Jump to content

Krakowski geocoin


Murazor

Recommended Posts

No nareszcie! Od ponad roku słychać było tu i ówdzie pogłoski, że ma powstać geocoin poświęcony Krakowowi. Były one niewątpliwie prawdziwe; trzy osoby, to znaczy: Semaprint, CW88 no i ja były w tę kwestię mocno zaangażowane. Nadszedł wreszcie czas kiedy oficjalnie możemy pokazać zdjęcia próbnych egzemplarzy. Wersje ostateczne mogą się od nich nieco różnić!

 

2ak9p9f.jpg

 

Awers geocoina pokazuje zwieńczenie wieży hejnałowej Kościoła Mariackiego w Krakowie, jeden z najciekawszych przykładów oryginalnego gotyku płomienistego. Iglica pokazana jest w skrócie perspektywicznym z dołu i wykonana w 3D.

 

Rewers przedstawia kilka motywów charakterystycznych dla Krakowa: Smoka Wawelskiego, Lajkonika, trąbkę hejnałówkę, obwarzanek oraz monogram Kazimierza Wielkiego.

 

20qnhmq.jpg

 

Coin będzie duży i ciężki: jego wymiary to: dwa cale szerokości, dwa i pół cala wysokości, 10mm grubości w najgrubszym miejscu. Projektantem, który wcielił mój pomysł w życie, jest Christopher Waddell (CW88), moim zdaniem najlepszy obecnie specjalista w tej materii. W trakcie prac projekt konsultowany był też z innym światowej klasy designerem.

 

Dostępne będą cztery edycje:

"Dzień" LE - antyczne złoto

"Noc" LE - czarny nikiel

"Zima" XLE - satynowe srebro

"Lato" XLE - satynowe złoto

 

Oprócz tego będzie jeszcze edycja autorska AE w antycznym srebrze, której nakład trafi do projektanta - Christophera Waddella oraz bardzo limitowana edycja "Nowy Dach" XXLE w antycznej miedzi nie przeznaczona do publicznej dystrybucji, nad którą to edycją pieczę sprawować będziemy Semaprint i ja. Wszystkie edycje maja charakter mniej lub bardziej limitowany - nie będzie ich reemisji.

 

2wcmbs1.jpg

 

W ramach uprzedzania ewentualnych pytań:

- Geocoin będzie śledzony na geocaching.com z własna ikoną i prefiksem CW.

- Nie są jeszcze znane ceny poszczególnych edycji, ale na pewno nie będzie to coin tani.

- Premiera spodziewana jest późnym latem bądź jesienią 2014.

- Na razie nie ma jeszcze zapisów na te monety. Ale gdy już będą, to dobrze będzie się szybko decydować. Geocoiny projektowane przez CW88 rozchodzą się na pniu, często nawet w jeden dzień. Czy i teraz tak będzie, oczywiście nie wiadomo. Na pewno polskie środowisko będzie miało okazję zamówić te monety na kilka dni wcześniej niż reszta świata. Pieczę nad kwestiami dystrybucji będzie sprawował Semaprint.

 

vy3777.jpgogjurk.jpg2j35q54.jpg

Link to comment

Oczywiście posiadacze puszczą go w obieg, prawda?

 

Hehe, wątpię by choć jeden "odważny" się znalazł, by to zrobić. To zdecydowanie coin kolekcjonerski do pokazywania i odkrywania na eventach, a nie obiegowy - podobnie zresztą jak większość droższych geocoinów. Podział na te dwie kategorie GC istnieje od dawna i ma się dobrze... Jakoś nie wydaje mi się, żeby ktoś gdziekolwiek wrzucał do keszy pięćdziesięcioletnie kalendarze, nokturnale, czy nawet skarabeusze.

 

Teoretycznie można by było wykonać obiegowe tagi przeznaczone do wypuszczenia w trasę z tymi samymi kodami śledzenia, jakie mają pełnowymiarowe geocoiny, jak to się dzieje w wielu przypadkach, i sprzedawać je w zestawie. Ale takie rozwiązanie po pierwsze zwiększyłoby cenę takiego zestawu, a po drugie nie jestem w pełni przekonany do jego słuszności. Chyba że jest zdecydowane parcie na to, aby takie tagi jednak były.

Edited by Murazor
Link to comment

Próbne wersje krakowskich geocoinów dotarły do Polski. Wyglądają, jak powinny, a nawet lepiej. Pewne poprawki będą jeszcze uskutecznione, ale mogę z dużą dozą ulgi stwierdzić - to jest to, udało się zrealizować naprawdę ambitny projekt. Jest też już gotowa ikonka, która będzie reprezentować te coiny w systemie. Rozmiar i waga robią pozytywne wrażenie... Przedstawienie sampli wraz z innymi polskimi coinami jest na zdjęciu poniżej, zaś co do masy, to "Kraków" waży nieco ponad 60g (dla porównania: "Bocian" 28g, "10000" 46g, zaś najcięższy "Carbon" 65g).

