Jump to content

Podwyżka ceny za PM dla Europejczyków


Thathanka

Recommended Posts

jak ktoś nie ma PM - są odpowiednie programy - wystarczy zapytać wujka G. i gpxy same lądują na twoim pc. Tu nie podaję bo szanowny pan moderator zaraz i tak skasuje ;) kto chce - sobie poradzi.

 

a co robi GS to robi. To już sprawa ich PR jak ich odbierają. (a to że ich PRowcy są daleko za murzynami to już inna sprawa).

Link to comment

Daje to 10604 logów na godzinę, czyli 176 na minutę i 3 na sekundę. A to tylko same operacje na logach. Do tego dochodzi jeszcze normalne "chodzenie" po stronie GC, requesty z API i wywoaływanie bardziej złożonych operacji - generowanie PQ, poruszanie się po mapie itp itd.

 

Rozumiem, że uważasz, że Twój darmowy serwis przyjąłby takie obciążenie bez zająknięcia? Raczej nie, czego dowodem możne być ostatnia publikacja w TVNie materiału o geocachingu. Serwis odwiedziło 1000 osób w ciągu godziny (przypominam, że w tym czasie na GC dodawanych jest 10.000 logów) i OC dostało czkawki...

 

De facto w całym tym biznesie są trzy byty które dają do niego istotny wkład:

 

1) Groundspeak jako dostawca platformy internetowej

 

2) Reviewerzy jako dbający o jakość skrytek

 

3) Zakładający jako "redaktorzy" serwisu (opisy) i twórcy jego terenowej reprezentacji (zakładanie i serwis keszy)

 

I to co jest dla mnie w tym biznesie dziwne, to że (1) który kontroluje wpływy od użytkowników, nie dzieli się tymi profitami ani nie tworzy żadnych ułatwień dla grupy (3) od której zależy jego biznes. Nie chodzi o kasę, ale osobom serwisującym latami kilkadziesiąt keszy możnaby chociaż udostępniać możliwość pobrania sobie GPX'a z ich własnymi danymi. Albo dodaniu panelu do zarządzania keszami (GC PL mogło to zrobić od ręki). Że nie wspomnę o darmowym albo chociaż rabatowym koncie premium dla tej grupy.

 

A ja uważam społeczny i bezpłatny aspekt za plus - dzięki temu skrytki zwykle powstają bo ktoś naprawdę tego chce. Nawet jeśli z czasem jakiś owner zrezygnuje, to jeśli skryta jest dobra zostanie zaadoptowana. A jeśli nie zostanie, cóż zawsze są inne...

 

Generalnie nie ma co się oszukiwać z punktu widzenia grupy (1) powinno to być dla jak największej grupy osób - takich lemingów cieszących się z kolejnych punkcików:)

 

Dla nie-premium polecam stronę http://project-gc.com/ - bardzo fajny sposób na znajdowanie interesujących skrzynek tam gdzie jest ich za dużo, wszystko oczywiście legalnie.

 

hf

GeoDarco

Link to comment

jak ktoś nie ma PM - są odpowiednie programy -

 

W związku z powyższym problem uważam za rozwiązany. Jeżeli ktoś czuje, że koszt konta premium jest powyżej jego możliwości, może zwrócić się przez priv do r00t7'a, a ten życzliwie pomoże uzyskać niezbędne informacje bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat. Wszyscy teraz powinni być zadowoleni, a temat można zamknąć.

Dobranoc.

Link to comment

Wszyscy teraz powinni być zadowoleni, a temat można zamknąć.

Pewnie, że można... (podejrzewam, że życzenie może się spełnić...) ale wtedy nie dowiemy się czy "GS" coś nowego napisał, zmienił stanowisko itd. - dopóki nikt tu wojenek nie toczy, chyba warto wątek zachować. Pewnie głupio będzie zakładać nowy "GS wycofał się z podwyżki dla Europejczyków" lub innego, w zależności jak się sprawa rozwinie :)

Link to comment

A czemu podawanie linków tu miałoby być niezgodne z regulaminem?

