Jump to content

GDKJ


Tomal_C

Recommended Posts

Uważni obserwatorzy mogli zauważyć pojawienie się już jakiś czas temu nowej pozycji w dziale projekty: http://www.geocaching.pl/projects.php?id=23.

Geocaching Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej, bo o nim mowa, to nasz pomysł na dużą serię skrzynek poukrywanych wzdłuż szlaków turystycznych przebiegających przez otaczające Kotlinę Jeleniogórską pasma gór.

Skrytki są dość zróżnicowane, oddalone od siebie o mniej więcej pół kilometra- tak, by przejście pomiędzy sąsiednimi zajęło kilka chwil i by można było znaleźć moment na podziwianie przyrody.

 

W najbliższym czasie zostanie wydana przez PTTK odznaka dla osób, które wykażą się znalezieniem co najmniej 75% GDKJ-owych skrzynek. Na dzisiaj (24 czerwca, 178 skrzynek) oznacza to 134 sztuki, ale liczba ta będzie się zwiększała wraz z uzupełnianiem luk na trasie. Oczywiście, im wcześniej zabierze się za zdobycie tej trasy, tym łatwiej.

 

Zachęcam do odwiedzenia naszych rejonów i zdobywania odznaki!

Link to comment

Uważni obserwatorzy mogli zauważyć pojawienie się już jakiś czas temu nowej pozycji w dziale projekty: http://www.geocaching.pl/projects.php?id=23.

Geocaching Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej, bo o nim mowa, to nasz pomysł na dużą serię skrzynek poukrywanych wzdłuż szlaków turystycznych przebiegających przez otaczające Kotlinę Jeleniogórską pasma gór.

Skrytki są dość zróżnicowane, oddalone od siebie o mniej więcej pół kilometra- tak, by przejście pomiędzy sąsiednimi zajęło kilka chwil i by można było znaleźć moment na podziwianie przyrody.

 

W najbliższym czasie zostanie wydana przez PTTK odznaka dla osób, które wykażą się znalezieniem co najmniej 75% GDKJ-owych skrzynek. Na dzisiaj (24 czerwca, 178 skrzynek) oznacza to 134 sztuki, ale liczba ta będzie się zwiększała wraz z uzupełnianiem luk na trasie. Oczywiście, im wcześniej zabierze się za zdobycie tej trasy, tym łatwiej.

 

Zachęcam do odwiedzenia naszych rejonów i zdobywania odznaki!

Świetnie, zróbcie jakis event ciekawy a ludzie się zlecą!

powodzenia, może kiedys odwiedzę, bo bardzo słabo znam ten region Polski!

Link to comment

Róbcie kesze w górach bo to najlepsze miejscówki :D I niech przynajmniej połowa będzie rozmiaru większego niż 'small' :D

Tylko tak, żeby przyroda nie cierpiała, hinty sa mile widziane, inaczej może byc wiele szkód, geocacher w desperacji potrafi połamac gałęzie, porozrzucac kamienie, obedrzeć drzewo z kory, odgiąc drzwiczki skrzynki gazowej itp...

szkoda by było...

Link to comment
geocacher w desperacji potrafi połamac gałęzie, porozrzucac kamienie, obedrzeć drzewo z kory, odgiąc drzwiczki skrzynki gazowej itp...

szkoda by było...

 

To może pij melisę przed szukaniem skrzynek?

A ciebie to nie denerwuje, nie drażni, że przez niektórych zawzietych poszukiwaczy niszczone jest mienie prywatne i publiczne?

Link to comment

Gdzie znajdę regulamin odznaki?

Regulamin odznaki jest w trakcie opracowywania. Generalnie odznaka jest jednostopniowa i należy się za znalezienie 75% skrytek na dany moment. Jeżeli skrzynek przybędzie, próg się podniesie. Jeżeli masz jakieś bardziej szczegółowe pytania, proszę o PW.

Zdobyć odznaki w jeden weekend się nie da (albo prawie nie da). Sama trasa mierzy ok. 140km. Co roku odbywają się biegi na tej trasie, rekordzista pokonał ją (bez keszowania!) w 19 godzin.

