Jump to content

Znikające TB


52N21E

Recommended Posts

Tak z ciekawości: jak często znikają wam wszelkie przedmioty podróżne? Mnie rozpłynęło się w powietrzu kilka (tylko geocoiny, któtych przestałem w zwązku z tym używać) ale i w moich skrytkach niekiedy nie ma tego, co - zgodnie z informacjami z serwisu - być powinno. Przykro mi pisać człowiekowi gdzieś w Niemczech, że jego geocoin powinien być u mnie w skryce... ale nie ma.

Jakie są wasze doświadczenia?

Link to comment

Mi zaginelo 30%, a poniewaz mam ich 22, z czego wiekszosc wypuscilem, moge stwierdzic, ze nie zauwazam zadnej prawidlowosci - gina wszedzie, w Polsce, Niemczech, Czechach, UK, Stanach. Ryzyko utraty jest wpisane w zabawe, wiec nie rozpaczam, choc niektorych cacek szkoda.

Jesli widze, ze w moim keszu nie ma TB ktory jest tam zalogowany, czekam tydzien lub dwa i oznaczam go "missing". Nie mam z tym problemu, bo uznaje, ze lepiej, by wlasciciel wiedzial co sie dzieje.

Link to comment

O,pojawił się chyba dobry wątek dla mojego wpisu.

Z przykrością muszę zawiadomić wszystkich, że Travel Bug "Polskie Radio Program III TB" zakończył swoją przygodę z geocachingiem. Można powiedzieć, że odszedł od nas na zawsze, gdyż zginął pod kołami trójmiejskiej skm-ki :-(. Została po nim tylko miazga. Nie cierpiał...R.I.P.

P.S. Szczegóły na PRIV.

 

A propos głównego tematu: utrata coina lub TB zawsze boli. Myślę, że wciąż żyjemy w kraju, w którym własność prywatna nie jest świętością (a powinna) i zawsze znajdzie się ktoś komu takie cacko na tyle się spodoba, że je sobie przywłaszczy :-(. Preceder taki występuje wszędzie, ja jestem jednak ciekaw, jakie są różnice (w liczbach, procentach) między kradzieżą podróżników u nas i w innych krajach. Ciekawy temat do badań :-).

Link to comment

Kiedys (w ubieglym roku) spisalem 8 swoich zaginionych w akcji z miejscami gdzie ich widziano ostatnio:

TB (Nec Temere, Nec Timide) - California, USA

TB (Zhyraphaa) - North Carolina, USA

GC (Silo elenath na-ven lín!) - Finland

GC (The Scot goes home) - Northwest England, United Kingdom

GC (From Poland with Love) - Switzerland

GC (4E) - Germany

GC (Candy Cane from Gdansk) - Denmark

GC (BadgeGen Geocoin) - Northern Scotland, United Kingdom

 

Jak widac, zaden nie zginal w Polsce. :) Co krzepiace dwa z nich po kilku miesiacach pokazyly sie zupelnie gdzies indziej.

Link to comment

Z moich 12 przedmiotów podróżnych, które wypuściłem na wolność, ani jeden jeszcze oficjalnie nie zaginął. Jeden sprawia wrażenie straconego (bez ruchu od lipca 2011), ale łudzę się wciąż, że istnieje (może Maroko nie jest często odwiedzane przez keszerów). Cała reszta wędruje. Raz jest lepiej raz gorzej, bywają okresy przestoju, które jednak zawsze się kończą dobrą informacją od "nosiciela".

Link to comment

@soolash - mam nadzieje, ze to tylko "proba" prima aprilisowego zartu. Jak nie, to ... i tak ten TB pojedzie dalej :)

 

@N52E21 - widze, ze rozmowa toczy sie tutaj na bardzo ladnym poziomie. Niestety, "doloze do pieca": mam przedmioty podrozne, ktore chodza "z reki do reki" albo poprzez TB Hotele. Najbardziej lekam sie skrzynek dwusystemowych (dobra, zaraz mnie zakrzycza). Nie chce generalizowac, nie chce uogolniac. Wiele osob nie bawiacych sie w GC wie, co to sa coiny i TB, i traktuje je bardziej niz poprawnie. Jednak moge z czystym sumieniem napisac, ze osobiscie spotkalem sie z oc-keszerem przy... TWOJEJ skrzynce, gdzie koles rozbrajajaco poinformowal mnie, ze na krety to sie mozemy wymienic, ale dla niego coiny sa ladnym towarem na wymiane, i tak je traktuje. Tak wiec: coiny z reki do reki, TB rowniez poprzez kesze GC only.

