Jump to content

Jaskinie, sztolnie, kopalnie, bunkry i forty w zimie


GeoDarco

Recommended Posts

Cześć,

 

mam pytanie - w RFN istnieje i jest b. przestrzegane prawo ochrony nietoperzy w czasie zimy. Prawnie - pod karą grzywny i więzienia - jest zakazane wchodzenie do jaskiń czy pomieszczeń które mogą być schronieniem dla tych ssaków. Skrzynki w jaskiniach są na zimę wyłączane przez recenzentów i/lub właścicieli. Sezon na ochronę nietoperzy jest mniej więcej od października do końca marca.

 

Wiecie może jak to wygląda w Polsce? Z tego co widzę to raczej nikt się tym nie przejmuje. I jaka jest Wasza opinia o zakładaniu/zdobywaniu takich skrytek zimą?

 

mz

GeoDarco

 

Pierwszy z brzegu przykład:

http://www.geocaching.com/geocache/GC3C29Z_beskid-maly-jaskinia-czarne-dzialy?guid=b1df4b38-5b81-4fdd-891e-6e618a3ede05

Link to comment

Ustawa o Ochronie Przyrody, art. 52 ust. 1 pkt 1, 4 oraz 11

 

Okres ochronny nietoperzy w MRU to czas od października do połowy kwietnia. Nie wiem czy wszędzie jest tak samo.

 

Oczywiście teoria teorią, ale w praktyce niestety jest z egzekwowaniem kar bardzo słabo.

Jestem w pełni za tym, żeby tego typu skrytki deaktywować na czas okresu ochronnego. Poszukujący nie muszą mieć świadomości, że w danym miejscu zimują takie zwierzęta, właściciel skrytki powinien.

Edited by wantsky
Link to comment

Ustawa o Ochronie Przyrody, art. 52 ust. 1 pkt 1, 4 oraz 11

 

Okres ochronny nietoperzy w MRU to czas od października do połowy kwietnia. Nie wiem czy wszędzie jest tak samo.

 

Oczywiście teoria teorią, ale w praktyce niestety jest z egzekwowaniem kar bardzo słabo.

Jestem w pełni za tym, żeby tego typu skrytki deaktywować na czas okresu ochronnego. Poszukujący nie muszą mieć świadomości, że w danym miejscu zimują takie zwierzęta, właściciel skrytki powinien.

 

Jeżeli obiekt, w którym zimują nietoperze nie jest objęty specjalną ochroną, nie ma tam żadnych ograniczeń co do zwiedzania. W Polsce nie ma żadnego zakazu wchodzenia zimą do obiektów podziemnych. Są nawet takie obiekty, które ze względu na stosunki wodne są dostępne tylko zimą. Jeśli chodzi o Czarne Działy, to nie ma tam żadnych ograniczeń co do jej zwiedzania, również w zimie. Nie jest to zresztą obiekt jakoś szczególnie oblegany przez zwiedzających, nie słyszałem też, żeby zimowała tam jakaś duża kolonia, więc nie stanowi to problemu. Dodatkowo skrytka znajduje się tuż za otworem, nie wymaga więc jej penetrowania w całości. Obiekty będące miejscami zimowania nietoperzy są też zwykle zamykane kratami. Tych obiektów nie jest tak naprawdę bardzo dużo, zdecydowaną większość obiektów podziemnych w Polsce można zwiedzać przez cały rok bez negatywnego na nie wpływu, pod warunkiem oczywiście, że nie śmiecimy, nie używamy otwartego ognia, nie rysujemy po ścianach, nie rozkopujemy namuliska i nie chwytamy znajdujących się tam zwierząt - czyli zachowujemy się tak, jak na geocachera przystało.

Edited by toczygroszek
Link to comment

Ustawa o Ochronie Przyrody, art. 52 ust. 1 pkt 1, 4 oraz 11

 

Okres ochronny nietoperzy w MRU to czas od października do połowy kwietnia. Nie wiem czy wszędzie jest tak samo.

 

Oczywiście teoria teorią, ale w praktyce niestety jest z egzekwowaniem kar bardzo słabo.

Jestem w pełni za tym, żeby tego typu skrytki deaktywować na czas okresu ochronnego. Poszukujący nie muszą mieć świadomości, że w danym miejscu zimują takie zwierzęta, właściciel skrytki powinien.

 

Jeżeli obiekt, w którym zimują nietoperze nie jest objęty specjalną ochroną, nie ma tam żadnych ograniczeń co do zwiedzania. W Polsce nie ma żadnego zakazu wchodzenia zimą do obiektów podziemnych. Są nawet takie obiekty, które ze względu na stosunki wodne są dostępne tylko zimą. Jeśli chodzi o Czarne Działy, to nie ma tam żadnych ograniczeń co do jej zwiedzania, również w zimie. Nie jest to zresztą obiekt jakoś szczególnie oblegany przez zwiedzających, nie słyszałem też, żeby zimowała tam jakaś duża kolonia, więc nie stanowi to problemu. Dodatkowo skrytka znajduje się tuż za otworem, nie wymaga więc jej penetrowania w całości. Obiekty będące miejscami zimowania nietoperzy są też zwykle zamykane kratami. Tych obiektów nie jest tak naprawdę bardzo dużo, zdecydowaną większość obiektów podziemnych w Polsce można zwiedzać przez cały rok bez negatywnego na nie wpływu, pod warunkiem oczywiście, że nie śmiecimy, nie używamy otwartego ognia, nie rysujemy po ścianach, nie rozkopujemy namuliska i nie chwytamy znajdujących się tam zwierząt - czyli zachowujemy się tak, jak na geocachera przystało.

