polsce...

 

Tylko że teraz nazywa się to Waymarking, ten sam operator (Groundspeak) tylko przez kategorie z własnymi regułami i społecznościowym systemem recenzentów. Dzięki czemu nie ma tam rzeczy typu 'słóp koło mojej potstawufki' (a takie się trafiają na OC.pl, dzięki czemu zresztą i tam wirtuale zamknięto). A kategorie można ignorować więc jak kogoś np na mapie denerwują McDonaldy czy budki telefoniczne, to może to sobie odfiltrować i zająć się oglądaniem rzeźb, fontann czy kapliczek przydrożnych...

 

Są też tam kategorie dla ciekawostek geologicznych, które jednak nie są 'dość edukacyjne' by móc zostać zaprezentowane jako Earthcache. Np to: http://www.Waymarking.com/waymarks/WMMXFP_Rock_Crystal_Stein_Germany_BY

 

Tyle że nie ma 'badży' na project-gc, a niektórzy tylko dla 'badży' keszują ;)

Edited by GeoLog81
Link to comment

Tylko że teraz nazywa się to Waymarking, ten sam operator (Groundspeak) tylko przez kategorie z własnymi regułami i społecznościowym systemem recenzentów. Dzięki czemu nie ma tam rzeczy typu 'słóp koło mojej potstawufki' (a takie się trafiają na OC.pl, dzięki czemu zresztą i tam wirtuale zamknięto). A kategorie można ignorować więc jak kogoś np na mapie denerwują McDonaldy czy budki telefoniczne, to może to sobie odfiltrować i zająć się oglądaniem rzeźb, fontann czy kapliczek przydrożnych...

Dla mnie problematyczne jest to, że jest to jednak odrębny serwis. Postanowiłem, że bawię się tylko na jednym i tego, póki co, zamierzam się trzymać. Gdyby można było waymarki wyświetlać na tej samej mapie, pobierać w tym samym PQ co zwykłe skrytki, logować na tej samej stronie, to co innego.

Byłem w Busku niedawno. Niestety, dla mnie w tym mieście istniała tylko jedna skrytka zagadkowa.

 

Tyle że nie ma 'badży' na project-gc, a niektórzy tylko dla 'badży' keszują ;)

Akurat badge do waymarków istnieje. Project-CG go (podobnie jak kilku innych) nie implementuje, ale za pomocą innych narzędzi można go sobie wygenerować.

Link to comment

To posadź quiz albo Wherigo z zagadkami geologicznymi. Nikt Ci nie broni.

Ale chyba nie zrozumiałeś mojego wpisu. Ja nie chcę sadzić niczego geologicznego.

Ja się pytam: dlaczego zwykłe virtuale były złe i już nie można ich publikować, a virtuale o nazwie EarthCache są super-hiper wypasionymi tworami, i jeszcze tak nachalnie promowanymi - czego szczytem był zeszłoroczny Carbon w Zabrzu, który, przy ledwo 200 wpisach stał się mega eventem (WOW!), a około eventowe EC do dzisiaj po evencie miały może ze 20 znalezień, czyli chyba nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem.

 

Może dlatego, że Ground-Speak?

 

Choć dla mnie skojarzenia nazwy są bardziej z wieża kontroli lotów ;)

Link to comment

Jeśli chodzi o sam wspomniany poważej event: będzie miał miejsce 27.06.15 na rynku w Olsztynie, koło Częstochowy. Podaję to przed publikacją listingu, wybaczcie proszę, bowiem wciąż jeszcze są ustalane szczegóły w PIG-PIB - a chciałbym byście mieli wystarczająco dużo czasu na planowanie.

Będzie ten event? Termin zbliża się wielkimi krokami, a publikacji ni widu ni słychu...

Link to comment

O kurcze - a ja po lakonicznej informacji na Facebook zarezerwowałem już kwaterę w centrum Olsztyna tego na Warmii. :tired:

Ciekawe czy tylko ja okazałemn się taką gapą. Dobrze, że jest możliwość bezpłatnegop odwołania rezerwacji.

Mam nauczkę by czekać na pełen listing.

Link to comment

O, to mi przykro. Mam nadzieję, że uda Ci się to odwołać. Myślę, że jak podasz, na jakiej zasadzie się pomyliłeś, to nie powinno być kłopotów.

Ponieważ szczegóły programu nie są dla Was jeszcze dostępne: jedną z nagród w konkursach, jakie instytut przygotował, będzie rozlosowanie pomiędzy uczestników większości earthcaches, które na tą okazję się tam pojawią ;)

Link to comment

O, to mi przykro. Mam nadzieję, że uda Ci się to odwołać.

Rezerwacja już odwołana, a całe wydarzenie traktuję jak jeszcze jedną przygodę związaną z geocachingiem. :rolleyes: Zresztą reakcja EUzebiusza28 gdy mu o tym opowiedziałem na evencie na Sadybie bezcenna. :D

PS

Już szukam kwatery w okolicy "właściwego" Olsztyna.

