Jump to content

Postavljanje cache


heroj_ulice

Recommended Posts

Htio bih ukratko iznijeti svoja iskustva oko postavljanja cacheva i praktične savjete s nadom da će pomoći ekipi koja je odlučila postaviti svoj prvi ili sto prvi cache ;) Bojim se da je post malo duži nego sam očekivao, ali očito je da za postaviti cache treba malo vremena, truda i znanja. Vjerujem da sam ispustio preko nekoliko toga pa me slobodno nadopunite i ispravite i ja ću s užitkom primijeniti nova znanja.

 

Prvo možda da kažem zašto se cache postavlja, a zašto ne :)

Cache se postavlja zbog ljudi koji će ga tražiti, a ne zbog vas koji ga postavljate. Kada ga postavljate stavite se u drugu ulogu: bih li ja htio naći taj cache, što bi mi bilo super, a što bih prigovorio. Ako ćete cache postavljati zato što „je vrijeme“ ili „i ja želim postavljati“ i krenut ćete smišljati cache već ste pogriješili - rezultat će u najbolju ruku biti osrednji. A ako cache postavljate zato što ste vidjeli super lokaciju ili imate dobru ideju i priču onda ste na pravom putu. Cachevi se u pravilu postavljaju iz dva razloga: zanimljiva lokacija (vidikovac, povijesna lokacija, atrakcija, nešto neobično) ili imate zanimljivu priču za ispričati (nešto iz povijesti, neka anegdota, neka zanimljiva serija, odlična zagonetka ili zanimljivi hide), a ako imate oboje fantastično. Cachevi se ne postavljaju radi natjecanja, brojki, dokazivanja ili nekog sličnog razloga - 2 fantastična cachea uvijek su bolja od 20 glupih. Dakle, cache postavljajte zbog drugih, jer im imate nešto zanimljivo za pokazati, a ne zbog sebe i na pravom ste putu.

 

Kako postaviti cache? - malo praktičnih savjeta, ali bez guidelinesa to se podrazumijeva da ste pročitali prije postavljanja

  1. Lokacija - slobodnu lokaciju možete naći korištenjem c:geo aplikacije za android (nakon što ste ažurirali koordinate za multi, unknown i ostale) koristeći opciju „show circles“ na mapi ili korištenjem alata poput GSAK-a koji će vam krugove prikazati na google mapi. Detaljniju provjeru ja radim koristeći stranicu GPS Visualizer. Pazite na kamere ima ih posvuda, pazite na prozore (posebno poslovnih zgrada), da na lokaciji nema smeća ili nečeg goreg, da u blizini nije ambasada ili neki drugi štićeni objekt. Stavite cache tamo gdje bi se i vi osjećali ugodno tražeći ga ili gdje ga ima smisla staviti i gdje postoji GPS signal (ok ovo nije generalno pravilo, ali pripazite i na to). Ako ga stavljate na privatno vlasništvo ili negdje gdje će se ljudi pitati tko me sve gleda naznačite da ste se dogovorili s vlasnikom ili da je ta lokacija ok zbog toga i toga. Cache stavite negdje gdje ćete ga moći i održavati - negdje gdje prolazite barem dvaput godišnje inače će vam cache stajati cijelu godinu disablean (po guidelinesima bi se disableani cachevi trebali arhivirati nakon mjesec dana, Vrso je kud i kamo (pre)tolerantniji). Nema puno smisla postavljati cacheve koje će vam drugi održavati ili koji će većinu vremena stajati disableani.
  2. Koordinate - iskustveno sam došao do sljedeće metode (ja cachiram s mobom, dva tj., slično je i s punokrvnim GPS-om, ali je dovoljno manje truda): odmaknem se desetak metara od željenih koordinata i šetam prema njima, koordinate bi se trebale ravnomjerno izmjenjivati i ne stanem kad dođem na željenu točku nego samo zabilježim/zapamtim koordinate u prolazu (kada stojite GPS cijelo vrijeme „ažurira“ poziciju te neće dobiti točna očitanja). Priču sa šetnjom ponavljam najmanje tri puta i u pravilu mi očitane koordinate ne odstupaju više od jedan, dva na zadnjoj znamenki. Ako više odstupaju napravim više čitanja i uzmem prosjek. Šuma, loše vrijeme, puno zgrada često rade probleme pa tamo očitanja radite i po više puta. U rijetkim situacijama GPS je na određenoj lokaciji toliko neprecizan da se pouzdam u Google maps, ali recimo u Pakracu odstupaju za 10 metara. Street view dosta odstupa. Google earth nisam provjeravao pa mi je teško nešto reći.
  3. Listing - za listing već postoji topic na ovom forumu na kojem su tehnikalije. Oko listinga se definitivno isplati potruditi jer je to prvi susret s cacheom kojeg netko ima pa ako je to dobar dojam već ste puno napravili (ja sam ispočetka smatrao da je to nebitno, ali pokazalo se da sam kroz u krivu :rolleyes: )
  4. Container - uobičajeni su tupperware ili filmbox (ono od starog filma 35mm, bilo koji foto studio dat će vam ih besplatno :)), no ako možete i ima smisla fantastično je kada sami pripremite container koji odgovara mjestu. Naravno, pazite da odgovara lokaciji pa da ne stavite nešto slabašno pod kamen ili vodo propusno tamo gdje može promočiti. Postoje gotovi containeri različitih veličina za različite potrebe, neke možete jeftino nabaviti (ebay ili dealextreme ili nešto sl.) ili napraviti prema potrebi. Nepisano pravilo je da ćete postaviti najveći container koji odgovara lokaciji - ako ćete malo googlati po forumima ili sl. naići ćete na pojam micro in the woods nešto na razini svetogrđa - pa radije stavite mikro nego nano ako je ikako moguće ;) I da, nikako, nikako, nikako ne stavljajte cache u vrećicu - nakon nekog vremena ni vi ga nećete htjeti dirati, a k tome dokazano je štetno za prirodu. Zato želite log postaviti u onu malu vrećicu pa praktički uvijek :)

