Jump to content

EarthCaches - logowane czyli to be or not to be...


GeoAwarePL

Recommended Posts

Chciałbym poruszyć pewną kwestię, która zaczyna się ostatnio częściej pojawiać. Przypuszczalnie jest związana z bardzo pozytywnym rozwojem, jakim są częste publikacje nowych earthcaches na terenie Polski. Im więcej graczy zainteresowanych tym rodzajem skrzynki, tym więcej pytań. Sprawa zaczyna jednak budzić kontrowersje - zanim dojdzie do niepotrzebnych sprzeczek, chciałbym podjąć ten temat.

Problem o jakim chcę wspomnieć dotyczy "wirtualnego logowania z przeszłości". W jakimś miejscu pojawia się EC, ktoś w tym miejscu już kiedyś był, ale wtedy owego EC jeszcze nie było i w stroną właściciela leci pytanie "czy mogę to zalogować?". Nie chcę składać odpowiedzialności za taki manewr na właściciela. Wydaje mi się bowiem, że najpierw powinno się sobie samemu postawić pytanie, jaki sens ma takie logowanie. Statystyki? Właściciel skrzynki, obok pracy włożonej w publikację, nie jest zobligowany do wykłócania się, dlaczego takiego kroku nie chce akceptować. Szczęśliwy z takim logiem na pewno nie jest. Obecne reguły mówią, że logować można od razu, a jeśli coś będzie nie tak, właściciel eartha zgłosi się do logującego i pomoże mu w znalezieniu poprawnych odpowiedzi - już to jest wystarczającym straszakiem dla wielu niedoszłych publikujących.

 

W przypadku earthów jakie mam na myśli - proszę nie podawać tu linków, nawet jeśli niektórzy domyślają się o które EC chodzi - dochodzi do sytuacji, gdzie logowanie pojawia się w środku nocy, niespełna pół godziny po moim puszczeniu takiego EC online. Odpowiedzi są częściowo błędne, zdjęcia nie odpowiadają ani miejscówce, ani porze roku. Tego typu "akcja" budzi szybko kontrowersje, kiedy na miejscu pojawia się gracz, któremu chciało się zawalczyć o FTFa, STFa i TTFa. Nie ma sensu kryć, że może czuć się nieco wyrolowany. Otrzymałem kilkanaście maili, gdzie poirytowani gracze piszą - będąc lokalsami - że na tej zasadzie mogliby zalogować każdego EC w swojej okolicy. U kilku wyrażających swoją dezaprobatę usłyszałem również dość sensowny argument, że są miejsca w Polsce, w których był co drugi Polak - czy to oznacza, że taki EC może być zalogowany przez większość naszej społeczności?

 

Wydaje mi się, że można byłoby połasić się o rozwiązanie a la "wilk syty i owca cała", jako, że każdy gra przede wszystkim dla siebie. Czyli dajmy na to, ktoś uważa, że nie chce mu się wybrać w to samo miejsce, nawet jeśli leży ono o rzut beretem od niego. Mógłby - moim zdaniem - odczekać, aż zjawi się tam trzech pierwszych realnych zdobywców, a potem - jeśli naprawdę musi - może postarać się o takie "byłem tam kiedyś więc...". Byłoby miło, gdyby mając premium, takie zalogowanie uwieńczyłoby podziękowanie w formie fav pointa. Czy nie ma sensu "zadośćuczynienie" za błędne odpowiedzi? Jednak mija się z celem - a dodatkowo obniża wartość takiego EC i jest dość lekceważące w stosunku do zakładającego - zgarnięcie FTFa i odhaczenie kolejnegu punktu w statystykach. Jeśli ja, jako rev widzę, że taka ackja jest pisana palcem po wodzie, jak czuje się założyciel?

Ilu z nas byłoby w stanie zalogować setki keszy w kraju, za granicą, na innych kontynentach, gdyby można było napisać do ownera „byłem tam kiedyś, ale na twoje nieszczęście nie miałeś tam jeszcze kesza - może wpisałbyś mnie do logbooka?” Idę o zakład, że odpowiedź byłaby tylko jedna. Proszę więc nie traktować earthów jak śmieci, a ich założycieli jak gości do oskubania ;)

Przy nagminnych tego typu akcjach mogę się poczuć zobowiązany do skasowania takich logów - to tak pół żartem pół serio ;)

Mój apel: proszę oddać ftfy FTFiarzom, a samemu odczekać trochę czasu lub po prostu wybrać się jeszcze raz w to samo miejsce.