Link to comment

Kolejny event ściśle związany z Earthcache'ami już w przyszłym tygodniu. Zapraszamy do Krainy Wygasłych Wulkanów.

 

II Earthcache Event w Krainie Wygasłych Wulkanów

 

Ponad 25 Earthcache'y do znalezienia w okolicy, a do tego kilka innych atrakcji. Między innymi do zdobycia jest trackowalna odznaka z wulkanem.

W okolicy jest też zagadkowy trail w formie geo-art'a: " Co wiesz o lesie?" (zostało jeszcze nawet kilka FTFów)

Zapraszamy.

Link to comment

Mam dla Was kilka informacji, i prywatnych i earthcacherskich.

Zacznę od prywatnych. Wiem, że wielu z Was czeka ostatnio dłużej na moją recenzję. Wybaczcie, jestem często i długo na wyjazdach zawodowych, podczas których nie revieweruję, bo najczęściej nie mam jak. Drugim powodem jest to, że w bliskiej rodzinie mam przypadek najgorszej choroby, jaką pewnie można dostać. Jeśli w tej sytuacji ktoś mi pisze maila z informacją że może bym się w końcu zabrał za działanie i okrasza to mieszanką wykrzykników i znaków zapytania, trochę się gotuję. Tym bardziej, jeśli prz tym samym earthcache'u czekałem wcześniej cierpliwie kilka tygodni na rekację ownera. Ogólnie rzecz biorąc nie siadam na codzień do reviewerowania. Jednym z powodów jest to, że EC nie są tworzone tak często jak pozostałe kesze, nie mam więc pracy "na codzień". Z drugiej strony zawsze potrzebuję na to kilka godzin (akurat zakończyłem 3.5 godzinną sesję reviewerowania), ponieważ przy tym typie kesza nie odhaczam kilku spraw i klikam w publish, a muszę wejść głębiej w materię i przygotowanie listingu. Temat prawie zawsze jest geologicznie nowy (nie tyle dla mnie, ile jako rodzaj tematu pod listing).

Zawsze zależy mi na tym, by Wasz EC pojawił się online. W zeszłym roku miałem przypadek ownera, którego "męczyłem" około 9 miesięcy, aż listing był taki, jakim - przyznaję - ja go widziałem. Ale: owner na koniec mi podziękował, ponieważ sam się zdziwił, że coś tak dobrego mu wyszło. Dzisiaj ta sama osoba podesłała mi listing wykonany perfekcyjnie. Jedna mała zmiana, w zasadzie kosmetyczna, i ów EC wejdzie w grę. Czyli warto było, tak z jego, jak z mojej strony. Oczywiście prościej dla mnie byłoby napisać na samym początku "archiwizacja, listing nie na temat". Tyle, że to nie mój styl. W każdym razie gdy piszę odpowiedzi, nie mam automatycznych wstawek - nie pracuję w wyszukiwarce jaką posługują się pozostali reviewerzy - poza tym w przypadku EC nie da się tego zrobić. Prowadzę z Wami w zasadzie regularną korespondencję, w większości, jak mi się wydaje, w formie przyjacielskiej pogawędki. Dobra praca wymaga więc czasu. Jeśli mam wejść online by wysłać zdawkowy komentarz "nie nadaje się", wolę poczekać kilka dni, aż ten czas znajdę albo wrócę z drogi.

Ktoś podesłał mi również komentarz, że inne earthcache się jednak pojawiają, jego nie. To prawda, jest parę osób, które wykonują tak perfekcyjne listingi earthcachowe, że z góry wiem, moja rola to wyłącznie owo kliknięcie "publish". I to jestem w stanie zrobić w drodze, by jednak zabawa w Polsce rozwijała się dalej.

By nie być gołosłownym, że robię to czasem z dziwnych miejsc: w tym roku brałem udział w pewnej misji pewnych sił natowskich, by dostarczyć lekarstwa przeciw eboli na innym kontynencie. Wiecie z mediów, o jakich zagrożeniach się ogólnie pisze. Nikt więc o tym nie wiedział, byłem objęty tajemnicą wojskową. W ostatnich tygodniach prasa podawała, że nowe lekarstwo przeciw eboli zaczyna działać i choroba przestaje się rozprzestrzeniać. To efekt tej misji, wykonało ją 27 osób. Gdy po lądowaniu i wyładowaniu kilka ton tych leków maszyna była dotankowywana, wskoczyły mi na skrzynkę przez system pokładowy nowe maile. Pewien bardzo zaangażowany geocacher z naszej scenki napisał mi że "zaniżam międzynarodowo opinię o polskich reviewerach tym, jak revieweruję". Inny, z rozpędu, zaklepał jeden z EC swoim kontem jako reviewer sprawdzający. Jestem pewny, że uśmiech, jaki budzi się na Waszych ustach jest takim samym, jak ten, która ja wtedy miałem. Jedyne co mogę zrobić, to potwierdzić, że wciąż nie mam zamiaru nosić naklejki na czole, która mówi, dlaczego akurat teraz nie revieweruję i dlaczego mnie nie ma.

