Jump to content

Σκεψεις για το No 8 more Snooker, Please !


Mimhs.gr

Recommended Posts

Δοκιμασα τον κωδικα χρωματων IEC 60062 . Τιποτα.

Δοκιμασα exif viewer στην πρωτη εικονα . Ρε λες? Ν38 7' 20.22'' Ε23 55' 8.46'' . Τζιφος.

Δοκιμασα με την δευτερη. Δεν εχει συντεταγμενες.

Εβαλα τις διαστασεις των εικονων. Δεν.

Χρωματικος κωδικας Ithaka. Δεν υπαρχει.

Χρωματικος κωδικας Delphi. Υπαρχει μεν, αλλα δεν βρηκα σχεση.

Στεγανογραφια χωρις Password. Δεν περιεχει κειμενο.

Στεγανογραφια με Password το ΙΤΗΑΚΑ. Δεν βγαζει κατι.

Αναποδα διαβασμενα τα χρωματα. Οχι.

Μεγενθυση εικονας και ψαξιμο της σε ολο το ευρος. Χωρις αποτελεσμα

Χρωματα του snooker. Δεν εχει το γκρι.

Χρωματα απο το Αμερικανικο pool με τις 8 μπαλλες. Αστοχια.

Με 5 μπαλλες, με 10 μπαλλες με περισσοτερες μπαλλες. Nothing.

Το υψος των στηλων; οχι.

Αν τραβηξω γραμμες για να ορισω τις θεσεις. Nope.

Παρατηρησεις που ομως δεν με βοηθησαν:

Α) τα πορτοκαλι δεν ειναι ιδια.

Β) το Μωβ ειναι το μονο που κυταει μπροστα.

Γ) το πρωτο σετ ειναι εκτος ευθυγραμισης.

Δ) οι βορειες συντ. εχουν μονο 6 σετ κυβων. Μηπως το 0 δεν γινοταν να δειχτει με τον τροπο που διαλεξε ο owner ;

Ε) Γιατι επανελαβε το δικο μου κειμενο;

Ζ) Γιατι εβαλε το χαμογελακι- μετα εβγαλε μονο αυτο, αλλα κρατησε την επαναληψη στην φραση;

Η) Γιατι εβαλε την φωτογραφια ιδια με την δικια μου;

Ι) Αυτο το 8 τι ρολλο παιζει;

Κ) Γιατι μιλαει για την Ιθακη- που δεν περιεχεται στο δικο μου κειμενο;

Λ) Η αναφορα στους Δελφους και την Πυθια εχει τελικα σχεση ή ειναι τυχαιο;

Και αλλα πολλα που δε θυμαμαι. Τελικα εκανα 12-13 δοκιμες αλλα χωρις επιτυχια. Εσεις σκεφτηκατε κατι αλλο; Σας βοηθησα καθολου ;

Link to comment

Όλα καλά και σίγουρα αυτά που ο Μίμης έκανε και μπράβο στην υπομονή του. Εγώ θα τα είχα παρατήσει

 

Ας δώσω λοιπόν κάποιες εξηγήσεις...

 

-Κώδικες χρωμάτων σίγουρα δεν θα ξαναέβαζα αφού είχε ξαναγίνει....

 

-Ξέροντας τοn δεμόνιο νού του Μίμη λέω δεν γράφω στο exif και κάποιες συντεταγμένες....sorry

 

-Μεγέθυνση εικόνας ναι σωστή η προσέγγιση και εγώ αυτό θα έκανα θα την εψαχνα την εικόνα...

 

-Αναφορικά με το ITHAKA ούτε εγώ ήξερα κάτι σχετικό με κώδικες ώστε να το αξιοποιήσω απλά ήταν μια έπαρση της στιγμής σχετικά με το πόσο μας άρεσε το ψάξιμο στη περιοχή του snooker άσχετα αν δεν βρήκαμε όλες τις κρύπτες με τη μία (Καβάφης-Ιθάκη-το ταξείδι μετράει) και για αυτό για να μη σας μπλέξω πιό πολύ γράφω παρακάτω: But all of these aren't significant to the cache itself.

 

-Στη στενογραφία δεν είμαι καλός και δεν δοκίμασα κάτι τέτοιο οπότε βάλε κάτι Μίμη να μας εξασκήσεις....

 

-Για τα lego Τώρα. Ξέροντας ότι όσοι είχαν ασχοληθεί με το PUZZLE του Μίμη θα είχαν δουλέψει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (δεν το αναλύω περισσότερο καταλαβαίνετε γιατί) φρόντισα να δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα και οι δυό τρόποι.

 

Επίσης προσπάθησα να κάνω ξεκάθαρο ότι: I never had any of them... never....and I mean it ! δηλαδή μην ασχολείστε με τα lego τουβλάκια !

