Jump to content

Extreme Geocaching


Recommended Posts

Ανοίγω νέο topic όπου θα συγκεντρώνουμε και θα συζητάμε για τις κρύπτες σε "extreme", δύσβατα, απομακρυσμένα μέρη που θα δείχνουν ότι ένας geocacher πέρασε από εκεί και θα αναδεικνύουν τις φυσικές ομορφιές της χώρας. Σήμερα λοιπόν κατά την διάρκεια πεζοπορίας στο μονοπάτι του Ορλιά προς το καταφύγιο της Κορομηλιάς στον Όλυμπο, τοποθέτησα με την παρέα μου δύο νέες κρύπτες.

 

Pigi Itamos

Enjoy the view!

 

Το μονοπάτι είναι πεζοπορικό, το έχουμε κατέβει με mountain bike πριν λίγο καιρό και επίσης ενδείκνυται για μπάνιο και canyoning στους καταρράκτες και στις βάθρες του ποταμού.

 

Edited by sotiris
Link to comment

Μπράβο παιδιά!

Μιας και βάλατε πεζοπορικές κρύπτες στον Όλυμπο, ας μην ξεχνάμε και τις άλλες δυο, η μια εκ των οποίων δεν έχει κανει ακόμα FTF:

 

http://coord.info/GC3YC62

http://coord.info/GC3YC6D

 

Τέτοιες κρύπτες ξεχωρίζουν σαν την μύγα μέσα στο γάλα...τις έχω βάλει στο μάτι :D

Link to comment

ΜΠΡΑΒΟ !!!

Σε βλέπω να μας οργανώνεις καμιά διαδρομή ΜΤΒ στον Όλυμπο.

Το ψήνουμε με τον CrazyMTB να ανέβουμε προς τα εκεί κατά τον Σεπτέμβριο.Εκείνος ήδη έχει κάνει μια επίσκεψη και είναι κατενθουσιασμένος.

Δεν ξέρω αν είσαι μέλος στο cyclist-friends να δεις τι έχουμε περίπου στο μυαλό μας.

1. Πιέρια - Παλαιοπαναγιά

2. Weekend στα Πιέρια

3. Καρυά-Ερείπια Παλιάς Σκαμνιάς-Μονή Σπαρμού

 

Ερώτηση.....

ολόκληρος Όλυμπος, κρύπτη κάτω από παγκάκι έβαλες laugh.gif.

Link to comment

ΜΠΡΑΒΟ !!!

Σε βλέπω να μας οργανώνεις καμιά διαδρομή ΜΤΒ στον Όλυμπο.

Το ψήνουμε με τον CrazyMTB να ανέβουμε προς τα εκεί κατά τον Σεπτέμβριο.Εκείνος ήδη έχει κάνει μια επίσκεψη και είναι κατενθουσιασμένος.

Δεν ξέρω αν είσαι μέλος στο cyclist-friends να δεις τι έχουμε περίπου στο μυαλό μας.

1. Πιέρια - Παλαιοπαναγιά

2. Weekend στα Πιέρια

3. Καρυά-Ερείπια Παλιάς Σκαμνιάς-Μονή Σπαρμού

 

Ερώτηση.....

ολόκληρος Όλυμπος, κρύπτη κάτω από παγκάκι έβαλες laugh.gif.

 

Έχω ετοιμάσει κάποια project για mountain bike στον Όλυμπο και τα έχω έτοιμα σε .gpx. Το θέμα είναι να βρεθούν οι τρελοί που θα είναι σε θέση να κουβαλήσουν τα ποδήλατά τους στο μονοπάτι! Όσο για τις κρύπτες που έβαλα, ναι ήταν το πιο εύκολο σημείο που μπορούσα! Έχει πολλά ωραία σημεία η περιοχή με καταρράκτες κλπ. αλλά ήθελα να αποφύγω υγρασία, πέτρες που μετακινούνται κλπ. αλλά και να είναι οι κρύπτες όσο γίνεται πιο προσιτές. Το έδαφος και το περιβάλλον σε τέτοια μέρη αλλάζει κάθε εποχή και είναι πρόκληση για μια κρύπτη να αντέξει.

 

Υ.Γ.: Ο δεύτερος λόγος ήταν ότι είχαμε μαζί γυναίκες... δεν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση!

Link to comment

 

Υ.Γ.: Ο δεύτερος λόγος ήταν ότι είχαμε μαζί γυναίκες... δεν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση!

 

Εγώ με τη δικιά μου δεν έχω τέτοια προβλήματα... Ίσα ίσα που την χρησιμοποιώ και για sherpa!

 

9236259161_3017932578_z.jpg

That's my girl by spyrography.com, on Flickr

 

Σύντροφος και σχοινοσύντροφος!

Edited by sotiris
Link to comment

Προχθές πήγαμε στο Bansko για mountain bike. Τέλεια διαδρομή αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω τα geocaches που είχα checkarei καθώς ήταν εκτός πορείας. Μπόρεσα όμως να τοποθετήσω μια νέα κρύπτη. Η κρύπτη περιμένει τους επισκέπτες της, ποδηλάτες ή μη!

Take a rest!

 

Και ένα βίντεο από το μονοπάτι για να δουν οι φίλοι ποδηλάτες/geocachers.