 

A co do statystyk - potwierdzam, przedmioty podrozne gina rowniez za granica: moje dwa wcielo, a na dokladke jeden z ich obecnych holderow napisal mi, ze juz sie nie bawi, a ten coin jest ladny i go sobie zostawi. Powalilo mnie.

Link to comment

W kwestii bałaganu po zagubionych TB mam jeszcze jedno smutne spostrzeżenie - wiele razy zetknąłem się z sytuacją, że zgłaszałem zagubionego podróżnika właścicielowi skrzynki ... i nic. Właściciel (niejeden) regularnie się bawiący, na maile odpowiadający, ale na zgłoszenie o zagubieniu - zero reakcji.

A nic mnie chyba nie drażni bardziej, niż sytuacja, kiedy jadę po TB, nadkładam drogi do dawno znalezionej skrzynki, a wewnątrz pusto.

Link to comment

Nie zaznaczam zaginionych TB, dopóki sam tego fizycznie nie sprawdzę. Miałem już taką sytuację, że właściciel TB zapytał mailowo odwiedzającego ostatnio skrytkę, czy jest tam jego TB. Ten powiedział, że nie. Gość więc wysłał log "needs archived" alarmując jednocześnie, żeby nikt tam nie chował TB, bo giną. Poszedłem na miejsce, a tam wszystkie TB, łącznie z jego siedzą sobie spokojnie w pojemniku.

Zawsze mija czas pomiędzy wyjęciem/włożeniem TB do pojemnika, a zalogowaniem tego faktu, więc nigdy nie ma gwarancji, że to cvo widnieje na stronie będzie faktycznie znajdowało się w pojemniku.

Link to comment

Nie mogę powiedzieć, by to wszystko brzmiało pocieszająco ale tylko 30% strat to właściwie całkiem znośnie jak na tego rodzaju działalność, opartą na dobrej woli. Ja sformułowałem hipotezę, że używanie monet ze względu na ich jakąś tam wartość estetyczną to kuszenie losu w postaci czystej i przerzuciłem się na brzydkie TB. A może i TB wypadałoby giąć, by w żadnym wypadku nie mogły stanowić przedmiotu, który ktoś chciałby posiadać nie bardzo wiadomo po co... Z tym, że to samo musiałoby dotyczyć i tego, co się do TB dołącza.... :)

Edited by 52N21E
Link to comment

@soolash - mam nadzieje, ze to tylko "proba" prima aprilisowego zartu. Jak nie, to ... i tak ten TB pojedzie dalej :)

 

@N52E21 - widze, ze rozmowa toczy sie tutaj na bardzo ladnym poziomie. Niestety, "doloze do pieca": mam przedmioty podrozne, ktore chodza "z reki do reki" albo poprzez TB Hotele. Najbardziej lekam sie skrzynek dwusystemowych (dobra, zaraz mnie zakrzycza). Nie chce generalizowac, nie chce uogolniac. Wiele osob nie bawiacych sie w GC wie, co to sa coiny i TB, i traktuje je bardziej niz poprawnie. Jednak moge z czystym sumieniem napisac, ze osobiscie spotkalem sie z oc-keszerem przy... TWOJEJ skrzynce, gdzie koles rozbrajajaco poinformowal mnie, ze na krety to sie mozemy wymienic, ale dla niego coiny sa ladnym towarem na wymiane, i tak je traktuje. Tak wiec: coiny z reki do reki, TB rowniez poprzez kesze GC only.

 

A co do statystyk - potwierdzam, przedmioty podrozne gina rowniez za granica: moje dwa wcielo, a na dokladke jeden z ich obecnych holderow napisal mi, ze juz sie nie bawi, a ten coin jest ladny i go sobie zostawi. Powalilo mnie.

 

To że ktoś OC only tak stwierdził - to znaczy że wszyscy tam coiny zabierają ? ;) W TB hotelu u naszych zachodnich sąsiadów widziałem sporo zaginięć - ciekawe że były to głównie ooiny. Podejrzewam iż komuś się po prostu podobają i se je bierze - ot wszędzie kradną. A to że u nas jest tak przy 2 systemowych - cóż do tej pory o wiele więcej osób bawiło się na OC jak na GC tam takie coś nie występuje - więc świadomość jest nikła, dwa że i u nas zdarzali się ludzie którzy specjalnie krety kradli bo ładne, wszędzie tak jest i ze wzrostem keszerów na gc.pl bedzie podobnie, coraz więcej keszy będzie ginąć - bo coraz większe będzie zainteresowanie. A 20 osób jednego dnia przy jednym keszu więcej wzbudzi zainteresowania u nudzącej się staruszki w oknie niż 1-2 osoby.