 

A kada ga postaviti?

Pa dobrim dijelom sam na to već odgovorio - kada vam se formirala dobra ideja za cache i imate dovoljno iskustva postaviti ga kvalitetno. Nekih 50tak cacheva je ok brojka pod uvjetom da nisu svi isti... Ako ćete postavljati nešto osim tradija, tada nađite bar nekoliko cacheva tog tipa od različitih postavljača da dobijete osjećaj o čemu se tu radi - velika je razlika u postavljanju (tu ne mislim samo na final i kutijicu) između vrsta cacheva. I super je praksa ako imate nekog (a ako nemate pitajte bilo koga svi će pristati) iskusnijeg da vam škicne prvi (i drugi, ili bilo koji - ja i dalje o cachevima koje želim postaviti raspravljam, pokazujem i objašnjavam/branim) cache.

 

Tips & tricks - što cache čini dobrim (barem iz mojeg kuta gledanja)

Trud - ja još nisam vidio loš cache oko kojeg se netko iskreno potrudio (ne mislim nužno na vrijeme već na razmišljanje i energiju koju je uložio) bilo to za složiti fantastičan listing, bilo za container, bilo za složiti put do lokacije... trud se odmah vidi i prepoznaje i iznimno cijeni

Ideja - ideja je, po meni, druga najbitnija stvar za onaj wow efekt. Ako je to nešto novo i kvalitetno realizirano fantastično. Ako je i kopija odličnog cachea (još bolje ako je 1000 km udaljen) odlično - ali tada ju učinite boljom. Ako kopirate, kopirajte dobre cacheve i probajte ih učiniti boljima - svaka identična kopija je uvijek lošija od originala.

Lokacija i hide - koliko god cache bio dobar, ako je na glupom mjestu sve pada u vodu - ako se netko tamo pos**o, ako te netko gleda kroz prozor ili naganja zaštitar, ako moraš gurnuti ruku negdje gdje ne vidiš, a unutra može biti bilo što, ako je cache na omiljenom odmorištu zmija i drugih živina (ovo je često na moru gdje cacheve postavljaju ljudi koji nisu iz RH i nisu svjesni opasnosti) triput ću razmisliti želim li ići po njega. Obrnuto, ako je cache na nekoj malo poznatoj lokaciji ili nekoj iznimno zanimljivoj i najgluplji listing će pasti u zaborav. Ako ikako možete cache postavite na neko drugačije mjesto, a ne na ona tri uobičajena - ako se radi o misteriji i multiju onda to još i prolazi, ali svejedno. A ako napravite custom container (ne mislim da trakom oblijepite kutiju nivee) koji fantastično paše u prostor pivo vam ne gine. Milijuni primjera postoje na youtubeu i forumima, a često nisu zahtjevni za napraviti.

