Jump to content

porcja pytań - pierwsza skrzynka, travelbug


georangzen

Recommended Posts

Wiesz Verenne nie każdy ma tak dużo energii do uzewnętrzniania się w formie bloga i generalnie w internetowym świecie jestem spory laik, czego akurat nie ukrywam :) a zresztą jak już przerzucę się pewnego dnia na własną instalacje, to może temat bardziej ogarne...

 

No ale do Twojego czasem zaglądam i czerpie inspiracje :)

 

I dziękuje za pomoc!

 

https://jazdakuwolnosci.wordpress.com/

Link to comment

Wątek trochę ucichł i chociaż już miałem startować z całkiem nowym, to jednak pomyślałem. że spytam tutaj. I przy okazji dorzucę kilka słów o tytułowej pierwszej skrzynce i travelbugu...

 

No ale zaczynam od głównego powodu przez który reaktywowałem temat. Mianowicie pomimo iż kesz którego założyłem jest dosyć wymagający, to kilku zawodników zdążyło go już podjąć. Niestety w między czasie ktoś całkowicie początkujący ( gdyż był to jego pierwszy wpis ) dodał komentarz - "Needs Maintenance", że niby skrzynka jest pusta, po czym usunął wpisy i chyba cały profil. Już kilkakrotnie pytałem o drobiazgi i tak też będzie tym razem. Mianowicie przy opisie kesza nadal tkwi atrybut "Needs Maintenance". A więc jak mogę go usunąć, gdyż skrzynka została już sprawdzona i okazuje się, że wszystko gra? Czy wystarczy, że dodam jakiś komentarz - Owner Maintenance? Wchodziłem w "edytuj atrybuty", ale biały krzyżyk na czerwonym tle, czyli atrybut o który mi chodzi tam się nie pojawia.

 

http://www.geocaching.com/geocache/GC5TA8J_jaskinia-niedzwiedzia?guid=789e0ec9-9d03-427e-b2e4-b2b6b77174e1

 

Przy okazji jak już tutaj jestem opiszę pokrótce krótką historię mojego travelbuga. Zabrałem go do Gruzji z przytwierdzoną do niego instrukcją, czyli zalaminowaną karteczką wielkości dowodu osobistego, aby travelbug zmierzał w kierunku Polski (do dokładnie wytyczonego celu) BEZ korzystania z samolotu. Dla nieznających obcych języków dodałem coś, co każdy powinien zrozumieć. Mianowicie przekreślony symbol samolotu. Jakież było moje zdziwienie, gdy użytkownik mający na koncie ponad 4500 keszy zabrał go z pierwszej skrzynki od razu w samolot :D i wywiózł do Finlandii. Niby jest bliżej Polski, ale plan był trochę inny :) No cóż, życie...

 

Tak wyglądał jego nieudany początek

https://jazdakuwolnosci.files.wordpress.com/2015/07/img_4702.jpg

 

Mieliście jakieś podobne historie? :)

 

https://jazdakuwolnosci.wordpress.com/

Edited by georangzen
Link to comment

A jeśli chcesz by były często odwiedzane popracuj też nad jakością. Samych skrytek nie widziałem ale opisy dość ubogie, a nazwy "Swarzędzkie skrzynkowanie X" nie wiele mówią. Jak bym był przejazdem w okolicy wątpię czy by mnie to zachęciło do nadkładania drogi...

Link to comment

@Bartek B, czyli zachęciłoby Cię gdyby w nazwie było "HQ cache" ?;-)

 

Prawda jest niestety brutalna: jakość nie ma wpływu na liczbę odwiedzin - więcej znalezień będzie mieć "podparapetówka" w centrum "turystycznego" miasta czy preforma w nudnym trailu niż wyczesany kesz z dala od cywilizacji.

 

Co oczywiście nie znaczy, że nie warto próbować - wg mnie większą satysfakcję daje to, że Twój kesz zostanie zapamiętany a nie po prostu "zaliczony".

Link to comment

Hej, mam problem

Chciałabym zmienić typ skrytki z Multi-cache na Skrytkę Tradycyjną, jednak nie wiem jak. Proszę o instrukcję, pomoc.

 

Zarchiwizuj multi-cache, załóż zamiast niej skrytkę tradycyjną.

 

Alb prościej - skontaktuj się z Reviewerem.

