Jump to content

Akcja "I <3 Geocaching"


Murazor

Recommended Posts

Już za parę dni, bo w lutym tego roku Groundspeak szykuje się do wielkiego polowego testu platformy do tworzenia Lab cache'y. W ciągu tego miesiąca użytkownicy serwisu będą mieli możliwość testów na następujących zasadach:

 

* Użytkownicy płatni (PREMIUM) dostaną dostęp do platformy. W trakcie najbliższego miesiąca będą mogli opublikować JEDNEGO Lab-a.

 

* Lab cache NIE przechodzi przez reviewerów. Ograniczeniami dla tworzenia swoich Labów są jedynie ogólnie obowiązujące w danym miejscu prawo oraz wyobraźnia twórców.

 

* Lab cache nie jest publikowany wprost na portalu geocaching.com; zamiast tego twórca może wysłać link do strony ze swoim tworem do dowolnej liczby użytkowników zarówno premiowych jak i darmowych. Może też opublikować ten link na swoim blogu, "na fejsie", gdziekolwiek. Może go wysłać tylko jednej osobie. Może go wcale nie wysłać.

 

* Założenie Laba NIE liczy się do liczby założonych skrytek.

 

* Lab cache stworzony w ramach tej akcji ma tylko OTF-a (Only To Find). Pierwsza osoba, która na stronie danego Laba wpisze właściwe hasło, ma tego kesza zaliczonego. Od tego momentu nikt już tego kesza zalogować nie może. (Uwaga! Inne Lab cache - np. takie które są tymczasowymi keszami z okazji mega eventów - mogą być znajdowane wielokrotnie. Ograniczenie OTF dotyczy tylko akcji "I <3 Geocaching".

 

* Znalezienie Laba liczy się do ogólnej liczby znalezień, ale nie jest uwzględniane na stronie statystyk znalezień.

 

Kilka linków:

Pierwsza zapowiedź:

Druga zapowiedź: http://www.podcacher.com/2014/01/show-455-0-love-and-spies/ (od dziewiątej minuty)

Oficjalna zapowiedź: http://blog.geocaching.com/2014/01/i/

F.A.Q.: http://blog.geocaching.com/2014/01/iheartgeocachingfaq/

Zasady: http://support.Groundspeak.com/index.php?pg=kb.chapter&id=96 (jeszcze niekompletne)

 

Jak już napisałem wcześniej, nie jestem zbytnim entuzjastą tego pomysłu, ale spróbować na pewno spróbuję!

Link to comment

Lab cache stworzony w ramach tej akcji ma tylko OTF-a (Only To Find). Pierwsza osoba, która na stronie danego Laba wpisze właściwe hasło, ma tego kesza zaliczonego. Od tego momentu nikt już tego kesza zalogować nie może.

 

Nie będę komentował całej idei, bo do mnie nie dociera. Najbardziej mi szkoda, że tylko jedna osoba bedzie to mogła znaleźć. Niesprawiedliwa jest też trochę zasada logowania, bo uprzywilejowani będą ci, którzy latają po terenie z aktywnym Internetem.

Link to comment

Nie chce mi się tego czytać wszystkiego...

Ale mnie ciekawią następujące aspekty:

1. Czy jak się liczy tylko pierwsze znalezienie to czy będzie funkcjonować FTF ?

2. Czy przy zakładaniu będzie to miała znaczenie odległość od keszy istniejących na GC ?

 

Jedyną zaletą będzie to, że będzie można jakiegoś upierdliwego keszera wysłać po kesza w kosmos :anitongue:

Link to comment

1. Czy jak się liczy tylko pierwsze znalezienie to czy będzie funkcjonować FTF ?

2. Czy przy zakładaniu będzie to miała znaczenie odległość od keszy istniejących na GC ?

 

Ad 2: nie.

 

Ad 1: "FTF" nie jest oficjalną statystyką, więc kwestia czy OTF jest równoważne FTF-owi pozostaje do uznania zainteresowanych... (W każdym razie Lab cache nie ma swojej reprezentacji w project-gc, więc dla korzystających z tamtejszych statystyk takie znalezisko w ogóle nie istnieje.)

Link to comment

* Lab cache stworzony w ramach tej akcji ma tylko OTF-a (Only To Find). Pierwsza osoba, która na stronie danego Laba wpisze właściwe hasło, ma tego kesza zaliczonego. Od tego momentu nikt już tego kesza zalogować nie może. (Uwaga! Inne Lab cache - np. takie które są tymczasowymi keszami z okazji mega eventów - mogą być znajdowane wielokrotnie. Ograniczenie OTF dotyczy tylko akcji "I <3 Geocaching".

 

Strasznie to dziwne i zniechęcające do poszukiwań...