 

Przecież to polskojęzyczne forum, więc użytkownicy z np. USA tu nie dotrą, a na rynku polskim (i niemieckim też) GCowi i tak nie zależy na tym, żeby użytkownicy płacili za konto premium. Gdyby zależało, to umożliwiliby płatność za konto powszechnie przyjętymi w naszej części świata metodami, czyli przelewem bankowym.

 

Jak już napisało kilka osób, tu nie chodzi o to że 40 dolarów rocznie to za dużo, ale o to że różnicowanie cen ze względu na narodowość, pochodzenie etniczne albo orientację seksualną jest dla dużej grupy osób nieakceptowalne, oraz że GC stara się wymusić zakupienie konta premium ciągłym utrudnianiem ściągania skrzynek (limit 3 skrzynki dziennie w dodatku Locus) natomiast nie raczy w swoim wszechlenistwie i lekceważeniu użytkowników zrobić nic, aby umożliwić większości użytkowników zapłacenie za to konto.

 

Śmiem zaryzykować tezę że odsetek osób mających w Polsce karty kredytowe albo pajpala jest porównywalny z użytkownikami Maca i noszącymi obcisłe różowe koszulki... jest to trendy w pewnych środowiskach, ale większość ludzi trzyma się od tego z dala.

Link to comment
Śmiem zaryzykować tezę że odsetek osób mających w Polsce karty kredytowe albo pajpala jest porównywalny z użytkownikami Maca i noszącymi obcisłe różowe koszulki... jest to trendy w pewnych środowiskach, ale większość ludzi trzyma się od tego z dala.

Ależ Polska się zmieniła przez dwa lata mojej nieobecności. :blink: Gdy wyjeżdżałem w 2011 chyba wszyscy moi znajomi i rodzina mieli karty. Jak nie kredytowe to debetowe. Prawdę mówiąc, trudno mi sobie wyobrazić funkcjonowanie we współczesnym świecie bez karty.

To absolutnie nie jest krytyka, a jedynie glębokie zdumienie.

Edited by Thathanka
Link to comment

Gdyby zależało, to umożliwiliby płatność za konto powszechnie przyjętymi w naszej części świata metodami, czyli przelewem bankowym.

 

O której części świata mówisz? Bo tam gdzie ja mieszkam (Polska), karta kredytowa nie jest egzotycznym wymysłem ludzi zza wielkiej wody, tylko BARDZO popularnym instrumentem płatniczym (prawie 7 mln wydanych kart przy regularnym obniżaniu zadłużenia na nich).

Czyli rozumiem, że Groundspeak powinien otworzyć w Polsce (i w innych krajach) przedstawicielstwo oraz założyć konto bankowe, żeby było wygodniej, bo karta kredytowa to szatan.

Wiesz ile musiałoby wtedy kosztować członkostwo premium?

Absurdy często niestety powstają z braku wiedzy.

 

Co do nieakceptowalności zróżnicowania cen - zgadzam się.

 

Groundspeak do kupowania premium nikogo nie zmusza. Napisało już kilka osób, że potrafią obejść temat, więc można bez tego (chociaż korzystanie z tych sposobów w obliczu krytykowania Groundspeaka jest co najmniej wątpliwe etycznie i moralnie).

Link to comment

 

Śmiem zaryzykować tezę że odsetek osób mających w Polsce karty kredytowe albo pajpala jest porównywalny z użytkownikami Maca i noszącymi obcisłe różowe koszulki... jest to trendy w pewnych środowiskach, ale większość ludzi trzyma się od tego z dala.

 

Śmiała i ryzykowna teza - ale jako człowiek z bramży (kartowej, absolutnie nie tej od różowych koszulek) musze Cię zmartwić - nieprawdziwa.

Polska jest bardziej 'ukartowiona' niż USA.

 

A co do meritum - GS zagrał z ludźmi z pozycji monopolisty, i tyle. W pewnych miejscach jest całkowitym monopolista, w innych nie. Taki jest fakt. Może się ten fakt nam nie podobać. Ale Polska jest zbyt małym rynkiem z ich 'globalnego' punktu widzenia, żeby się przejmowali naszymi uwagami i 'niepodobaniem'.