 

9k06er.jpg

 

Wciąż jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie geocoiny będą dostępne do kupienia, ani ile będą kosztowały. Na pewno będą dostępne zestawy czterech geocoinów (LE "Dzień" AG; LE "Noc" BN/PG; XLE "Zima" SS i XLE "Lato" SG), zaś dwa pierwsze (oba widoczne na powyższym zdjęciu!) będą także do załapania pojedynczo. Czy pojedynczo będą dostępne też wersje "Zima" i "Lato", to zależy od tego, jakim powodzeniem będą się cieszyć zestawy. Jeśli dużym, to wersje XLE mogą się rozejść w ich ramach...

 

2cgbijc.jpg

Link to comment

58e58545-adb4-4d4c-b3d9-5a3ac638362d.jpg

 

Z wielką satysfakcją zawiadamiam, że krakowski geocoin jest już dostępny w przedsprzedaży. Droga od mojego pomysłu, przez współpracę designerską z CW88 oraz biznesową z Semaprintem dobiegła szczęśliwie kresu – i nasza trójka może już się cieszyć gotowymi coinami.

 

Oficjalna premiera tego geocoina odbędzie się w Krakowie (no bo gdzieżby indziej?) 10-go października 2014 o godzinie 19:00 na evencie http://coord.info/GC5DJZR. Tam też te cuda sztuki medalierskiej będzie można oglądnąć… i kupić. Można je jednak zamawiać już teraz – w przedsprzedaży dostępne są bowiem zestawy czterech geocoinów:

  • “Day” LE – antique gold / red, white, blue
  • “Night” LE – black nickel, shiny gold / black, glow
  • “Winter” XLE – satin silver / silver glitter, blue
  • “Summer” XLE – satin gold / blue pearl, gold glitter

 

Do przedsprzedaży trafia 25 zestawów. Ze względu na to, że wszystkie edycje są oznaczone jako limitowane, nie będzie ich reedycji. Cena takiego zestawu to 350 złotych (plus ewentualna wysyłka, jeśli jest potrzebna).

 

Chętni do zakupu proszeni są o zgłaszanie się e-mailowo do Semaprinta: http://www.geocaching.com/profile/?u=semaprint. (Uwaga! Nie zgłaszać się do mnie, ja sprzedaży nie prowadzę.)

 

Dla uczestników eventu, którzy zamówią swoje zestawy wystarczająco szybko, przewidziana jest bonifikata. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że 6-go października otwarta zostanie przedsprzedaż tych geocoinów na zagranicę, a coiny projektu CW88 mają w zwyczaju rozchodzić się jak przysłowiowe świeże bułeczki, a potem osiągać zupełnie (nie-)przyzwoite ceny w serwisach aukcyjnych. Kolekcjonerzy z Polski mają zatem ponad tydzień przewagi nad resztą świata!

 

Na samym spotkaniu i po jego zakończeniu będzie można też kupować te geocoiny pojedynczo na sztuki. Na pewno będą dostępne w indywidualnej sprzedaży wersje „Dzień” i „Noc” (po 80zł). Czy „Lato” i „Zima” także – nie wiadomo; jest bowiem możliwe, że ich nakład rozejdzie się cały w ramach przedsprzedaży zestawów. Jeśli jakieś zostaną, to będą do kupienia po 100zł.

 

Technikalia:

 

Geocoiny są śledzone na geocaching.com z własną ikoną (jednakową dla wszystkich wersji) i cenionym przez kolekcjonerów prefiksem CW. Są zrobione ze stopu na bazie niklu , a potem galwanizowane. Awers jest wykonany w technice 3D high-relief, zaś rewers w 2D i emaliowany. Wysokość geocoina wynosi 64mm, szerokość 52mm, grubość podstawy do 10mm, grubość szczytu 5mm. Waga to 60g. Każdy coin jest pakowany w sakiewkę ze sztucznego aksamitu: granatową ze srebrnym konturem Wieży Mariackiej i napisem „Kraków Geocoin 2014”. Coin postawiony pionowo na

stole stoi stabilnie bez podpórki.

 

34dcf9eb-6a83-4057-b8bb-7801d49a2fa7.jpg

Link to comment

Geocoiny są śledzone na geocaching.com z własną ikoną (jednakową dla wszystkich wersji) i cenionym przez kolekcjonerów prefiksem CW.

A co jest cennego w tych 2 literkach?

Coiny piękne i unikalne , szacunek!

