Jump to content

Koordinate


cerol.0

Recommended Posts

Ako mogu ja par riječi: dakle, vidim da si našao (pretpostavljam da si muško) 4 cache-a do sada. Savjetuje se, a to nije bez veze, da ljudi pronađu barem 20-30 cacheva prije nego što počnu postavljati svoje. E sad zašto to, i zašto nije bez veze?

Cachevi mogu biti različiti, te za njihovo postavljanje treba misliti na puno stvari, a čovjek ne razmišlja o svemu ako nema dovoljno iskustva. Npr, ako na cache može pasti kiša, to znači da treba biti ili vodonepropustan, ili staviti logbook u nepropusnu vrećicu. Koliko sam ja samo cacheva našao s totalno mokrim logbookom, gdje je očigledno bilo da će se smočiti. Pa to da ne nestane kad prvi muggle prođe kraj njega - imamo par recentnih primjera gdje cache nije preživio ni par dana, što je isto bilo očigledno. Ostali vremenski uvjeti, životinje, djeca, vjetar, slabi magnet, loš selotejp, krhka kutija, itd itd su razlozi zašto cachevi nestaju.

Dobar cache mora imati razlog zašto bi ga ja išao tražiti - ILI je stvar u skrivanju, pa se traži određena vještina/znanje da ga se nađe, ili je mjesto gdje je skriven po nečemu zanimljivo (najbolje je kad je kombinacija od oboje), da bi ja htio otići tamo. I tu ima puno negativnih primjera.

Moje iskustvo prilično potvrđuje ovaj službeni savjet naveden gore. Naravno, vidio sam i slučajeve gdje ljudi s par ili čak nula pronađenih cacheva postavljaju odlične stvari, ali to je više izuzetak nego pravilo.

 

Uglavnom, ne bi sad htio nikoga obeshrabriti, ali ovo sam morao spomenuti.

Ako i dalje misliš da si u stanju postaviti pristojan cache, koordinate je lako naći. Koji god uređaj koristiš za geocaching, moraš na njemu imati nekakav kompas, na kojem je u principu pišu koordinate cachea kojeg tražiš, strelica u kojem smjeru moraš ići (možda i cijeli kompas sa stranama svijeta), te tvoja trenutna pozicija, koja se mijenja kako se krećeš. E, ta tvoja trenutna pozicija je to što ti treba. Pričekaj malo na mjestu da se signal stabilizira, a ako pleše, uzmi neku srednju vrijednost.

Ako postavljaš cache u gradu, odredi točnu lokaciju pomoću Google Eartha ili Street View-a u Google Street Maps. Ako je negdje u šumi/prirodi, to ti ne pomaže.

Ako misliš da koordinate nisu jako precizne, nastoj u hintovima točno objasniti gdje treba ići.

I na kraju (ovo moram reći, jer sam vidio toliko srušenih zidova u zadnje vrijeme), izbjegavaj kamene suhozidove (one sa samo složenim kamenjem, bez cementa). Bez obzira koliko su koordinate precizne, te postoji li spoiler slika, hint ili slično, cacheri će svaki zid u datom vremenu rasturiti do neprepoznatljivosti.

S druge strane, ako imaš kuću za rušenje, možeš uštedjeti gomilu para ako sakriješ cache u zid, i daš hint "in the wall". Za par mjeseci, kuće više neće biti... :-)

Link to comment

Pozdrav,

lijepo je da imamo novih zainteresiranih lica koji ze žele navuć na ovu "ovisnost" ;) Zbog ove igre sam obišao mnoga mjesta u okolici, na moru, u inozemstvu, koje nisam ni sanjao da ću vidjeti i pokazalo se da često ni lokalni ljudi nisu znali za neke svari :D A sve to zahvaljujući dobro postavljenim keševima!

Zato se u potpunosti slažem da treba mlo iskustva da bi skužili gdje i kako postaviti nešto, a da to traje i puno ljudi to obiđe. Ja bi čak rekao i preko 50-ak kom. ili uz pomoć nekog iskusnog Cachera) čisto iz razloga, što možda se kutija može postaviti na neki interesantan nači, a također i težine mogu biti razne, pa će to dodatno privući kešere ;)

Sama kutija mora biti najmanje 161m od postojećeg Cachea, tako da je najbolje napraviti multi, a tu će netko iskusniji puno pomoći.

 

Ja na Androidu, koristim "GPS Averaging", s tim da pokušam zapamtit neko veće drvo, stazu ili zgradu, pa onda to još povjerim sa "Google Earthom", pa malo korigiram. Jer uvijek postoji tolerancija od 4-16m, a posebno ako je blizu zgrade ili u uskoj ulici (pa uređaj ne vidi neke satelite) i onda je odstupanje veće.

 

Još jedna napomena, Cachevi ne mogu biti "komercijalni", što znači da na neki način reklamiraju lokal, dućan... Sve to prije nego se objavi na netu, pregleda Reviewer (službena osoba), koji ti vrati poruku da nešto izmjeniš, ako nešto ne štim po pravilima Geocachinga. Najčešće su to logotip na slici, ako se opisuje neki službeni komercijalni objekt ili je u blizini neki već postavljeni Cache.