Link to comment

Hej, mam problem

Chciałabym zmienić typ skrytki z Multi-cache na Skrytkę Tradycyjną, jednak nie wiem jak. Proszę o instrukcję, pomoc.

 

Zarchiwizuj multi-cache, załóż zamiast niej skrytkę tradycyjną.

 

Alb prościej - skontaktuj się z Reviewerem.

Który każe zarchiwizować multi i założyć nową tradycyjną.

Link to comment

Hej, mam problem

Chciałabym zmienić typ skrytki z Multi-cache na Skrytkę Tradycyjną, jednak nie wiem jak. Proszę o instrukcję, pomoc.

 

Zarchiwizuj multi-cache, załóż zamiast niej skrytkę tradycyjną.

 

Alb prościej - skontaktuj się z Reviewerem.

Który każe zarchiwizować multi i założyć nową tradycyjną.

 

Serio? Z lokalnego podwórka znam inne przykłady.

Link to comment

Zmiana typu kesza, który był już znajdowany przez innych wprowadza zamęt w statystykach znalazców. Zwłaszcza jeśli to jest zmiana z rzadszego typu na częstszy. Choć więc jest technicznie możliwa z pomocą recenzenta, stanowczo lepiej zarchiwizować starą skrytkę i w jej miejsce założyć nową innego typu.

Link to comment

Zmiana typu kesza, który był już znajdowany przez innych wprowadza zamęt w statystykach znalazców. Zwłaszcza jeśli to jest zmiana z rzadszego typu na częstszy. Choć więc jest technicznie możliwa z pomocą recenzenta, stanowczo lepiej zarchiwizować starą skrytkę i w jej miejsce założyć nową innego typu.

Tak samo zamęt wprowadzają zmiany w zakresie D/T czy rozmiaru skrytki. Tych zmian można już dokonywać samodzielnie, ale - podobnie - jeżeli skrytka była już wcześniej znajdowana, a zmiana dotyczy rzadkich kombinacji D/T lub np. zmniejszenia rozmiaru z "large" na inny, to również dobrze byłoby listing zarchiwizować i w to miejsce założyć nową skrytkę (mam tu na myśli oczywiście zmiany będące wynikiem np. reaktywacji skrytki, a nie zdarzających się czasem, obecnych już od momentu publikacji, błędów w poprawnej klasyfikacji).

 

Warto tutaj zaznaczyć, że nowy listing powstały np. po zmianie typu skrytki to jest już formalnie zupełnie inna skrytka, nawet jeżeli ma tą samą nazwę i finał w tym samym miejscu. Z związku z tym powinien się w niej znaleźć nowy logbook; osoby, które znalazły wcześniej tą skrytkę w pierwotnej postaci nie powinny z automatu logować znalezienia nowej, lecz powtórnie odwiedzić to miejsce i wpisać się w nowym logbooku, a prawo do FTF-a w nowej skrytce ma ta osoba, która fizycznie odnalazła pojemnik jako pierwsza po publikacji w nowej odsłonie.

Link to comment

W mojej skrzynce zalogowany jest travelbug którego nie ma. Co mam zrobić (i jak) aby go wylogować?

 

Poczekać kilka dni (jesli chcesz) a potem wchodzisz na stronę tego TB i po prawej stronie w sekcji 'Actions' masz opcję 'Mark as missing', wybiersz, klikasz 'Go' i masz go z głowy.

Link to comment

Witam

Co powinienem zrobić jeśli ktoś znalazł moją skrytkę ale dał zły typ loga?

(Zamiast "Found it" dał "Write note")

Co mogę zrobić w takim wypadku?

 

Możesz:

- przejąć się i do niego napisać

- zignorować, bo to nie Twój problem.

 

Samodzielnie poprawić logu nie możesz.

Link to comment

Pytanie odnośnie Travel Bugów, których autorzy zamieszczają numery je identyfikujące w internecie (na portalach społecznościowych, forach itp.). Powiedzcie mi proszę, czy odkrycie ich służy czemuś więcej niż zwiększeniem liczby statystyki TB w Project GC. Jakie jest Wasze zdanie odnośnie logowania przedmiotów poprzez takie nienamacalne "odkrycie"?

 

PS. Być może temat był poruszany... proszę nie bić.

Link to comment

Powiedzcie mi proszę, czy odkrycie ich służy czemuś więcej niż zwiększeniem liczby statystyki TB w Project GC.