 

-Το κείμενο το επανέλαβα με κάποιες μικρές αλλαγές αποσαφηνίζοντας κάποια σημεία απαραίτητα, γιατί τα βασικά κομμάτια του κειμένου με οδήγησαν πρώτα στα lego (τον ένα τρόπο τον πιο προφανή) και μετά σε κάτι άλλο... που το θεώρησα αρκετά λογικό να το έχει κάνει.Αλλά αφού τελικα δεν έβγαλα άκρη με το δρόμο που πήρα επέστρεψα στη βοήθεια του κοινού :)

 

- Η φωτογραφία μπήκε μια παρόμοια με του Μίμη γιατί από αυτή είχα την έμπνευση...

 

-οι επαναλήψεις στο κείμενο είχαν μπεί από τον δέμονα του τυπογραφίου (cellphone copy paste) όπως εξήγησα και στον Μίμη νωρίτερα και τις εβγαλα όταν το είδα.

 

-Για το χαμόγελο και γι αυτό ήδη απάντησα στον Μίμη να μην το πάρει ότι αφού έκανε τόσα FTF στο SNOOKER ότι δεν θα έπεπε να πάρει την δόση της αδρεναλίνης που τόσο του χρειάζεται [:)] <----χαμόγελο!

 

- Αναφορά στους Δελφούς και τη Πυθία έγινε αποκλειστικά για να "παίξω" λίγο με τον τίτλο του PUZZLE του Μίμη που "κουράστηκε και καλά από το περπάτημα" άρα και αυτό απαντιέται όπως και παραπάνω με τη φράση που έβαλα μετά But all of these aren't significant to the cache itself.

 

Άρα τι μένει? η λύση του γρίφου.....

 

Ελπίζω να ξεκαθάρισα αρκετά πράγματα και να βοήθησα κάπως. Τουλάχιστον το προσπάθησα....

 

Θα θα τα ξαναπούμε ελπίζοντας πάντα να γλυτώσω το ξύλο :):):)

 

Φιλιά σε όλες και όλους σας μου λείπετε και μάλλον θα χάσω και το CITO

 

Νίκος

Link to comment

Το κολπο δεν ειναι 'στενο' αλλα 'στεγανο' -γραφια. Ενα συστημα για να βαζεις κειμενο σε μια φωτογραφια, και να μην φαινεται.

Παρατηρηση πρωτη και σημαντικη:

Θα θα τα ξαναπούμε ελπίζοντας πάντα να γλυτώσω το ξύλο :):):)

Φιλιά σε όλες και όλους σας μου λείπετε και μάλλον θα χάσω και το CITO

Τι φοβαται; Καπνος χωρις φωτια ή καπνος στα ματια; Το αφηνω ασχολιαστο !!!

Δεν εχουμε διαγραφη καποιων απο τις παρατηρησεις. Μηπως μικρη παραλαγη ειναι το κολπο που σκαρφιστηκε;

Για να το δουμε...

Link to comment

Ειδα ολο το βιντεο της νουμερο 8 τιποτε.

 

Δοκιμασα πραξεις με τρυπες και υψος τουβλακιων τιποτε.

 

Εχω ομως καταληξει σε ενα τετραγωνο το οποιο θεωρω πως βρισκεται μεσα η κρυπτη.. θεωρω πως βορεια τελικα ειμαστε στο 38 06 χψω, 23 5α βγδ όπου το α=6 ή 7.

 

Αυτο το εβγαλα απο το παρκιν, το πάνω από εβα χλμ περπάτημα και τη θέα( attributes)., καθως και απο τις κρυπτες που βρηκε ο νικος την ιδια ημερα

Link to comment

Εχω ομως καταληξει σε ενα τετραγωνο το οποιο θεωρω πως βρισκεται μεσα η κρυπτη.. θεωρω πως βορεια τελικα ειμαστε στο 38 06 χψω, 23 5α βγδ όπου το α=6 ή 7.

 

Αυτο το εβγαλα απο το παρκιν, το πάνω από εβα χλμ περπάτημα και τη θέα( attributes)., καθως και απο τις κρυπτες που βρηκε ο νικος την ιδια ημερα

β=γ=δ ? συνεχιζει ισως να παιζει.

Link to comment

To "8" είναι άσχετο μην το ψάχνετε

 

Α ναι στεγανογραφία έγραφες Μίμη.

Θα ψάξω να μαθω πως γίνεται. Στο βιβλιαράκι σου το λές?

 

Στο CITO θα είμαι Βόλο ή θα γυρίζω τότε....

 

Πότε φεύγεις Μίμη ?

Link to comment

Α ναι στεγανογραφία έγραφες Μίμη.

Θα ψάξω να μαθω πως γίνεται. Στο βιβλιαράκι σου το λές?

Οχι. Δεν υπαρχει αναφορα σ'αυτο. Γινεται μονο με Software. Αν βαλεις 'steganography in jpg' στο Google θα βρεις τις σχετικες πληροφοριες.

Στο CITO θα είμαι Βόλο ή θα γυρίζω τότε.... Θα σου αφησουμε μια σακουλα στο τεταρτο δεντρο δεξια, για να κανεις μονος σου οποτε μπορεσεις !

Πότε φεύγεις Μίμη ?

30 Απριλιου. Θα βγω στο νησι την Πρωτομαγια και θα ειμαι αρκετα ταλαιπωρος. Αλλα ευτυχης !