1.5 roku temu przedstawiłem dwie osoby do reviewerowania earthcachowego. Wiedziałem bowiem, że takie przerwy będą się pojawiać. Były gotowe to robić, miały zgodę Gary'ego Lewisa, Matta Dawsona i Państwowego Instytutu Geologicznego. Nie będę opisywał dlaczego nie zostały wybrane, i dlaczego dzisiaj już nie chcą tego robić. Puenta jest taka, że robię to sam, i czasem mnie nie ma.

Proszę więc o cierpliwość, zawsze gdy mogę, wracam do tej pracy. Wielu z Was mnie zna i wie, że geologia jest dla mnie więcej niż tylko hobby. To tyle, jeśli chodzi o sprawy prywatne, które ograniczają moją pracę reviewerską.

 

A teraz o sprawach earthcacherskich. Zapewne wiecie, że w 2016 roku Wrocław nosić będzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jako dziennikarz zostałem poproszony przez zachodnie redakcje o promocję miasta. Będę regularnie we Wrocławiu przez przypuszczalnie cały przyszły rok (właśnie spędziłem tam ponad tydzień). Oczywiście wśród turystów odwiedzających miasto ze względów stolicowania będą i geocacherzy. Dopiąłem więc kilka rozmów, by we Wrocławiu mogło się pojawić na tę okazję trochę EC, które normalnie byłyby nietypowymi lub nawet zostały odrzucone (jak miało to miejsce z pewnym listingiem dotyczącym pylonów jednego z wrocławskich mostów).

Przypuszczalnie będę za dwa tygodnie we Wrocławiu. Jeśli nie uda mi się czasowo podrzucić do publikacji listingu eventu, podam Wam datę i czas, raczej w weekend, kiedy mógłbym się z Wami spotkać i odpowiedzieć na pytania, co będzie się pod taki listing nadawało, co nie. Macie naprawdę fajną szansę pokazać Wrocław i okolice od strony geologicznej wielu ludziom. W moich tekstach będę polecał tak te EC, jak i inne na terenie Dolnego Śląska - cały region liczy na większą odwiedzalność turystyczną, nie tylko Wrocław. Chętnie takie spotkanie lub oficjalny event zrobię również w Opolu. Poruszać będę się po całym Śląsku, więc to nie tak, że Wrocław ma pierszeństwo, a reszta obliże się smakiem. Ale niektóre miejsca odwiedzę być może tylko raz lub dwa.

Do usłyszenia niebawem.

Link to comment

11 października, jak już sami dawno wiecie, jest International EarthCache Day - i będzie za to souvenir do zdobycia. W moim portfolio reviewerskim jest trochę EC, z których większość jest w zasadzie gotowa do publikacji. Wszystkie one, jeśli takie życzenie wyrazili wcześniej zakładający zostaną opublikowanie w niedzielę, wcześnie rano lub nawet w sobotę w nocy. Najpewniej będę znowu zawodowo w drodze, zrobię to więc w tych dwóch okienkach, jakie się pojawiły (wiem, że wtedy będę miał dostęp do sieci).

Jeśli mi się czasowo uda, przetransferuję dzisiaj wszystkie te EC, które zostały rozlosowane na evencie w Olsztynie. Niech... praca z odpowiedziami przy takiej okazji spadnie już na innych :rolleyes:

W każdym razie już teraz życzę Wam udanego weekendu pod znakiem EarthCaches!

Link to comment

Spotkałem się w zeszłym roku z twórcami podanej przez Ciebie strony. Wtedy nie było możliwości podania linku adresowego na forum, ponieważ strona organizacji została zaatakowana i zagarnięta przez hackerów. Za jej pomocą były atakowane urządzenia odwiedzających, i chyba nawet szło tam o jakiś szantaż finansowy. Prawni właściciele nie mieli natomiast pieniędzy na opłacenie firmy, która by się tym zajęła. Sytuacja wyglądała tragikomicznie. Jak widać, jest chyba po kłopocie.

Myślimy z Pawłem Woźniakiem o zrobieniu w okolicy większej ilości EC, ponieważ on opracował od geologicznej strony ideę geoparku w tym miejscu i ma wciąż na biurku całą dokumentację. Z racji jego i moich wyjazdów zawodowych nie mieliśmy w tym roku szansy na kilkudniowy wypad, by to ogarnąć. Ale pewnie w przyszłym roku, na wiosnę się to uda.

Co oczywiście nie oznacza, że na podstawie tego linku i własnych odwiedzin w okolicy nie można postarać się o swojego EC ;)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...