Jump to content

Skrytki OC.pl w serwisie Geocaching.com


Scout_RB

Recommended Posts

Krystianie - jeśli chcesz, aby Twój kesz był w jakikolwiek sposób uwzględniany przez system Geocaching.com i jego recenzentów, musisz go zarejestrować w systemie Geocaching.com. A jeśli nie chcesz go tam zarejestrować, to nie oczekuj, że ten system będzie go w jakikolwiek sposób uwzględniał.

 

Ja wiem, że niektórych bardzo boli fakt, że skrytki z lokalnego systemu nie blokują powstawania skrytek na Geocachng.com, a fakt, że pomimo stwarzania różnych niedogodności ludzie starają się radzić z nimi bez konieczności logowania do lokalnego serwisu jest solą w oku. Jeśli chcecie się ograniczać do geocachingu w ramach jednego kraju, to wasz świadomy wybór, wasza sprawa i nic mi do tego. Nie pojmuję jednak z jakiej racji chcecie ludziom odgórnie ograniczać miejsca do umieszczania skrytek, czy wymuszać rejestrowanie się w waszym serwisie.

 

Ostatnio napisałem zapytania do Groundspeaka w różnych sprawach, w tym dotyczącej informacji w innym systemie. Żaden z was nie kiwnął w tym temacie nawet placem, a jedynie marudzicie na forum. W związku z tym zaproponuję jeszcze Groundspeakowi, by na forum zabronione były jakiekolwiek tematy dotyczące innych serwisów, bo jak widzę służy to jedynie jakimś niezrozumiałym żalom.

Link to comment

Przecież wyszukiwanie najbliższych keszy GC jest zrobione na stronie każdego kesza, wystarczy zaimplementować coś podobnego przy formularzu nowego kesza i "wyłuskać" z wyniku kesze bliższe niż X metrów...

 

Ale to wg mojej wiedzy działa tylko jak masz Firefoxa z dodatkiem Greasemonkey i zainstalowany odpowiedni skrypt który samodzielnie dodaje taką listę. Spodziewam się że używa go 1-5% userów OC w tym 0% nowych userów OC.

Edited by HighlanderPL
Link to comment

zaproponuję jeszcze Groundspeakowi, by na forum zabronione były jakiekolwiek tematy dotyczące innych serwisów, bo jak widzę służy to jedynie jakimś niezrozumiałym żalom.

 

Toczy, czy tego chcesz czy nie, w Polsce istnieją alternatywne systemy geocachingowe. I udawanie, że jest inaczej nie zaklnie rzeczywistości. Chcesz zabronić rozmów na temat kwestii pojawiających się na styku GC i OC? W imię czego? Co chcesz tym osiągnąć?

Ten konkretny wątek powstał, ponieważ w papierowych logbookach niektórych skrytek rejestrowanych na GC znajdują się wpisy, których nie ma w elektronicznych wersjach tych logbooków, w dodatku są to wpisy sprzed daty publikacji. Czy mamy udawać, że te wpisy są dziełem Ducha Świętego?

 

Koledzy działający głównie na OC proponują konkretne rozwiązania jednego ze znanych problemów wynikających z faktu, że mamy w Polsce dwa duże systemy geocachingowe. Ty proponujesz ignorowanie problemu. Ale czy to jest najlepsze rozwiązanie? Nie wierzę, żeby propozycje Strykera i Krystiana miały jakąkolwiek szansę realizacji. Ale przecież mają swój sens i nie dostrzegam w nich żadnych "niezrozumiałych żalów", a raczej konkretne pomysły na zmniejszenie ryzyka kolizji dwóch keszy w jednym miejscu.

Link to comment

Ja tam wyznaję zasadę: jeden pojemnik jeden FTF... Nie zaliczam sobie jako ftf-a znalezienia pojemnika, którego już wcześniej ktoś w innym serwisie znalazł. A mam takie. (Niekoniecznie zresztą w serwisie "lokalnym", bo i takie które miały Okrągły Xylofon B) się zdarzają.)