Link to comment

Dziwny pomysł i mnie nie zachęcił, ale są tacy, którzy dla tego OTFa o własne nogi z pośpiechu będą się potykać, więc target się spokojnie znajdzie. Poza tym to zawsze coś nowego, a nowości nigdy nie za wiele. Życie zweryfikuje czy ma to wzięcie. Nie myli się ten, kto nie próbuje :)

Link to comment

Strasznie to dziwne i zniechęcające do poszukiwań...

 

Namów kogoś, żeby wysłał linka do swojego Laba tylko do Ciebie... :anibad:

 

Tak, dziwne to. Wygląda, że po prostu chcą potestować wydajność platformy, a co z tym ludzie zrobią, to już sprawa lekko wtórna. Mnie to też się dziwne widzi. Potem uczestnicy będą prawdopodobnie zachęcani do wypełnienia jakiejś ankiety; sam wypełniałem jedną taką po znalezieniu kilku Labów w Pradze.

 

O właśnie, przy okazji: jak ktoś wejdzie na mój profil i porówna statystyki: a) w tabelce znalezień, b ) na karcie statystyk, c) na moim profilu w project-gc i d) w tabelce wygenerowanej z GSAK-a, to będzie miał okazję zobaczyć, jak Lab cache są traktowane.

Edited by Murazor
Link to comment

Ukrywam coś w terenie, po czym powiadamiam wybrane osoby .... to do czego jest mi tu potrzebny Groundspeak ?

 

Znalezienie logują w logbooku, do tego na stronie do zalogowania potrzebne jest znalezienie hasła w terenie i wpisanie go na stronie, bo bez tego nie można zalogować "found it". Po zalogowaniu u znalazcy pojawi się w statystykach znalezień nowa ikonka. Po to Ci Groundspeak.

Link to comment

Znalezienie logują w logbooku, do tego na stronie do zalogowania potrzebne jest znalezienie hasła w terenie i wpisanie go na stronie, bo bez tego nie można zalogować "found it". Po zalogowaniu u znalazcy pojawi się w statystykach znalezień nowa ikonka.

 

nie pojawi się...

 

"* Znalezienie Laba liczy się do ogólnej liczby znalezień, ale nie jest uwzględniane na stronie statystyk znalezień."

Link to comment

A tu jeszcze jedno oficjalne objaśnienie dotyczące akcji:

 

I would be happy to clarify. Yes, commercial lab caches would be allowed.

 

This is an experiment and an opportunity to try something that you wouldn't normally be able to do with a non Labs geocache. It can be located in a business (on a menu that someone is reading), or be a moving cache (on a cruise ship), or have an agenda (religious, political, charitable or social).

Tłumaczenie chyba zbędne, co?...

Link to comment

no to ładnie...

Jeszcze parę lat i będzie tak:

[GEO] Notify: Galician Reviewer published "Biedronka" (Buraki po 0.99zł/kg) (Lab Cache)

FTF: zniżka 75%, STF: 50%, TTF: 25%

 

Buy: "Seper Premiu" to remove ADS...

 

Wiem, że w tym znaczeniu "commercial" nie oznacza reklamy, ale kto wie do czego to zmierza... :(

Edited by Scout_RB
Link to comment

Nie ma się co dziwić. Każda duża organizacja próbuje monetyzować swoje aktywa.

Społeczność zweryfikuje czy to dobry pomysł czy nie.

 

Ja kasę Groundspeaka rozumiem tak, że jeśli jest, to mamy pewność, że będziemy się cieszyć długie lata niezachwianą stabilnością serwerów i funkcjonalności.

 

Dla mnie to oznacza MOŻLIWOŚCI.

 

Są tacy, którzy w możliwościach znajdują same trudności, ja jestem z przeciwnego obozu i dyskusje na ten temat to tylko niszczenie klawiatury.

Miłego dnia.

Edited by wantsky
Link to comment

mamy pewność, że będziemy się cieszyć długie lata niezachwianą stabilnością serwerów i funkcjonalności.

 

I z czego tu się cieszyć? Technologia idzie do przodu, a funkcjonalność stanęła w miejscu na poziomie sprzed 10 lat... <_<

 

Ale w którym miejscu stanęła? Bo z mojej perspektywy widzę regularne optymalizacje serwerów, poprawiany wygląd stron i zadowalającą szybkość działania. Do tego rozwój aplikacji mobilnych w kierunku przyjaznych i mniej energochłonnych. Nie jestem specjalistą od spraw technicznych, ale od strony doświadczenia użytkownika uważam, że działania na tak skomplikowanych zestawach danych stoją na bardzo wysokim poziomie. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że nie wiemy nad czym i jak zaawansowane są prace w tle, o których nie wiemy.

