Jump to content

Earthcaches w muzeach


GeoAwarePL

Recommended Posts

Chciałbym Was prosić o nie tworzenie earthcaches w muzeach - mają bardzo znikomą szansę na publikację. Nie dotyczy to EC tworzonych na terenie udostępnionych dla turystów kopalni, jednak i tu wymagana jest zgoda Geological Society of America (właściciela earthcaches) i Groundspeaka.

Na obecną chwilę mamy cztery muzealne EC w Polsce. Warszawskie Muzeum Geologiczne PIG-PIB, gdzie znajduje się EC "Warsaw's Geology Kingdom" posiada wymienioną zgodę. Jednocześnie część zadań i koordynaty trzymają gracza "na zewnątrz". Nie bez znaczenia jest również fakt, że Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Istytut Badawczy staje się, pod długich staraniach z mojej strony, oficjalnym i jedynym na świecie poza Geological Society of Australia partnerem programu edukacyjnego EarthCaches - jego logo będzie widniało na stronie earthcache.org. Nie jest to decyzja podpisana przez jednego z naukowców czy kierowników oddziału, ale dyrektora PIG-PIB.

 

Jeśli chodzi o pozostałe trzy EC muzelane: są one zarówno starannie przygotowane, jak i ich właściciele wiedzą, że status tych EC jest bardzo delikatny (mogą zostać zarchiwizowane). Dodatkowo dwa z nich zostały przygotowane przez graczy, którzy w swoim CV mają dyplom geologa lub geomorfologa, a jednocześnie opublikowali inne, cenne earthcaches.

 

Chiałbym uniknąć męczących dyskusji, częściowo nieprzyjemnych maili, jakie otrzymałem po publikacji krakowskich EC. Nie widzę sensu, ale i nie jestem zobowiązany do publikowania korespondencji z innymi graczami, by udowodnić takiej niezadowolonej osobie "dlaczego tamtym się udało a jej nie". Myślę, że kontrowersyjne jest również działanie mające na celu archiwizację earthcachea innej osoby. Proponuję z jednej strony porcję wyrozumiałości dla tych skrzynek, które jeszcze załapały się na publikację, z drugiej szczyptę regionalnego patriotyzmu, że mamy w kraju parę takich earthcachy.

W każdym razie naprawdę warto skoncentrować działanie na publikacji earthcachea, który jest zagadką geologiczną "pełną gębą": jest gdzieś na zewnątrz, prowadzi do miejsca, które jest pięknę, niepowtarzalne, ma wartość edukacyjną i gdzie możecie innym zdradzić kilka geologicznych tajemnic.

Dziękuję za Waszą wyrozumiałość ;)

Edited by GeoAwarePL
Link to comment

Hmm, to ja już sam nie wiem, jak to jest z tymi muzeami. Pamiętam, że zdziwiłem się, gdy powstało to w Warszawie, bo EC były zabronione w zamkniętych miejscach typu muzea. Odezwałem się w tej sprawie na forum EC i po krótkiej dyskusji GSA oficjalnie zliberalizował te zasady i zezwolił na publikację takich skrytek. Zakładając swoją, miałem w świadomości zmiany, jakie zaszły w regulaminie i choć osobiście nie jestem zwolennikiem EC w muzeach, zdecydowałem się na założenie jednego z okazji odbywającego się tam EC eventu. Nie przypuszczałem, że jest to jakiś wyjątek i nie oczekiwałem też szczególnego traktowania. Jeśli kogoś bardzo razi ta moja skrytka, to mogę ją zarchiwizować. Jestem w trakcie realizacji kilku innych EC na wolnym powietrzu - jedna mniej czy więcej, to nie apteka.

 

Jednocześnie - nie po raz pierwszy z resztą - deklaruję swoją pomoc w stworzeniu własnego EC - zarówno pod względem propozycji miejscówki/tematu, jak i na dalszym etapie jego tworzenia. EC zachęcające do wyjazdu w teren i obejrzenia skały "na żywo" są o wiele bardziej emocjonujące, niż oglądanie eksponatów w gablotach. FP w moim EC pojawiły się głównie z tego powodu, że nie można dawać tych punktów za eventy, więc poszły na konto opublikowanego w tym dniu EC.

Link to comment

Powiedzmy sobie otwarcie: bronię tych powstałych i myślę, że pozostaną online. Ale zachęcam Was do stawiania earthów "poza budynkami" ;) I Wasza satysfakcja będzie większa, bo po prostu tego typu earthcaches są ideą przewodnią GSA, i ja będę miał mniej roboty - bo muzea opierają się zawsze o dyskusje z Seattle oraz z Boulder (geoawareHQ) i Raymond (geoaware), i nie jest gadanie pro forma, że "z góry się uda".

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...