Link to comment

Ale przecież żeby zalogować EarthCache, to trzeba odpowiedzieć na pytania, które mają być nieoczywiste i niegooglowalne. Więc sam fakt bycia tam kiedykolwiek nie pozwoli na zalogowanie.

 

A z FTFami to chyba nie ten typ skrytek :D Jak można być FTF'em do czegoś co po pierwsze nie jest wcale schowane a po drugie nie ma fizycznego logbooka? :D

Link to comment

Wczoraj dostałem log DNF w jednym z moich EC, w którym ekipa przez półgodziny szukała pojemnika i nie znalazła. Dziś dostałem maila z prośbą o podesłanie współrzędnych pojemnika, bo odpowiedzi zostały wysłane już jakiś czas temu.

Niech więc nie łudzi się ten, kto uważa, że EC to się publikuje i martwić się już o niego nie trzeba. O nie, to jest dopiero początek ciężkiego życia.

Link to comment

Ale jakiego FTF'a? Jak to sobie wyobrażacie? Autor ma wysyłać certyfikaty w kopercie czy powiesić w koszulce na drzewie? :D

 

Zawsze ten, który ma FTF-a może to sobie zaznaczyć w systemie, którego używa do swoich statystyk (GSAK, GeoGet, czy project-gc), co w sumie jest najistotniejsze. Reszta zależy od autora EC, na przykład w przypadku moich czterech EarthCache'y użytkownicy z pierwszych trzech miejsc (FTF, STF, TTF) dostali kod do sympatycznego pamiątkowego trackabla do odkrycia.

Link to comment

Podzielam zdanie Murazora, że FTF, STF i TTF powinien przyznawać autor EC po otrzymaniu poprawnych odpowiedzi. Od jakiegoś czasu mnie męczył ten temat, bo widzę opublikowany EC i po jakimś krótkim czasie krótki log (niejako na potwierdzenie, że dotarł tam pierwszy "znalazca"). Ale wydaje mi się, że taki log jeżeli np. EC jest blisko domu / pracy to można napisać na komputerze i spokojnie kilka godzin później iść zebrać dane. Albo pójść szybko ale wysłane odpowiedzi nie będą zgodne. Ktoś będzie na miejscu pół godziny później i prześle odpowiedzi poprawne. Tym samym ten kto ma odpowiedzi błędne i pierwszy log na stronie ma FTF a ten kto był później i dał poprawne odpowiedzi już nie ma FTFa. Oczywiście nie posądzam nikogo o nieuczciwość, ale powinna być przyjęta zasada, że pierwsze 3 znalezienia logujemy po informacji zwrotnej od autora o poprawności odpowiedzi w której jest informacja, czy masz FTF, STF czy TTF.

Link to comment

po informacji zwrotnej od autora o poprawności odpowiedzi

 

Ale w przypadku EC wcale nie trzeba odpowiedzieć poprawnie na pytania :)

 

PS no dobra, trochę prowokacja, rozumiem intencje, ale jak wyczerpię korespondencję z autorem EC, to na żadne pozwolenie nie czekam, tylko loguję

Edited by wantsky
Link to comment

Ale w przypadku EC wcale nie trzeba odpowiedzieć poprawnie na pytania :)

 

PS no dobra, trochę prowokacja, rozumiem intencje, ale jak wyczerpię korespondencję z autorem EC, to na żadne pozwolenie nie czekam, tylko loguję

 

Logujesz od razu po wysłaniu odpowiedzi do autora, ale ów autor może chcieć od Ciebie zrobienia poprawki. Tak więc podobnie jak pierwszy log online w przypadku tradycyjnego kesza nie świadczy o FTF-ie, tak i pierwszy log online w przypadku EC nie świadczy o znalezieniu prawidłowych odpowiedzi.

Link to comment

po informacji zwrotnej od autora o poprawności odpowiedzi

 

Autor nie ma obowiązku przesyłania informacji zwrotnej.

 

Ale faktycznie, tutaj pewien problem z ustaleniem pierwszeństwa może być. Dlatego ja staram się odpowiedzi udzielać w terenie, z lokalizacji kesza, natychmiast po odwiedzeniu miejsca. Tak było w przypadku dwóch moich (niegrupowych) FTF-ów na earthcachach. Za trzecim razem nie mogłem logować na miejscu, ale opóźnienie nie przekroczyło pół godziny, a sam kesz był bardziej czasochłonny.

