Jump to content

EarthCache - jak nauczyć się odpowiadać?


GeoLog81

Recommended Posts

Witam,

 

Często trafiam w EarthCache'ach na pytania typu "dotknij skały i opisz strukturę" albo "opisz geologię miejsca". Odpowiadam ogólnikowo typu "kamień szorstki, twardy, ostry" albo "skały blisko siebie, nieregularne" itp. bo nic innego nie przychodzi mi do głowy...

 

Z jakich źródeł/książek można się trochę 'otrzaskać' z terminologią, aby móc napisać coś inteligentniejszego? Coś po angielsku też by było dobre, jako że robię skrzynki w tej chwili głównie za granicą...

Link to comment

Witam,

 

Często trafiam w EarthCache'ach na pytania typu "dotknij skały i opisz strukturę" albo "opisz geologię miejsca". Odpowiadam ogólnikowo typu "kamień szorstki, twardy, ostry" albo "skały blisko siebie, nieregularne" itp. bo nic innego nie przychodzi mi do głowy...

 

Z jakich źródeł/książek można się trochę 'otrzaskać' z terminologią, aby móc napisać coś inteligentniejszego? Coś po angielsku też by było dobre, jako że robię skrzynki w tej chwili głównie za granicą...

 

Wszystkie poprawne odpowiedzi są dobre. Jeśli użyjesz języka potocznego, to dobrze. Jeśli użyjesz języka naukowego, to też dobrze. Wcale nie lepiej, ani gorzej, ale najważniejsze, aby odpowiedzi były poprawne.

 

Wszyscy uczymy się całe życie i z geologią jest tak samo. Zobacz następującą książkę: prof. Piotr Migoń - Geomorfologia

Link to comment

Ta Geomorfologia jest rzeczywiście niezła, korzystałam przy swoim EC Na dnie rzeki w Beskidzie Wyspowym, napisana przystępnym językiem i ma czytelne grafiki. Podaję poniżej listę tego z czego korzystam:

 

Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, Jerzy Żaba, Videograf II, Chorzów 2006 i późniejsze, chociaż wydaje mi się, że nie było uaktualniane, więc bardziej opłaca się znaleźć to wydanie za 40 zł niż płacić 109 zł (chyba)

Geomorfologia, Mieczysław Klimaszewski, PWN, Warszawa 2003

Geomorfologia, Piotr Migoń, PWN, Warszawa 2012

 

nie mam teraz w mieszkaniu, ale tytuł chyba Kieszonkowy atlas skał i minerałów, na pewno wyd. Solis, z tego najbardziej lubię korzystać jako niezbędnika wiedzy ogólnej, gdy jest coś o rozpoznawaniu skał.

 

Ponadto jak potrzebuję czegoś bardziej specjalistycznego to jest trochę publikacji AGH udostępnionych jako pdf i tam można znaleźć ciekawe informacje jeśli ktoś chciałby założyć EC. Poza wymienionymi to ostatnio szukam informacji w publikacjach wybranego obszaru geologicznego, tu już trzeba pogrzebać, żeby znaleźć odpowiedni tytuł i często niestety są dostępne tylko w fizycznej bibliotece, a co gorsza w czytelni.

 

Niestety z anglojęzycznych nic nie kojarzę, za to jeśli ktoś trochę zna czeski to wiele terminów geologicznych jest bardzo obszernie opisane w czeskiej Wikipedii.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...