Link to comment

mamy pewność, że będziemy się cieszyć długie lata niezachwianą stabilnością serwerów i funkcjonalności.

 

I z czego tu się cieszyć? Technologia idzie do przodu, a funkcjonalność stanęła w miejscu na poziomie sprzed 10 lat... <_<

 

Ale w którym miejscu stanęła? Bo z mojej perspektywy widzę regularne optymalizacje serwerów, poprawiany wygląd stron i zadowalającą szybkość działania. Do tego rozwój aplikacji mobilnych w kierunku przyjaznych i mniej energochłonnych. Nie jestem specjalistą od spraw technicznych, ale od strony doświadczenia użytkownika uważam, że działania na tak skomplikowanych zestawach danych stoją na bardzo wysokim poziomie. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że nie wiemy nad czym i jak zaawansowane są prace w tle, o których nie wiemy.

 

Oj długo by wymieniać... Z rzeczy, które najbardziej mnie denerwują to np.

- bardzo słaba wyszukiwarka, nawet ta w wersji "advanced" nie ma wielu przydatnych opcji;

- niefunkcjonalność ustawiania notyfikacji (trzeba dla każdego typu skrytki oddzielnie);

- bezsensowne ograniczenia PQ;

- brak wygodnego edytora dla edycji listingu...

kwestie statystyk, map, czy innych rzeczy pominę może milczeniem.

Link to comment

Oj długo by wymieniać... Z rzeczy, które najbardziej mnie denerwują to np.

- bardzo słaba wyszukiwarka, nawet ta w wersji "advanced" nie ma wielu przydatnych opcji;

- niefunkcjonalność ustawiania notyfikacji (trzeba dla każdego typu skrytki oddzielnie);

- bezsensowne ograniczenia PQ;

- brak wygodnego edytora dla edycji listingu...

kwestie statystyk, map, czy innych rzeczy pominę może milczeniem.

 

Mam nadzieję, że zgłosiłeś wszystkie zastrzeżenia Groundspeakowi, czy "płacę i wymagam"? :)

Link to comment

Oj długo by wymieniać... Z rzeczy, które najbardziej mnie denerwują to np.

- bardzo słaba wyszukiwarka, nawet ta w wersji "advanced" nie ma wielu przydatnych opcji;

- niefunkcjonalność ustawiania notyfikacji (trzeba dla każdego typu skrytki oddzielnie);

- bezsensowne ograniczenia PQ;

- brak wygodnego edytora dla edycji listingu...

kwestie statystyk, map, czy innych rzeczy pominę może milczeniem.

 

Mam nadzieję, że zgłosiłeś wszystkie zastrzeżenia Groundspeakowi, czy "płacę i wymagam"? :)

 

Coś tam zgłosiłem, choć i tak uwazam, że są to rzeczy tak oczywiste, że sami z siebie powinni się tym zająć. :anitongue:

Zresztą, jak patrzę na wątki na głównym forum, to ciągle się i te i podobne istotne kwestie przewijają, a efektów nie ma...

 

Sugerując się wpisami powyżej i mając podobne odczucia co poniektórzy:

http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=319367

 

He, he, odpowiedzieli Vladowi to co sugerowałem już w jednej z moich wcześniejszych wypowiedzi - nie stać ich na informatyka :anitongue:

Link to comment

Ukrywam coś w terenie, po czym powiadamiam wybrane osoby .... to do czego jest mi tu potrzebny Groundspeak ?

 

Znalezienie logują w logbooku, do tego na stronie do zalogowania potrzebne jest znalezienie hasła w terenie i wpisanie go na stronie, bo bez tego nie można zalogować "found it". Po zalogowaniu u znalazcy pojawi się w statystykach znalezień nowa ikonka. Po to Ci Groundspeak.

 

Nie pokazują się na mapie więc jaki sens je logować ?

 

Dla mnie cały sens logowania to:

- odznaczenie to już znalazłem, tamtego jeszcze nie.

- powiedzenie założycielowi jak bardzo mi się podobało (nie podobało)

 

W przypadku takiego prywatnego cache gc nie daje żadnych ułatwień. Łatwiej jest zrobić opis w dedykowanym narzędziu, wysłać emailem i emailem dostać feedback. Ewentualnie blog z logowaniem czy jeden z serwisów społecznościowych.

Link to comment

Lab cache stworzony w ramach tej akcji ma tylko OTF-a (Only To Find). Pierwsza osoba, która na stronie danego Laba wpisze właściwe hasło, ma tego kesza zaliczonego. Od tego momentu nikt już tego kesza zalogować nie może.

