Jump to content

Spotkanie na granicy


soratte

Recommended Posts

Chcialem zaprosic na zalozony przeze mnie event na granicy > http://coord.info/GC5A2WV.

 

Wspolrzedne wskazuja granice polsko-bialoruska (turystyczne przejscie graniczne przy sluzie Kurzyniec) i event zarejestrowany zostal jako bialoruski, wiec moze pozostac niezauwazony prze osoby sledzace polskie wydarzenia. Osoby z obu stron granicy moga wziac udzial bez koniecznosci przekraczania granicy (na szczescie nie ma wymogu podpisywania logbooka na ewentach)

 

Poza geo-spotkaniem w wakacyjnych warunkach, bedzie to okazja by zdobyc 'cacha' na Bialorusi bez wykupywania dosc drogiej wizy :-)

 

Pozdrawiam i zapraszam!

Link to comment

Ciekaw jestem czy będzie chociaż jedna osoba z Białorusi...

 

Na "polskich" eventach tez najpierw dominowali keszerzy z krajów ościennych.

Mnie zastanawia co innego, czy jest dozwolona komunikacja (rozmowa) przez granice polsko-buiałoruską; bo przez polsko rosyjską w rejonie Królewca - nie jest! :ph34r:

Link to comment

Z całym szacunkiem, ale bez owijania w bawełnę uważam zaliczenie kraju bez przekraczania granicy to dla mnie zwykłe oszustwo jest i tyle.

 

Zbyt leniwy jestem, żeby sprawdzać ten konkretny przypadek, ale jeśli jest tam przejście turystyczne, to niewykluczone, że przejście na białoruską stronę granicy i zrobienie sobie zdjęcia będzie wykonalne.

Link to comment

Jak dla mnie jest to kreatywne wykorzystanie możliwości, jakie daje regulamin. Przeszło przez recenzenta, więc jest dozwolone.

 

Za to bez owijania w bawełnę posadzenie w takim wypadku o oszustwo traktuję jako obrazę.

 

1. Można w takim razie prosić o linka lub cytat z regulaminu który daje takie kreatywne możliwości ?

 

2. Przeszło przez recenzenta, bo niby dlaczego nie miałoby przejść skoro event jest wg mapy jest na terytorium Białorusi. W związku z tym spotkanie powinno być w miejscu współrzędnych (czyli na terenie Białorusi). Innych dodatkowych współrzędnych określających inne miejsce zbiórki niż współrzędne eventu nie widzę w listingu.

 

3. Kolego Pawle nie oceniam Cię i nie oskarżam. Nie zamierzam również nikogo obrażać tylko wyrażam swoją opinię, do czego mam prawo i do czego właśnie forum jest stworzone. Inne osoby mogą się z tym nie zgadzać i robić wg własnego geo-sumienia.

 

Pozdrawiam

Link to comment

Jak dla mnie jest to kreatywne wykorzystanie możliwości, jakie daje regulamin. Przeszło przez recenzenta, więc jest dozwolone.

 

Za to bez owijania w bawełnę posadzenie w takim wypadku o oszustwo traktuję jako obrazę.

 

1. Można w takim razie prosić o linka lub cytat z regulaminu który daje takie kreatywne możliwości ?

 

Odwrotnie - a czy jest paragraf, który tego zabrania? Bo co nie jest zakazane - jest dozwolone.

Link to comment

 

Odwrotnie - a czy jest paragraf, który tego zabrania? Bo co nie jest zakazane - jest dozwolone.

Jak ktos ma szeeeeerrrokie geo- sumienie, faktycznie.

Tylko inni bedą mieli prawo z lekkim uśmieszkiem pomieszanym z głebokim politowaniem patrzeć na takie dokonania..." podróżnicze"... :tired::(

Edited by Wiesia.K
Link to comment

Mam nadzieję, że organizator ma wizę na Białoruś i w przypadku, gdyby jakiś białoruski keszer się pojawił, z niej skorzysta.

 

Bo jeśli się okaże, że Polacy robią eventy na które nie mają najmniejszego zamiaru się pojawiać i w ten sposób chcą promować ideę geocachingu to niezbyt dobrze będzie to wyglądać.

