Jump to content

Dokładność lokalizacji


Kipcior

Recommended Posts

Nie znalazłem takiego tematu więc pozwoliłem sobie założyć. Otóż interesuje mnie taka kwestia: z Waszego bogatego doświadczenia jak w praktyce wygląda kwestia dokładności podanych w opisie skrzynek koordynatów. Czy generalnie jeśli skrzynka jest tradycyjna czyli powinna dokładnie wskazywać miejsce ukrycia to mając super hiper dokładny GPS dotrę idealnie w miejsce, czy jednak często są rozbieżności?? Pytam, ponieważ używam póki co gps'a wbudowanego w tableta i smartfona czyli urządzeń, które nie grzeszą dokładnością: przeważnie wskazuje precyzję ok 10m co w sytuacji, gdy trzeba skrzynkę podjąć szybko i nie ma czasu i okoliczności na przeszukiwanie centymetr po centymetrze np w miejscach publicznych jest średnio fajne. Żeby było jasne, samo przeczesywanie okolicy, szukanie itd jest świetne, ma swój urok, ale nie w sytuacji kiedy cache jest np. w uczęszczanym parku gdzie co chwila ktoś przechodzi no i szybkość działania ma znaczenie, żeby nie wyjść na podejrzanie zachowującego się osobnika - co w naszych czasach może prowadzić do różnych sytuacji :) I tak zastanawiam się, czy mając bardzo dobry odbiornik GPS cokolwiek zmieni się w tej kwestii. Póki co GPS dla mnie to pewien punkt odniesienia, ale dokładne szukanie prowadzę w zasadzie po wskazówkach i opisie. I generalnie jak powiedziałem ma to sens i jest to dużo lepsze niż bieganie po sznureczku do skrzyneczki, ale sprawdza się u mnie głónie w terenie, gdzie nie ma świadków i jest czas na takie akcje.

Edited by Kipcior
Link to comment

Nie ma reguły. Zależy od sprzętu, od pogody, od tego czy jesteś w pełnym betonu mieście, gęstym lesie czy na otwartym polu. Na dokładność lepszą niż 5m nie licz. Jesteś w takim zasięgu od skrytki? Spójrz na wskazówkę, odłóż smartfona, tablet albo odbiornik i się rozglądaj.

Wcale nie jest tak, że im droższy sprzęt tym lepszy. Turystyczny odbiornik GPS lepiej mierzy uśredniony punkt, ale przy szukaniu większej różnicy nie ma. Przynajmniej ja nie zauważyłem.

Zarówno smartfon, jak i turystyczny odbiornik mają swoje wady i zalety. Zacznij od tego co jest dla Ciebie łatwiej dostępne. Jak zaczniesz, już wkrótce spotkasz ludzi, którzy szukają i tak, i tak. Będziesz mógł sam stwierdzić co Ci bardziej pasuje.

Serio, nie napinaj się na czytanie w internecie wielkich poradników, nie ma jedynej słusznej prawdy i każdy będzie raczej polecał sposób w jaki sam szuka.

Powodzenia!

Link to comment

Szukalem i zakladalem kesze na odbiorniku GPS sparowanym bluetoothem z telefonem komorkowym.

Szukalem i zakladalem kesze na smartfonie.

Szukalem i zakladalem kesze na odbiorniku GPS sparowanym bluetoothem ze smartfonem.

Szukam i zakladam kesze z turystycznym odbiornikeim GPS.

Na wszystkim da sie znajdowac i zakladac kesze. Najwazniejsze to zdawac sobie sprawe z niedoskonalosci tych rozwiazan.

Podobno najdokladniejsze sa te wysoce wyspecjalizowane turystyczne odbiorniki GPS, podobno.

Ostatnio zakladalem kesza z pomoca takiego urzadzenia.

Usrednilem wynik pomiaru z maksymalna dokladnoscia. Na drugi dzien z tym samym odbiornikiem podchodze do tego samego miejsca by schowac kesza. GPS pokazuje mi 20m do celu!

wantsky ma sluszna racje. (5m? OPTYMISTA! ja zakladam 10)

Powodzenia!

Edited by ochkarol
Link to comment

Wszystkie możliwe rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Skorzystaj z przewagi jaką daje smartfon czyli obfitości map. Zwłaszcza patrząc na mapy satelitarne czasem można szybciej wywnioskować gdzie jest cache, niż biegając za strzałką w kółko. Na mapie satelitarnej możesz zauważyć że cache jest w rogu budynku/ogrodzenia czy przy jakimś charakterystycznym punkcie. Podobnie jest z mapą OSM gdzie są wyraźne obrysy budynków. Rozwiązanie tym bardziej skuteczne że czasem ukrywający posiłkują się przy podawaniu współrzędnych tymi właśnie mapami, zwłaszcza w miastach. Jeśli ukrywający posiłkował się właśnie mapą przy podawaniu współrzędnych to Ty patrząc w ten sam sposób pójdziesz do skrytki jak po sznurku.

Oczywiście równie dobrze takie podejście może wyprowadzić w pole.