 

Te literki oznaczają, ze nie dość, że designerem jest Christopher Waddell, to jeszcze traktuje je on jako na tyle atrakcyjne, by położyć na nich swoją sygnaturę, a nie po prostu jako "chałturę na boku". :P O ile się orientuję, to pierwszy przypadek, gdy CW88 dał swój prefix geocoinowi, który nie był jego autorskim pomysłem lecz dziełem zleconym. A kilka coinów na zlecenie już wcześniej projektował!

Link to comment

Patrząc na niego nie mogę przestać myśleć o dywanach na ścianie, samochodach z fioletowym podświetlaniem podwozia i cekinach, dużej ilości cekinów w dyskotekowym świetle UV .... Jesteście pewni że nie projektował tego rosyjski sześciolatek po 3 dniowym seansie Disco Polo TV ?

Link to comment

Kto lubi błyskotki, znajdzie wersję z brokatową emalią (nota bene: ile błyszczących cekinów jest na stroju krakowskim?...), kto preferuje fosforescencję, może mieć wersję świecącą w ciemności, a jak ktoś ani jednego ani drugiego nie lubi to i taka wersja jest dostępna.

Dobre, i nikt nie może marudzic, nieźle pomyslane! :anitongue:

Link to comment

Ze wzgledu na to, że pojawiają się pytania o rozmiar serii występujących w zestawie wersji geocoinów, po konsultacji z Semaprintem niniejszym podaję ich nakłady do publicznej wiadomości:

 

LE "Dzień" i "Noc" mają nakład po 70 egzemplarzy, z czego na polski rynek trafi co najwyżej po 45 sztuk. *)

XLE "Zima" i "Lato" mają nakład po 48 egzemplarzy, z czego na polski rynek trafi co najwyżej po 25 sztuk. *)

 

Wszystkie te edycje są limitowane - to znaczy, że nie nie będzie ich wznowienia. (Aczkolwiek możliwe jest wydanie drugiej serii z tej samej matrycy, ale inaczej wykończonych.) Innymi słowy: tych coinów, które teraz trafiły do przedsprzedaży, nie będzie więcej.

___

*) Reszta przeznaczona jest na rynek zachodni i/lub pozostaje u członków teamu realizującego projekt.

Link to comment

No i po premierze! Zestawy zostały wyprzedane, ale dla chętnych są jeszcze dostępne wersje "Dzień" w antycznym złocie i "Noc" w czarnym niklu ze złoceniami. Cena to 80zł za sztukę (+ wysyłka jeśli jest potrzebna). Chętni - jak poprzednio - proszeni są o kontakt z Semaprintem.

Link to comment

Byłem widziałem i zakupiłem wszystkie 5 sztuk jakie były dostępne...

Coś pięknego i wspaniałego. Warte każdej ceny. Jak ktoś nie kupił niech żałuje. Można brać w ciemno to co zostało.

Dziękuję Murazorowi i Semaprintowi za zaangażowanie. Dobra robota chłopaki. Gratulacje.

Link to comment

No i mamy pierwsze wyniki, przytrzymajcie szczęki:

 

Day 19,99

Winter 21,11

Summer 24,23

Night 62,00

AE... 67,00

 

GBP

 

 

Też śledziliśmy te pierwsze aukcje na eBay. Najbardziej zaskoczył nas wynik wersji nocnej, bardzo bliski wersji autorskiej.

 

Chyba nadszedł czas, abym ubezpieczył swoje zbiory :)

 

Mieliśmy podobne skojarzenie :grin:

Link to comment

Geocoiny to jest produkt niszowy i przez to bardzo trudno o zarabianie. Może za pięć lat?

 

Bociany 2014 zostały wykonane, aby rozruszać rynek gecoinów w Polsce i ich cena została skalkulowana tak, aby pokryć koszty ich produkcji. Ponieważ do tej pory sprzedałem 2/3 wyprodukowanej ilości, to jeszcze jestem do tyłu 1/3 kosztów ich produkcji, które poniosłem ponad pół roku temu. Na każdym evencie kilka sztuk się sprzedaje i posiadam jeszcze wszystkie 4 kolory w sprzedaży.

 

Carbona zamówiłem 100 sztuk mając wstępnych deklaracji zamówień na... jedynie 40 sztuk. Zaryzykowałem i okazało się, że te 100 sztuk się sprzedały i pokryły koszty produkcji, kodów, licencji na logotyp earthcache, transportu, VAT'u, itp. Tylko kilka sztuk zostało przekazanych bezpłatnie i chyba trafiły do Pani Prezydent Zabrza i pewnie innych oficjeli.

 

Kolekcjonerzy czegokolwiek raczej nie sprzedają swoich zbiorów. Jak do tej pory nie spotkałem się z przypadkiem sprzedaży Carbona.