 

Tak jak Wantsky napisał, sa metody (pracochlonne i skuteczne) żeby pewne limity ominac, kiedy moje PM sie skonczy mam zamiar niektóre przetestować.

Link to comment

jako człowiek z bramży (kartowej, absolutnie nie tej od różowych koszulek) musze Cię zmartwić - nieprawdziwa.

Polska jest bardziej 'ukartowiona' niż USA.

 

Znacznie bardziej niż USA. ;-) Co ciekawe w dziedzinie "ukartowienia", jako jednej z niewielu, Polska jest w czołówce światowej. Paradoksalnie pomógł późny start w tą dziedzinę, dzięki temu zastosowano rozwiązania bez bagażu przeszłości.

 

A nieco z innej strony patrząc, takiej bardziej osobistej: jeśli ktoś ode mnie wymaga zapłaty przelewem za zakup online zamiast "po ludzku" <_< kartą lub PayPal-em to patrzę na niego podejrzliwie i raczej staram się szukać innego sprzedawcy.

Link to comment
GCowi i tak nie zależy na tym, żeby użytkownicy płacili za konto premium. Gdyby zależało, to umożliwiliby płatność za konto powszechnie przyjętymi w naszej części świata metodami, czyli przelewem bankowym.

 

Śmiem zaryzykować tezę że odsetek osób mających w Polsce karty kredytowe albo pajpala jest porównywalny z użytkownikami Maca i noszącymi obcisłe różowe koszulki... jest to trendy w pewnych środowiskach, ale większość ludzi trzyma się od tego z dala.

Boże, gdzie ty mieszkasz? Powszechnie przyjęta metodą płatności w tej części świata jest płatność kartą. Nie musi przecież to być karta kredytowa. Wystarczy debetowa. Moim zdaniem nie ma sensu robić płatności przelewem, bo koszt takiej operacji na konto zagraniczne wynosi minimum 20 zł a w niektórych bankach nawet 50 zł. Ale jeśli się już tak upierasz przy przelewach to na paypal możesz przelać pieniądze bez prowizji (z polskiego konta na polskie konto paypal).

Link to comment

a na rynku polskim (i niemieckim też) GCowi i tak nie zależy na tym, żeby użytkownicy płacili za konto premium.

 

w niemczech może keszowałeś, ale pojęcia o tamtejszej sytuacji raczej nie masz. więc jako niemiec chętnie dodam coś od siebie. raczej GC daje niemieckim graczom to, czego oczekują, inaczej nie byliby najsilniejszym płatnikiem GC w europie. jak najbardziej też im się wiele rzeczy nie podoba: np to, że słowo geocache nie zostało zajęte patentem dotyczącym gry, zawdzięczasz właśnie scenie niemieckojęzycznej. gracze zawodowo będący prawnikami to uniemożliwili.

znam w niemczech graczy, którzy idą pokeszować, bo mają fan bycia z dziećmi na dworze, i choć keszują od lat, nie logują tego na portalu. płacą premium, bo mają szybki dostęp do danych, nie muszą kombinować, tylko po prostu idą w teren z rodziną czy przyjaciółmi.

"3 sciągnięcia na dzień"? sam grałem kilkanaście miesięcy bez płacenia. ponieważ lubię fotografować, strzeliłem sobie zawsze dwa-trzy zdjęcia listingu i miałem wszystkie dane w dobrze czytelnej wersji na karcie aparatu. jedyna praca to wklepanie koordów do gpsa. premium kupiłem, kiedy wyskoczyło mi więcej wyjazdów zawodowych za granicę "z dnia na dzień". zaoszczędziłem czasu, nie straciłem pieniędzy.

natomiast jeśli chodzi o OC w niemczech, to nie ma sensu o tym rozmawiać, jeśli informacje "z terenu" wyglądają tak, jak te, które cytujesz.