Link to comment

r00t7 - problemy z TB a wielosystemowością są powszechnie znane od lat, również w innych krajach. Z tego powodu kiedyś Węgry zyskały sobie miano "TB Black Hole". To nie jest jedyny, ani nawet główny powód problemów z TB. Ale bywają z tego powodu problemy i nie widzę powodów, by ten fakt ukrywać.

Link to comment

Jeśli chodzi o temat, który wywołałem, nie wiem nic na temat związku między nim a dwusystemowością, toteż nie mogę się wypowiadać; nie mam porównania - wszyskie moje skrytki są dwusystemowe i tak będzie również z następnymi.

Link to comment

O,pojawił się chyba dobry wątek dla mojego wpisu.

Z przykrością muszę zawiadomić wszystkich, że Travel Bug "Polskie Radio Program III TB" zakończył swoją przygodę z geocachingiem. Można powiedzieć, że odszedł od nas na zawsze, gdyż zginął pod kołami trójmiejskiej skm-ki :-(. Została po nim tylko miazga. Nie cierpiał...R.I.P.

P.S. Szczegóły na PRIV.

Spoko Maroko! Oczywistą oczywistością jest, iż mój wczorajszy wpis był prima aprilisowym żartem. Najwyraźniej się udał, bo miałem listy z pogróżkami :-).

Trójkowy TB ma się doskonale. Właśnie przygotowuje się do podróży na południe. Może nawet przekroczy pierwszą swoją granicę państwową. Nie martwicie się, pod skm-kę nie wpadnie, bo na Słowacji ich nie ma :-) (najprawdopodobniej).

Link to comment

Z moich przedmiotów podróżnych GC, które poszły w świat, jeden pamiątkowy woodcoin z eventu w Górznie zaginął w keszu gdzieś w Niemczech, a drugi właśnie podróżuje po USA.

 

 

Z podróżnikami jest tak - giną niezależnie czy są to fajne, wypasione coiny, zabawne TB, czy zwykłe zabawki z kinderjajek, tudzież kolejne kluczyki/karty do gry jakie można od czasu do czasu znaleźć krążące po skrzynkach jako GeoKrety.

Edited by ru.beus
Link to comment

W zeszłym roku zostawiłem we Wrocławiu 6 TB. Tylko jeden zaginął.

W Irlandii znam kilka miejsc, w których jest zalogowanych dużo GC i TB a w środku pusto. Często jest tak, że właściciel skrytki nie zaznacza ich jako missing. Jest też kilka skrytek, które są systematycznie okradane przez Mugoli. Np. Travel Bug Hotel przy lotnisku w Dublinie. Sam zostawiłem tam TB z oryginalnym recznie robionym z drewna breloczkiem i breloczek zaginął. Na całe szczęście ten ktoś zostawił "blaszke" ....

Jest jedna skryka, która przyciąga TB jak magnes i ma mało zaginięć, jak jestem w okolicy to odwiedzam , ostatnio odkryłem w skrytce około 20 TB/GC a mowa o Europe`s First

Link to comment

Ponad 50% moich pooooszło w niepamięć :( Ale najgorsze z tego wszystkiego jest to, że zostałem nazwany "polskim złodziejem" przez keszera z Czech - twierdził jakoby ukradłem jego coina (ostatni logowałem wsadzenie go na Śnieżce - potem go wcieło). - ale to margines.

Link to comment

Z moich przedmiotów podróżnych GC, które poszły w świat, jeden pamiątkowy woodcoin z eventu w Górznie zaginął w keszu gdzieś w Niemczech, a drugi właśnie podróżuje po USA.

 

Cud sie stal i sie moj woodcoin odnalazl na ziemi w poblizu kesza, w ktorym mial ponoc siedziec...

Link to comment

Tym razem nie o znikających ale nieźle wedrujących TB:

Dostałam wczoraj takiego maila- dla nieznających angielskiego:

Ojciec i syn niezaleznie od siebie wypuscili w roznym czasie TB, jeden w USA, drugi w Izraelu.

Oba spotkały sie na evencie w Bazylei, na którym byłam, oba zostały zabrane sposród 400 przeze mnie i oba trafiły na event do Muzeum Geologicznego.

Nie wiem, czy ktos je teraz rozdzielił, ale fajna przygoda!