Link to comment

Jest to kompletne? My chcemy isc, ale jesli po powrocie do Czech bedzie opublikowana nowa GDKJ skrzynka w miejscu w ktorym bylysmi, bedzyemi zdenerwowani...

Nie, cały projekt nie jest, ale wiele sekcji jest już zrobionych. Raczej nie planujemy zagęszczania odcinków, więc możesz śmiało zdobywać to, co jest.

Link to comment

Super :D

Mam nadzieję że zanim wrócę do kraju ktoś okeszuje też porządnie Góry Świętokrzystkie.

Bo w tej chwili, nawet uwzględniając skrzynki "OC-Only" to i tak okeszowanymi ich nazwać za bardzo nie można :D

 

Oczywiście góry aż się proszą o zakładanie skrzynek w rozmiarach od Regular w górę :D

Skoro w samej Bawarii może być ponad 500 skrzynek dużych to w całej Polsce powinno być ich minimum tysiąc :D

Link to comment

Tomal_C trochę skłamał. Planujemy zagęszczanie odcinków. Nawet Was zapraszamy do tego zagęszczania. Zostawcie jakąś skrytkę po drodze w ramach rewanżu dla zakładających. Co do intencji, przecież nam o to chodzi, abyście wracali w nasze rejony :). Będziemy rozkładać GDKJ do oporu :)

Link to comment

Moje (osobiste) stanowisko ws. zagęszczania trasy. Różni się ono od Bechema, ale dorzucam swój głos.

Projekt jest dwusystemowy i należy zadbać, by publikowane kesze były zarejestrowane w obu systemach. Należy mieć pewność, że będzie się w stanie serwisować założoną skrzynkę.

Uwagi, jakie tu wyczytałem wskazują, że użytkownicy chcieliby mieć możliwość zdobywania trasy wieloetapowo i nie musieć wracać na już odwiedzony kawałek trasy tylko dlatego, że pojawiła tam jedna czy kilka pojedynczych skrzynek.

 

Ciekaw jestem opinii innych keszerów.

Link to comment
Uwagi, jakie tu wyczytałem wskazują, że użytkownicy chcieliby mieć możliwość zdobywania trasy wieloetapowo i nie musieć wracać na już odwiedzony kawałek trasy tylko dlatego, że pojawiła tam jedna czy kilka pojedynczych skrzynek.
Na pewno tak jest wygodniej, ale nikt nie obiecywał, że to chobby będzie łatwe i wygodne :laughing: Wiele osób często wraca w ładne górskie okolice nawet bez zachęty ze strony nieznalezionych keszy, więc nic strasznego się nie stanie jak ktoś wróci jeszcze tam raz... Poza tym mogą się obok pojawić kesze nie należące do projektu i będzie podobny dylemat. Jedyna niedogodność dla szukających to możliwość niezaliczenia projektu mimo przejścia całego szlaku, bo w międzyczasie "za plecami" pojawiły się nowe kesze i nie ma się odpowiedniego procenta znalezień...
Link to comment

Ciekaw jestem opinii innych keszerów.

 

Projekt bardzo zacny i dodatkowo w jednym z moich ulubionych fragmentów kraju - dzięki wszystkim "zakładaczą", prędzej lub później na pewno się wybiorę.signalsmile.gif

 

Co do zagęszczania? Moim zdaniem powinniście dążyć do zamknięcia listy pojemników wchodzących w jego skład; jak już napisał kolega z Czech, jeśli ktoś pojedzie z daleka po to, aby zgarnąć te pojemniki (nawet etapami), a potem pojawią się dodatkowe na odwiedzonych już odcinkach to raczej nie będzie pocieszony. laughing.gif

 

Napisałbym wprost - docelowo projekt ma liczyć np. xxx pojemników, brakuje nam jeszcze yyy, po ich dodaniu projekt będzie kompletny i nie będzie planowane dalsze "zagęszczanie".

 

Wielu ludzi (włączając w to mnie samego) cierpi na OCD, czyli popularne "monkizmy" i ma problemy ze snem, jak na mapie "świacą" gdzieś efekty niedokończonych projektów/trailii czy serii; proszę nie narażajcie nas na to. laughing.gif

Link to comment

 

Wielu ludzi (włączając w to mnie samego) cierpi na OCD, czyli popularne "monkizmy" i ma problemy ze snem, jak na mapie "świacą" gdzieś efekty niedokończonych projektów/trailii czy serii; proszę nie narażajcie nas na to. laughing.gif

 

Hmmm a takim ludziom się nie zdaża, że po prostu nie mogą znaleźć jakiejś skrzynki i już? Za pierwszym, za trzecim i za dziesiątym razem też nie?