Link to comment

@Murazor - kreaytwne wykorzystywanie przepisów kojarzy mi się z casusem Enron'u i ma dla mnie zabarwienie pejoratywne.

 

Moim zdaniem, podobnie jak zdaniem Longmena zalogowanie jakiegoś kraju bez postawienia na nim swoich stóp jest oszustwem.

 

Popieram Longmena nie dlatego że się kumplujemy - kumplujemy się dlatego ze mamy podobne podejscie do Geocachingu.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Link to comment

@ Dr_Jeep - nie mogę odpowiadać za to, co się komu kojarzy, wyrazów używam w ich właściwym kontekście.

 

Jeśli ktoś chce uważać coś legalnego za oszustwo, jego problem, ja uznaję za stosowne uważać posądzenie o oszustwo za wykorzystanie legalnej okazji za obraźliwe, tym bardziej przykre jeśli spotyka ze strony osób, do których miało się pewien szacunek.

Link to comment

@ Dr_Jeep - nie mogę odpowiadać za to, co się komu kojarzy, wyrazów używam w ich właściwym kontekście.

Murazor - napisałem o moim stanie emocji i myśli i nie oczekiwalem od Ciebie odpowiedzialnosci za nie.

Odpowiedzialńosc ponosze wylacznie ja.

 

Jeśli ktoś chce uważać coś legalnego za oszustwo, jego problem, ja uznaję za stosowne uważać posądzenie o oszustwo za wykorzystanie legalnej okazji za obraźliwe, tym bardziej przykre jeśli spotyka ze strony osób, do których miało się pewien szacunek.

 

Troche lingwistyki - wyrazalem swoje zdanie, ktore nie koniecznie musi byc zgodne z rzeczywistoscia, natomiast mam do tego (wlasnego zdania) prawo.

Nie wydalem sądu: "wszyscy, ktorzy logują jakiś kraj bez postawienia na nim stopy to oszuści" , bo wtedy ktos moglby poczuc sie tym obrazony.

 

Niemniej jednak tak jak ja mam prawo do wlasnego zdania tak Ty masz prawo czuc sie obrazony.

 

Przepraszam Cie, jezeli posunalem sie zbyt daleko.

 

P. S. Lubie się różnić pięknie

Link to comment

Równie dobrze możnaby powiedzieć, że power traile to oszustwo, bo wszyscy wiedzą, że powstały tylko po to, żeby nabijać na nich punkty.

 

Albo że multi z azymutem podanym w opisie to oszustwo. Za łatwe quizy to oszustwo. No i letterboxy na współrzędnych to oszustwo do kwadratu.

 

Tu mamy wirtualny event, który odbywa się zupełnie gdzie indziej, niż jest napisane. Moim zdaniem tu jest przegięcie, bo faktycznie może przyjść ktoś ze strony białoruskiej i rozczarować się, że eventu jednak tam nie ma (chyba że organizator faktycznie zamierza przekroczyć granicę).

 

Lepiej by było zrobić quiz i umieścić koordynaty na Białorusi, a pojemnik w Polsce. Przynajmniej nikt by się na to nie 'naciął'.

Link to comment

jestem w stanie zrozumieć przygotowanie eventu, o poziomie trudności brakującym akurat do matrixa (jak to kiedyś bodajże toczygroszek sobie wykombinował) - to jest kreatywne wykorzystanie możliwości jakie daje regulamin.

 

jak już zaczyna się kombinowanie z kordami 2m za granicą żeby "zaliczyć" kraj to mam inną propozycję wakacyjną na szybkie "podbicie" kilku państw: lecąc z Warszawy do Barcelony mamy po drodze Czechy, Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Francję i Włochy. Można w 2h zaliczyć 8 państw - wystarczy w każdym z nich założyć event na trasie przelotu (oczywiście wszystkie D5T5!).