natomiast argumenty które cię cieszą w związku ze świętokrzyskim raczej świadczą o tym, że z turystycznego punktu widzenia dobrze temu województwu nie życzysz. ilość skrzynek w danym landzie w niemczech mówi o trochę innym podejściu do sprawy. w zeszłym miesiącu, jeśli dobrze pamiętam, niemieckie kesze zostały zalogowane ponad 2 miliony razy (jako znalezione). empirycznie, pomijając kilka prac dyplomowach, zostało udowodnione, że turystyczna wartość regionu wzrasta, jeśli jest w nim "sporo" keszy. to dotyczy tak niemiec jak ogólnie europy zachodniej. choć, co mówię "zachodniej", od dawna zauważyli to tak czesi jak i słowacy. zadowolony turysta zostawia na miejscu pieniądz, kasę, mamonę, geld, moniaki, cash, zielone itd. lokalsi z tego potrafią dobrze żyć i są zadowoleni.

a raczej każdy, kto gdzieś dalej ruszy w drogę też jest zadowolony, jeśli za potrzebą nie musi wejść w krzaki a na nocleg do 5-cio gwiazdkowego hotelu.

ponieważ zawodowo zajmuję się dziennikarstwem morskim i turystycznym, byłem ostatnio w kielcach na targach turystycznych. za wypowiedź jaka padła z twojej strony, agroturyści i hotelarze świętokrzyscy wysłaliby cię najpewniej na łysą górę, a przynajmniej przysłowiowo "przechrzcili".

Link to comment

No to ja też dopiszę się do wątku - mi też sie nie podoba podniesienie opłat ... w sumie chcialem na przed wakacjami wykupic premium na rok - ale teraz poważnie się nad tym zastanawiam. I napisze ze nie chodzi mi o wysokość podwyżki, ale o traktowanie nas przez GS - pzdr ...

Link to comment

No to ja też dopiszę się do wątku - mi też sie nie podoba podniesienie opłat ... w sumie chcialem na przed wakacjami wykupic premium na rok - ale teraz poważnie się nad tym zastanawiam. I napisze ze nie chodzi mi o wysokość podwyżki, ale o traktowanie nas przez GS - pzdr ...

 

To zwiększa moje szanse na FTFa w okolicach Tarnowa :)

Link to comment

To zwiększa moje szanse na FTFa w okolicach Tarnowa :)

 

Nie byłabym taka pewna ;) po weekendowym Mega Evencie w Thalheim zdecydowałam się na upgrade do członkostwa Premium. Już wcześniej się do tego przymierzałam, ale teraz jestem już pewna - przekonał mnie uśmiech, ładne oczy i piękny akcent z jakim mówi przedstawiciel Groundspeaka - UncleJames (nie wiem, czy to działa na wszystkie geokeszerki, ale na mnie tak - ach, specjaliści od public relations) ;) a tak bardziej na poważnie - ktoś powiedział ostatnio - "Come on, it's JUST around 5 € more" 5... Może nie pójdę z torbami. Mniej narzekać, więcej się bawić. Geocaching pozytywny.

Edited by kamus!
Link to comment

Kiedyś Słowacy mieli premiumy w postaci kartek zdrapek ważne na 1 i 3 miesiące, nawet dostałem miesięczną i gdzieś to mam wciśnięte w szpargały, chyba że przy okazji jakiegoś sprzątania poszła w śmieci . Coś takiego już nie jest w obiegu ?

Podobnie przy rejestracji garmina dostaje się miesiąc darmowy. Numerek fabryczny ojejgona mogę podesłać bo go nie rejestrowałem nigdzie. Ojejgona będzie mi łatwiej znaleźć.

Link to comment

Cześć :)

 

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem konta premium, i pewnie bym się zdecydował, gdyby można było dokonać płatności w "latwiejszy" sposób. Bez zakładania konta w PP, bez karty kredytowej, powiedzmy w zwykłym przelewem w złotówkach... B)

 

Ale przejdzmy do sedna... konto w europie kosztuje 30euro a w USA 30$, więc czy po zakupie karty podarunkowej tzw "Premium Membership Gift Card" w cenie 30$, bedę mógł ją aktywować w naszym europejskim regionie? bez żadnych dodatkowych opłat?