 

Najczęściej zdaża się przy połączeniu mikro w górach, finezyjnego maskowania, braku hinta i współrzędnych przestrzelonych o 30 metrów (odbicia od skał) :D

 

A zamknięcie projektu nie uchroni od keszami pojawiającymi się gdzieś 'na waleta' :D

Link to comment

Mnie osobiście podejście z niekończącym się "zagęszczaniem" trochę dziwi i raczej zniechęca. Tym bardziej, że w planach jest odznaka za zdobycie 75% keszy na trasie. Teoretycznie: Przyjadę na urlop, znajdę te 75% skrytek, wrócę na drugi koniec Polski, złożę prośbę o odznakę, a w dniu mojego wyjazdu z Jeleniej Góry opublikowanych zostanie 30, 40 dodatkowych keszy. Jak zostanę potraktowany? Dostanę ją czy nie?

Oczywiście to tylko teoretyczne rozważanie, bo sam mam dość blisko, ale ciekawi mnie dlaczego trudność zdobywania odznaki ma rosnąć.

Link to comment

Co do zagęszczania? Moim zdaniem powinniście dążyć do zamknięcia listy pojemników wchodzących w jego skład; jak już napisał kolega z Czech, jeśli ktoś pojedzie z daleka po to, aby zgarnąć te pojemniki (nawet etapami), a potem pojawią się dodatkowe na odwiedzonych już odcinkach to raczej nie będzie pocieszony.

 

100% poparcia!

Link to comment

Rozmawiałem z Tomalem_C i chciałbym trochę uściślić moje podejście co do zagęszczania GDKJ. Zgadzam się z Tomalem, że zakładana skrzynka powinna być zarejestrowana w obu systemach, co pociąga za sobą konieczność przestrzegania regulaminów tych serwisów (po pierwsze kwestia odległości musi być > 161m, po drugie GC wymaga gwarancji na serwisowanie skrzynki). Z tego wynika, że nie dołożymy do projektu skrzynek, które nie będą spełniać tych warunków.

 

Kwestia zdobycia odznaki. Na geocaching.pl nie ma jeszcze tej opcji i czekamy na Spidera aż to ogarnie. Na OC jest tak, że dołożenie nowych skrzynek nie wpływa na fakt zaliczenia geościeżki. Jak zdecydujesz się "zaliczyć" to już masz i tyle.

 

Kiedy kiełkował mi w głowie pomysł GDKJ, chodziło mi o to, aby po pierwsze okeszować Kotlinę Jeleniogórską a po drugie, żeby tych skrzynek było jak najwięcej. Kontur jest już dość widoczny, ale są jeszcze braki, więc mamy jeszcze co robić. W trakcie też Tomal podrzucił pomysł aby powstał "projekt" GDKJ+ lub małe geościeżki, które by tworzyły pętle, tak aby jeśli ktoś ma tylko jeden dzień, to był w stanie bez wracania tą samą trasą dotrzeć z powrotem do samochodu.

 

Jak się zastanawiam nad GDKJ+ to załatwia on kwestię "jak najwięcej skrzynek". Reszta to chyba niepokój, że projekt nie jest jeszcze zamknięty i tak na prawdę szukam wsparcia w zakładaniu.

 

Co z tego wyjdzie to zobaczymy, ale jestem pewien, że jeśli ktoś będzie chciał zdobyć odznakę GDKJ pod patronatem PTTK w 3-4 dni to da radę i nikt mu jej nie zabierze nawet jeśli projekt się rozrośnie.

Link to comment

Już zdobytego nie odbiorą, ale z tego co inni pisali wywnioskowałem, że chodzi o rozrost między znalezieniem, a zalogowaniem... np. projekt ma 100 keszy. Przyjeżdżam i znajduję 75 (co wystarcza do zaliczenia). Po powrocie do domu chcę zalogować ale się okazuje, że w dniu, w którym zakończyłem pojawiło się 50 nowych keszy i teraz projekt liczy 150, a ja mam tylko połowę i nici z zaliczenia...