Link to comment

Murazor ma rację - niepisana, ale najsensowniejsza zasada jest taka, że FTFa, jak i pozostałe dwa miejsca otrzymują osoby, które wysłały poprawne odpowiedzi. Jeśli jest się nawet "piątym logującym", a wpisze się w logu coś takiego: {*FTF*} - statsy GSAKa (pozostałych nie znam) uznają to jako FTF i wprowadzą do statystyki gracza. Jeśli otrzymuję, jak niedawno, kilka maili w krótkim czasie, to patrzę o której godzinie one do mnie dotarły. W tym jednym przypadku pozwoliłem ftfować wszystkim, którzy byli tego jednego dnia, bo sprawa się trochę zaogniła - a moim celem było postawienie eartha w tym miejscu, nie skłócenie lokalnej społeczności ;)

 

Na początku robiłem certyfikaty, ale jest z tym potem problem, bo najczęściej trzeba lecieć na pocztę. I akurat w mojej stać zawsze godziną z hakiem.

Jeśli chodzi o maile z odpowiedziami, to odpowiadam zawsze, choćby kilkoma słowami na każdy podesłany email - mimo wszystko ktoś się nad tym trudził.

Link to comment

Ja przychylam się do opcji przyznawania FTF przez właściciela EC. Osobiście otrzymałam do mojego eartha odpowiedź chyba w niecałą godzinę po publikacji i w pierwszym momencie już miałam gratulować, myśląc, że ktoś wychował się w jego okolicy lub mieszka obok, lecz coś mi nie grało. Odpisałam, że to i to jest nieprawidłowo i proszę o uzupełnienie itd. do określonego czasu i wtedy jeśli nikt inny nie nadeśle prawidłowych odpowiedzi to będzie FTF. Dostałam odpowiedź, że ktoś loguje EC z domu i tam nie był:/ Nawet mnie to nie oburzyło, raczej rozśmieszyło i zaprosiłam serdecznie do spaceru na wiosnę, gdyż nikt tam z "kosami" nie gania ludzi.

W sumie są też EC, które ciężko określić kiedy ktoś był itd. gdyż odpowiedzi nie wymagają szczegółowych danych typu milimetry, metry itp. (osobiście nie cierpię mierzyć tego wszystkiego u toczygroszka, który pewnie już doskonale o tym wie;P) i z powodzeniem można byłoby zaliczyć z domu. Zresztą znam przynajmniej 3 EC, przy których byłam nim powstały i wiem nawet coś o tych miejscach, ale po co? Dodatkowo my się tu produkujemy, a praktycznie z tych osób, które powinny nikt tego nie czyta;P

Link to comment

Ostatnio EC robią się popularniejsze w Polsce i pojawia się coraz więcej nieporozumień. Pierwsza to taka, że początkujący dość często poszukują w tym miejscu pojemnika. Spotkałem się też z przypadkiem, gdzie otrzymałem odpowiedzi, oraz prośbę o przesłanie współrzędnych pojemnika, jeśli są prawidłowe. Miałem też sytuację, gdzie dostałem odpowiedzi na podstawie wizyty w tym miejscu na pół roku przed publikacją. Miałem tez sytuację, gdzie jeden znalazca był na miejscu jako pierwszy, ale inny podesłał pierwszy prawidłowe odpowiedzi. Z tym ostatnim to sam się waham, w chwili obecnej uważam, że jednak powinna się liczyć data wizyty - jedni mają internet mobilny, inni nie, niektórzy też są w posiadaniu telefonu do założyciela i w ten sposób zaliczają odpowiedzi. Są to tak na prawdę rzeczy w sporej części nie obwarowane regulaminem, lub nie jasne dla początkujących. I w tym miejscu sobie pomyślałem, że warto na początku (lub na końcu) listingu EC opisać te kilka zasad - np. żeby nie szukać pojemnika (to można dać w hincie), komu się należy FTF, prośba o nie zalaiczanie wirtualne.

Link to comment

Toczygroszku, ja tak na przykładzie tego Twojego EC co ostatnio szukali pojemnika, co Ci napisałam, że za pierwszym razem sama myślałam, że coś będzie po wysłaniu odpowiedzi... to chyba dodam do nowego EC notatkę, że Earth Cache nie mają fizycznego pojemnika. Może być tylko jeden problem - nie wszyscy czytają ze zrozumieniem albo w ogóle nie czytają;)

A co do pierwszeństwa wysłania odpowiedzi i obejrzenia miejsca, to wydaje mi się, że jeśli ktoś był 1.01., a ktoś 03.01., ale osoba z 01.01. przykładowo była przez 2 tygodnie poza zasięgiem sieci, bo zepsuł się router (na wsi zdarza się, a nie wszyscy jesteśmy mieszczuchami) to powinna mieć FTF i tu są schody, bo FTF już otrzymał ten, który był 03.01., spotkał właściciela EC na evencie w tym samym dniu i odpowiedział prawidłowo.

