Jump to content

Pitanja i promišljanja o geocacheingu…


siram1

Recommended Posts

Ima dosta tema ovdje, ali ni jedna mi se ne čini da je za ova moja pitanja i razmišljanja, pa sam odlučila otvoriti temu, prilično široku, ali eto.

 

Pretraživala sam cacheve pod „Slovenija“ i gledam tamo ekipa dijeli favorite točkice šakom i kapom. Mislim, za razliku od Hr – gdje tu i tamo koja točkica bude. Evo kod Slovenaca je jedan cache u dva dana dobio 7 točkica od 12 pronalazaka.

Drugi cachevi imaju manje, ali na prvoj stranici izlista je više točkica nego u HR listi do unazad ne znam koliko.

Je li imaju stvarno fantastične cacheve ili samo niže kriterije?

 

I još nešto o čemu razmišljam, pa da vas pitam:

kako vi prilazite cacheu koji je na billboardu, jumbo plakatu, publicitetu koji se nalazi na travnatoj površini između dvije, tri kolničke trake sa svake strane? Je li pretrčavate onako poprečke ravno na billboard ili ipak tražite pješački ili raskrižje pa onda s te strane gazite po travnjaku? Je li vam palo na pamet obući ona signalizacijski prsluk?

 

Ustvari sam imala tri pitanja, ali jedno mi je očito negdje evaporiralo… valjda će nadoći.

Link to comment

eto i mojih :)

1. slovenaca ima više, više njih ima premium i čistom logikom velikih brojki ima i više odličnih cacheva i više favorita (po onom što čujem krško ima fantastičan cache na fantastičnom cacheu, još uvijek je na to do listi) tako da... najfavoritaniji cachevi u zg (za to malo više pratim statistiku od cijele RH) imaju 60-70% (i više) favorita što odgovara 7/12 :) pa ne bih nužno rekao da je nešto bitno različito... a kriteriji za točkice su različiti od toga da sam dobio točkicu za potršit pa ću ju potrošit, do toga da tu svi daju pa ću i ja ili (u mom slučaju) nešto što me stvarno oduševilo, a nije toliko poznato...

2. najkraćim putem :) bez prsluka... zadnje smo parkirali na cesti ispred bagera (bili neki radovi :))

3. :)

Edited by heroj_ulice
Link to comment

da, Krško je super! gledala sam i zagonetke i logove. stvarno mrak.

ali ovo što sam sad gledala je lista friških objava. pa me zaintrigiralo. a išla sam tamo gledati, jer me ponukalo to da moje zagonetke ustvari rješavaju slovenci :rolleyes:

da, i sjetila sam se treceg - zašto mi ne dolaze obavijesti o novim postovima sa ovog foruma iako sam klikla da me se obaviještava?

Link to comment

Ima dosta tema ovdje, ali ni jedna mi se ne čini da je za ova moja pitanja i razmišljanja, pa sam odlučila otvoriti temu, prilično široku, ali eto.

 

Pretraživala sam cacheve pod „Slovenija“ i gledam tamo ekipa dijeli favorite točkice šakom i kapom. Mislim, za razliku od Hr – gdje tu i tamo koja točkica bude. Evo kod Slovenaca je jedan cache u dva dana dobio 7 točkica od 12 pronalazaka.

Drugi cachevi imaju manje, ali na prvoj stranici izlista je više točkica nego u HR listi do unazad ne znam koliko.

Je li imaju stvarno fantastične cacheve ili samo niže kriterije?

 

I još nešto o čemu razmišljam, pa da vas pitam:

kako vi prilazite cacheu koji je na billboardu, jumbo plakatu, publicitetu koji se nalazi na travnatoj površini između dvije, tri kolničke trake sa svake strane? Je li pretrčavate onako poprečke ravno na billboard ili ipak tražite pješački ili raskrižje pa onda s te strane gazite po travnjaku? Je li vam palo na pamet obući ona signalizacijski prsluk?

 

Ustvari sam imala tri pitanja, ali jedno mi je očito negdje evaporiralo… valjda će nadoći.

Heroj_ulice je odgovorio o favorit bodovima skoro kao i ja.

Logično je da neki cache ima više FP ako je više premium membera pronašlo taj cache. Ukoliko je cache kreativno izveden u smislu da vidiš da je uloženo dosta truda i vremena u njega (znači, nije samo naljepljen magnet na kutiju), onda takav ache ima i puno FP.

Ja prilazim geocacheu tako da tražim najbliže parkirno mjesto, a ne da stanem autom direktno kod kutije. Zatim se prošetam do lokacije. Nekam tražim zerbu ili sličan prelaz. Samo ponekad pretrčim preko ceste. Signalizacijski prsluk ne nosim sa sobom.

Osobno više volim tražiti kutije samostalno jer mi je užitak traženja veći. Grupno traženje mi nije baš zanimljivo. Naravno, to znači da ću se više namučiti dok pronađem kutiju.

Ovo o praćenju pojedinih postova nisam ni znao da ima. I ja sam mislio da se može pratiti samo objava novog topica.