 

Link to comment

ωραία διαδρομή ,τώρα που έχει και κρύπτη το μόνο που μένει είναι να ψήσω την παρέα .

τώρα το σίγουρο είναι ότι θα βάλω μια στην διαδρομή που έχεις στα 3-5 πηγάδια μιας και είμαι από την περιοχή.

Link to comment

Για την ακριβεια είναι οτι καλύτερο έχω δει και σηκώνει πολλές κρύπτες! Είχα μαζί μου αρκετές αλλά λόγω υπερέντασης δεν ασχολήθηκα με το geocaching όσο σχεδίαζα... Αν χρειάζεσαι το track file της διαδρομής πες μου...

Edited by sotiris
Link to comment

Δυο νέες "xtreme" κρύπτες τοποθετήθηκαν κατά την χθεσινή πεζοπορία στον Όλυμπο. Η μια σε υψόμετρο 1000m στο καταφύγιο της Κορομηλιάς και η δεύτερη σε υψόμετρο 2000m στο καταφύγιο της Πετρόστρουγκας. Oι κρύπτες είναι οι: Koromilia refuge και Petrostruga refuge.

 

Πληροφορίες για τα καταφύγια στoυς συνδέσμους παρακάτω:

Πετρόστρουγκα

Κορομηλιά

 

Όλες οι διαδρομές του Ολύμπου καθώς και τα waypoints μπορούν να κατεβούν σε gpx αρχείο για τα gps από την σελίδα:

www.hellaspath.gr

Link to comment

Χθες Κυριακή 22/09/13 τοποθέτησα κρύπτη στο ψηλότερο σημείο της Ελλάδας, στον Μύτικα. Έχω βαθμολογήσει την κρύπτη 5/5, είναι πραγματικά δύσκολο για κάποιον που δεν είναι εξοικειωμένος με το βουνό. Παρακάτω μερικές φωτογραφίες από το εγχείρημα καθώς και spoiler photos! Μοναδική εμπειρία!

Η κρύπτη ονομάζεται Mytikas 2917

 

29lzfvd.jpg

2qdo4ti.jpg

1z56fr4.jpg

2073s0h.jpg

344p7ox.jpg

2safkzk.jpg

vb6gm.jpg

m79pci.jpg

Link to comment

A ρε μπαγάσα, συγχαρητήρια! Μακάρι να αντέξει, ελπίζω το κουτί και τα υλικά να είναι ανάλογα των συνθηκών!

 

Τώρα είναι που ψήνομαι για Όλυμπο Σ/Κ. Είχε κόσμο ο Mike?

 

Πιστεύω ότι θα αντέξει...! Δεν ξέρω αν είχε κόσμο επειδή δεν πήγα στο καταφύγιο. Ξεκινήσαμε το πρωί από Κορομηλιά, ανεβήκαμε Πετρόστρουγκα, μετά στο οροπέδιο, στο καταφύγιο του ΣΕΟ και από εκεί κατευθείαν Μύτικα. Το τρελό της υπόθεσης είναι ότι γυρίσαμε την ίδια μέρα. Από το οροπέδιο μέχρι την Κορομηλιά επιστρέψαμε νύχτα με φακούς κεφαλής και gps. Μας έλεγαν τρελούς....

 

Υ.Γ.

Το ύψος του Μύτικα σύμφωνα με τις τελευτέες μετρήσεις είναι 2918m CONFIRMED!

wao6yg.jpg

Edited by sotiris
Link to comment

Το Σαβ/κο πήγαμε για mountain bike στον Χορτιάτη. Τα μονοπάτια του Χορτιάτη είναι πραγματικά υπέροχα για cross country/all mountain/downhill ποδηλασία. Η κρύπτη Chortiatis Hunter's Trail τοποθετήθηκε στο "μονοπάτι των κυνηγών" όπως λέγεται. Ακολουθεί βίντεο με την διαδρομή...

 

Link to comment

Ακόμα μία mountain bike εξόρμηση που συνδυάστηκε με geocaching... Το βουνό της επιλογής μας είναι το Στρατονικό όρος στον Σταυρό Θεσσαλονίκης. Η κρύπτη τοποθετήθηκε στην κορυφή Σουγλιάνι η οποία έχει υψόμετρο 859m (αν και το το gps έδειξε λίγο περισσότερο). Το βουνό ενδείκνυται για πεζοπορία, ποδηλασία και πλέον geocaching! Η κρύπτη ονομάζεται Sougliani 859m

 

Καί ένα video από την διαδρομή...

Link to comment

Ακόμα μία mountain bike εξόρμηση που συνδυάστηκε με geocaching... Το βουνό της επιλογής μας είναι το Στρατονικό όρος στον Σταυρό Θεσσαλονίκης. Η κρύπτη τοποθετήθηκε στην κορυφή Σουγλιάνι η οποία έχει υψόμετρο 859m (αν και το το gps έδειξε λίγο περισσότερο). Το βουνό ενδείκνυται για πεζοπορία, ποδηλασία και πλέον geocaching! Η κρύπτη ονομάζεται Sougliani 859m

 

Καί ένα video από την διαδρομή...

 

Μπράβο!!! Σωτήρη , το έβλεπα πριν λίγο στο cyclist-friends, τέλειες διαδρομές και "κουτάκια" στα κατάλληλα σημεία.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...