Link to comment

@KrystianT - to jest błędne podejście akurat. Czyli jak ktoś będzie wracał przez miesiąc do domu to powinno się wstrzymać z zkaładaniem? Skąd mamy wiedzieć ile ktoś będzie wracał?

 

Ten problem miał znaczenie na początku jak było mało skrzynek. Teraz wystarczy zebrać z 10 więcej niż trzeba i przy założeniu logujesz tego samego albo następnego dnia to raczej nic się nie zmieni. Jedynie Plomba jest w stanie wrzucić 50 keszy na raz :).

Link to comment

@KrystianT Aha, tak w ogóle to jaki to ma związek z zagęszczaniem? Przecież projekt jest jeszcze nie skończony i w tym momencie wiadomo, że będzie jeszcze więcej skrzynek. Brakuje jakichś 100. Samo zagęszczanie nie jest dodatnio skorelowane ze strachem o niezaliczenie ścieżki. Strach wynika z tego, że skrzynki w ogóle się pojawią, nie koniecznie te pomiędzy 2 bliskimi keszami, a przecież będziemy skrzynki jeszcze dokładać niezależnie od zagęszczania.

 

Moje przesłanie dla wszystkich strachliwych jest takie:

 

Nie lękajcie się :)

Link to comment

A teraz pytanie o zdobywanie projektu. Jak wygląda GDKJ + rowery ?

 

Poza przewyższeniami trasa jest user friendly rzaczej. Jest jeden odcinek kruków chyba gdzie parę skrzynek jest trochę nie po drodze, ale resztę spokojnie dasz radę.

Link to comment

A teraz pytanie o zdobywanie projektu. Jak wygląda GDKJ + rowery ?

 

Poza przewyższeniami trasa jest user friendly rzaczej. Jest jeden odcinek kruków chyba gdzie parę skrzynek jest trochę nie po drodze, ale resztę spokojnie dasz radę.

 

Mam co prawda tylko 2 kesze z tej serii na koncie, ale są to kesze gdzie ciężko byłoby dotrzeć na rowerze np.: http://www.geocaching.com/geocache/GC53MX6_gdkj-relikty-epoki-lodowej

Patrząc na mapę mogę stwierdzić, że takich keszy gdzie na rowerze się nie podjedzie jest zdecydowanie więcej. Chodzi mi głównie o te w górach.

Link to comment

A teraz pytanie o zdobywanie projektu. Jak wygląda GDKJ + rowery ?

 

W Karkonoszach (Parku narodowym) nie można jeździć na rowerze, ale jest kilka innych świetnych miejsc:

Jakuszyce do Szklarskiej Poręby- skrzynki Plomby i Wołka: wzdłuż górskiej trasy rowerowej, ostatnio odbywał się tam bike maraton,

Zresztą cała reszty, czyli od Jeżowa Sudeckiego przez Dziwiszów, Chrośnicę i dalej góra Kapella Komarno, Radomierz i Janowice Wielkie są jak najbardziej na rower.

Rudawy Janowickie zaczynają się trochę stromo, ale jak dasz radę, to też skrzynki są głównie przy szlakach i nie trzeba kluczyć przez las.

Link to comment

A teraz pytanie o zdobywanie projektu. Jak wygląda GDKJ + rowery ?

 

W trakcie realizacji projektu mieliśmy bazę w Szklarskiej. Całe Izery zrobiliśmy na rowerach zaczynając od Wysokiego Kamienia. Szybko i przyjemnie ale pogoda średnia więc widoki słabe. Rudawy zaczęliśmy w Janowicach i skonczyliśmy na Przełęczy Kowarskiej. Miało to swoje minusy (pchanie rowerów pod górę w deszczu na Grzbietowej Drodze) jak i potężne plusy - zwierzakowe kesze "jg-geo" - te zbieraliśmy w ekspressowym tempie w czasie słoty, i później powrót do Szklarskiej. Północna część (okolice Dziwiszowa) to rower plus pieszo, ale większość zdecydowanie na rower. Bardzo fajnie nam się jechało ze Szklarskiej do Jeleniej. Piękne widoki na Karkonosze.