Na upartego są jeszcze Lichtenstein, Monaco i Andora jakby komuś było mało a może i jakieś wirtuale dałoby się wypatrzyć ;-)

Link to comment

oczywiście, że się "wbija" (zarówno na project-gc jak i GC - tak samo jak zalogowanie znalezienia własnej skrytki)

 

To już wiem jak sobie można statystyki poprawić - codziennie chodzić i sprawdzać wszystkie ukryte przez siebie skrytki

Link to comment

 

To już wiem jak sobie można statystyki poprawić - codziennie chodzić i sprawdzać wszystkie ukryte przez siebie skrytki

to bedziesz miał 6537246 znalezień ale na 654 skrytkach ;)

No i nadal wieeelki szacunek wśród innych!

 

Zasady sa takie: eventy swoje możemy logować - no bo w nich uczestniczylismy, natomiast znalezienie i zalogowanie pojemnika

swojego może się zdarzac tylko baaaaardzo początkującym.

Najlepiej po prostu pojechać na jakies fajne 3- 4 tygodnie normalnych wakacji, ststystyki same rosną, bez naciągania!

Bierz przykład z Rubeusa na przykład! :laughing:

Link to comment

jednak statystyki to zlo ;-)

 

przypatrujac sie roznorakim podejsciom do keszowania, dochodze do maloodkrywczej konkluzji, ze kazdy bawi sie jak chce,

w tym kontekscie, mowienie o "oszustwie" nie ma sensu.

 

kazdy zawsze moze zignorowac ewent czy skrzynke, ktora sie nie podoba, prawda?

Link to comment

Ciekawe kiedy skopiują 'pomysł'.

 

Bo oni mają wyzwanie 16 Bundeslandów w 1 dzień. U nas nie ma takiego dla 16 województw w 1 dzień ale sposób wydaje się prosty: 16 'kreatywnych' eventów. Event jest w Białymstoku, a logbook w Krakowie. Jak ktoś z 'miejscowych' przyjdzie i nikogo nie zastanie, to jego problem. Ale przecież zalogować 'attend' może, więc w czym problem?

 

A patent Strykera też mi się podoba, przecież skoro nie trzeba być dokładnie w miejscu eventu, to jak się koło niego przeleci, to też będzie dobrze.

Link to comment

1. Dyskusja się toczy, a ja nie uzyskałem odpowiedzi jakie to są kreatywne możliwości jakie daje regulamin aby event był zakotwiony na terytorium Białorusi a spotkanie odbyło się po stronie polskiej.

2. Czemu event ma D=4 jeżeli nie trzeba przekraczać granicy i załatwiać formalności z tym związanych ?

3. Czemu w listingu nie ma informacji, że nie trzeba przekraczać granicy ? Przecież, mogą pojawić się osoby (nieczytające tego forum), które sobie załatwią co trzeba aby tą granice przekroczyć co by sugerowało D=4 eventu. Co wówczas się stanie ? Jak spojrzycie tym ludziom w oczy i im wytłumaczycie "kreatywne możliwości"?

4. Moja wewnętrzna refleksja - uczestnicy tej zabawy, a zwłaszcza Ci ze "szczytów statystycznych" oraz uznani w środowisku powinni dawać przykład geo-zachowań i geo-postępowania początkującym rozpoczynającym swoją zabawę. A taki event moim zdaniem nie jest dobrym przykładem.

Pozdrawiam

Link to comment

Całe zuo przez kompletnie nieprzemyślane badge na project-gc, np 'zaliczanie' państwa jedną 'skrzynką'.

 

To tylko najniższego badga masz wtedy. A najwyższego za wszystkie województwa (lub ich odpowiedniki).

 

Mam na myśli badge'a za liczbę państw (ten się liczy jako 'prawdziwy' badge do challenge'y itp).

 

Ten drugi jest tak samo skopany - wystarczy 1 'skrzynka' albo 'kręcony event' i gotowe. Diamenta za Polskę można zrobić w 1 dzień.

Link to comment

Hej,

 

statystyki same w sobie nie są złe - to tylko narzędzie (takie jak siekiera).

 

Natomiast ludzka natura sprawia że te narzędzia są wykorzystywane na wiele różnych sposobów - czasami szkodliwych dla otoczenia.