Przyznam dodatkowo, że może powinna to być kwestia wyrozumiałości czy też ludzkiego podejścia założyciela do poszukiwacza i obu tym osobom umożliwienia zalogowania FTF. A tu znowu wchodzą kwestie niektórych poszukiwaczy, którzy mogą się doczepić, że czemu FTF ma ten z 01.01. jak i ten z 15.03.?! Takie koło zamknięte:(

Link to comment

uważam, że jednak powinna się liczyć data wizyty - jedni mają internet mobilny, inni nie, niektórzy też są w posiadaniu telefonu do założyciela i w ten sposób zaliczają odpowiedzi.

 

E no chyba nie... moim zdaniem FTFa zdobywa osoba która pierwsza prześle poprawne odpowiedzi (PRZEŚLE!) Może być taka sytuacja, że ktoś był 1-szego, ktoś 5-go i ten drugi 5go wysyła odpowiedzi, a że pierwszemu "odwiedzajacemu" nie chciało się zabrać za napisanie odpowiedzi/nierozmazanie zadania/sprawdzeniu tego i owego (niepotrzebne skreslić) wysyła dopiero 10go... kto ma FTFa w takim przypadku...? Podstawą zaliczenia jest wiadomość wysłana do właściciela (piszą o tym w wytycznych).

 

Swoją droga nie wiedziałem nawet, że:

Pytania, które służą tylko do potwierdzenia obecności, a nie dotyczą geologii miejsca, nie są dozwolone.

Tu ujawnia się kunszt zakładającego który potrafi tak skonstruować pytania, żeby wirtualny szukacz nie był w stanie niczego wirtualnie sprawdzić...

Edited by Scout_RB
Link to comment

POPRAWNE! ;)

 

Dobra, dobra;P:P:P:P Daję Ci rozgrzeszenie.

Zaliczanie EC dla FTF to naprawdę drażliwy temat i fajnie gdyby było to jakoś uregulowane. Bo co w przypadku, gdy mój mail dotarł o 12:10, a Twój 12:11? i oba poprawne? To jak zasada 15 minut?;D

Link to comment

POPRAWNE! ;)

 

Dobra, dobra;P:P:P:P Daję Ci rozgrzeszenie.

Zaliczanie EC dla FTF to naprawdę drażliwy temat i fajnie gdyby było to jakoś uregulowane. Bo co w przypadku, gdy mój mail dotarł o 12:10, a Twój 12:11? i oba poprawne? To jak zasada 15 minut?;D

 

No.. ty masz FTFa :) wyprzedziłaś mnie o minute... Chociaż faktycznie można by uznać podwójnego FTFa. Albo w ogóle założyć, że FTFa dostaje pierwszy przysyłający i każdy następny przysłany w ciągu np. 30min.

Link to comment

A czy nie powinno być tak, że jeśli odwiedzający udokumentuje swoją wizytę nieobowiązkowym zdjęciem, to autor przełknie nieco nieprecyzyjne odpowiedzi na pytania, które miały tylko potwierdzić obecność (a nie mają nadzwyczajnych walorów edukacyjnych, np. zmierzenie rozmiarów tablicy)? Natomiast dla tych bez zdjęcia będzie bardziej podejrzliwy?

 

Na razie walczę z keszami zagranicznymi, i koniecznością wysłowienia się na pytania otwarte po angielsku, ale nie mam ich jeszcze zbyt dużo w kolekcji.

Link to comment

A czy nie powinno być tak, że jeśli odwiedzający udokumentuje swoją wizytę nieobowiązkowym zdjęciem, to autor przełknie nieco nieprecyzyjne odpowiedzi na pytania, które miały tylko potwierdzić obecność (a nie mają nadzwyczajnych walorów edukacyjnych, np. zmierzenie rozmiarów tablicy)? Natomiast dla tych bez zdjęcia będzie bardziej podejrzliwy?