 

Przychodzi facet do salonu BMW i pyta o porównanie jednego z modeli z pewnym modelem Audi. A sprzedawca: "Audi? Nie istnieje coś takiego! Nigdy nie istniało i istnieć nie będzie!"

Link to comment

Dadoskawina - na podstawie wieloletnich obserwacji (znacznie dłuższych, niż Twoja zabawa w geocaching), przeprowadzonych rozmów publicznych i prywatnych oraz sytuacji w jakich się znajdowałem mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jednym ze sztandarowych celów lokalnego serwisu w Polsce było wyeliminowanie z terenu Polski serwisu geocaching.com, lub przynajmniej jego maksymalne ograniczenie, zaś platforma GC miałaby służyć głównie jako nośnik reklamowy lokalnego serwisu. Dokładnie z tego a nie innego powodu u zwolenników open pojawia się zawsze oburzenie, gdy skrytka GC powstanie zbyt blisko OC (co ciekawe, w drugą stronę to już tak nie działa) - przy czym "zbyt blisko" to może być nawet kilkadziesiąt m. Podobne oburzenie pojawia się zawsze, ilekroć zabrania się podawania linka lub nazwy lokalnego serwisu w listingu, włącznie nawet ze archiwizowaniem skrytek z tego powodu.

 

To tylko skrótowa konkluzja. Nie uważam za celowe opisywanie konkretnych sytuacji, bo byłby to elaborat na tydzień pisania. Jeśli jesteś tematem faktycznie zainteresowany, to widujemy się często na eventach, możesz mnie o to spytać osobiście.

 

Całe to gadanie, które tu czytam, to jedna wielka demagogia. I tak nie ma możliwości uniknięcia konfliktu pomiędzy niejawnymi etapami keszy, więc po co robienie jakichś pozorów? Oba serwisy sobie mogą doskonale funkcjonować niezależnie od siebie i przykłady były tu podawane. Kiedyś mnie raziło, że jakiś kesz powstał tuż przy moim, albo że znajdowałem za raz po publikacji pełny logbook. A od jakiegoś czasu mi to zupełnie lata i bawię się tak, jakby open nie istniało - wzorem Wantskiego. Czy ktoś na tym ucierpiał? Wydaje mi się wprost przeciwnie - nie czuję przez to potrzeby wchodzenia na forum OC i wyrażania tam moralnej oceny funkcjonowania tego serwisu. A że kogoś razi, że ja sobie loguję FTF, czy umieszczam pojemnik tam, gdzie nie koliduje z innym na GC, to jest już jego problem. Z resztą kilka lat temu zadawałem sobie nawet trud sprawdzania, czy nie ma kolizji, ale i tak obrzucano mnie obelgami, bo dla kogoś 60m to zbyło nadal zbyt blisko, kto inny miał o kilkadziesiąt walnięte współrzędne, jeszcze ktoś inny miał finał jakiego puzzla czy multaka, o którym niby skąd miałem wiedzieć. Wtedy jeszcze na lokalnym serwisie można było dawać hasła do logowania znalezień, co całkowicie wykluczać mogło znalezienie niewłaściwego kesza - ale i tak larum się podnosiło, gdy powstawał jakiś na GC. Bo nie chodzi o to, że on wprowadza jakiś problem w terenie, on razi na mapie, że mimo wszystko zaistniał i psuje całą koncepcję, że jak okeszujemy wszystko open, to na geocaching.com nie zostanie już miejsca.

 

A najlepsze jest to, że nawet jakby zsumować skrytki z obu systemów w Polsce, to pod względem zagęszczenia ledwie dogonilibyśmy Węgry i wyprzedzalibyśmy jedynie państwa postsowieckie i niektóre byłej Jugosławii.