 

Na przykład twórca BadgeGen-a umieścił kod w internecie żeby zrobić statystykę (w sensie ścisłym, nie "statsiarskim!), skąd jest on odkrywany. Podobnie postąpił autor portalu project-gc, który dzięki temu ma dodatkowe informacje o wizytach na stronie..

 

Osobiście nie loguję wirtualnych odkryć trackabli typu "Hej, odkryjcie moje kody, są tu na stronie!", natomiast odkrywam takie które są dodatkowymi nagrodami np. za rozwiązanie zagadki, czy odszukanie kesza. Sam zresztą kilka kodów w tym charakterze udostępniam.

Link to comment
Jakie jest Wasze zdanie odnośnie logowania przedmiotów poprzez takie nienamacalne "odkrycie"?

Wirtualnie odkrywanie to porażka, tak samo "niewirtualne" odkrywanie podczas eventów, gdzie na ogół kody są udostępniane na wydrukowanych listach, a użytkownicy logujący spotkanie, często nie widzieli na oczy tanego coina. Ach, ta statystyka... :(

Link to comment

Pytanie odnośnie Travel Bugów, których autorzy zamieszczają numery je identyfikujące w internecie (na portalach społecznościowych, forach itp.). Powiedzcie mi proszę, czy odkrycie ich służy czemuś więcej niż zwiększeniem liczby statystyki TB w Project GC. Jakie jest Wasze zdanie odnośnie logowania przedmiotów poprzez takie nienamacalne "odkrycie"?

Ja udostępniam w sieci jednego swojego coina. Traktuję go jako bonus czy nagrodę za wytrwałość dla dzielnych poszukiwaczy przestworzy internetu. I z wielką ciekawością czytam logi z jego odkrycia.

Wiem, że wielu z Was już tego coina odkryło, proszę jednakże o nieujawnianie, gdzie go znaleźliście i nie rozpowszechnianie jego kodu. Niech każdy, kto chce, ma satysfakcję z dotarcia do niego samodzielnie.

 

PS. Jeśli ktoś chce zobaczyć tego coina na żywo, to zawsze jest to możliwe podczas eventów w Skawinie u Chlapka.

(póki co, coin ma tylko odkrycia wirtualne w liczbie ponad 100)

Link to comment

Powiedzcie mi proszę, czy odkrycie ich służy czemuś więcej niż zwiększeniem liczby statystyki TB w Project GC.

 

Na przykład twórca BadgeGen-a umieścił kod w internecie żeby zrobić statystykę (w sensie ścisłym, nie "statsiarskim!), skąd jest on odkrywany. Podobnie postąpił autor portalu project-gc, który dzięki temu ma dodatkowe informacje o wizytach na stronie..

 

Osobiście nie loguję wirtualnych odkryć trackabli typu "Hej, odkryjcie moje kody, są tu na stronie!", natomiast odkrywam takie które są dodatkowymi nagrodami np. za rozwiązanie zagadki, czy odszukanie kesza. Sam zresztą kilka kodów w tym charakterze udostępniam.

 

Dlatego loguję jedynie te, które przenoszę między skrytkami ;-) Na eventach od jakiegoś już czasu, tylko oglądam

Link to comment

Czesc

 

Czy istniej jakas strona z etykieta, dobrymi praktykami, zasadami dla GC w Polsce? Nie znalazlem zapisow i odpowiedzi na pytania:

 

1) czy jako organizator logujemy uczestnictwo "attended" po wlasnym evencie (event, cito, mega, giga)? Wydaje mie sie to troche dziwne, bo dostajemy punkt za zalozenie skrytki i drugi za jej "odnalezienie"

2) czy logujemy znalezienie wlasnej skrytki? Odpowiedz jest praktycznie oczywista, tylko czy jest to gdzies spisane?

3) czy mozna logowac TB/GC wirtualnie?

4) gdzie mozna zamowic w PL - TB w postaci pieczatek?

 

Od razu pisze (glownie do atakujacych ludzi za cokolwiek, statsiarzy, hejterow) ze TYLKO PYTAM! Zdarzylo mi sie zalogowac TB wirtualnie (logi usuniete z czym jak napisalem wlascicielom, nie mam problemow), gdzies widzialem logowanie uczestnictwa we wlasnym evencie itp.

 

Szukajac info w necie to natrafilem tylko na posty/wpisy. W wiekszosci to sa wypowiedzi keszera A lub B, ze twierdzi sie np. ze nie powinno sie logowac wlasnych skrytek lub ze logowanie wlasnej skrytki to porazka, ze prawdziwy keszer nieloguje swoich skrytek...itp.