 

W EC nie chodzi o obecność. Chodzi o lekcję geologii. Na pytania należy odpowiedzieć i można od razu zalogować znalezienie. Rolą właściciela EC w przypadku odpowiedzi nieprecyzyjnych jest to, żeby wraz z użytkownikiem dojść wspólnymi siłami do poprawnych odpowiedzi na pytania lub przekazać je wprost.

Link to comment

Z mojej własnej praktyki odnajdywania - myślę, że zdjęcia są mile widziane i mogą dopomóc w zaliczeniu, gdyż są formą świadectwa, że byliśmy tam i widzieliśmy określone miejsce, a co ważniejsze dla mnie - ze zdjęć można wiele wyczytać, gdy coś źle odpowiemy to można jeszcze raz przyjrzeć się miejscu (pamięć potrafi być zawodna).

Odpowiedzi nie do końca poprawne - osobiście dopytuję i proszę o dopowiedzenie jeśli jakaś część pytań zostanie pominięta lub przy odpowiedzi mijającej się z "prawdą" podpowiadam. Czasem dostaję odpowiedzi z niewielkimi błędami, wtedy jeśli reszta jest prawidłowo, a tu wystąpiło niewielkie potknięcie to dopowiadam prawidłową wersję. Osobiście jak zaliczam EC to także popełniam błędy, łączące się zazwyczaj z niezrozumieniem pytania albo popatrzeniem na całkiem inne miejsce niż było podane;) również problemy z odpowiedzią mogą wynikać z tego, że nie potrafimy czegoś wykonać i zrobimy to źle, gdyż nasza wiedza matematyczna kuleje. Za każdym razem spotykam się z pozytywną reakcją autorów i skorygowaniem moich błędów.

Jeśli zaś idziesz na takie ekstremalne EC jak te, które ostatnio powstają w Małopolsce (nie wiem jak to wygląda gdzie indziej), gdzie potrzebujesz: octu, lupy, noży, kaloszy, wody do płukania ust, ołówka, kartki papieru, kompasu... no nie wiem co jeszcze, żeby móc wykonać badania terenowe to jak czegoś zapomnisz to nikłe szanse na zaliczenie;) :P

Link to comment

Jeśli zaś idziesz na takie ekstremalne EC jak te, które ostatnio powstają w Małopolsce (nie wiem jak to wygląda gdzie indziej), gdzie potrzebujesz: octu, lupy, noży, kaloszy, wody do płukania ust, ołówka, kartki papieru, kompasu... no nie wiem co jeszcze, żeby móc wykonać badania terenowe to jak czegoś zapomnisz to nikłe szanse na zaliczenie;) :P

 

Przyznam się, ostatnio nie wziąłem wody do płukania ust. Na szczęście okazało się, że w niedużej odległości jest naturalny ciek wodny :laughing:

 

A poważnie, polecam małopolskie EC. W tych najnowszych nie ma mowy o "edukacyjnych" pytaniach typu "rozmiar tablicy". Te są edukacyjne z prawdziwego zdarzenia.

Link to comment

Ostatnio dostałem po zalogowaniu EC automatyczne potwierdzenie z informacją, że wg. najnowszych wytycznych trzeba odpowiedzieć na pytania, ale nie muszą być one poprawne, a w takim przypadku autor przesyła poprawne odpowiedzi... Czy jest faktycznie coś takiego, czy to tylko "lokalna" interpretacja?

 

Bo w jedym przypadku (i tylko jednym) mam EC niezaliczone bo trzeba było podać wysokość npm z tablicy, a w przypadku braku tablicy jakieś info z trasy wspinaczkowej (której też tam nie było ze względu na sezon lęgowy ptaków). I się zastanawiam, co z takim fantem zrobić?

 

I chyba jest tak, że EC musi być po angielsku? A jeśli trzeba odpowiedzieć na pytanie z tablicy, które są tylko w 'lokalnym' języku, to co wtedy? Teoretycznie można sfotografować tablicę, ale niektórych się nie da przy niekorzystnych warunkach pogodowych - odblaski od słońca albo lampy.

Link to comment

 

 

EC musi być w lokalnym języku a więc po angielsku tylko na terenach panowania Jej Królewskiej Mości i terytoriach zbuntowanych ( różne tam USA i podobne)

 

Można tak interpretować że pytania nie muszą być poprawne, autor musi naprowadzić na prawidłowe odpowiedzi ale raczej nie przesyłać gotowca.

Czyli na pytanie jaka to skała możesz odpowiedzieć : Twarda. Teraz autor musi z Tobą popracować nad prawidłową odpowiedzią :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...