Jump to content

CITO Event Athens


Brevetoskylo

Recommended Posts

To Σαββατοκύριακο 20-21 Απριλίου είναι παγκόσμιες ημέρες για CITO.

 

Όπως συζητήσαμε εχθές θα ήταν όμορφο να κάναμε ένα event για το θέμα.

 

Προτεινόμενα μέρη

 

1) Άλσος Ν. Φιλαδέλφειας

2) Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης "Αντώνης Τρίτσης" (Εστία) - Αγ. Ανάργυροι/Καματερό/Ίλιον

 

Ημέρες

 

1) Σάββατο

2) Κυριακή

 

Για πείτε... Εγώ προτείνω την Εστία Σάββατο. Να πάμε πρωί και να τελειώσουμε με φαγητό κάπου έξω.

 

Επίσης υποχρέωση του καθένα που θα έρθει θα είναι η τοποθέτηση μιας κρύπτης (θα πρέπει να το κανονίσουμε σωστά για το 1/10 μιλίου

Link to comment

....2) Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης "Αντώνης Τρίτσης" (Εστία) - Αγ. Ανάργυροι/Καματερό/Ίλιον

....1) Σάββατο 20 Απριλίου για CITO.

... Εγώ προτείνω την Εστία Σάββατο.

... Να πάμε πρωί και να τελειώσουμε με φαγητό κάπου έξω.

... Επίσης υποχρέωση του καθένα που θα έρθει θα είναι η τοποθέτηση μιας κρύπτης (θα πρέπει να το κανονίσουμε σωστά για το 1/10 μιλίου)

Ψηφιζω ως ανωτερω. Προτιμοτερο το Σαββατο 20, για να μην μας παρεξηγησουν τα παιδια με τα ξουρισμενα κεφαλια (αμα καεις με το χυλοξενια, φυλαγεσαι !)

Βεβαιως ειμαι μεσα και σε οποιαδηποτε αλλη επιλογη.

Για το θεμα των κρυπτων:

α) θα βρεις τις γενικοτερες θεσεις εσυ, χωριζοντας το παρκο σε ας πουμε 20 τετραγωνα των 250 μετρων και θα τους δωσεις ονομα τυχαια απο το Α - Ζ.

β ) θα δωσεις τα κεντρα των δυο απο τα τετραγωνα αυτα σε καθε εναν που θελει να βαλει κρυπτη, αλλα κανενας δεν θα ξερει που ειναι τα αλλα τετραγωνα.

γ) Θα βαλει σε οποιο απο τα δυο νομιζει το κουτακι του ο καθενας που θα δηλωσει την επιθυμια να το κανει. (δεν μπορει να ειναι υποχρεωτικο!).

δ) Ετσι κανεις δεν θα ξερει που και τι εβαλε ο αλλος.

ε)....Food for thought ειναι και βλεπουμε πως θα το οργανωσουμε καλυτερα !

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Μέσα για Σάββατο, πάρκο τρίτση! Ωραίο το σύστημα με τα τετράγωνα!

 

Προτείνω πρωινή ώρα, και μετά μεσημεριανή οινοκατάνυξη σε τοπικό μπουζουκομαγερείο, απ τα λίγα τόσο καλά στην Αθήνα!

Link to comment

Βελτιωτικη προταση: Στο ημερολογιο της κρυπτης αναγραφεται το γραμμα της κρυπτης και ενας αριθμος. Ο αριθμος αυτος αντιστοιχει με ενα απο τα ψηφια των τελευταιων 5 αριθμων απο τις συντεταγμενες.( N 38'AB.CDE E 023'FG.HIJ πχ.)

Οι τελικες συντεταγμενες οδηγουν σε ενα bonus cache, τις γνωριζει μονο ο owner, (brevetoskylo) και θα μπορει να το βρει μονο οποιος εχει κανει και τις υπολοιπες κρυπτες.

Πως σας φαινεται ;

Link to comment

Καλό....

 

Το τελευταίο (δικό μου!) ως μούλτι!

Νομιζω οτι θα ειναι κατηγορια Puzzle. Αλλα δεν εχει και τοσο σημασια. Θα το δουμε .

Για ξεκινα, και βλεπουμε τις λεπτομερειες.

Link to comment

Λοιπόν θα το κάνουμε όπως λέει ο Μίμης. Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Αρχικά μέσα στην εβδομάδα θα ανεβάσω το event.