Edited by u810
Link to comment

Dzięki za wszystkie wypowiedzi. Tak jak pisałem nie jestem zorientowany na szukanie po sznurku. Zastanawiałem się tylko, czy istnieje sprzęt, który w pewnych wyjątkowych sytuacjach może pomóc bardziej niż to co wskazuje GPS z tableta/smartfona. W gruncie rzeczy i tak korzystam z Locusa na Androida (głównie na tablecie) i taka forma szukania tzn w oparciu o mapki i opisy cache'ów mi jak najbardziej odpowiada. Racja, że pozwala to znaleźć pewne odniesienie do tego co widac na mapie no i daje pewną frajdę, bo trzeba troszkę pomyśleć, porozglądać się itd. Ma to swój niepowtarzalny czar, którego z pewnościa nie byłoby, gdyby zawsze trafiać w cel wg strzałki. Więc nie myślę o przejściu na super precyzyjny kompas prowadzący w cel absolutnie, a z Waszych wypowiedzi wynika, że w sumie nie ma co oczekiwać, że precyzja jakiegoś wypasnego Garmina będzie dużo lepsza niż wymienionych urządzeń. Przynajmniej nie na tyle, żeby zmieniało to sytuację diametralnie. I tego chciałem się dowiedzieć, bo to oznacza, że w moim przypadku nie ma sensu inwestować w takie urządzenie.

Link to comment

Nie znalazłem takiego tematu więc pozwoliłem sobie założyć. Otóż interesuje mnie taka kwestia: z Waszego bogatego doświadczenia jak w praktyce wygląda kwestia dokładności podanych w opisie skrzynek koordynatów. Czy generalnie jeśli skrzynka jest tradycyjna czyli powinna dokładnie wskazywać miejsce ukrycia to mając super hiper dokładny GPS dotrę idealnie w miejsce, czy jednak często są rozbieżności?? Pytam, ponieważ używam póki co gps'a wbudowanego w tableta i smartfona czyli urządzeń, które nie grzeszą dokładnością: przeważnie wskazuje precyzję ok 10m co w sytuacji, gdy trzeba skrzynkę podjąć szybko i nie ma czasu i okoliczności na przeszukiwanie centymetr po centymetrze np w miejscach publicznych jest średnio fajne. Żeby było jasne, samo przeczesywanie okolicy, szukanie itd jest świetne, ma swój urok, ale nie w sytuacji kiedy cache jest np. w uczęszczanym parku gdzie co chwila ktoś przechodzi no i szybkość działania ma znaczenie, żeby nie wyjść na podejrzanie zachowującego się osobnika - co w naszych czasach może prowadzić do różnych sytuacji :) I tak zastanawiam się, czy mając bardzo dobry odbiornik GPS cokolwiek zmieni się w tej kwestii. Póki co GPS dla mnie to pewien punkt odniesienia, ale dokładne szukanie prowadzę w zasadzie po wskazówkach i opisie. I generalnie jak powiedziałem ma to sens i jest to dużo lepsze niż bieganie po sznureczku do skrzyneczki, ale sprawdza się u mnie głónie w terenie, gdzie nie ma świadków i jest czas na takie akcje.

 

Generalnie co bys nie robil - i tak znajda sie malkontenci, ale...

Jesli zrobisz dwa-trzy pomiary podchodzac z roznych stron w roznych porach - to bedzie ok. Dodatkowy hint (o ile teren jest bardzo trudny) na pewno nie zaszkodzi.

Link to comment

Witam serdecznie.

Moje doświadczenie w temacie jest skromne ale chcę przedstawić co jest dla mnie zaletą smartfona. Podczas szukania ostatniej skrytki korzystając ze smartfona miałem możliwość zmiany mapy i korzystania z map online oraz szybki dostęp do zdjęć, które to bardzo pomogły w jej odnalezieniu oraz na dodanie do mapy skrytki której nie planowałem szukać. Ponadto smartfon w dzisiejszych czasach można uznać za rozwiązanie w korzystnym stosunku jakość/cena. Co do dokładności to korzystałem poprzednio z dwóch smatrfonów samsunga i muszę powiedzieć że póki był sygnał było ok, jak zgubił to ponowne znalezienie fixa było problemem. Obecnie posiadam Sony Xperia J i odbiornik gps jak na tą cenę uważam za genialny, (przynajmniej w porównaniu do poprzedników bo fixa potrafi złapać nawet w budynkach). Wiem że moja wypowiedź nie jest kompletna ponieważ nie mam porównania do turystycznego gps, ale chciałem się podzielić swoimi odczuciami. Na chwilę obecną smatrfon jest dla mnie rozwiązaniem wystarczajacym.

Pozdrawiam Serdecznie.

Link to comment

Korzystałem z GPS w telefonie i czasami był to dramat, Po dokupieniu GPS na bluetootha (taki zwykły vodafone za 50 pln) jakość zdecydowanie wzrosła. Nie jest idealnie, ale zauważalnie lepiej. Widzę to przede wszystkim po ilości znajdowanych satelit oraz jakości sygnału z nich.

Link to comment

@stafaniak27 - masz rację co do plusów o przeglądaniu zdjęć itd. itp. Jednak wczoraj podczas odkrywania moich dwóch pierwszych keszy - ja nie, ale mój kolega miał dosyć duże problemy z zasięgiem... wtedy niestety już zdjęć nie pooglądasz :) oczywiście live, chyba, że zabezpieczysz się wcześniej i pobierzesz...

Ale sam póki co korzystam z smartfona i nie zamierzam, przynajmniej na razie, kupować innego urządzenia, smartfon jak najbardziej to tej zabawy wystarczy.

 

P.S. Jest tutaj ktoś z Poznania?

Edited by andpaw88
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...