 

Pozdrawiam!

Link to comment

Cześć :)

 

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem konta premium, i pewnie bym się zdecydował, gdyby można było dokonać płatności w "latwiejszy" sposób. Bez zakładania konta w PP, bez karty kredytowej, powiedzmy w zwykłym przelewem w złotówkach... B)

 

Ależ karta kredytowa to jest najtańszy , najłatwiejszy i najszybszy sposób :anibad: !!!

Przelewów juz nikt na zachodnim świecie w sprzedaży wirtualnej nie akceptuje...!

 

Bez karty kredytowej trudno sie poruszać gdziekolwiek :rolleyes: ...

poza tym , płatnośc karta umozliwia zapłacenie 30 dolarów, a nie euro za roczne konto,

na tym forum było mówione jak i co.

Link to comment

Dzino, ale to nie musi być karta kredytowa, wystarczy zwykła płatnicza podstawowa wydawana do kont bankowych w PL (placiłem mastercard z ING i visą z mBanku i działa) , mój dziadek ma taką a jest po 80tce i nie umie wysyłać smsów. Jeśli ty nie masz takiej poproś rodziców, rodzeństwo kogokolwiek i oddaj im w gotówce.

Edited by nemrodek
Link to comment

Dzino, ale to nie musi być karta kredytowa, wystarczy zwykła płatnicza podstawowa wydawana do kont bankowych w PL (placiłem mastercard z ING i visą z mBanku i działa) , mój dziadek ma taką a jest po 80tce i nie umie wysyłać smsów. Jeśli ty nie masz takiej poproś rodziców, rodzeństwo kogokolwiek i oddaj im w gotówce.

Jest prostsza metoda - ktoś (siostra, kuzyn, kolega) zakłada konto na GC i funduje Ci premium - a koszt takiego 'gift premium' jest niezależny od kraju i równy amerykańskiemu.

Edited by nemrodek
Link to comment

Jest prostsza metoda - ktoś (siostra, kuzyn, kolega) zakłada konto na GC i funduje Ci premium - a koszt takiego 'gift premium' jest niezależny od kraju i równy amerykańskiemu.

 

Myślę, że ilość klepnięć w klawiaturę jest porównywalna :) i nie trzeba nikogo angażować.

Link to comment

Ależ karta kredytowa to jest najtańszy , najłatwiejszy i najszybszy sposób :anibad: !!!

Przelewów juz nikt na zachodnim świecie w sprzedaży wirtualnej nie akceptuje...!

[...]

na tym forum było mówione jak i co.

nia mam karty kredytowej i narazie nie chcę mieć :P

wiem, że ten temat był tu już wałkowany ale na obecnych 2 stronach forum go nie ma.

 

Dzino, ale to nie musi być karta kredytowa, wystarczy zwykła płatnicza podstawowa wydawana do kont bankowych w PL[...]

Hmmm, ciekawe ile bank mi policzy za przewalutowanie i płatność miedzynarodową... :wacko:

 

Jest prostsza metoda - ktoś (siostra, kuzyn, kolega) zakłada konto na GC i funduje Ci premium - a koszt takiego 'gift premium' jest niezależny od kraju i równy amerykańskiemu.

własnie sprawdziłem i jeżeli ja bym chciał komuś podarować, to płacę 29.99euro więc zależy pewnie od regionu.

Link to comment

Dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą używać kart płatniczych, a preferują przelewy najprostszy jest sposób:

- zakłada się konto na PayPal-u

- zasila się go przelewem

- płaci się z za pośrednictwem PP z przelanych na konto pieniędzy.

 

PayPal zam dokonuje przeliczenia waluty, a kursy ma rozsądne.

Link to comment

Dzino, ale to nie musi być karta kredytowa, wystarczy zwykła płatnicza podstawowa wydawana do kont bankowych w PL[...]

Hmmm, ciekawe ile bank mi policzy za przewalutowanie i płatność miedzynarodową... :wacko:

Za płatność międzynarodową nie zapłacisz nic bo nie ma takiego czegoś - to nie przelew międzynarodowy.