 

Έπειτα, όποιος θέλει να συμμετάσχει θα μου στείλει ένα μεηλ. Εγώ θα του δώσω μια συντεταγμένη και θα πρέπει να τοποθετήσει μια κρύπτη σε ακτίνα 120μ από τη συντεταγμένη. Η ημερομηνία δημοσίευσης της κρύπτης θα πρέπει να είναι η ημερομηνία του event, στις 00.01 τα χαράματα. (Ώστε να κάνουν ftf όσοι πάρουν μέρος στο event.

 

Σε κάθε κρύπτη στην αρχή του logbook, αλλά και στο πάτο του τάπερ θα πρέπει να υπάρχει ένας αριθμός. Θα τον ξέρω μόνο εγώ για να βγάλω τις συντεταγμένες του τελικού κας.

 

Εμείς θα περάσουμε από όλες τις κρύπτες, και κάνοντας το δρομολόγιο θα καθαρίζουμε το πάρκο. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και με τη διοίκηση όπως λένε οι κανόνες, αλλά εδώ είναι Βαλκάνια....

 

Ερώτηση/Δημοσκόπηση:

 

Στο event να επιτρέπεται να κάνουν όλοι attended, ή μόνο όσοι έβαλαν κρύπτες τις προηγούμενες ημερες;

 

Για πείτε και καμιά άλλη ιδέα

Link to comment

Έπειτα, όποιος θέλει να συμμετάσχει θα μου στείλει ένα μεηλ. Εγώ θα του δώσω μια συντεταγμένη και θα πρέπει να τοποθετήσει μια κρύπτη σε ακτίνα 120μ από τη συντεταγμένη. Η ημερομηνία δημοσίευσης της κρύπτης θα πρέπει να είναι η ημερομηνία του event, στις 00.01 τα χαράματα. (Ώστε να κάνουν ftf όσοι πάρουν μέρος στο event.

Σωστο. Μονο αυτο το 00:01 αδερφε μου, μας φανταζεσαι στις δωδεκα τα μεσανυχτα να ψαχνουμε σε δασος με τους φακους; Καλλυτερα στις 7:00 το πρωι, για να μεινει και κανενας να μαζεψει τα σκουπιδια, μετα !

Σε κάθε κρύπτη στην αρχή του logbook, αλλά και στο πάτο του τάπερ θα πρέπει να υπάρχει ένας αριθμός. Θα τον ξέρω μόνο εγώ για να βγάλω τις συντεταγμένες του τελικού κας.

Εδω θα πρεπει να το δεις λιγο. Τι εννοω: οταν θα βγαλεις τις συντεταγμενες των υπολοιπων και επειδη δεν ξερεις ποσοι θα ειναι, θα πρεπει να δινεις τυχαια γραμματα στον καθενα και εσυ να δωσεις τον αριθμο που θα αντιστοιχει σε αυτο.

Ακομη θα πρεπει να κρατησεις ενα σημειο συντεταγμενων για να βαλεις την δικη σου κρυπτη , να εχεις τις συντεταγμενες της και να τις μοιρασεις οπως κρινεις εσυ.

Αυτο γιατι δεν πρεπει να τους δωσεις τον συνδυασμο Γραμματος-Αριθμου μετα και να πρεπει να ξαναπαει ο καθενας για να τον γραψει. Πρεπει να τα εχεις ετοιμα απο πριν.

Αν οχι, τοτε μπορεις να δωσεις μονο τα γραμματα στους owners και να κανεις ενα μικρο καταλογο με την αντιστοιχιση στην σελιδα της Bonus κρυπτης σου οταν θα εχουν βαλει ολοι οι αλλοι. Αυτο ομως σημαινει οτι θα το κανεις edit λιγο πριν τις 20/4/13 για να εισαι σιγουρος.

Εσυ διαλεγεις τον τροπο που σε βολευει.

Εμείς θα περάσουμε από όλες τις κρύπτες, και κάνοντας το δρομολόγιο θα καθαρίζουμε το πάρκο. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και με τη διοίκηση όπως λένε οι κανόνες, αλλά εδώ είναι Βαλκάνια....

Με την ευκαιρια για ρωτα και για σακουλες και που θα πρεπει να τις αφησουμε, για να τις παρει το σκουπιδιαρικο καποια στιγμη. Μπορει ο Δμος να διαθετει σακκουλες απο τις δικες του για τετοιες εκδηλωσεις.