 

I to niestety jest nieuniknione

Link to comment
BTW, na analogicznym spotkaniu w zeszlym roku, w tym samym miejscu, byli tylko Niemcy.

Zapomniałeś tylko dodać, że byli to tylko założyciele eventu i nikt więcej -> http://coord.info/GC48F4A

 

Zastanawia mnie tylko dlaczego zarówno tamto jak i Twoje spotkanie ma trudność 4? Bo chyba mi nie powiesz że z powodu tego, że Polacy muszą mieć wizę jeśli chcą być po stronie Białoruskiej? Bo jeśli tak to analogicznie wszystkie eventy w PL powinny mieć trudność >= 4, bo potencjalnie będzie chciał się pojawić obywatel Chin, Bangladeszu czy innego Burkina Faso i nie dość, że samo dotarcie do Polski będzie dla niego wyzwaniem to jeszcze wizę do Polski musi sobie wyrobić...

 

Jak dla mnie taki event to przegięcie, bo jest robiony tylko i wyłącznie dla Polaków, by w prosty sposób złapali sobie kolejną flagę. A jeśli tak nie jest to, soratte, zmień współrzędne i kraj na Polskę i zrób ukłon w stronę białoruskich geocacheów w imię rozwoju Geocachingu w ich kraju. Im się bardziej przyda flaga PL niż Tobie BY.

 

EDIT: soratte, kiedyś na evencie we Wrocławiu (2011 rok) tłumaczyłeś, że nie logujesz uczestnictwa w spotkaniach, bo eventy zakłamują statystyki. Niestety pod koniec 2013 roku złamałeś swoje postanowienie i zacząłeś je logować. Mam nadzieję, że w przypadku tego eventu powrócisz do swojej starej tradycji, by nie zakłamywać statystyki i by ta drażniąca, duża biała plama na prawo od Polski pozostała dalej biała na mapie Twoich znalezień :laughing:

Edited by Spider
Link to comment

by ta drażniąca, duża biała plama na prawo od Polski

 

Mam nieodparte wrażenie, że zazdrościsz, i że Ciebie to drażni, że innym poszukiwaczona na prawo od Polski nie będzie już białością świeciło.

 

Zaloguj ze trzy wirtuale w Zimbabwe albo na Seszelach, powinno pomóc.

Link to comment
Mam nieodparte wrażenie, że zazdrościsz, i że Ciebie to drażni, że innym poszukiwaczona na prawo od Polski nie będzie już białością świeciło.

Gdyby mi na tym zależało to wybrał bym się na ten event, więc nie ma czego zazdrościć. A drażni mnie kombinatorstwo soratte (nie pierwsze i pewnie nie ostatnie).

 

Zaloguj ze trzy wirtuale w Zimbabwe albo na Seszelach, powinno pomóc.

Rozumiem, że Tobie pomaga?

Link to comment

Idea "białoruskiego eventu", rzeczywiście mocno naciągana - niemniej dziwią mnie nieco mocne ataki na założyciela oraz osoby planujące uczestnictwo. huh.gif

 

Możecie długo dywagować na ten temat, jednak finalnie dojdziecie do tego samego wniosku co zawsze - każdy bawi się jak chce i w/g swojego geo-sumienia.

 

Osobą o bardziej ortodoksyjnym podejściu do zdobywania kolejnych krajów (które w 100% popieram w tym i kilku innych przypadkach), polecam skupienie się na swoich statystykach, a nie ciągłym śledzeniu cudzych i pilnowaniu, czy ktoś nie nagina zasad. bad_boy_animated.gif

 

Sorki, ale chcecie rywalizacji na równych zasadach - tak rywalizacji, bo choć nikt nie ma odwagi napisać tego wprost, to przecież o to chodzi - zacznijcie biegać maratony, skakać w dal czy bawić się we wstrzymywanie oddechu na czas. Są sporty "policzalne", sprawiedliwe i "mierzalne" - GC jest jaki jest i tego nie zmienicie. Szkoda Waszych nerwów, naprawdę... laughing.gif

 

Wracając do samego eventu to ciekawi mnie jak zostanie rozwiązana sprawa logbooka - będzie ktoś z wizą (do PL lub BY), kto przeniesie go przez granicę czy planujecie przerzucać kontrabandę na teren EU nad kanałem augustowskim!?