 

I'm the owner of the travel bug ( USA flag tag #1 ) that you had picked up at a cache in Switzerland. Here's an interesting story.

 

Two years ago I was in Isreal and placed a travel bug ( Ollie Boy 10 ) in a cache for my father ( Oillie 16 ). That travel bug left Isreal and went into Germany and other country's and ended up in a cache in Switzerland called Koniglicher Regiostamm.

 

Now my travel bug ( USA flag tag #1 ) started in the state of Ohio in the USA. It traveled the country and made its way into Europe and ended up in Switzerland at the same cache Koniglicher Regiostamm at the same time as my father's did. You picked them both up and took them to the cache ( EC's 10th birthday at the Geological Museum ) in Mazowieckie Poland.

 

It's funny how a father and son starts two different travel bugs in two different parts of the world and they end up together twice in two different caches.

 

Thank you for taking good care of these ravel bugs.

 

Erie Guy

Link to comment

podepnę się pod temat.

 

jaki - Waszym zdaniem - jest rozsądny czas, po jakim można zalogować "grabnięcie" trackabla z miejsca, w którym był tylko wirtualnie (fizycznie zabrany z innego kesza, ew. usera) ?

O ile są przypadki oczywiste i wystarczy napisać do ostatniego posiadacza aby zalogował dropa, o tyle zdarzało się, że dostałem TB od kogoś, kto znalazł go we Wrocławiu a ostatni drop był w Czechach dwa miesiące temu, po drodze nawet żadnego discovera.

 

niektórzy nie logują wcale, ale niektórzy są strasznie przewrażliwieni na punkcie "skracania" drogi, fałszowania historii przenosin itd.

 

oraz:

po jakim czasie należy zalogować "report missing" jeśli we własnym keszu nie stwierdzi się obecności trackabla, który (wg logów) tam być powinien?

Link to comment

1) Napisz do tej osoby prośbę, żeby dodała TB do odpowiedniej skrytki we wrocławiu. Jak będzie bez odzewu to loguj "grabnięcie"

 

2) Ja "report missing" loguję po miesiącu, bo czasem zdarza się, że ktoś jest na dłuższej wycieczce i loguje z opóźnieniem.

Link to comment

Stryker - Ad. 1 uważam, że jak tylko go dostaniesz fizycznie w swoje ręce.

Jest opcję, że zabrałeś go z innego miejsca, a nie ze skrzynki, w której 'teoretycznie' siedział. Ja po takiej czynności, logowałem wizytę w skrzynce z którego go zabrałem lub ( w przypadku otrzymania go od innej osoby ), w swojej najbliżej 'domowej' skrzynce.

 

Ad. 2 Moim zdaniem, jeśli od ostatniej wiadomości o bytności podróżnika w keszu, minęły więcej niż 2 tygodnie, a skrzynka była przez ten czas regularnie odwiedzana, to należy logować "report missing".

Edited by ru.beus
Link to comment

My znaleźliśmy TB w Polsce który przepadł w swoim pierwszym pojemniku koło Oslo w Norwegii. Do Polski jakoś dotarł, niestety żadnych śladów przemieszczania. Już był nawet oznaczony jako utracony, dzięki nam wrócił w podróż. Ale co by się z nim stało gdyby trafił do 2 systemowego kesza albo w ręce niedoświadczonego nowego keszera...

Link to comment

Czy TB i GC są zawsze etykietowane? Mam na myśli to że jakiś TB może nie mieć ikonki buga, albo GC jest łudząco podobny do zagranicznej monety?

bedziesz jutro na evencie, to sobie popatrzysz na rozne rozniste. A nawet dostaniesz liste tych, ktore ten event odwiedza :)

Link to comment

1. Ktoś myślał że to przedmiot na wymianę i trzyma w szufladzie

2. Podjął ale nie wie jak zalogować (intuicyjne to nie jest), jak gdzieś wrzuci i dalej zaloguje to się znajdzie

3. Ktoś ma przerwę w geokeszowaniu albo dostępnie do netu, która może potrwać i do następnego roku

4. Ktoś się przestał bawić więc itemy są w czarnej dziurze

5. Itemy trafiły do skrzynki, która zginęła

6. Ktoś zgubił - zdarza się, wypadło z kieszeni, zostawił w hostelu pod łóżkiem, pies zjadł, dziecko spłukało w klozecie itp

7. Kolekcjoner-kleptoman albo wandal

 

Giną i będą ginąć, a różnice między stanem w skrzynce a rzeczywistym - ludzie, czy jak jesteście na wakacjach to latacie co wieczór do kafejki internetowej, czy logujecie na luzie po powrocie?