Ερώτηση/Δημοσκόπηση:

Στο event να επιτρέπεται να κάνουν όλοι attended, ή μόνο όσοι έβαλαν κρύπτες τις προηγούμενες ημερες;

Δεν νομιζω οτι μπορεις να αποκλεισεις καποιον απο το event επειδη δεν θα εχει βαλει κρυπτη. Δεν ειναι λογικο. Αν για παραδειγμα η wind&water ελθει για δουλειες στην Αθηνα εκεινη τη μερα, δεν θα της επιτρεψεις να παρει μερικα Αθηναικα σκουπιδια ,πισω στην Κρητη ; :lol:

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Όπως το β το σκεφτόμουν, αλλά η δική σου ιδέα με τα γράμματα είναι η καλύτερη!

 

Με επείσες! Μου θύμησες το παλιό

 

"Μη μολύνετε την Αθήνα. Ταχυδρομείστε τα σκουπίδια σας στη Θεσσαλονίκη!"

Link to comment

Για τις σακουλες ρωτησα σημερα μια αποθηκη απορυπαντκων και περνουμε πανω απο 50 κομματια, μαυρες-μεγαλες και χοντρες με 10 ευρω, οποτε αν δε βρεις τζαμπα κερναω σακουλες!

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Μίλησα με email με το πάρκο κι έκανα ακριβώς τις ερωτήσεις που προτίνει η Groundspeak.

 

Το περίεργο είναι πως, αν και δημόσιο..., ήρθαν απαντήσεις!

-------------------------------------

 

Αξιότιμε κ. Έκτωρα,

 

Το geocaching παρουσιάζει πραγματικά ιδιαίτερο ενδιαφέρον

και η εθελοντική σας δράση για το Πάρκο Τρίτση είναι αξιέπαινη.

 

Δυστυχώς έχουμε λίγα μέσα στη διάθεση μας, οπότε όσον αφορά

στον εξοπλισμό που χρειάζεστε, το μόνο που μπορούμε να

διαθέσουμε είναι γύρω στις 30 σακούλες απορριμάτων. Για τον

υπόλοιπο εξοπλισμό θα σας παρακαλούσαμε να φροντίσετε από μόνοι σας.

Επίσης δεν προβλέπεται παροχή υδροτροφοδοσίας.

 

Στις εισόδους του Πάρκου υπάρχουν οι κλασικοί κάδοι απορριμάτων

και οι μπλε κάδοι για τις συσκευασίες που ανακυκλώνονται.

Οπότε μπορείτε να συλλέξετε σε ξεχωριστές σακούλες τα σκουπίδια

από τις ανακυκλούμενες συσκευασίες.

 

Συνεννοήθηκα με το προσωπικό του Πάρκου και μπορείτε να μαζέψετε

τις σακούλες σε κάποιο σημείο στο Πάρκο (όπου σας είναι πιο εύκολο)

και θα περάσουν με τρακτέρ να τα μαζέψουν. Δεν χρειάζεται να τις

μεταφέρετε μέχρι τους κάδους.

 

Ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον σας.

Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου.

 

Βάλια Φιοράκη

Κ.Ε.Α.Ν.

κιν.6977*******

 

-------------------------------

 

Tην ευχαρήστησα και της είπα πως σύντομα θα την ενημερώσουμε για την ημερομηνία.

Link to comment

Ρε Εκτωρα, ανατριχιασα ! Καταφερες να ανακαλυψεις κατι με δυσκολια 6 και τεραιν 5.5 !

Ελληνικο δημοσιο φορεα που λειτουργει/σου απαντησε σε λογικο διαστημα !

Υστερα σου λενε οτι δεν υπαρχει ελπιδα.

Υπαρχει, εστω και αν το μονο που μπορει να προσφερει ειναι 7 ευρω σακουλες σκουπιδιων...(αξια εμποριου, σ'αυτους δεν θα κοστισουν ουτε 2).

Μπραβο και παλι μπραβο για την αχνη ελπιδα που μας εδωσες, αλλα κυρια για το οτι ξεκινησες και εξακολουθεις να τραβας το κουπι για το πρωτο CITO στην χωρα μας !

Ανυπομονω να βρεθουμε εκει, και να φανταστεις θα καθυστερησω την επιστροφη μου στο νησι, μονο γι' αυτο. Και οσοι με ξερουν, καταλαβαινουν τι σημασια εχει να κανω κατι τετοιο!