 

Nadam se da te/vas nisam previše zagnjavio, želim vam puno zabave, a probaj te se pojaviti na nekom Eventu (okupljanju) geocachera, pa će te upoznati interesantne face i dobiti puno info/uputa i sve što vam bude trebalo za ovaj interesantni hobby ;)

Boris

Link to comment

Pozdrav ArizonaSmith i bgnjip..

Hvala Vam što ste odgovorili na moje pitanje i pomogli mi..

Da, znam da je malo čudno što sam dosad skupio 4 cachea i već želim postavljati svoje cacheve.. Naravno, kao što sam prije napisao, namjeravam sa prijateljicom postaviti cacheve, a ona ih je skupila 56.. Hvala na pomoći vezani uz cache i za odgovor na moj upit.. :rolleyes:

Link to comment

nije čudno da želiš postaviti, naprotiv, to je skroz normalno... kad je boris spomenuo iskusnijeg cachera mislim da ja mislio na nekog malo više iskusnog ;), a i ja bih se složio - razlika u kvaliteti cachea kojeg ćeš postaviti sad i za mjesec (ovisno naravno koliko ćeš biti agilan) je ogromna i vrijedi se strpiti (ako se mene pita za mišljenje)... a do tada ćeš i znati sviđa li ti se igra ili je trenutna zaluđenost (na žalost cca 80 posto ekipe brzo odustane :() pa će i cachevi imati više smisla...

i definitivno navrati(te) na event - koji je sljedeći možeš sazanti ovdje: http://www.geocaching.com/bookmarks/view.aspx?guid=a7d15c38-ebf4-429b-bdec-e986e1d347db

Link to comment

Da, mislim da je i Sljeme malo šiftano(pomjereno), ako pogledate označenu cestu (GPS-om) u odnosu na satelit.snimku. Tako da ja obično, ako uzimam koordinate u šumi onim softverom (koji svakih par sec. snimi koord.), obično potrošim par minuta više na toj lokaciji, pa još uzmem par metara lijevo-desno gore dolje i onda mi izbaci srednju vrijednost. Onda doma to usporedim s G-Eartom, da li treba to malo pomjerit ili ne.

Najbolje je, ako su koordinate nesigurne, GPS divlja na lokaciji (zbog visokih objekata ne vidi sat.-e), posebice u šumi, pofotkat drvo ili neku oznaku kod boxa, po kojoj će pronalazak biti olakšan ;)

Edited by bgnjip
Link to comment

Korigiraj koordinate na web stranicu cachea (oznaka olovke iza početnih koordinata) i onda kad aplikacija učita informacije o cacheu imat ćeš i korigirane finalne koordinate. Kad klikneš "Navigate" na mapi će korigirne koordinate biti označene zastavicom.

Link to comment

Kao što Soova reče, ja koristim c:geo i tamo na svakom Cacheu, kako listaš na desno, opis, pa logove, pa slike, tako na lijevo možeš dodati novi viewpoint :)

S službenom aplikacijom se nisam baš igrao, ali mislim da bi i oni trebali imati mogućnost "add/edit. viewpoint" :/

Link to comment

SAMO EDO ZNA! Edo jedini ovdje koristi taj SLUŽBENI program...

...osobno sam sklon mišljenju da je prilično spartanski napravljen i da je C:geo za njega USS ENTERPRISE ;)

Iako ti za početak ne treba ništa toliko bolje, tu i tamo dođe se do ovakvog problema - kojeg kod C:geo-a - nema.

 

Niš ne brini, MatrixPatrix, samo ti pitaj kaj te zanima...

Link to comment

I prije su mi prijatelji preporučavali c:geo, ali se u njemu baš i ne mogu snaći. :( U službenoj aplikaciji mi je sve puno preglednije i dosad nije bilo problema s koordinatama. Jučer sam tražio po prvi put multi-cache. Nakon nekih pola sata traženja dijelova koordinata konačno sam izračunao finale. Problem je bio u tome što sam očekivao da ću moći dodati waypoint. Pola sata sam kopao i nisam našao nikakvu opciju za dodatni waypoint. Na kraju sam ostao praznih ruku :(. Jedini način je ovaj što ga je Edo spomenuo, a za njega je potreban internet. Na c:geu sam odmah našao opciju add waypoint. Danas opet idem tražiti cache. Puno hvala na pomoći! :)

Link to comment

I na službenoj aplikaciji se može dodati waypoint...

Kada odabereš cache koji tražiš klikni na "Navigate", pa na "Map". Kada si na Mapi, klikni desni donji izbornik od uređaja i tamo ćeš imati tri opcije, jedan od njih je "Add Waypoint". Tu možeš dodati Waypoint Name i koordinate.

 

Puno sreće u traženju multija :)

Edited by GCEdo
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...