Link to comment

ludzie, czy jak jesteście na wakacjach to latacie co wieczór do kafejki internetowej, czy logujecie na luzie po powrocie?

 

Raczej loguję po powrocie. Chyba, że jestem akurat w zasięgu WiFi i mam czas, to loguję na miejscu. Na pewno nie szukam specjalnie po to kafejki.

Link to comment

Ja loguję po powrocie bo na wyjeździe na ogół neta nie mam, a kafejek internetowych w obcym kraju mi się szukać nie chce, wolę poszukać jakichś fajnych nie tak obleganych miejsc :)

 

Wychodzę z założenia, że Podróżnik mi wybaczy tydzień- dwa nielogowania jeśli go wynagrodzę nabiciem mu kilkuset (albo i więcej) kilometrów podróży.

 

A jeśli ktoś ma jakieś Podróżniki którym chciałby nabić ok. 800 km, to chętnie przygarnę w czasie pobytu w Warszawie w piątek (a może i czwartek) po Wielkanocy :P Przygarnę w zasadzie wszytko oprócz geolutynek bo podobno ich logowanie przypomina wypełnianie formularza podatkowego :P

Link to comment

Nie, korespondencja od tego co "uwięził" mojego TB i wszystkie inne maile chodzą jak należy.

 

Chodzi o to czy można go jakoś "popędzić" <_<

 

Nic nie mozesz zrobic. To tylko dobra wola tej drugiej osoby. Ciesz sie, ze Ci odpowiada - kilka moich Coinow zostalo zabranych przez osoby, ktore bawily sie przez chwile, a potem nawet nie raczyly odpowiedziec na maila.

Coz, taki lajf ;)

Link to comment

A teraz pozytywnie: na GIGA w Monachium miałam kilka swoich coinów " do pokazania" dałam je do spisania 2 sympatycznym starszym paniom, przy stoliku, pojwiło sie kilka nowych zainteresowanych,

panie tłumaczyły,ze to tylko do ogladania... na chwile straciłam je z oczu bo spisywałm sobie inne, no i masz, ktos wziął. nie ma.

A to były 2 wazne dla mnie- " 1000" znalezień- prezent od geo-przyjaciela oraz nasz narodowy " 10 000" skrytek"... :sad:

Ktos to zalogował jako zabrane- napisałam- zero odewu. Kolejny tymczasowoy posiadacz- to samo. wreszcie trzeci z Belgii- odezwał się na mój dramatyczny apel

i zgodził sie odesłać, za zwrot kosztów znaczka. Wysłałam mu te kilka euro przelewem- no i dzis przyszła przesyłka, jak fajnie! :rolleyes:

Juz ich z oka nie spuszczę- na dużych eventach zwłaszcza!!

Link to comment

A teraz pozytywnie: na GIGA w Monachium miałam kilka swoich coinów " do pokazania" dałam je do spisania 2 sympatycznym starszym paniom, przy stoliku, pojwiło sie kilka nowych zainteresowanych,

panie tłumaczyły,ze to tylko do ogladania... na chwile straciłam je z oczu bo spisywałm sobie inne, no i masz, ktos wziął. nie ma.

A to były 2 wazne dla mnie- " 1000" znalezień- prezent od geo-przyjaciela oraz nasz narodowy " 10 000" skrytek"... :sad:

Ktos to zalogował jako zabrane- napisałam- zero odewu. Kolejny tymczasowoy posiadacz- to samo. wreszcie trzeci z Belgii- odezwał się na mój dramatyczny apel

i zgodził sie odesłać, za zwrot kosztów znaczka. Wysłałam mu te kilka euro przelewem- no i dzis przyszła przesyłka, jak fajnie! :rolleyes:

Juz ich z oka nie spuszczę- na dużych eventach zwłaszcza!!

 

Wiesiu - duże karteczki z TB Codami dołącz i dawaj same karteczki do spisywania

Link to comment

 

Wiesiu - duże karteczki z TB Codami dołącz i dawaj same karteczki do spisywania

Wiem , ale to droga na skróty, wolę pokazać kilku zaufanym osobom...

Widziałam jak ludzie maja na szyi przyjrzysty ochraniacz na identyfikator, rodzaj plastikowej płaskiej torebki i tam wstawiaja skarby...

Mnie chodzi o to, aby kilka osób ZOBACZYŁO w realu nasz CARBON albo 10 000 skrytek w PL bo to piekne coiny są ;))

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...