Link to comment

Često smo u našim tekstovima spominjali kako bi sam princip sakrivanja, izgled kutije, dizajniran logbook i na kraju listing doveli do toga da dobijete taj famozni favorit bod, ali nije tako. Dobili smo favorite na cacheve koji po našem mišljenju nisu vrijedni toga dok na nekim drugim je taj bod izostao.

Kako smo mi sad isto premium članovi u mogućnosti smo dati favorit bod međutim još nismo dali niti jedan. Nije da smo škrti niti ga želimo ostaviti na svakom cacheu jer ih imamo već smatramo kako sama situacija, dan, sveukupan dojam izleta utječe na to da li smo voljni dati favorit bod. Zasad otkako smo premium član to nismo doživjeli na terenu pa zato i izostanak davanja tog boda.

Reklo bi se pa postavite mystery, multi ili pravi letterbox pa će privući zahtjevniju elitu. U našoj Slavoniji teško. Postoje primjerice lijepi multiji ali ljudi koji su u prolazu nemaju vremena to riješiti pa onda nema ni favorita.

 

Cacheve na nekim prometnicama opasnim po život, signalizacijskim znakovima gdje bi nas svi u čudu promatrali (vid' luđaka) nam ne padaju na pamet tražiti samo da bi ga otpisali sa liste nepronađenih.

 

A evo pitanja za većinu nama poznate geocacherske populacije? Koliko vam ide na živce hint "You have to be tall enough!" :)

Link to comment

Matko&Maja, nitko vam ne brani da stavite favorit bod na geocache koji ste već prije našli. Dapače, sada imate priliku pokazati da vam se taj cache posebno sviđao dok ste ga tražili.

Meni ne smeta hint "You have to be tall enough". Kada naiđem na takav hint, odmah znam da moram kutiju tražiti negdje u visini glave.

Više mi smeta primjerice hint "magnetic" ako u blizini ima jako puno željeznih predmeta. Ili "base of tree" a okolo cijela šuma. U takvom slučaju bih rado vidio i photohint.

Link to comment

Nije zaista fora ići unatrag i davati favorit bodove kada tada nismo bili premium član. To bi bilo opet izvrgavanje cjelokupnog sustava za nas al to je opet duga priča. Tall enough hint je u biti bilo rečeno na duhovit način jer ipak nema nas puno visokih pa to stvara ogromne probleme i najčešće budimo realni nisu u visini glave (to je hint 2m). Slažemo se za spoiler fotke na cachevima gdje je hint preopćenit ili je previše mugglera da se dugo traži.

Link to comment

Matko&Maja, smisao favorit boda je da nagradite (sa favorit bodom) onaj cache koji vam se posebno sviđa. :)

Međutim, nije zabranjeno da stavite FP na cache koji ste već davno prije našli. Niti je zabranjeno da dajete FP na power trail ili bilo koji bezvezni cache.

Favorit bod je isključivo vaš odabir. Ako nikome ne želite dati FP, to je vaša stvar. A ako želite nekome dati FP, znači vi odabirete cache kojem ćete dati taj famozni bod. Možda se vama sviđa vrh planine, ili kreativno napravljeni cache, ili neka dobra zagonetka, ili nešto što drugi smatra da je bezveze, ali eto, vama se iz nekog razloga to svidjelo B) .

Ja osobno, kad sam postao premium član, podijelio sam nekoliko FP na cacheve koje sam ranije našao dok sam još bio basic član.

(čitaj: grebem se za koji FP) :rolleyes:

Link to comment

to je hint 2m

2,2m :rolleyes: To je super kad bar piše. Najgore mi je kad dođem i okrenem se nazad.

 

nego, meni i dalje ne stižu obavijesti o novim postovima :unsure:

 

A dalje promišljm... vidjela sam da (posebno kod nizozemaca)ljudi nude uz svoje cacheve i banner koji pronalazač može staviti u svoj profil. Kod nas toga nema. Neki poseban razlog? ili?

Link to comment

 

2,2m :rolleyes: To je super kad bar piše. Najgore mi je kad dođem i okrenem se nazad.

 

nego, meni i dalje ne stižu obavijesti o novim postovima :unsure:

 

A dalje promišljm... vidjela sam da (posebno kod nizozemaca)ljudi nude uz svoje cacheve i banner koji pronalazač može staviti u svoj profil. Kod nas toga nema. Neki poseban razlog? ili?

 

Pa čekaj, tek ćemo dobiti virtualni suvenir. Ti bi već htjela da imamo napredne funkcije geocachinga u Hrvatskoj? Mislim da još mora puno vode proteći ispod savskog mosta dok se proširi ovaj hobi kod nas.

Link to comment

pokušavam složiti rutu za jedan izletić koji planiramo.

i sad kaže na https://www.geocaching.com/my/userroutes.aspx

Create Your Own Route:

Make your next road trip more enjoyable by creating a custom route to find geocaches as you travel. Choose the method below that best suits your needs and change the meaning of "are we there yet?" one cache at a time.

