Jump to content

Νέα κρύπτη (Θεσσαλονίκη)


sotiris

Recommended Posts

Σήμερα τοποθέτησα τη πρώτη μου κρύπτη στο αναρριχητικό πεδίο στο Ρετζίκι Θεσσαλονίκης, με το όνομα Bring me water!. Είναι multicache και ελπίζω να σας αρέσει...! Θα ακολουθήσουν κι άλλα στο ίδιο στυλ.

 

Bring me water!

Link to comment

Με το καλό!

 

Συνήθως μετά από τα 10 πρώτα caches που βρίσκουμε όλους μας πιάνει να βάζουμε νέες κρύπτες.

 

Όμως θα σου δώσω τη συμβουλή που δίνεις σε όλους ο Mimhs.gr: Βρες κρύπτες, ανακάλυψε διαφορετικά στυλ κρυψίματος και κράτα τον ενθουσιασμό σου για να βρίσκεις αρχικά.

 

Μην σε πτοήσει κάποια αποτυχία ή κάποια κρύπτη που ίσως χαθεί, σε όλους συμβαίνει. Επίσης η Θεσσαλονίκη έχει λίγους ενεργούς γεωκυνηγούς, οπότε αν δεν έχεις πολλά finds... και πάλι συνέχισε!

Link to comment

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω και πολλά finds, συνήθως τα περισσότερα τα κατέχουν τα urban caches...Αλλά όσο μπορώ θα κάνω τις κρύπτες περισσότερες και θα διαδώσω το geocaching!

Edited by sotiris
Link to comment

Μπράβο Σωτήρη !!!

Φαίνεται ότι έχεις μεράκι.

Αντί να βάλεις ένα απλό ταπεράκι, απ ότι είδα έχεις κάνει ολόκληρη κατασκευή με γρίφο-παιχνίδι.

 

Μία συμβουλή κι από μένα. Όταν τοποθετείς μια κρύπτη να την τοποθετείς σε μέρος που αξίζει κάποιος να πάει.

Να έχει κάτι που θα μείνει στην μνήμη του επισκέπτη, είτε κάποιο ιστορικό μέρος , είτε ένα ωραίο τοπίο, μια ωραία θέα.

Κρύπτες για τις κρύπτες , εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν.

Πχ ένα micro μαγνητάκι σε ένα παρκάκι που "Χ3ΖοUn" σκύλοι, κάτω από την 4η βίδα στο παγκάκι ....καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

Επίσης να σκέφτεσαι την διάρκεια της κρύπτης. Να είναι κάτι που θα αντέξει πολλά χρόνια ακόμη και αν εμείς τα παρατήσουμε.

 

Τη δυσκολία μη την σκέφτεσαι καθόλου, σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι.

Κάνε κρύπτες οι οποίες θα ευχαριστούσαν εσένα αν τι έβρισκες.

 

Αυτά και όσο αφορά την διάδοση, νομίζω θα βοηθούσε στην περιγραφή της κρύπτης να ενσωμάτωνες και ελληνικό κείμενο, όπως επίσης κι ένα λίνκ στο τέλος για το ελληνικό φόρουμ.

Ενδεικτικά δες εδώ http://coord.info/GC4E8PT

Σε ότι θέλεις βοήθεια , εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

 

Και πάλι μπράβο για την προσπάθεια.

Συνέχισε γερά !!!!!

Link to comment

Μπράβο Σωτήρη !!!

Φαίνεται ότι έχεις μεράκι.

Αντί να βάλεις ένα απλό ταπεράκι, απ ότι είδα έχεις κάνει ολόκληρη κατασκευή με γρίφο-παιχνίδι.

 

Μία συμβουλή κι από μένα. Όταν τοποθετείς μια κρύπτη να την τοποθετείς σε μέρος που αξίζει κάποιος να πάει.

Να έχει κάτι που θα μείνει στην μνήμη του επισκέπτη, είτε κάποιο ιστορικό μέρος , είτε ένα ωραίο τοπίο, μια ωραία θέα.

Κρύπτες για τις κρύπτες , εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν.

Πχ ένα micro μαγνητάκι σε ένα παρκάκι που "Χ3ΖοUn" σκύλοι, κάτω από την 4η βίδα στο παγκάκι ....καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

Επίσης να σκέφτεσαι την διάρκεια της κρύπτης. Να είναι κάτι που θα αντέξει πολλά χρόνια ακόμη και αν εμείς τα παρατήσουμε.

 

Τη δυσκολία μη την σκέφτεσαι καθόλου, σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι.

Κάνε κρύπτες οι οποίες θα ευχαριστούσαν εσένα αν τι έβρισκες.

 

Αυτά και όσο αφορά την διάδοση, νομίζω θα βοηθούσε στην περιγραφή της κρύπτης να ενσωμάτωνες και ελληνικό κείμενο, όπως επίσης κι ένα λίνκ στο τέλος για το ελληνικό φόρουμ.

Ενδεικτικά δες εδώ http://coord.info/GC4E8PT

Σε ότι θέλεις βοήθεια , εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

 

Και πάλι μπράβο για την προσπάθεια.

Συνέχισε γερά !!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια... Λόγω δουλειάς έχω την δυνατότητα να φτιάξω κρύπτες, όταν έχω ελεύθερο χρόνο. Όσο για τα μέρη που θα επιλέγω θα είναι κατα κύριο λόγο εκτός πόλης.Με τα hobby με τα οποία ασχολούμαι, βλέπω πραγματικά όμορφα μέρη και δεν είναι μόνο ο προορισμός που αξίζει αλλά ολόκληρη η διαδρομή για να φτάσεις σ'αυτόν. Για παράδειγμα μια όμορφη πεζοπορική διαδρομή στον Όλυμπο, μια διαδρομή που είναι ενδιαφέρουσα για cross country/all mountain/downhill ποδήλατο η ακόμα και ένα αναρριχητικό πεδίο είναι καλές επιλογές για geocaching. Η πιο δυνατή εμπειρία, κατα την γνώμη μου, είναι ένα όμορφο τοπίο/διαδρομή σε συνδιασμό με μια ενδιαφέρουσα κρύπτη. Υπάρχουν μέρη στην Ελλάδα που προκαλούν πραγματικό δέος και τα γνωρίζουν μόνο όσοι ασχολούνται με κάποια συγκεκριμένη δραστηριότητα... Βγάλτε τον κόσμο έξω από τις πόλεις! This is where the magic happens!

Link to comment

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια... ............

.......

......................................... αλλά ολόκληρη η διαδρομή για να φτάσεις σ'αυτόν. Για παράδειγμα μια όμορφη πεζοπορική διαδρομή στον Όλυμπο, μια διαδρομή που είναι ενδιαφέρουσα για cross country/all mountain/downhill ποδήλατο η ακόμα και ένα αναρριχητικό πεδίο είναι καλές επιλογές για geocaching. Η πιο δυνατή εμπειρία, κατα την γνώμη μου, είναι ένα όμορφο τοπίο/διαδρομή σε συνδιασμό με μια ενδιαφέρουσα κρύπτη. Υπάρχουν μέρη στην Ελλάδα που προκαλούν πραγματικό δέος και τα γνωρίζουν μόνο όσοι ασχολούνται με κάποια συγκεκριμένη δραστηριότητα... Βγάλτε τον κόσμο έξω από τις πόλεις! This is where the magic happens!

biggrin.gif

χαχαχα You are my man !!!!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...