 

Zaprzyjaźnieni kolekcjonerzy z Czech jak zobaczyli ceny Krakowskich Geocoinów, to najpierw skomentowali, że to szaleństwo, ale zaraz się zapytali, kto je w Polsce sprzedaje... :rolleyes: no to im podałem, gdzie się mają udać, o ile coś jeszcze semaprintowi pozostało...

 

...a tymczasem już wkrótce kolejny event związany z geocoinami: GALERIA GEOCOINÓW

 

Do zobaczenia!

Link to comment

Nie zrozumcie mnie źle, ale mi się one nie podobają. Takie szopkowe. Oczywiście podaż-popyt wyznacza trendy...

Skojarzenia z szopką (krakowską!) są jak najbardziej na miejscu, w szczególności jeśli chodzi o wersję zimową, ale nie tylko. A że nie wszystkim się to podoba, to w sumie nic dziwnego, chyba nie ma niczego, co podobałoby się absolutnie wszystkim. Ważne, że liczba tych, którym te geocoiny się podobają, a których jednocześnie na nie stać (bo tanie to one nie są) jest wystarczająco duża, by nakład się w przyzwoitym tempie rozsprzedał. B)

 

Różnym osobom podobają się zresztą różne wersje: faworytem Lady Murazor jest "Nowy Dach" w antycznej miedzi, CW88 za najładniejszą uznaje wersję letnią (satynowe złoto z niebieską perłową emalią), Semaprint - chyba - preferuje dwutonową "Noc", a dla mnie samego najciekawsza z wyglądu jest wersja teamowa (antyczny brąz z białymi literami na granatowym tle). Co człek to gust...

 

Bociany 2014 zostały wykonane, aby rozruszać rynek gecoinów w Polsce i ich cena została skalkulowana tak, aby pokryć koszty ich produkcji. Ponieważ do tej pory sprzedałem 2/3 wyprodukowanej ilości, to jeszcze jestem do tyłu 1/3 kosztów ich produkcji, które poniosłem ponad pół roku temu.

Co do krakowskiego geocoina, to sprawami biznesowymi w Polsce zajmował się w całości Semaprint i to on może, jeśli zechce, ujawnić jakieś szczegóły związane z finansami tego projektu... Jeśli o mnie samego chodzi, to za pomysł i moje prace projektowo-organizacyjne dostałem za darmo 15 sztuk tych coinów. Christopher Waddell za projekt dostał własną wersję (AE) do dystrybucji na wyłączność przez niego, a także prawo do sprzedania pewnej części zasadniczego nakładu czterech edycji LE i XLE. Właśnie niedawno zakończyły się pierwsze aukcje Waddella, te których wyniki przytoczył Plomba.

 

Swoją drogą, obstawiłem sobie po cichu wyniki tych aukcji - i oto co mi wyszło:

 

Dzień: obstawiałem 16, osiągnięto 19.99

Noc: obstawiałem 20, osiągnięto 62 (nie ogarniam tego wyniku...)

Zima: obstawiałem 25, osiągnięto 21.11 (za limitowaną edycję spodziewałem się wyższej stawki)

Lato: obstawiałem 25, osiągnięto 24.23

AE CW88: obstawiałem 50, osiągnięto 67

Link to comment

Czy ktoś z Warszawy kupił Kraków Geocoin'a :) ?

 

Ze swojej strony mogę podać jedynie listę tych, którzy do posiadania jednego lub więcej z tych coinów się oficjalnie przyznają...

Są to (alfabetycznie):

 

  • alpateam
  • bezsenna
  • bogobig
  • famerlor_dragon
  • Gothrukk
  • grzesztof
  • Lady Murazor
  • mrdeadhead
  • Murazor
  • Ogima
  • Plomba
  • samaersan
  • silentium
  • teddy277

Link to comment

Gdyby ktoś chciał zdobyć wersję autorską "CW88" tego geocoina (niedostępną w Polsce) może spróbowac tutaj. Wersja AE jest galwanizowana na antyczne srebro z fosforyzującymi: tłem oraz napisem "Kraków". Wykonana została w 35 egzemplarzach jako wynagrodzenie dla Christophera Waddella za pracę, jaką włożył w powstanie tego geocoina.

Link to comment

A czy ktoś z Warszawy zakupił jakiegoś krakowiaka i byłaby szansa na jego zobaczenie z bliska ?

Może nie z samej Warszawy, ale z bliskiej okolicy to i owszem :)

Nie wiem Rubi czy miałeś już je w ręce, ale dzisiaj na evencie pod PKiN miałem ze sobą komplet 4-ch sztuk i chętnie były oglądane - Ty przyszedłeś troszeczkę później.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...