 

Więc jak to wszystko czytam, to mnie po prostu mdli.

Link to comment

Dadoskawina - na podstawie wieloletnich obserwacji (znacznie dłuższych, niż Twoja zabawa w geocaching), przeprowadzonych rozmów publicznych i prywatnych oraz sytuacji w jakich się znajdowałem mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jednym ze sztandarowych celów lokalnego serwisu w Polsce było wyeliminowanie z terenu Polski serwisu geocaching.com, lub przynajmniej jego maksymalne ograniczenie, zaś platforma GC miałaby służyć głównie jako nośnik reklamowy lokalnego serwisu. Dokładnie z tego a nie innego powodu u zwolenników open pojawia się zawsze oburzenie, gdy skrytka GC powstanie zbyt blisko OC (co ciekawe, w drugą stronę to już tak nie działa) - przy czym "zbyt blisko" to może być nawet kilkadziesiąt m. Podobne oburzenie pojawia się zawsze, ilekroć zabrania się podawania linka lub nazwy lokalnego serwisu w listingu, włącznie nawet ze archiwizowaniem skrytek z tego powodu.

Ja to się oburzam, jak ktoś generalizuje tak jak ty powyżej... Podczas tych wieloletnich obserwacji zauważyłeś pewnie (a co najmniej powinieneś), że nie wszyscy zwolennicy OC robią jak napisałeś.

Gwoli ścisłości należy dodać, że wszystkie opisane zachowania w drugą stronę też się zdażały, ale nie napiszę, że wszyscy tak robili - były to tylko pojedyncze przypadki.

Krystianie - jeśli chcesz, aby Twój kesz był w jakikolwiek sposób uwzględniany przez system Geocaching.com i jego recenzentów, musisz go zarejestrować w systemie Geocaching.com. A jeśli nie chcesz go tam zarejestrować, to nie oczekuj, że ten system będzie go w jakikolwiek sposób uwzględniał.
Ja nie pisałem o systemie tylko ludziach... Edited by KrystianT
Link to comment

z góry przepraszam jeśli to pytanie padło, bo to możliwe, ale siedzę na telefonie i ciężko mi tu szukać.

sprawa mnie niepokoi, chodzi o ftf w przypadku skrzynki będącej prędzej w oc ( o czym nie miałem pojęcia). Widzialem od kilku dni na mapie nową skrzynkę, zero znalezien więc jadę! Na miejscu okazuje się ze logbook z serwisu oc i kilka wpisów. Mogę to potraktować jako mój ftf i dodać tag?:)

z góry dzięki

Link to comment

Jest kilka szkol, ale generalnie decyzja zalezy od ciebie i tylko od ciebie. W zasadzie sprawa sprowadza sie do tego by byc konsekwentnym. Raz cos zdecydujesz i tego sie trzymaj.

To jest wlasnie dowod na to, ze kesze dwusystemowe to niepotrzebny bajzel ( w sensie nieporzadek) na GC.

PS

Ciekawe czy ktos raczy zauwazyc moja poprawnosc polityczna.

Przynajmniej sie staram :P

Link to comment

z góry przepraszam jeśli to pytanie padło, bo to możliwe, ale siedzę na telefonie i ciężko mi tu szukać.

sprawa mnie niepokoi, chodzi o ftf w przypadku skrzynki będącej prędzej w oc ( o czym nie miałem pojęcia). Widzialem od kilku dni na mapie nową skrzynkę, zero znalezien więc jadę! Na miejscu okazuje się ze logbook z serwisu oc i kilka wpisów. Mogę to potraktować jako mój ftf i dodać tag?:)

z góry dzięki

 

Wiele osób traktuje takie znalezienie jako "FTF na GC" - pod warunkiem, że w logbooku od czasu publikacji, do Twojego znalezienia nie było innych wpisów. Ale to,jak Ty do tego podejdziesz, to tylko i wyłącznie Twoja sprawa.

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...