 

Toczy, pełna zgoda. Ty to wiesz, ja to wiem, ale... :)

Link to comment

Sam mam dwie skrytki w jaskiniach. Zanim je tam założyłem to upewniłem się w kwestii nietoperzy. Potem recenzent zapytał ponownie. Co do jaskiń gdzie jest takie ograniczenie to można użyć atrybutu "dostęp sezonowy" i to powinno załatwić sprawę.

 

To bardzo dobrze, bo jedną z Twoich skrytek mam na celowniku.

W kwestii technicznej to jak się upewniłeś?

Link to comment

Jaskinie w Beskidach są bardzo szczegółowo opisane w inwentarzach wydanych jakiś czas temu przez PTPNoZ. M.in. każdy obiekt jest opisany pod względem występowania tam fauny.

Można ponadto zapytać ludzi z "branży" i czyli chiropterologów, albo grotołazów - takich miejsc nie jest dużo i są powszechnie znane wśród osób siedzących w temacie.

Osobiście też nie przypominam sobie żadnej jaskini z dużą kolonią zimową nietoperzy, która nie byłaby zakratowana, lub nie znajdowała się na terenie objętym ochroną (rezerwat, park narodowy).

Link to comment

Sam mam dwie skrytki w jaskiniach. Zanim je tam założyłem to upewniłem się w kwestii nietoperzy. Potem recenzent zapytał ponownie. Co do jaskiń gdzie jest takie ograniczenie to można użyć atrybutu "dostęp sezonowy" i to powinno załatwić sprawę.

 

To bardzo dobrze, bo jedną z Twoich skrytek mam na celowniku.

W kwestii technicznej to jak się upewniłeś?

 

Tak jak wspomniał toczy, głównie inwentarze jaskiniowe, które o tym wyraźnie mówią. Jest też książka o jaskiniach w okolicy Bielska Białej (wydana przez Speleoklub BB) i tam można poczytać o tych moich.

 

PS na którą jaskinię się szykujesz?

Link to comment

Jaskinie w Beskidach są bardzo szczegółowo opisane w inwentarzach wydanych jakiś czas temu przez PTPNoZ. M.in. każdy obiekt jest opisany pod względem występowania tam fauny.

Można ponadto zapytać ludzi z "branży" i czyli chiropterologów, albo grotołazów - takich miejsc nie jest dużo i są powszechnie znane wśród osób siedzących w temacie.

Osobiście też nie przypominam sobie żadnej jaskini z dużą kolonią zimową nietoperzy, która nie byłaby zakratowana, lub nie znajdowała się na terenie objętym ochroną (rezerwat, park narodowy).

 

Hmm a mała kolonia albo pojedynczy osobnik nie podlegają ochronie?

Link to comment

Hmm a mała kolonia albo pojedynczy osobnik nie podlegają ochronie?

 

GeoDarco - muszę bardziej uważać na dobór słów.

 

W Polsce każdy gatunek nietoperza jest pod ochroną, ale nie oznacza to, że występowanie jednego osobnika na terenie jakiegoś obiektu powoduje zakaz wstępu. Warto wiedzieć, że tylko niektóre gatunki zimują w jaskiniach/piwnicach, wiele z nietoperzy zimuje w dziuplach oraz na strychach. Jeśli przejdziemy obok śpiącego nietoperza, to nic mu się nie stanie, ważne, żeby nie brać go do ręki i nie ogrzać otoczenia (np. przez używanie ognia albo wielogodzinne przebywanie w małej komorze).

Nigdy też nie słyszałem od osób zajmujących się ochroną nietoperzy postulatu o wprowadzeniu całościowego zakazu wchodzenia do obiektów podziemnych zimą.

Link to comment

W Polsce każdy gatunek nietoperza jest pod ochroną, ale nie oznacza to, że występowanie jednego osobnika na terenie jakiegoś obiektu powoduje zakaz wstępu.

 

Mało tego ja pamiętam, że w okolicach Krakowa zwiedza się jaskinię z przewodnikiem i ogląda się wiszące śpiące nietoperze. Są to pojedyncze sztuki ale są. Prawdopodobnie jest to jaskinia Wierzchowska Górna. Dawno było i słabo pamiętam...

Edited by longmen76
Link to comment

Hmm a mała kolonia albo pojedynczy osobnik nie podlegają ochronie?

 

GeoDarco - muszę bardziej uważać na dobór słów.

