Jump to content

Ovisnost o geocachingu


Dr Zagy

Recommended Posts

Čitajući neke članke na internetu o vrstama ovisnosti, došla mi je na pamet i ovisnost o geocachingu. Zaista, da li se može takvo nešto što služi za zabavu i turizam nazvati ovisnosti?! Po mojem mišljenju, ako se pretjeruje u tome, mislim da možemo govoriti o tome. Da li u blažem ili težem obliku, to već treba vidjeti.

Ono što me zanima: da li u Hrvatskoj već ima ovisnika o geocachingu? Gledajući malo statistike pojedinih cachera, mogao bih reći da neki već naginju tome, tu smatram i sebe. A gdje je granica? Tj razlika između zabave i prave ovisnosti? Kada moram priznati samom sebi da sam ovisnik o tome (zasad smatram da nisam)? Kako se liječiti?

Napišite malo svoja iskustva o tome.

Link to comment

Dr. Zagy, odlična tema. I sebe sam par puta uhvatio u takvom razmišljanju. Mislim da je to odlična tema i za GC event sljedeću subotu u Lokvama ;)

Naša povijest bolesti. Geokešingom se bavimo nepunu godinu. Isljučivo keširam sa svojom curicom (9.5 g.), a očekujemo da nam se pridruži još jedan član koji je trenutno premalen. Zbog toga i nema većeg broja pronađenih keševa na našem računu.

Geokešing mi je pomogao da kćer maknem iz stana i od ispred TV ekrana i monitora. U tih nepunu godinu upoznali smo nepoznate krajeve iz bliže okolice, zanimljive ljude, puno naučili, izvrsno se zabavljali.

Kćer mi ide u treći razred u kojem se uči zavičaj i u tom pogledu geokešing nam je izvrsno došao. Često smo sa sobom nosili bilježnicu iz prirode te nakon pronađenih keševa učili prirodu. Redom gdje raste mahovina, brojali godove, naučili strane svijeta, izlazak i zalazak sunca i još puno stvari.

E sada jesmo li u svemu tome pretjerali i postali ovisnici. Mislim da ne. Prije bih govorio o strasti, zanimaciji, hobiju, načinu života. Nakon stresnog dana ili tjedna, nema boljeg od staviti ruksake na ramena, u auto, pa na keširanje. Nije ovisnost, to je terapija i kvalitetno vrijeme s klincima. Da, sada kada planiramo neko putovanje, gledamo ima li i keševa u blizini.

Prije nekog kratkog vremena nešto sam se naljutio na malu i pitao je: Interesira li tebe išta u životu, a ona je odgovorila: Da, geokešing. time se želim baviti :) A jučer kada smo pričali o školi rekla je: Pa da, nije škola najvažnija stvar na svijetu, nego geokešing! :D

E, je li to ovisnost, nije, to je ljubav, a i ljubav je neka vrsta ovisnosti, zar ne? :wub:

Link to comment

Moja se ovisnost godinama smanjuje, najgore je bilo prije nekih 2-3 godine. Doduse, kad planiras putovanja prema tome koliko ima cacheva u pojedinom gradu, kad obavljas shopping kupujuci geocache-friendly ambalazu (bez obzira na to sto je unutra), i kad setas ulicom i umjesto da gledas ljude, izloge i zgrade, ti proucavas pogodna mjesta za skrivanje cache-a, onda se mozes smatrat lagano zagorjelim... (kao sto bi rekao Sova, been there, done that...) :(

Link to comment

Mislim da mogu za sebe reći da sam ovisnik o geocachingu <_< . Ne prođe dan, a da ja ne pogledam što ima novo u Hrvatskoj. I kad idem na putovanje, uvijek gledam da li ima u blizini neki geocache :) . A kad vidim da nema, onda se malo razočaram :( .

Ali znate što, ja se ne želim liječiti od toga. :rolleyes:

Link to comment

Javljaju mi se neki Česi danas na mail, rješavaju ljudi jednu misteriju pa zapeli. Zaključujem da u dogledno vrijeme dolaze u Zagreb, neka. Uglavnom, pogledam profil, da vidim što i kako.

http://www.geocaching.com/profile/?guid=fec58e09-5088-4093-bb69-fa47c8555de5

Vidim da imaju 13600 cacheva od 2006, što je već zabrinjavajuće, no i to je misleading. Naime, do 2013 su našli "samo" oko 5000 cacheva, dok su lani (2013) našli 8500 cacheva, što je prosjek od 23.3 cachea PO DANU. SVAKI DAN. I po kiši, snijegu, hladnoći i tako dalje.

Daljnja analiza je još šokantnija. Kao najbolji mjesec im piše Maj 2013, kad su ljudi našli *4588* cacheva. U mjesec dana! :unsure:

To je 148 cacheva dnevno! U prosjeku! Pretpostavimo da ljudi spavaju recimo 6 sati dnevno, a ostalih 18 sati non-stop cachiraju. Ispada 8.2 cachea na sat, ili 1 cache svakih 7 minuta. Nešto je definitivno wrong here.

Malo ću im ispitati Maj 2013, ali wild guess je da je pao neki žešći power trail u Americi, no uz sve to, ovi brojevi nisu normalni...

A mislili smo da je Dr. Zagy ovisnik...

Link to comment

Jel' ja ovdje dobro vidim da su iskopali 4500 cacheva u malo više od 2 tjedna? Kuku i lele! Tu nešto smrdi.

Moj je rekord pao u Beču, cjelodnevno cachiranje (doduše, bez power trail-a), i nisam natuko više od 32. :(

Inače, pitao sam ih u mailu da kako to, još se nisu javili. Poslat ću ih kod Robija na Connecting, pa možda i čujemo uživo! :ph34r:

Link to comment

Mislim da to nije nemoguće postići u tako kratko vrijeme. Naime, ako su išli na neki veliki power trail, onda su mogli u jednom danu pronaći oko 400-500, a možda i više cacheva. I nek su tako obišli 3-4 power traila, eto ih več na preko 2000 cacheva u manje od tjedan dana.

Ono što se ne slažem, broj pronađenih cacheva ne govori o jačini ovisnosti, Naime, kad u tražilicu upišem Osijek, dobijem u krugu 161 km trenutno 1598 geocacheva, Međutim, kada upišem Prag (budući da su oni iz Češke)dobijem 42027 cacheva što znači da u krugu 161 km od centra Praga ima upravo toliko geocacheva. Lako je tako pronaći desetak tisuća i više kutija kad ih imaš toliko na raspolaganju. Ja bih za više cacheva morao ići sve dalje i dalje, a to je malo nezgodno obaviti u jednom danu. A godišnji odmor traje kratko.

Link to comment

Sad sam i ja malo provirio na njihov profil. Vidim da su napravili power trail u USA od preko 4000 cacheva i u Danskoj oko 2000. To me ne čudi jer kad pogledam na kartu, vidim da u USA, Danskoj, Norveškoj i nekim drugim zemljama ima power trail kod skoro svakog većeg grada. Power trail je najljepše cachirati zajedno sa drugima jer se onda poslovi podijele: jedan vozi auto, jedan gleda u kartu, a dvojica ili trojica mogu tražiti i logirati. Tako je moguće u jednom danu pronaći 500 cacheva. Ja sam bio na jednom power trailu u Mađarskoj (Somogy power trail) gdje smo pronašli "samo" 270 cacheva s tim da nam je još ostalo vremena za odraditi barem još stotinu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...