Jump to content

Mapy


u810

Recommended Posts

Ostatnio przeczytałem kilka logów w swoich i zdobywanych skrytkach o tym jak ktoś błądził okrutnie w drodze do skrytki. Postanowiłem więc założyć wątek gdzie będzie można podzielić się mapami, sposobami na mapy i ułatwieniem sobie drogi.

 

Ułatwienia po stronie zakładającego:

Zachęcam zakładających do zbierania śladów ze swojej podróży i nanoszenia ich na OpenStreetMap - jest to aktualnie jeden z bazowych podkładów na których wyświetlają się skrytki i drogi czy ścieżki narysowane przez zakładających bardzo ułatwią życie poszukiwaczom.

Mapowanie dla OSM jest bardzo łatwe, nie wymaga żadnej fachowej wiedzy. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach to chętnie pomogę. Wystarczy przysłać na mój kontakt ślad w formacie gpx (lub innym) z opisem, czy była to ścieżka, chodnik, utwardzona droga szutrowa ( oceniamy w skali 1 (bardzo dobra droga nieutwardzona) - 5 ( polno-trawiasta droga tylko dla traktorów) itd...

Najchętniej w przypadku trudnych quizów i multi :rolleyes:

 

Po stronie szukającego

 

Tu jest kilka lub nawet kilkanaście aplikacji na urządzenia przenośne. Co kto lubi, większość obsłuży OSM, część UMP, która jest podkładem na geocaching.pl

Kilka, jak Locus lub Trekbuddy po chwili pracy pozwoli również na obsługę map WMS z geoportalu

 

Dla odbiorników turystycznych Garmina obie mapy są również dostępne: OSM , UMP. Po małym wysiłku ( wgranie nieoficjalnego firmware) można mieć również mapy WMS.

 

Planowanie szukania

Nawet jeśli nasz ulubiony program/sprzęt nie obsługuje zbyt dobrze map ( a nawet jeśli obsługuje) warto sobie przygotować dodatkowe waypointy, typu parking lub początek drogi czy jakieś skróty. Do tego polecam program darmowy QLandKarteGT działający na Linux, Windows i OS X.

 

Program obsługuje mapy

OSM - w standardzie

UMP - jako mapę w standardzie Garmina ( w ten sposób obsługuje wszystkie mapy garminowskie) [ dodawane przez Load Map, potem wybrać odpowiedni plik z rozszerzeniem tpb z katalogu mapy)

Google Satelita i Drogowa ( instrukcja jak je dodać)

WMS z geoportalu ( Load Online map i na samym dole wybrać jeden z plików, które kiedyś tam przygotowałem pod własne potrzeby)

 

Nanosząc sobie na mapę skrytki oraz utworzone na własne potrzeby punkty pośrednie

272Z4l7.png

SVNmmkq.png

komfort keszowania znacznie się poprawi, choć przedzieranie się przez strumienie i wąwozy też ma swój urok.

Jeszcze Qlandkarte w całej okazałości z podkładem topo 25k

036nBRx.png

 

W temacie rysowania map OSM i podpinania map do Qlandkarte chętnie pomogę : kontakt przez mój profil

Link to comment

Mapowanie dla OSM jest bardzo łatwe, nie wymaga żadnej fachowej wiedzy. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach to chętnie pomogę. Wystarczy przysłać na mój kontakt ślad w formacie gpx (lub innym) z opisem, czy była to ścieżka, chodnik, utwardzona droga szutrowa ( oceniamy w skali 1 (bardzo dobra droga nieutwardzona) - 5 ( polno-trawiasta droga tylko dla traktorów) itd...

Wydaje się (w temacie śladów), że przesłanie ich (również) przez formularz http://www.openstreetmap.org/traces

pozwoli na zrobienie z nich użytku znacznie wiekszej ilosci osób niż (tylko) wysyłanie do kogoś prywatnie.

Wtedy jest szansa, że sladu użyje ktoś kto osobiście zna mapowany teren, i będzie najlepiej widział gdzie jaka nawierzchnia drogi była itp ( bo zwykle jeden ślad to przejazd po wielu różnych drogach na raz)

Link to comment

Mapowanie dla OSM jest bardzo łatwe, nie wymaga żadnej fachowej wiedzy. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach to chętnie pomogę. Wystarczy przysłać na mój kontakt ślad w formacie gpx (lub innym) z opisem, czy była to ścieżka, chodnik, utwardzona droga szutrowa ( oceniamy w skali 1 (bardzo dobra droga nieutwardzona) - 5 ( polno-trawiasta droga tylko dla traktorów) itd...

Wydaje się (w temacie śladów), że przesłanie ich (również) przez formularz http://www.openstreetmap.org/traces

pozwoli na zrobienie z nich użytku znacznie wiekszej ilosci osób niż (tylko) wysyłanie do kogoś prywatnie.

Wtedy jest szansa, że sladu użyje ktoś kto osobiście zna mapowany teren, i będzie najlepiej widział gdzie jaka nawierzchnia drogi była itp ( bo zwykle jeden ślad to przejazd po wielu różnych drogach na raz)

 

Pod warunkiem że ktoś nad danym terenem w danej chwili się pochyli. Widziałem już tracki wgrane w ten sposób czekające tygodniami na zmapowanie. To działa w często odwiedzanych rejonach, gdzie jest duże prawdopodobieństwo że ktoś zacznie mapować i zobaczy również ten ślad. Niemniej wrzucane tam śladów to bardzo dobra praktyka i wygoda dla obu stron.

