Jump to content

Ανάγνωση Συντεταγμένων


Ierax

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Μετά από πολύ αναζήτηση στο internet και σε ορειβατικά βιβλία που έχω ή έπεσαν στα χέρια μου κατέληξα εδώ μπας και βρω βοήθεια στο θέμα της ανάγνωσης συντεταγμένων από χάρτη με ΕΓΣΑ87 και WGS84 grid.

 

Μέχρι στιγμής με τις βασικές γνώσεις ανάγνωσης χάρτη (χάραξη πορείας, εύρεση αζιμούθιου, εύρεση συντεταγμένων στο ΕΓΣΑ87 και στο WGS84, ισοϋψείς καμπύλες και ανάγλυφο κ.τ.λ.) έχω μία εξοικείωση.

 

Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι πως στο WGS84 ο μόνος τρόπος που καταλαβαίνω ακριβώς τη θέση στο χάρτη είναι με αυτή την μορφή 38°28'20.00", 23°41'42.07" (μη το τσεκάρετε, κάπου στη Χαλκίδα βγάζει :D ). Σε μία μικρή αναζήτηση που έκανα για ένα φτηνό GPS, έτσι ώστε να μπορώ απλά και με σιγουριά να βλέπω ανά πάσα στιγμή τη θέση μου κατά τη διάρκεια μίας πεζοπορίας (καθώς δεν θέλω GPS με χάρτες και άλλα μπινελίκια), βρήκα το Garmin Foretrex 301.

 

Σε αυτό λοιπόν οι συντεταγμένες δεν διαβάζονται σε λεπτά και δευτερόλεπτα αλλά με την παρακάτω μορφή:

 

91ct1s.jpg

 

Στο ερώτημα λοιπόν...

 

Επειδή δεν βρήκα πουθενά να αναφέρεται εάν και πως γίνεται να αλλάξει η προβολή των συντεταγμένων στη μορφή που εγώ αναγνωρίζω στο συγκεκριμένο GPS.

Υπάρχει κανείς που μπορεί να μου εξηγήσει κανά δύο πράγματα για αυτή την προβολή και πως να την διαβάζω σε λεπτά και δευτερόλεπτα έτσι ώστε να καταλαβαίνω ακριβώς τι δείχνει;

 

Αν δεν ήταν αρκετά ξεκάθαρο το τι ρωτάω εδώ είμαστε... ρωτήστε και ξαναπροσπαθώ.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ. Αν θέλετε πετάχτε και κανα link η κανα τίτλο βιβλίου που μπορεί να βοηθήσει...

Edited by Ierax
Link to comment

Από ότι φαίνεται, η συγκεκριμένη ένδειξη σου δείχνει τα δευτερόλεπτα ως δεκαδικό μέρος των λεπτών. Δηλαδή η ένδειξη 1' 30" (ένα λεπτό και τριάντα δευτερόλεπτα) αναγράφεται ως 1.5'. Ο πιο απλός τρόπος να κάνεις την μετατροπή είναι να πολλαπλασιάσεις το δεκαδικό μέρος των πρώτων λεπτών (αυτό που είναι μετά την υποδιαστολή) με τον αριθμό 60. Το αποτέλεσμα είναι τα δευτερόλεπτα.

 

Για παράδειγμα, από την φωτογραφία σου, η ένδειξη 47° 31.437' μετατρέπεται σε 47° 31' (0.437Χ60)" ή 47° 31' 26.22". Αντίστοιχα η ένδειξη 122° 02.098' γίνεται 122° 02' 5.88".

 

Φυσικά υπάρχουν και πολλά εργαλεία για να κάνεις τις μετατροπές on line. Για παράδειγμα http://boulter.com/gps/

 

Καλό "κυνήγι"

 

zakis

Link to comment

Sto GARMIN αν πας ρυθμίσεις, μορφή θέσης, έχει να διαλέξεις αν θες σε δεκαδικά λεπτά (αυτό που δείχνεις στη φωτό) ή σε λεπτά κ δευτερόλεπτα (αυτό που ζητάς).

 

Επίσης έχω κάνεις τις ρυθμίσεις για ΕΓΣΑ 87, που βολεύουν για ορειβασία με χάρτη, όμως για geocaching δεν βοηθούν. Οι ρυθμίζεις για ΕΓΣΑ 87 υπάρχουν σε διάφορα sites εταιριών που έχουν τυπωμένους χάρτης με ΕΓΣΑ 87 πλέγμα

Link to comment

Ευχαριστώ και τους 2 σας για τις απαντήσεις...

 

Zakis αυτό έψαχνα στην αρχή γιατί είμαι άσχετος ακόμα και στην απλή αριθμητική και δεν καταλάβαινα πως ακριβώς τα μετράνε. B)

Και Brevetoskylo βρήκα στο Owner's Manual για το Foretrex 301 αυτό:

 

2pqjfqu.jpg

 

Λογικά από εκεί γίνονται οι αλλαγές.