 

W Polsce każdy gatunek nietoperza jest pod ochroną, ale nie oznacza to, że występowanie jednego osobnika na terenie jakiegoś obiektu powoduje zakaz wstępu. Warto wiedzieć, że tylko niektóre gatunki zimują w jaskiniach/piwnicach, wiele z nietoperzy zimuje w dziuplach oraz na strychach. Jeśli przejdziemy obok śpiącego nietoperza, to nic mu się nie stanie, ważne, żeby nie brać go do ręki i nie ogrzać otoczenia (np. przez używanie ognia albo wielogodzinne przebywanie w małej komorze).

Nigdy też nie słyszałem od osób zajmujących się ochroną nietoperzy postulatu o wprowadzeniu całościowego zakazu wchodzenia do obiektów podziemnych zimą.

 

Dzięki - to właśnie chciałem wyjaśnić.

 

W czasie poszukiwań natrafiłem na dwa interesujące artykuły:

http://www.salamandra.org.pl/component/content/article/40-nietoperze/579-mopki-poznan.html?directory=1

http://adamv0.republika.pl/www/jwstep.html

 

Chyba rzeczywiście lepiej jest edukować poszukiwaczy niż działać siłowo przez zakazy.

Coś dla dzieci:

http://nietoperze.pl/dla-dzieci/zrob-to-sam/lamiglowki_zeszyt-cwiczen/

 

Skrzynka która zwróciła moją uwagę na ten problem to:

http://www.geocaching.com/geocache/GC242PB_sieben-grad-5-5

Link to comment

Autora drugiego artykułu znam osobiście. Artykuł jest z 2000 roku - od tego czasu się wiele zmieniło, m.in. to, że w Zbójeckiej w Łopieniu jest już krata.

Z zakładaniem krat też wiążą się problemy. Jeden to taki, że są osoby, które zamiast postarać się o legalne wejście do jaskini, wolą taką kratę rozwalić. Inny problem to odpowiednia konstrukcja kraty - taka w formie prętów jest bardzo łatwa do sforsowania, aby była skuteczna, stosuje się rozwiązanie przypominające właz do czołgu. To z kolei jest problemem dla samych nietoperzy - wprawdzie bez problemu mogą się przecisnąć nawet przez wąską szczelinę, ale wówczas stają się łatwym łupem drapieżników (np. sów).

 

Zdecydowanie edukacja jest skuteczniejsza niż zakazy. Co do nietoperzy jest też mnóstwo stereotypów - np. rzekome wplątywanie się we włosy, czy przenoszenie wścieklizny (bardzo rzadkie przypadki w stosunku do innych zwierząt). Jeśli chodzi o ten pierwszy artykół, to brak słów dla ludzkiej głupoty i okrucieństwa.

Link to comment

Informacje o zabitych nietoperzach w Poznaniu mnie zatkały... Jak można coś takiego zrobić...

 

W związku z tym tematem chciałbym zwrócić uwagę na przestrzeganie "zawieszania sezonalnego" keszy. Pamiętam przypadek earthcachea w jaskini, który został zawieszony przez ownera na czas zimowy (jeden z punktów w regulaminie dotyczącym zwiedzania jaskini). Po wspomnianym zawieszeniu earthcace został zalogowany jako znaleziony. Z logu wynikało, jakoby owner był przy tych odwiedzinach. Po moim zapytaniu okazało się, że jednak nie. Pamiętajmy więc o tych "deaktywacjach". Wpisy oglądają czasem pracownicy parków czy rezerwatów, a znalezienie świadczy o tym, że było się tam poza sezonem. Czyli jest to złamaniem obowiązującego prawa.

Ponieważ rzuca to kiepskie światło na nas wszystkich, pozostają mi w takim wypadku dwa wyjścia: albo skasować dane zalogowanie albo zarchiwizować earthcachea, jeśli będę widział, że ignorowanie zdarza się częściej. Szanujmy pracę założyciela.

Link to comment

Z zakładaniem krat też wiążą się problemy. Jeden to taki, że są osoby, które zamiast postarać się o legalne wejście do jaskini, wolą taką kratę rozwalić.

Tak. Są też ludzie, którzy specjalizują się w likwidowaniu nielegalnie założonych krat (szczególnie na Dolnym Śląsku w ogólnodostępnych obiektach militarnych). Chronić należy nietoperze poprzez edukację, a nie przywłaszczanie sobie prawa do wszelkich dziur.

Czy zakładanie krat na jaskiniach jest w ogóle legalne?

Link to comment

Czy zakładanie krat na jaskiniach jest w ogóle legalne?

 

Jeśli jest za zgodą właściciela/zarządcy terenu, to tak.

Kraty zakłada się też na unikalne obiekty pod względem geologicznym - przede wszystkim chodzi o bogatą szatę naciekową. Ta często staje się łupem różnej maści zbieraczy, lub może być zniszczona przez przypadek. Niektóre nacieki są tak delikatne, że wystarczy trącić je palcem, by się połamały.

Krata to ostateczność. Jednak jej założenie to kwestia jednego dnia, edukacja to całe lata.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...