Link to comment

No dobra a jak teraz zrobić aby się wyświetlały mapy z geoportalu w Locus lub c:geo? Mapy te ściągam sobie w kafelkach na kompa programem MapoTero i bez problemu buduję mapę do OziExplorer w formacie .ozf3 który to obsługuje chyba tylko sam ozi. A ma ktoś poradnik jak zrobić taką mapę z tych kafli do Locusa?

 

Ja ze swojego doświadczenia wiem, że dla początkujących i nie tylko najlepiej sprawdzają się mapy UMP i od nich bym radził zaczynać wszystkim a dlatego, że jest tam duużo ścieżek i co najważniejsze są zaznaczone szlaki piesze co bardzo ułatwia pomykanie po lasach (świetnie to widać na przykładzie góry ślęży, gdzie UMP deklasuje innych rywali) Wiadomo są lepsze mapy topo ale przeciętna osoba nic poza kreskami tam nie widzi ;-)

Link to comment

No dobra a jak teraz zrobić aby się wyświetlały mapy z geoportalu w Locus lub c:geo? Mapy te ściągam sobie w kafelkach na kompa programem MapoTero i bez problemu buduję mapę do OziExplorer w formacie .ozf3 który to obsługuje chyba tylko sam ozi. A ma ktoś poradnik jak zrobić taką mapę z tych kafli do Locusa?

 

Najprościej chyba tak, w samym Locus:

1. Z menu wybierasz ->Mapy ->online

2. Wybierasz WMS ( teraz już nie pamiętam czy standardowo jest polski geoportal ewnetualnie trzeba dodać)

3. W Download zaznaczasz teren, który chcesz zapisać

4. Pojawia się pytanie o warstwę, wybierasz odpowiednią i wszystko zapisuje się. Taka uwaga by nie przesadzać z obszarem bo lubi się to wszystko wykrzaczyć: Są jakieś ograniczenia transferu dla pobieraczy i często jest przeciążona.

5. Zapisana mapa jest w zakładce "personal"

 

Ostatnio używam TB nie locusa, wiec mogą być jakieś drobne różnice. C:geo nigdy nie używałem.

Edited by u810
Link to comment

jesteś wielki! Tego mi właśnie było trzeba. Nawet nie wiedziałem, że jest taka możliwość ale widzę że jest mega. Ustawiłem mapy UMP wraz z TOPO 10_65 i 10_92 a do tego przezroczystość 50% dzięki czemu widzę wszystkie ścieżki z mapy TOPO a z UMP mam lasy, ścieżki i rzeki w pełnych kolorach. Przerosło to stokroć me oczekiwania ;) Pozdro

Link to comment

Może się komuś przyda

 

Przetestowałem serwis oferujący możliwość 'wyeksportowania' dowolnego fragmentu mapy świata OSM w różnych formatach obsługiwanych nie tylko przez 'garminy' ale również dla aplikacji na smartfony.

 

Wchodzicie na adres http://extract.bbbike.org/ , zaznaczacie jaki fragment mapy was interesuje (możecie sobie ustawić nieregularny kształt), wybieracie format danych, podajecie adres e-mail, klikacie extract i gotowe.

 

Jest również możliwość pobrania ponad 200 już przygotowanych lokalizacji (miast i regionów ) - http://download.bbbike.org/osm/bbbike/

 

Nie musicie się kłopotać z ładowaniem całych krajów, czy ściąganiem danych do offline.

 

W sam raz na wypady urlopowe gdzieś za gramianiće ;-)

Link to comment

To ja się może dorzucę z moich doświadczeń:

1. Android - Warto mieć na karcie OSM dla C:geo jako zapas offline, czy dla WhereYouGo. Mapa działa lepiej podpięta BEZPOŚREDNIO, a nie przez Locusa, który jeszcze dodatkowo zabiera miejsce na reklamami. Na małym, słabym telefonie pokroju Samsunga X-Covera robi się masakra. Repozytorium map:

http://openmaps.eu/mapsforgedownload

Wada: każdy kraj ściągamy jako osobny plik.

 

2. Windows - maloo geocaching oferuje zapisanie ofline dowolnego fragmentu aktualnie używanej mapy online (maksymalne dziennie pobranie do 5000 kafelków które są wynikową zaznaczonego rozmiaru i zoomu). Maksymalny pobierany poziom zoom to 17. Używam czasami tej funkcji za granicą bądź w Polsce, gdzie spodziewam się słabego zasięgu. IMHO wygodniejsze niż eksportowanie czy szuflowanie plikami.

Badając temat do tego posta wyczaiłem, że maloo pozwala również na używanie mapy OSM z karty microsd.

 

(edit: znalazłem aktualniejsze repo)

Edited by TheVoytekBear
Link to comment

Locusa, który jeszcze dodatkowo zabiera miejsce na reklamami.

 

Locus Pro nie ma reklam i nie kosztuje wiele. Korzystałem na Androidzie i BARDZO sobie chwaliłem.

 

Zakładam, że komuś może być przydatny. Ja piszę o sytuacji, gdzie jest tylko aplikacją pośrednią, którą można pominąć podpinając mapę bezpośrednio (tak jest w przypadku whereyougo na androida).

Link to comment

Mały update:

Po całym wieczorze poszukiwań udało mi się znaleźć źródło map OSM aktualnych i od razu do pobrania w formacie map (czytany zarówno przez maaloo jak i wszelkiego rodzaju androidowe apki jak c:geo czy whereyougo):

 

http://www.openandromaps.org/downloads/europa

 

Wszystkie inne źródła, które znajdowałem były albo rzadko aktualizowane, albo format byłnie ten (samodzielną konwersję sobie odpuściłem jak mapa Polski wyszła mi jako 22GB plik), albo format był właściwy i plik aktualny, ale bardzo obcięty (50mb to mogła mieć mapa Polski 10 lat temu).

 

Mam nadzieję, że komuś się przyda.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...