Jeśli to drugie to zgodnie z Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930 Art. 86. § 1

1. Kto, nie dopełniając ciążącego na nim

obowiązku celnego, przywozi z zagranicy lub wywozi

za granicę towar bez jego przedstawienia organowi

celnemu lub zgłoszenia celnego, przez co naraża Skarb

Państwa na uszczuplenie należności celnej,

podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych

albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu

tym karom łącznie.

 

Oczywiście za logbook'a was na 2 lata nie zamkną, ale kolejny 24h event możecie planować w pobliskiej placówce Straży Granicznej. W sumie to może stąd ta trudność 4/1.5, niemniej i tak wtedy brakuje atrybutów: nightcache-yes.gif danger-yes.giffee-yes.gifcamping-yes.gif

 

laughing.giflaughing.giflaughing.gif

Edited by VladMordock
Link to comment

Nie mam doświadczeń ze wschodniej granicy, ale dawno, dawno temu, gdy wszystkie nasze granice funkcjonowały trochę inaczej niż teraz dopiero po minięciu granicy obca straż graniczna i celnicy sprawdzali czy można kogoś wpuścić... Na zdjęciu w opisie spotkania widać słupki graniczne. Ja, na podstawie przeczytanego opisu wyobrażam to sobie tak, że grupka turystów ogląda sobie śluzę i za tymi słupkami zaczepia ich facet w białoruskim mundurze, sprawdza dokumenty i po stwierdzeniu braku wizy odsyła do Polski.

Przy takim scenariuszu spotkania byłoby chyba OK...

W drodze do wieży na Biskupiej Kopie wielokrotnie nielegalnie przekraczałem granicę, sama wieża też jest po czeskiej stonie a można było do nie dojść, ale jak już pisałem na początku - nie wiem jak do tego podchodzą Białorusini...

Link to comment

Jedni robią w Polsce białoruskie spotkanie, inni zapełniają matrix znalezień w poszczególne dni roku logując kesze znalezione w inne dni, inni logują kesze bez ich znalezienia, a jeszcze inni mają to wszystko gdzieś. Na przykład ja :)

Są furtki zgodne z regulaminem i będą z nich ludzie korzystać. Możecie tylko dawać przykład uczciwej gry, reszta nie zależy od Was.

Na event sam bym się przejechał. Nie miałbym nic przeciwko zaświeceniu się nowego kraju na mapie, ale na pewno nie ukrywałbym jak to się wydarzyło. O złote kalesony nie gram i byłby to dla mnie czysty fun.

Link to comment

Do tego kraju jeżdżą pociagi ... można legalnie i lege artis, ale to wymaga odrobinę wysiłku!

 

I czasu, i cierpliwości.

Nie da się podjechać i po 10 minutach mieć 'flagę' i 'badża'. Nie da się, jak na zachodnim wybrzeżu zrobić 12 państw w 1 dzień (typu GC4AW2D)

Link to comment

No cóż - wydaje mi się, że faktycznie były w logu wpisy, które teraz zniknęły - ciekawe dlaczego (a może raczej wiadomo dlaczego). :tired:

Troszeczkę w tym wątku, pomijając intencje piszących. zapachniało mi nagonką.

Ja osobiście spróbuję zweryfikować swoje plany wyjazdowe i może uda mi się zawitać w tamte okolice bo ... po prostu jeszcze tam nie byłem. Jak się wyrobię to wezmę też udział w evencie.

Jeśli mi się to uda to mam nadzieję spotkać tam osoby, które wykasowały swoje logi i z którymi o ile mnie pamięć nie myli rozminąłem się zwiedzając kamieniołomy w Zachełmiu. (A może jeszcze się spotkamy za tydzień podczas mojej wizyty w Krakowie )

A statystyki, znaczki, odznaki ...? - A kogo to obchodzi????