Konzistentnost - ako cijeli cache (background, listing, priča, lokacija finala, container) od početka do kraja drži istu priču to je fantastično iskustvo. Onaj užitak kad prepoznate povezane detalje ja fantastičan.

Označavanje - ok ovo više može pokvariti cache nego ga učiniti fantastičnim, ali je bitno za ukupni doživljaj. Jeste kad tražili cache sat vremena na 40 stupnjeva na suncu i otkrili da koordinate fulaju 20 metara? Ili da piše regular size, a cache je micro? Na žalost, iskustvo je grozno. Pazite na to. Postoje i atributi, koristite ih. 24/7 je odličan atribut i ima ih još korisnih, trnje npr – sasvim je ok staviti cache u trnje, ali to naznačite (i imajte dobar razlog :)). Stavite waypoint za parking ako parking nije blizu (ako parkinga uopće nema napomenite to ili razmisliti o promjeni lokacije - opet ovisno o poruci cachea). I nemojte upasti u zamku precjenjivanja težine cachea. Svima njihovi cachevi izgledaju teški i opaki. Ali najčešće nisu takvi. Ako niste sigurni pitajte nekog, štoviše za bilo što od navedenog ako niste sigurni, pitajte nekog sigurno će vam pomoći.

Sitnice - one mogu čuda značiti. Zanimljiv swag u cacheu, lijep poklon za FTF, prikladan container (npr. knjiga u knjižnici), custom log sve su to male stvari koje značajno podižu cijeli doživljaj. S druge strane ako se više mučim s tehnikalijama ili izračunom nego što razmišljam i tražim cache onda ga ni neću doživjeti u punom sjaju.

Vrsta cachea- odaberite vrstu cache koja odgovara ideji (može i obrnuto, ali tada umanjujete kvalitetu ideje jer ju morate prilagođavati). Ako želite pokazati najviši neboder u gradu nećete napraviti multi zbog njega (možda hoćete ako ćete ga htjeti prikazati s više lokacija, ali to je druga priča) već ćete staviti tradi tamo gdje se super vidi. Ako želite nekog prošetati po znamenitostima stavit ćete multi ili napraviti seriju tradija (a gdje je serija tu je i bonus ;)). Ako želite postaviti Wherigo ili letterbox onda ćete pronaći nekoliko takvih i saznati zašto se oni tako postavljaju i što nude - za Wherigo ne želite napraviti Hello world samo da ga postavite, niti ćete letterbox negdje zabiti zato da i njega imate - te dvije vrste nude toliko mogućnosti da je šteta ne iskoristiti ih, čak obrnuto ako ih postavite, a ne iskoristite njihove mogućnosti razočarat ćete ekipu koja će ih naći (a cachevi se postavljaju zbog ljudi koji ih traže :D). Ako nemate dobar odgovor zašto taj tip cachea (a da nije u ich formi) onda ga nemojte ni postaviti jer će to pitanje postaviti svaki cacher kad ga krene tražiti (možda i vama, a možda samo u glavi).

Pravila- huh već vidim komentare, ali :) To što je Vrso objavio cache ne znači da je po pravilima (Vrso je daleko i ne zna/ ne razumije sve, a kao i svi tu i tamo pogriješi). Pravila ima boljih i lošijih, smislenijih i glupljih, ali su tu i osiguravaju da uvijek znate što tražite, da vas nitko neće naganjati ili podići tužbu protiv vas i općenito čine igru igrivom. Svi smo mi imali i imamo ideje koje zahtijevaju kršenje pravila i uvjereni smo da su super - nemojte, ne isplati se čak i ako zeznete Vrsu. Radije se dogovorite s nekim da malo pomakne svoj cache i napravi vam mjesta, ili prihvatite izazov i uklopite se u pravila. Prije ili poslije netko će vam zalijepiti Needs archive na cache (obično ekipa s cca. 15 000 cacheva) pa ćete se s Vrsom natezati (ako imate sreće i ne arhivira ga isti tren).

 

I najvažnije - ovo što sam iznio su samo prijedlozi i smjernice, naravno da nisu sveto pismo, da će se mišljenja razlikovati i da ćete vi imati svoje koje možda nije isto. Slobodno prekršite neka nepisana pravila, običaje i tradicije, ali to napravite zato da bi cache bio bolji baš zbog toga - pravila i tradicije su nastale iz iskustva i olakšavaju i obogaćuju cachiranje pa kršenje kršenja radi samo umanjuje užitak igranja. Ako imate pitanja, nejasnoća ili bi htjeli neko pojašnjenje slobodno me cimnite (ili bilo koga od iskusnije ekipe) rado ćemo vam pomoći, bilo mailom, bilo uz pivo, bilo na eventu.