 

Z gory dziekuje za rzeczowe odpowiedzi.

CoolaPL

Link to comment

Czy istniej jakas strona z etykieta, dobrymi praktykami, zasadami dla GC w Polsce? Nie znalazlem zapisow i odpowiedzi na pytania:

Ktoś chciał spisywać, ale chyba w końcu nie powstało.

 

1) czy jako organizator logujemy uczestnictwo "attended" po wlasnym evencie (event, cito, mega, giga)? Wydaje mie sie to troche dziwne, bo dostajemy punkt za zalozenie skrytki i drugi za jej "odnalezienie"

Tak, logujemy. Jednak nie logujemy na eventach FTF-ów :anibad:

 

2) czy logujemy znalezienie wlasnej skrytki? Odpowiedz jest praktycznie oczywista, tylko czy jest to gdzies spisane?

Nie logujemy. Formalnie w regulaminie takiego zapisu nie ma.

Sytuacje, że ktoś ma zalogowaną własną skrytkę są częste po adopcji. Jeżeli znalazłeś skrytkę, gdy jeszcze nie była twoja, ale potem ją adoptowałeś, to wszystko jest w porządku, nie powinieneś usuwać wcześniejszego znalezienia.

 

3) czy mozna logowac TB/GC wirtualnie?

Można, wiele osób tak robi, zresztą jest chyba o tym równoległy aktywny wątek.

Jest też spora grupa osób, które dla zasady wirtualnie nie logują.

 

4) gdzie mozna zamowic w PL - TB w postaci pieczatek?

Sklepów geocachingowych nie jest w PL tak dużo, przejrzyj oferty wszystkich, wyślij zapytania.

Często jest tak, że na pieczątkę daje się numer posiadanego fizycznie TB lub GC. Wtedy oczywiście pieczątkę z takim numerem możesz wyrobić gdziekolwiek.

Link to comment

@dado - jak zwykle mozna na Ciebe liczyc oraz na rzeczowa i konkretna odpowiedz. Bez spiny, emocji i personalnych wycieczek - jak to niektorzy statsiarze maja w zwyczaju:p

 

W moim odczuciu tak wlasnie powinna wygladac edukacja i miedzy innymi warto, aby byla choc mala czescia kazdego eventu. Zwykle pojawiaja sie tam nowe osoby, ktore chca sie wkrecic w zabawe i wlasnie tam na poczatku ich przygody warto bylo by im przekazac porcje wiedzy i dobrych praktyk. Niestety obserwuje ostatnio, ze eventy w PL sluza publikacji skrytek i zbiorowym polowaniom na FTFy - co oczywiscie nie przeszkadza mi i sam w nich uczestnicze.

 

1) to dla mnie nowosc - nie wiedzialem o tym, bo nigdzie nie bylo spisane

2) mam wlasnie taka sytuacje po adopcji

3) tez mi sie zdarzylo, nie mam tez problemow jak ktos zaloguje zaocznie mojego coina (nie jestem spod typu pies ogrodnika)

4) wlasnie nie znalazlem w PL i dlatego dorzucilem to pytanie. Prawdopodobnie zdecyduje sie na wlasna pieczatke:)

 

Ktos ma inne interpretacje, pomysly, wrazenia?

Link to comment

Witam.

Od niedawna od córki dowiedziałem się conieco o geocachingu. Niestety albo słabo szukam albo co niektórych informacji poprostu nie ma i chciałem po trochu od Was się dowiedzieć. Od wiosny zaczynam na poważnie zabawę w szukanie skrytek jak i umieszcznie swoich. Nie wiem w jaki sposób zalicza się znalezione skrytki (trzeba to gdzieś zgłosić czy tylko się wpisać do dziennika w skrytce). Jakie aplikacje są najlepsze w poszukiwaniu (mam lumię z windowsem). Jeśli chodzi o odznaki PTTK czy jeśli ktoś zgłosi prośbę o nadanie popularnej to do odznaki brązowej musi zbierać skrzynki od nowa czy już znalezione będą zaliczone do następnych. Pewnie pytań będę miał dużo więcej ale to już później. Z góry dziękuje za podpowiedzi i proszę o porady dla początkujących. Pozdrawiam mcmaras.

Link to comment

Dzień dobry

Nie wiem czy to pytanie się tu pojawiło czy też nie ale zapytam.