 

Using the Geocaching.com Map Feature:

It is easier than ever to create custom routes using the Geocaching.com map feature. Click on your starting and ending destinations to create a route. You can also create routes using a physical address, city, or postal code. Detailed directions can be found under the "Create New Route" tab at the top of this page.

 

samo ja ne vidim taj feature. help.

Link to comment

odmah ispod naslova imaš četiri taba: Search for Existing Routes | Search by Keyword | Create New Route | Upload a Route

klikni na Create New Route, pitat će te za naziv rute, upiši nešto i nakon toga ćeš dobiti kartu i iznad nje polja za upisati početnu i završnu lokaciju. nadam se da sam pomogao, a uvijek me možeš cimnut na mob ;)

Edited by heroj_ulice
Link to comment

Imamo pitanje vezano uz postavljanje novih geocacheva. Naime, došli smo do one točke kada smo pronašli one cacheve koje smo mogli i kada smo pronašli one cacheve koje smo htjeli po našoj Slavoniji. Sada nam ostaje da se bavimo geocachingom jedino kada odemo npr. u Mađarsku, Zagreb ili na more. Postoji li opcija da se geocachevi sakrivaju za vrlo kratak period recimo 2 tjedna?

 

Znamo da se ovo kosi sa smjernicom: "Cachers will expect your cache to remain in place for a realistic and extended period of time. Therefore, caches that have the goal to move (traveling caches), or temporary caches (caches hidden for less than 3 months or for one-time events) will not be published."

 

Ali kao uvijek smjernice se manje ili više poštuju pa se tako objavljuju sezonski tipovi cacheva koji traju za vrijeme Božića ili Uskrsa. Stoga, zašto ne bi postavljali cacheve kratkoročno iz razloga da imamo što tražiti i iz razloga da se ne moraju održavati na duge staze? Tako bi i oni koji traže imali što tražiti i prvenstveno mogli igrati ovu igru, a oni koji postavljaju ne bi imali obavezu ga održavati osim otići pokupiti kutiju i arhivirati cache online nakon nekog kratkog perioda.

Link to comment

Dragi Matko&Maja, ako smijem predložio bih jedno rijesenje navedenog problema/pitanja.

Naime, zašto jednostavno ne napravite neki kvazi acc. i počnite putem njega postavljati cacheve. I date svakom postavljenom cacheu recimo 6 mj. života, te nakon isteka tih 6 mj. života, odete po njega, logirate i arhivirate. Tako imate nešto stalno za postavljati/tražiti/raditi, a isto vremeno omogućavate drugima da ga odu tražiti, i još k tome poštujete gore navedene smjernice geocachinga. ;)

Link to comment

Kvazi acc?? Pa koja je fora uopće postaviti cache pa si ga s drugim accountom odemo pronaći? Mi nemamo namjeru više postavljati cacheve i pitanje bi se više odnosilo na druge geocachere u našoj okolini. Ali vidimo da ništa od svega, nema prijedloga niti rasprave. Sretan Božić svima i uživajte u geocacherskim avanturama - barem oni koji to mogu.

Link to comment

Ja ni u ideji ni u Nwayevom prijedlogu ne mogu pronaći nešto izazovno. Govoreći osobno, meni održavanje keševa koje sam ili smo postavili predstavlja zadovoljstvo. Sviđa mi se kako sam ih napravio, zadovoljan sam listinzima, neki su i na fora mjestima i uvijek mi je gušt poći pogledat kako su, treba li nešto popraviti, vidjeti da li se netko upisao tko se još nije logirao, pogotovo ove koji su mi blizu (uff, ima jedan u maksimiru kojega nikako da popravim, keš sam napravio davno, bio dvaput tamo i svaki put zaboravio box, konj). Tako da to sa kratkotrajnošću ne mogu provariti. Po meni je ideal da je keš zakon i da ljudi otkidaju na njega i da ga nađe milijun ljudi. A to u tri mjeseca baš i ne bi išlo.

Link to comment

Tako usput, pričao mi je jedan drug kešer da u Njemačkoj, blizu granice s Nizozemskoj postoje keševi čovjeka koji ima nadimak Hotbina čini mi se. Čini najčešće multije sa zadacima, mozgalicama, igrama na terenu. Keševi imaju po nekliko hiljada pronalazaka i po nekolio hiljada nagradnih bodova. Postoje i rasporedi,najave dolaska na keš da ti se ne bi desilo da baneš na neki nivo multikeša dok netko nešto baš ne otvara, dešifrira i slično kako ne bi propustio sav užitak rješavanja. Zamisli sad da netko postavi tako nešto na par mjeseci pa ukine. Pa ja bih mu došao na vrata s parangom u jednoj i katanom u drugoj ruci. Da nway nema zeleni pojas u karateu drugačije bismo mi razgovarali o onom halloween kešu od pretprošle godine. To ne mogu prežaliti. Evo najnagrađivanijeg Hotbine da ne tražite predugo. https://coord.info/GC35KGZ 5 i po hiljadarki puta nađeno. 84% favorita. Mora da je barem prosječan ili malo ispodprosječan keš.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...