Jak ich przeglądanie komuś podnosi ciśnienie to po co to robić? Nie lepiej w zamian jakiegoś kesza zorganizować? Ja osobiście będę bardzo wdzięczny. :laughing:

Edited by andmaj40
Link to comment

@vladmordock

Ja bym nie odbierał wpisów jako ataki - tylko wyrażanie swojego zdania. I te zdania jak mniemam są wyrażane w trosce o jakość tej gry. Jeżeli będziemy udawać, że nic się nie dzieje to za jakiś czas nie będzie wogóle, żadnych zasad.

Ja się skupiam na własnych statystykach. Ale są narzędzia jak project-gc który te statystyki zestawia i chciałbym rywalizować z kolegami bez naginania zasad przez nikogo.

Może zachowań na GC nie da się zmienić ale warto próbować....

Co do logbooka o którym piszesz to on nie jest wymagany... Więc być może założyciel pomachałbym tylko kolegom z Białorusi przez granicę...

 

@KrystianT

Jakby rzeczona próba przekroczenia granicy będzie planowana i była opisana w listingu, to podejrzewam, że całej dyskusji by nie było.

 

@wantsky

Dla mnie ta zabawa to też fun... Statystyki i rywalizacja również... Spotykanie się z ludźmi też... Więc mnie zależy, żeby nie było rzeczonych "kreatywnych możliwości", bo fajniej się spotkać z kimś (z rywalem) który gra fair play.

 

@andmaj40

Ja nie widzę tu żadnej nagonki. Dla jednego kilka uwag to kilka uwag i wymienianie poglądów a dla kogoś innego nagonka i jeszcze dla kogoś innego lincz.

Statystyki i odznaki - mnie to obchodzi. I zapewniam Cię, że bardzo dużą grupę ludzi to obchodzi. Przeglądanie statystyk mnie cieszy, bo lubię rywalizować. A ta gra łączy mnóstwo elementów które dają ogromną przyjemność.

Link to comment

Chciałbym jeszcze napisać w sprawie skasowanych logów will attend.

Oczywiście jak wiadomo, że wycofane zostały logi kolegi Murazora i koleżanki Lady Murazor.

Pawle, Grażyno (mam nadzieję, że mogę się tak dalej do Was zwracać) znam Was osobiście i pomimo, że prawdopodobnie obraziliście się na mnie za mój wpis to niezmiernie się cieszę, że wycofaliście swoje logi. Robicie dużo bardzo dobrej roboty (wynik jaki osiągnęliście, założone skrytki, super zagadki, fantastyczne eventy, praca na coinami), więc uważam, że szkoda Waszej pracy oraz reputacji niweczyć uczestnictwem w "kreatywnym evencie". Na pewno Was stać na to aby zdobyć Białoruś bez naginania zasad.

Pozdrawiam serdecznie.

Link to comment

Jeżeli będziemy udawać, że nic się nie dzieje to za jakiś czas nie będzie wogóle, żadnych zasad.

 

100% zgodny, dlatego dobrze, że ten temat rozwinął się w taką właśnie stronę. laughing.gif

 

Ale są narzędzia jak project-gc który te statystyki zestawia i chciałbym rywalizować z kolegami bez naginania zasad przez nikogo.

 

Dlatego napisałem - szkoda Twoich nerwów, zawsze znajdzie się ktoś (jak opisywany niedawno na forum przypadek kolegi zza południowej granicy, samowolnie reaktywującego kesze), kto ma zdecydowanie bardziej liberalne podejście do tematu. bad_boy_animated.gif

Lepiej ograniczyć listę osób, z którymi "walczysz" do takich, o których wiesz, że wyznają podobne zasady - resztę po prostu "olać". bad_boy_animated.gif

Co do logbooka o którym piszesz to on nie jest wymagany... Więc być może założyciel pomachałbym tylko kolegom z Białorusi przez granicę...

Nie wiedziałem o tym (poważnie) - dzięki! Trzeba w końcu się zacząć bardziej socjalizować i podszkolić z evetowych zasad. rolleyes.gif

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...