Link to comment

Hvala na sažetku. Od prilike sam ja tako i shvatila igru. A kako volim analize, tako rado i odgovaram.

 

Mislim, da se isto mora dopustiti da netko ima početničke cacheve koji nisu baš dobri (da ne kažem loši). Smatram to prihvatljivijim nego kad netko iskusniji postavlja loše cacheve.

Ja sam do sad postavila 10ak kutijica. Za jednu sam dobila čak dvije favorite točke – što mi govori da sam na dobrom putu. Također imam nekoliko manje dobrih pokušaja, da ne kažem loših. Ali morate dopustiti i to, jer ne samo da je metoda pokušaja i pogrešaka jedna od znanstvenih prihvaćenih metoda, nego je to i način učenja. Recimo stavila sam jednu kutiju na listopadno stablo početkom listopada. Što reći.

Opet, što je nekome dobro – meni nije. Meni nije dobro i ne volim recimo kopati po smeću. Imam jedan cache u susjedstvu i mislim da je ispod kante od smeća. Nema šanse da ga dignem (jedino ako budem u nekom grupnom traganju, možda ga logiram).

 

Pa kad smo kod smeća, ono obično leži na podu, pa tako u gradu kutija koja je na podu može, po meni biti jedino magnet za ostali otpad i eto ti za dva mjeseca veš mašine pokraj njega i depo smeća.

A to se dogodilo s mojom listopadnom kutijom (možete detalje pronaći u logu cachea)

 

Uglavnom, osobno ne volim tražiti kutije kad me kamere gledaju, ali i to je izazov za nekoga. Također mi je loše kada se kutije nalaze na neprihvatljivim mjestima tipa ventilacijske lule (koje je netko btw proračunao da budu točno tolikog protoka zraka, ali eto zaboravio staviti rešetkicu na nju). Nije mi fora kad je cache uz cestu (od dvije, tri trake) koja nema nogostupa. Netko će dohvatiti takav cache, netko neće. Smatram da ni u tome nema ništa lošeg – pa ne mora se baš sve izkeširati? Ili mora?

Link to comment

a naravno da će biti loših cacheva i da ćeš učiti na iskustvu, ovo više cilja na to da se obrati pažnja na neke stvari koje možda nisu eksponirane, a povećavaju ili umanjuju gušt cachiranja, a poneki praktični savjet i izbjegnu neke glupe pogreške...

 

i da nisu svi cachevi za svakog (niti bi trebali biti), ali je često teško odustati od cachea :)

Link to comment

Pozdrav ekipi od jednog novog ovisnika :-)

Evo, prateći ovaj i još neke forume,jučer sam postavio svoj prvi cache, pa bih molio iskusni dio ekipe

da mi da napravi jedan kratki review, da nekakvu ocjenu.

 

http://www.geocaching.com/geocache/GC5Z5G3_labin-toranj-rudarskog-lifta-lost-place?guid=0cae2220-8e98-4012-ab19-02f2fcbac7ea

 

Vjerojatno ima početničkih grešaka u listingu, možda u još nečemu?

Link to comment

Pozdrav ekipi od jednog novog ovisnika :-)

Evo, prateći ovaj i još neke forume,jučer sam postavio svoj prvi cache, pa bih molio iskusni dio ekipe

da mi da napravi jedan kratki review, da nekakvu ocjenu.

 

http://www.geocaching.com/geocache/GC5Z5G3_labin-toranj-rudarskog-lifta-lost-place?guid=0cae2220-8e98-4012-ab19-02f2fcbac7ea

 

Vjerojatno ima početničkih grešaka u listingu, možda u još nečemu?

Listing ti je ok.

Jedino nisi morao stavljati parking koordinate na isto mjesto kao cache.

Link to comment

Htio sam prigovoriti na težinu, ali obzirom da se čovjek s 3000+ cacheva namučio da ga nađe rekao bih da je i to ok :) najbolja (i jedina) primjedba koju sam našao je isto što je Zagy primijetio - nema potrebe za waypointom za parking obzirom da je 1,5 metera od cachea; obično wp za parking stavljaš kad nije jasno ima li ga uopće pa moraš parkirati nešto dalje...

 

u svakom slučaju - dobrodošao i sretno ;)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...