 

Płatność za przewalutowanie jest zależna waluty rozliczeniowej karty. Większość kart w Polsce ma Euro jako walutę rozliczeniową. Jeżeli zapłacisz w euro, to wtedy nie płacisz za przewalutowanie (ale to się nie opłaca wtedy musisz zapłacić 30 EUR a nie 30USD).

 

Niektóre banki wydają również karty z walutą rozliczeniową w USD - w przypadku takiej katy nie zapłacisz za przewalutowanie jeśli zapłacisz w USD

 

Są jeszcze karty do kont walutowych - tu również nie zapłacisz za przewalutowanie jeżeli płatność będzie w tej samej walucie co konto i karta.

 

Jeżeli masz kartę z walutą rozliczeniową w EUR a chcesz zapłacić w USD to pobrana zostanie prowizja za przewalutowanie - zależna od banku, na ogół ok 2% czyli jakieś 2 zł..., a transakcja zostanie rozliczona wg kursu banku.

 

Jest jeszcze jedna opcja - zakładasz konto na PayPal i płacisz polską kartą. W PayPalu kwota automatycznie jest zamieniana na PLN i ściągają ci PLN bez żadnych przewalutowań czy prowizji. Czasem kurs po jakim zapłacisz w PayPalu wychodzi lepiej niż kurs bankowy + prowizja.

 

Ale my tu cały czas rozmawiamy o dodatkowych kosztach w wysokości 2-3 zł, czyli mniej więcej jednego biletu MPK.

 

Tak więc nie ma co kombinować tylko normalnie zapłacić jakąkolwiek polską kartą (ważne żeby karta miała aktywowane płatności internetowe - wiele kart domyślnie ma tą opcję wyłączoną i trzeba to zmienić poprzez internetowy system transakcyjny lub wizytę w oddziale banku).

Edited by Spider
Link to comment

No dobra :rolleyes: mam już konto na PP ale nie powiązywałem z kartą płatniczą, tylko doładuję konto. Jeżeli chcę zapłacić 30$ to mam zmienić region przy pomocy "błędna lokalizacja" czy w jakiś inny sposób sprawić bym nie przepłacał? Z tego co pamiętam, kiedyś ktoś pisał że taka zmiana lokalizacji może uruchomić późniejsze pewne problemy z kontem premium ale nie pamiętam dokładnie co i jak.

 

Aha, jak zmienię lokalizację to w danych do faktury też się zmieniają pewne pola, mam to olać i podać byle co czy muszą być tam prawdziwe dane? faktury nie potrzebuję:)

Edited by Dzino
Link to comment

Dziękuję za odkopanie tematu z PM :) Niestety, niektóre moje zbyt szczegółowe pytania, budziły pewne kontrowersje więc zostały usunięte :wacko:, ale spoko, dzięki za info co i jak. tymczasem w odkopanym temacie znalazłem wątek o darmowym PM dla użytkowników garmina, więc sobie aktywowałem. Przez miesiąc wytestuję a później zobaczymy :)

Pozdrawiam!

 

edit:

Niestety, lipa, po aktywacji darmowego PM dostałem email że wygasa 7.12.2013, ale oczywiście na gc mam, że już wygasło w lipcu. Ciekawe skąd wzięli tą date... eh.

Edited by Dzino
Link to comment

7.12 czytasz normalnie czy po amerykańsku? ;)

 

eh... no tak teraz już wiem skąd to zamieszanie, sprawdziłem na spokojnie, w emailu pisało 7 december 2013, niby było premium ale PQ i inne funkcje nie działały, pisało że muszę mieć PM, przy profilu miałem że jestem PM a w nawiasie odnów. Po kliknięciu na odnów wyskakiwało że konto wygasa 12.07.2013 (eh te amerykańskie daty) więc przy niedziałających funkcjach PM pomyślełem że coś się im pochrzaniło. Wychodzi na to że te funkcje nie działają do razu tylko po jakimś czasie. Teraz to już nie ważne, bo w tym całym zamieszaniu kupiłem PM normalnie.

Teraz mam ważność do 7 dec 2014.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...