Θα το αγοράσω τελικά και αν γίνονται οι ρυθμίσεις και για ΕΓΣΑ87 ακόμα καλύτερα.

 

Επίσης δεν θα "κυνηγήσω" τίποτα. Για ορειβασία το θέλω, σαν συμπλήρωμα στο χάρτη και την πυξίδα (να έχω το κεφάλι μου ήσυχο).

Τώρα αν κολλήσω από εσάς και αρχίσω το άθλημα θα τα ξαναπούμε προφανώς!

 

Καλή συνέχεια παιδιά!

Link to comment

 

Θα το αγοράσω τελικά

Επίσης δεν θα "κυνηγήσω" τίποτα. Για ορειβασία το θέλω, σαν συμπλήρωμα στο χάρτη και την πυξίδα (να έχω το κεφάλι μου ήσυχο).

Τώρα αν κολλήσω από εσάς και αρχίσω το άθλημα θα τα ξαναπούμε προφανώς!

 

Καλή συνέχεια παιδιά!

Παιδια αυτος νομιζει οτι θα γλυτωσει !! :P

Τωρα κολλησες παληκαρι μου... Αφου θα το εχεις που θα το εχεις το GPS, διαδρομες κανεις , βουνα ανεβαινεις, δεν ειναι δυσκολο να βρεις ενα δυο κουτακια !

Ακου δεν θα κυνηγησεις τιποτα. Και μεις ετσι νομιζαμε αλλα ειναι σαν την γριπη: Δεν την θελουμε αλλα κολαει παναθεμα τη. :lol:

Κι αλλοι πηρανε GPS για ποδηλατο στην αρχη και τωρα δεν εχουν ποδηλατο με GPS αλλα GPS με ποδηλατο ! :P

Link to comment

Αν ψάχνεις για βουνό καλύτερα να ψάξεις κάποιο garmin montana, garmin oregon, garmin colorado, ακόμη και τα gmap έχουν μεγάλη πέραση σε ορειβάτες λογω της μεγάλης διάρκειας ζωής της μπαταρίας κι επειδή τα περισσότερα από αυτά τα μοντέλα παίρνουν και απλές ΑΑ μπαταρίες πράγμα που με τα κρύα των βουνών θα σε βολέψει.

Link to comment

Αν ψάχνεις για βουνό καλύτερα να ψάξεις κάποιο garmin montana, garmin oregon, garmin colorado, ακόμη και τα gmap έχουν μεγάλη πέραση σε ορειβάτες λογω της μεγάλης διάρκειας ζωής της μπαταρίας κι επειδή τα περισσότερα από αυτά τα μοντέλα παίρνουν και απλές ΑΑ μπαταρίες πράγμα που με τα κρύα των βουνών θα σε βολέψει.

 

Τα έχω κοιτάξει και αυτά αλλά όπως έγραψα και πριν δεν με ενδιαφέρει τόσο το να τα χρησιμοποιώ για τους χάρτες αλλά για να είμαι σίγουρος ανά πάσα στιγμή για το που βρίσκομαι. Στους χάρτες προτιμώ τα τυπωμένα...

Επίσης μεγάλο ρόλο έπαιξε και η τιμή. Το βρήκα με 100 euro.

Και αυτό παίρνει 2 μπαταρίες ΑΑΑ άρα και πάλι δεν θα έχω θέμα. :unsure:

Link to comment

Δες μέσα στις ρυθμίσεις , εάν δέχεται τροποποίηση των συντεταγμένων ώστε να το προσαρμόσεις στο ΕΓΣΑ87. Στο Legend υπάρχει αυτή η δυνατότητα ,οπότε βάζοντας την απόκλιση,θα έχεις στην οθόνη σου κατευθείαν τις συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ87

Link to comment

Ευχαριστώ και τους 2 σας για τις απαντήσεις...

 

Zakis αυτό έψαχνα στην αρχή γιατί είμαι άσχετος ακόμα και στην απλή αριθμητική και δεν καταλάβαινα πως ακριβώς τα μετράνε. B)

Και Brevetoskylo βρήκα στο Owner's Manual για το Foretrex 301 αυτό:

 

2pqjfqu.jpg

 

Λογικά από εκεί γίνονται οι αλλαγές.

Θα το αγοράσω τελικά και αν γίνονται οι ρυθμίσεις και για ΕΓΣΑ87 ακόμα καλύτερα.

 

Επίσης δεν θα "κυνηγήσω" τίποτα. Για ορειβασία το θέλω, σαν συμπλήρωμα στο χάρτη και την πυξίδα (να έχω το κεφάλι μου ήσυχο).