Παντως πρεπει να ομολογησεις οτι τοσο πολλες 'red herrings' ουτε επιτηδες δεν θα καταφερνε να βαλει καποιος σε ενα γριφο !

Και για οσους βαριουνται να ψαχνουν, 'red herrings' ειναι οι παραπλανητικες πληροφοριες, που φαινονται σαν λυσεις ενος προβληματος, αλλα δεν οδηγουν πουθενα.

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

NAI έχεις δίκιο και είναι κάτι που ήθελα να το γράψω από την αρχή. Όταν διάβασα το σχόλιό σου για "red herrings" τότε σκέφτηκα, lets do it.

 

Λοιπόν αύριο με το καλό που θα είμαι Τσαγκαράδα και θα έχω χρόνο να απολαύσω τη φύση και να σκεφτώ καθαρά :) θα δώσω hint ένα στην αρχή και αν χρειαστεί και δεύτερο γιατί όχι...

Συγνώμη για το παίδεμα αλλά έτσι τουλάχιστον μείναμε σε επαφή "ηλεκτρονική" και κάναμε ωραίο ταξείδι.

"Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.

Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.

Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

 

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.

Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,

ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν."

 

ΑΣΧΕΤΟ το παραπάνω εεε! με το ΓΡΙΦΟ

Link to comment

NAI έχεις δίκιο και είναι κάτι που ήθελα να το γράψω από την αρχή. Όταν διάβασα το σχόλιό σου για "red herrings" τότε σκέφτηκα, lets do it.

 

ΑΣΧΕΤΟ το παραπάνω εεε! με το ΓΡΙΦΟ

Διαμαρτυρομαι εντονως! Δε φτανει που ηταν χαλασμενες ολες οι ρεγγες στο βαρελι. Δε φτανει που ακομα και σ'αυτη την απαντηση πετας αλλη μια. Λες οτι φταιω κιολας!

Το lets (-οι) do it δεν ειναι δικο μου . Σε ολη την υδρογειο ετσι λεγεται η κινηση για τον καθαρισμο του περιβαλλοντος φετος ! :mad:

Link to comment

XAXAXAXAXAXAAXAXAXAXAXAXAXAXAAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

 

Σε πάω είσαι μυαλό ξουράφι. Τίποτα δεν αφήνεις να πάει χαμένο !!!!!!

 

NAI έχεις δίκιο και είναι κάτι που ήθελα να το γράψω από την αρχή. Όταν διάβασα το σχόλιό σου για "red herrings" τότε σκέφτηκα, lets do it.

 

ΑΣΧΕΤΟ το παραπάνω εεε! με το ΓΡΙΦΟ

Διαμαρτυρομαι εντονως! Δε φτανει που ηταν χαλασμενες ολες οι ρεγγες στο βαρελι. Δε φτανει που ακομα και σ'αυτη την απαντηση πετας αλλη μια. Λες οτι φταιω κιολας!

Το lets (-οι) do it δεν ειναι δικο μου . Σε ολη την υδρογειο ετσι λεγεται η κινηση για τον καθαρισμο του περιβαλλοντος φετος ! :mad:

Link to comment

Σε πάω είσαι μυαλό ξουράφι. Τίποτα δεν αφήνεις να πάει χαμένο !!!!!!

Τωρα μαλιστα! Δεσατε. Μονο που εχει στομωσει και δεν κοβει ουτε γιαουρτι !

Και τον γριφο σου για γιαουρτι τον βλεπω αφου επιμενεις στην βαθμονομιση. Δεν μπορει , κατι ξερεις παραπανω απο μενα. :lol:

Link to comment

Τώρα μετά το hint νομιζω το 4αράκι θα ήταν οριακό και μπορεί να το αλλάξω αν δω ότι δεν... βέβαια δεν το συγκρίνω βέβαια με το 5 του snooker.

 

Το δικο σου στο νησί μου πήρε 2 βδομάδες !

 

Ειναι θέμα όπως κ εσύ είπες να το "δεις" δεν είναι τόσο δύσκολο πιστεύω.

 

η μόνη δυσκολία που πιθανά υπαρξει είναι ότι δεν ζητάω accurate συντεταγμένες και αυτό θα έπρεπε να το είχατε προσέξει από την αρχή ;)

 

Μη μου γκρινιάζεις και με κάνεις και αισθάνομαι άσχημα

 

Νικος39235822310544

Link to comment

Τώρα μετά το hint νομιζω το 4αράκι θα ήταν οριακό και μπορεί να το αλλάξω αν δω ότι δεν... βέβαια δεν το συγκρίνω βέβαια με το 5 του snooker.

 

Το δικο σου στο νησί μου πήρε 2 βδομάδες !

 

Ειναι θέμα όπως κ εσύ είπες να το "δεις" δεν είναι τόσο δύσκολο πιστεύω.

 

η μόνη δυσκολία που πιθανά υπαρξει είναι ότι δεν ζητάω accurate συντεταγμένες και αυτό θα έπρεπε να το είχατε προσέξει από την αρχή ;)

 

Μη μου γκρινιάζεις και με κάνεις και αισθάνομαι άσχημα

 

Νικος39235822310544

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...