 

Nie będę komentował całej idei, bo do mnie nie dociera. Najbardziej mi szkoda, że tylko jedna osoba bedzie to mogła znaleźć. Niesprawiedliwa jest też trochę zasada logowania, bo uprzywilejowani będą ci, którzy latają po terenie z aktywnym Internetem.

 

Wydaje mi sie ze to nieprawda. Tworca moze udostepnic link do kesza tylko jednej osobie. I to on decyduje komu je udostepni. Ten kesz nie pojawia sie normlanie na mapce.

 

Czytalam na gc i wydaje mi sie ze to ma byc taki walentynkowy troche bonus :)

Edited by Ainka-in-love
Link to comment

Ktoś już coś swojego stworzył ?

 

Tak, Murazor wczoraj mi wysłał swojego. Jak głupia latałam po całym domu, by odnaleźć kod nieśmieganego trackabla, którego jakiś świrus specjalnie ukrył. Ostatecznie znalazłam go w kieszeni na brzuchu jakiejś maskotki. Ale ta zabawa w test, którego celu nie do końca rozumiem i faktycznie wygląda dziwnie, chociaż w praktyce nie pozwala zbyt wiele zrobić, WCALE NIE ODDAJE FRAJDY, JAKĄ NAPRAWDĘ DAJĄ LABKESZE. Ten świrowaty wczorajszy labkesz (ale i tak za niego dziękuję autorowi) był moim ósmym labem. Wcześniej znalazłam siedem labów podczas mega skorupkowego w Pradze. I muszę przyznać, że tamte laby to były jednek z najbardziej profesjonalnych keszy, jakie znalazłam. Szukaliśmy w trzyosobowej grupce i wszyscy stwierdziliśmy, że taka dodatkowa atrakcja naprawdę dodała frajdy całej i tak świetnej imprezie. Osobiście myślę, że to dzięki specjalnej regule, że te kesze są tymczasowe (24 godzinne w Pradze). Tak naprawdę pewnie przy każdym gdzieś w ukryciu stał jego strażnik nie pozwalający na zmugolenie, co czasem jest największą barierą zakładających kesze. Boimy się zostawić coś megawypasionego w terenie, bo może zginąć. Tu tej bariery zdawało się nie być. I kesze były naparwdę megawypasione i bardzo oryginalne.

 

Myślę, że żadne testy i żadne dyskusje i opowieści nie oddadzą prawdziwiej atmosfery towarzyszącej szukaniu tych labów keszy w Pradze. Ludzie ze środowiska z wypiekami na twarzy mimo zimna i bardzo późnej pory ich uparcie szukali, chociaż na początku sceptycznie się odnosząc do pomysłu obiecywali sobie, że może tylko jednego chcą dobyć, tak dla sprawdzenia o co chodzi. Potem okazało się, że to jeszcze bardziej uzależnia niż szukanie normalnych (o ile takie w ogóle są) keszy.

 

W tym roku będzie wiele megaeventów, pewnie co najmniej na części zostaną odpalone laby w terenie. Jeśli macie okazję, jedźcie i spróbujcie. Jak poczujecie atmosferę w terenie, może część z Was przeprowadzi się z obozu przeciwników labów do obozu ich wielbicieli. Ja na pewno już tam mieszkam!

Edited by Lady Murazor
Link to comment

Strażnik Cache... w terenie... fuj! Idea Lab_Cache w przypadku Eventów wygląda na terenową, 24-godzinną wystawę ciekawych cache. Może być, w sumie ciekawe... ale prawdziwa frajda to jest znalezienie Mega-wypasionej skrytki w miejscu gdzie spodziewało się parapeciaka, albo klipsiaka w dziupli... ;D

Edited by Scout_RB
Link to comment

Dziwne, ale narzekają tylko Ci, którzy jeszcze ani jednego Laba nie znaleźli... :laughing:

Ostatnio Czesi opublikowali statystyki na podstawie wypełnionych po zalogowaniu ankiet dotyczące m.in. Labów:

 

Eng: http://www.cageo.cz/wp-content/uploads/2014/01/Lab_vyhodnoceni_ENG.pdf (ogólnie)

 

Cz: http://www.cageo.cz/wp-content/uploads/2014/01/Lab_vyhodnoceni_CZE.pdf (szczegółowo)

 

Dla osób nie mających dostepu do sieci, były rozdawane takie ulotki:

 

http://www.cageo.cz/wp-content/uploads/2014/01/Lab_letak.pdf

 

BTW jak popatrzycie w statystyki, to z Polski ankietę wypełniło 7 osób.

 

Ja zachęcam do tworzenia i szukania Labów, jest to fajna forma rozrywki szczególnie przy wielkich imprezach, gdzie cześć uczestników ma już w promieniu powiedzmy kilkudziesięciu km wszystko znalezione, a nic nowego się nie da założyć ze względu 161m ;)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...