Τώρα αν κολλήσω από εσάς και αρχίσω το άθλημα θα τα ξαναπούμε προφανώς!

 

Καλή συνέχεια παιδιά!

 

 

Δες μέσα στις ρυθμίσεις , εκεί θα βρεις διάφορα datum,εάν δεν έχει το ΕΓΣΑ87,έχει σίγουρα την δυνατότητα να βάλεις κάποιο datum της αρεσκεία σου. Στο Legend υπάρχει αυτή η δυνατότητα ,οπότε βάζοντας τις τιμές απόκλισης,θα έχεις στην οθόνη σου κατευθείαν τις συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ87.

όταν το βρεις πως γίνεται , πες μου να σου δώσω τις τιμές απόκλισης.Μετά ως δια μαγείας θα σου δίνει σε ΕΓΣΑ 87

Edited by sakis
Link to comment

Από ότι είδα σε ένα review στο YouTube έχει την επιλογή User Datum(ακόμα δεν το έχω αγοράσει).

Υποθέτω πως εκεί γίνονται οι ρυθμίσεις για ΕΓΣΑ87 τις οποίες τις έχω από ορειβατικό βιβλίο.

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment

Δεν τρόλλαρα. Απλώς προσπαθούσα να δω αν κάνει για αυτό που το θέλω καθώς το παρήγγειλα απ' έξω.

 

Λοιπόν κατά ένα gps πλουσιότερος πλέον...

Και για να τελειώνω με την απορία μου για το θέμα των ρυθμίσεων για ΕΓΣΑ87 και να σας αφήσω και εγώ στην ησυχία σας.

Στο βιβλίο "Ορειβασία - Αναλυτικό τεχνικό εγχειρίδιο" [Κάραλης - Θεοδωρόπουλος] αναφέρουν τις μετατροπές ως εξής:

 

D(x)= -200,1

D(y)= +73,9

D(z)= +246,0

D(a)= 0,000000

D(f)= 0,000000

 

Το Foretrex 301 δεν δέχεται υποδιαστολές στις ρυθμίσεις, πράγμα το οποίο από όσο διάβασα ισχύει και για κάποια etrex μοντέλα της Garmin.

Από ότι βρήκα σε άλλα forum οι αλλαγές πρέπει να γίνουν ως εξής:

D(x)= -200

D(y)= +75

D(z)= +246

D(a)= 0,000000

D(f)= 0,000000

 

ή

 

D(x)= -200

D(y)= +75

D(z)= +247

D(a)= 0,000000

D(f)= 0,000000

 

και κάπου αλλού (σελίδα 10) το οποίο ομολογουμένως φαίνεται πιο λογικό:

D(x)= -200

D(y)= +74

D(z)= +246

D(a)= 0,000000

D(f)= 0,000000

Όσο για το User Grid παντού βρήκα τα παρακάτω:

 

Longtitude origin = E 0.24°00.000΄

Scale = 0.9996000

False E = 500000.0

False N = 0.0

Γνωρίζει κανείς ποιο από τα παραπάνω USER DATUM πρέπει να βάλω για να μην έχω πρόβλημα και αν το USER GRID που βρήκα είναι σωστό για την προβολή ΕΓΣΑ87;

Ευχαριστώ και πάλι...

Μετά από αυτό τα υπόλοιπα είναι λυμένα για το θέμα :)

Edited by Ierax
Link to comment

εγώ έχω βάλει το 2ο με το +74. Δοκίμασε να το φτιάξεις σε ένα custom datum, κάπως έτσι τα έχει, απλά θα χρειαστείς και κάτι άλλες ρυθμίσεις (umt και διάφορα περίεργα.)

 

Όλοι οι χάρτες τις ανάβασης έχουν πάνω τις ρυθμίσεις για ΕΓΣΑ87. Μόλις περάσεις το datum, αν δεν παίρνει χάρτες το gps σου θα πρέπει να το δοκιμάσεις σε κάποιο μέρος που ξέρεις τις συντεταγμένες του (τριγ. σημείο, η σε καμιά πηγή σε βουνό που 100% σίγουρος για τις συντεταγμένες σου).

 

Αν παίρνει χάρτες, τότες μπορείς να το κάνεις από το σπίτι σου. Δηλαδή βρίσκεις μια γωνία από το ΕΓΣΑ πλέγμα στο χάρτη βάζεις τις συντεταγμένες στο gps και βλέπεις αν είναι στο ίδιο σημείο

Link to comment

D(x)= -200,1

D(y)= +73,9

D(z)= +246,0

D(a)= 0,000000

D(f)= 0,000000

 

Αυτό είναι το σωστό. Στις επιλογές εάν δεν έχει ΕΓΣ87,απλά βάλε την επιλογή ''user'' και συμπλήρωσε τις πιο άνω τιμές. Στο etrex έχει υποδιαστολή

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...