Co się robi ze skrytkami na zimę?

Chodzi mi o skrytki znajdujące się na ziemi przykryte np. kamieniami(mikro).

Zazwyczaj nic. Takie skrytki tak czy inaczej powinny być w pojemnikach gwarantujących ich przetrwanie w trudnych warunkach atmosferycznych.

Jeżeli skrytka może być trudna bądź niemożliwa do podjęcia w warunkach zimowych (może być pod grubą warstwą śniegu, lodu, bądź przymarznąć do otoczenia, to powinnaś dać do listingu atrybut "niedostępny zimą". Wtedy poszukiwacze wiedzą, że na mrozie i pod śniegiem może być problem (ale skrytkę zostawiasz w terenie; to tylko informacja o potencjalnych trudnościach, a nie o fizycznym braku skrytki). Na pewno nie ma sensu zabierać skrytki z terenu na pół roku, bo takie trudne warunki utrudniające bądź uniemożliwiające podjęcie skrytki są czasem bardzo krótkotrwałe.

 

Zresztą, pamiętam jak po jednym evencie górskim wykopywaliśmy kesza spod ponad metrowej warstwy śniegu. To dopiero była zabawa!

Link to comment

2) czy logujemy znalezienie wlasnej skrytki? Odpowiedz jest praktycznie oczywista, tylko czy jest to gdzies spisane?

Nie logujemy. Formalnie w regulaminie takiego zapisu nie ma.

Sytuacje, że ktoś ma zalogowaną własną skrytkę są częste po adopcji. Jeżeli znalazłeś skrytkę, gdy jeszcze nie była twoja, ale potem ją adoptowałeś, to wszystko jest w porządku, nie powinieneś usuwać wcześniejszego znalezienia.

 

Ja bym swoje znalezienie w takiej sytuacji usunął. Ale tylko po to, żeby mi w statystykach zamieszania nie powodowało, a nie ze względów moralnych. :cool:

Link to comment

Witam.

Od niedawna od córki dowiedziałem się conieco o geocachingu. Niestety albo słabo szukam albo co niektórych informacji poprostu nie ma i chciałem po trochu od Was się dowiedzieć. Od wiosny zaczynam na poważnie zabawę w szukanie skrytek jak i umieszcznie swoich. Nie wiem w jaki sposób zalicza się znalezione skrytki (trzeba to gdzieś zgłosić czy tylko się wpisać do dziennika w skrytce). Jakie aplikacje są najlepsze w poszukiwaniu (mam lumię z windowsem). Jeśli chodzi o odznaki PTTK czy jeśli ktoś zgłosi prośbę o nadanie popularnej to do odznaki brązowej musi zbierać skrzynki od nowa czy już znalezione będą zaliczone do następnych. Pewnie pytań będę miał dużo więcej ale to już później. Z góry dziękuje za podpowiedzi i proszę o porady dla początkujących. Pozdrawiam mcmaras.

 

Proponuję na początek uważną lekturę strony geocaching.pl W FAQ http://www.geocaching.pl/faq.php znajdziesz odpowiedzi na większość swoich pytań

Link to comment

Moi drodzy poszukuje, farby UV, bądź fosforyzującej w celu użycia na jednym z etapów nocnego kesza. Czy ktoś ma namiary na jakiś dobry produkt w rozsądnej cenie, którym mogę napisać/namalować na ścianie tak, żeby za dnia informacja nie była czytelna?

 

Kolega SemaPrint użył takiego markera (http://www.ceneo.pl/1133578) UV firmy edding, model 8280. Macie jakieś opinie/rekomendacje? Z góry dziękuje za jakiekolwiek odpowiedzi.

Link to comment

 

Kolega SemaPrint użył takiego markera (http://www.ceneo.pl/1133578) UV firmy edding, model 8280. Macie jakieś opinie/rekomendacje? Z góry dziękuje za jakiekolwiek odpowiedzi.

 

Co jakiś czas trzeba napisy poprawiać - na porowatej powierzchni np. kamieniu trzymają się lepiej, na gładszych (znaki, wygładzone drewno) lubi 'blaknąć'.

No i jeszcze przy 'pisaniu' końcówka markera zbiera bród z powierzchni, przez co napis da się przy pewnej dozie szczęścia odczytać bez użycia światła UV - o ile, nie 'zabrudzi' się powierzchni ponownie.

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...