Jump to content

Αγορα GPS


Lopsi

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!!! :lol:

 

Εχω κανει τα πρωτα μου βηματα εδω και λιγο καιρο και διαπιστωνω οτι το κινητο μου δεν επαρκει για το κηνυγι των κρυπτων.. <_<

Οποτε οπως ειναι λογικο η αγορα GPS συσκευης,αν και δε το βιαζομαι ακομη, αρχιζει να γινεται επιτακτικη..

..επισης θελω να φτιαξω και δικες μου κρυπτες(τι;μονο να βρισκουμε; )και πιστευω οτι μια τετοια συσκευη θα ειναι πιο ακριβης!

 

Ερωτηση

1.Εχετε καποια μεταχειρισμενη συσκευη προς διαθεση.Ψαχνω καποια με οθονη αφης B)

 

2.Γνωριζετε καποιο καταστημα με μεταχειρισμενα(αν δε βρεθει λυση μεσω του froum)

 

3.Ιδανικα, μου εχει γυαλισει ενα ρολοι της GARMINπου βρισκω σε καλη τιμη,αλλα δε ξερω κατα το ποσο ευχρηστο ειναι τελικα, ειτε για να ψαχνω κρυπτες ειτε για να εντοπιζω ευκολα τις συντεταγμενες για να κρυψω δικες μου :unsure:

 

Καλη χρονια και καλο κυνηγι

Link to comment

Ποσο παληο ειναι το κινητο σου? Λογικα, θα πρεπει να πιανει με αρκετη για το χομπυ ακριβεια.

Προσωπικα δεν θα επελεγα ενα με οθονη αφης. Μιλαμε για σκετο GPS.

Καποιες παρατηρησεις για να σε βοηθησω ομως στο τι να σκεφτεις πριν να προχωρησεις:

Ακριβεια κατω απο 3 μετρα ειναι δυσκολο να βρεις. Ουτως ή αλλως παιζει μεγαλο ρολο και ποση ακριβεια εχει η μετρηση που εκανε ο owner. Αν την μερα που πηγε εβαλε την κρυπτη, πηρε και μια μετρηση χωρις averaging της θεσης, και δεν ξαναπηρε μια, μετα απο 1-2 μερες, σπανια θα συμπεσουν οι μετρησεις σας. Οποτε οσο ακριβες να ειναι το δικο σου, δεν βοηθαει στην ευρεση οσο νομιζεις.

Αυτο που θα σε βοηθησει πραγματικα ειναι να καλιεργησεις την σκεψη: Αν ημουν ο owner που θα το εβαζα ?

Αυτο και το να παρατηρεις τις πιθανες αλλαγες στο περιβαλλον, ειναι πολυ καλυτερα απο ενα πολυ καλο GPS.

Μερικοι owners εχουν συνηθειες, καποιοι ειναι ευρηματικοι (papalia!), καποιοι ακολουθουν την ιδια τακτικη και καποιοι χρησιμοποιουν ενα η δυο ειδη κουτιων, για να μην εχουν καθε φορα να τυπωσουν διαφορετικο μεγεθος logbook π.χ. Καποιοι βαζουν μεγαλυτερα κουτια, ο YannisP βαζει συνηθως ενα ικανοποιητικα μεγαλο ταπερ, που το βαζει σε σακουλα και το δενει με κορδελλα σαν πακεττο ζαχαροπλαστειου.

Εν ολιγοις: Θα σε βοηθησει η ευρεση περισσοτερων κρυπτων, περισσοτερο απο την κατοχη ενος καλυτερου GPS.

Ολα αυτα με την εντονη υποσημειωση οτι ειναι προσωπικη και μονο εκτιμηση και πιθανα (πολυ ?) να υπαρχουν διαφορετικες εκτιμησεις.

Συμφωνω με τον mpampinos οτι το ρολοι ειναι εκτος -χωρις αμφιβολια- για να κανεις geocaching. Αν το συγκεκριμενο μοντελλο Dakota 10 (πρεπει να ειναι μοντελο 2009), εχει βγει πριν το κινητο που χρησιμοποιεις, μαλλον το κινητο σου εχει καλυτερες επιδοσεις. Αν βρεθεις σε καποιο event, ζητα να συγκρινεις τις μετρησεις του, με αυτες των αλλων παικτων, για να δεις τι παιζει.

Σκεψου επισης την αποκτηση ενος tablet. Σχεδον στην ιδια τιμη και μεχρι που καθαριζει πατατες και γυαλιζει τα μπρουτζινα!

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...