48 pieszo lub z auta, reszta, czyli 100 keszy na rowerach.

Link to comment

GDKJ jest przewidziany przede wszystkim jako trasa piesza, ponieważ na niektórych odcinkach nie wolno poruszać się na rowerze, a miejscami teren jest taki, że zabieranie roweru nie ma sensu. Oczywiście w Górach Izerskich, Górach Kaczawskich i na niektórych odcinkach Rudaw Janowickich można pedałować.

 

Dedykowane rozwiązanie dla pasjonatów dwóch kółek zostanie opublikowane już za miesiąc i będzie to seria "Rowerowa obwodnica Jeleniej Góry"

dcc1bf45-9948-4079-a5a9-97f1ddffde30.jpg

której finałem będzie 4 Karkonoski Event®

 

c32dd238-52b1-4112-a4b4-1c1d9180bf41.jpg

Edited by Plomba
Link to comment

GDKJ jest przewidziany przede wszystkim jako trasa piesza, ponieważ na niektórych odcinkach nie wolno poruszać się na rowerze, a miejscami teren jest taki, że zabieranie roweru nie ma sensu. Oczywiście w Górach Izerskich, Górach Kaczawskich i na niektórych odcinkach Rudaw Janowickich można pedałować.

 

Dedykowane rozwiązanie dla pasjonatów dwóch kółek zostanie opublikowane już za miesiąc i będzie to seria "Rowerowa obwodnica Jeleniej Góry"

 

 

Rowerowa obwodnica Jeleniej Góry? Świetnie! Zdradzisz ile skrytek wchodzi w ten projekt? :)

Edited by Rysia
Link to comment

Poniewaz Jelenia jest bardzo rozlegla, a dolnoslaskie ma zamiar zmiazdzyc Malopolske pod wzgledem liczby skrytek, to bez kozery powiem pińćset.

 

Dolnośląskie nie ma zamiarów miażdżyć nikogo i utrzymujemy przyjacielskie stosunki zarówno z Małopolską, jak i Górznem - dlatego zapraszamy serdecznie Was wszystkich z całej Polski, z rowerami lub bez - myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Do zobaczenia na zDolnym Śląsku!

Link to comment

Regulamin odznaki opublikowany :)

Gratuluję inicjatywy.

http://www.pttk-jg.pl/geocaching/1022-regionalna-odznaka-pttk-geocaching-dookola-kotliny-jeleniogorskiej.html

Chyba czas na urlop na Waszych terenach :)

 

O tak, ja też czuję że zasłużyłem na dłuższy urlop, który można spędzić w polskich górach.

 

A co będzie następne? Może Główny Szlak Beskidzki?

 

Dziękuję w imieniu zespołu - to łącznie ok. 10 osób.

 

GSB to jest rewelacyjny pomysł i bardzo chętnie bym się wybrał na GSB-traila.

 

Krakowski Compass wydał przewodnik: Główny Szlak Beskidzki

Link to comment

Jak to będzie z jazdą na rowerze po granicy polsko-czeskiej wzdłuż Karkonoskiego Parku Narodowego. Da się legalnie ( jeśli teoretycznie będę jechał po czeskiej stronie ? )

Chodzi mi o skrytki GDKJ - Widok pod Czołem -> GDKJ - CZOŁO itd...

Wyjadę sobie z np. z miejscowości Ogorzelec, pod góreczkę i dalej mogę sobie jechać między słupkami granicznymi czy nie ?

Link to comment

Jak to będzie z jazdą na rowerze po granicy polsko-czeskiej wzdłuż Karkonoskiego Parku Narodowego. Da się legalnie ( jeśli teoretycznie będę jechał po czeskiej stronie ? )

Chodzi mi o skrytki GDKJ - Widok pod Czołem -> GDKJ - CZOŁO itd...

Wyjadę sobie z np. z miejscowości Ogorzelec, pod góreczkę i dalej mogę sobie jechać między słupkami granicznymi czy nie ?

 

Nie.

Rowerem można jeździć tylko po nielicznych, wymienionych w regulaminie, trasach. Podobnie jest w CZ.

http://www.kpnmab.pl/public/files/2057.pdf

http://www.krkonose.eu/docs/navstevni_rad_pl.pdf

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...