Link to comment

English message follows

 

To παρακάτω κείμενο δεν εγγρίθηκε από τον reviewer καθώς δεν είχε σχέση με τo CITO. Όπως μου έγραψε, το κείμενο στη σελίδα πρέπει να αφορά μόνο το event και όχι την τοποθέτηση κρυπτών. Οπότε το μεταφέρω εδώ όπου θα έχω link

 

 

1η CITO εκδήλωση στην Ελλάδα.

 

Η συνάντησή μας είναι 09.00 το πρωί στις συντεταγμένες. Σκοπός μας είναι ο καθαρισμός του “Πάρκου Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης Αντώνης Τρίτσης”, γνωστό και ως Εστία.

Το Πάρκο είναι ένας πνεύμονας πράσινου και οξυγόνου στην Αθήνα και έχει ανάγκη από ανθρώπους που το αγαπάνε. Τέτοια άτομα είμαστε εμείς οι geocachers.

Η διοίκηση μάς προσφέρει τις σακούλες (ούτε αυτό δεν περίμενα στην Ελλάδα!), όμως για τα υπόλοιπα θα πρέπει να φροντίσουμε μόνοι μας. Δηλαδή γάντια, τροφή, νερό και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί ο καθένας είναι ευθύνη του να το φέρει.

Θα έχετε παρατηρήσει πως το μέρος δεν έχει κρύπτες. Για αυτό το λόγο όσοι συμμετέχουν στη δράση αλλά και όσοι θα ήθελαν να την υποστηρίξουν ενθαρρύνονται να τοποθετήσουν νέες κρύπτες. Πώς θα γίνει αυτό για να μην έχουμε θέμα με το 0,1 του μιλιού;

Πολύ απλά! Όποιος θέλει να τοποθετήσει κρύπτη ή κρύπτες θα μου στείλει ένα email στο love_ektoras@yahoo.com ή μέσω του geocaching site. Εγώ θα του στείλω κάποιες συντεταγμένες. Σε ακτίνα 0,1 του μιλιού από τις συντεταγμένες θα μπορεί να τοποθετήσει την κρύπτη. Επιτρέπονται traditional, earthcaches και mystery, όχι όμως multi για να μην γίνει μπέρδεμα με τις απoστάσεις. Παρακαλώ, για τυχών mystery κρύπτες, οι αρχικές συντεταγμένες να είναι εκτός του πάρκου για τον ίδιο λόγο. Επίσης μέσα στην κάθε κρύπτη, θα πρέπει να υπάρχει ένα γράμμα στο logbook (και στον πάτο του τάπερ) που θα δώσω εγώ, με σκοπό, μαζεύοντας κάποιος όλες τις κρύπτες να μπορεί να βρει μια multi δώρο.

Η ημερομηνία δημοσίευσης της κρύπτης θα πρέπει να είναι τα χαράματα της μέρας του event ή το προηγούμενο βράδυ, ώστε όσοι πάρουμε μέρος στην εκδήλωση να κάνουμε και FTF. Όσο για τις τυχών mystery, να αναφέρεται πως η κρύπτη θα τοποθετηθεί την ημέρα του event ή κάτι αντίστοιχο

Η καθαριότητα θα γίνει περπατώντας από κρύπτη σε κρύπτη, μέσα στον πανέμορφο χώρο του Πάρκου.

 

Για οποιαδήποτε πληροφορία στείλτε μου email ή επικοινωνήστε μέσω του ελληνικού φόρουμ της Groundspeak.

 

Η ελληνική ιστοσελίδα

 

Ελάτε να τα πούμε Ελληνικά

 

 

1st CITO event in Greece

 

The meeting is at 09.00 am at the posted coordinates. Our goal is the cleaning of the Environmental Awareness Park 'Antonis Tritsis'.

The park offers oxygen and a green place near Athens. It need people who love it and we, Geocachers are such people.

The management of the park offers us the bags, but all others are our responsibility. Gloves, food, water, and whatever each one need is his/hers own responsibility.

Unfortunately there are no caches in the area. So, everyone who wants to participate or support the event is encouraged to add new caches. We will use the following way, so we do not have problems with the 1/10 mile.

Anyone who wants to add new cache(s) please email στο love_ektoras@yahoo.com or via geocaching site. I will reply and send some coordinates. So just place the cache(s) in a radius of 0,1 mile from the coordinates I gave. Caches may be traditional, earthcaches or mystery, but no multi. Please if you add a mystery cache be sure that the starting coordinates are outside the park (for the 0,1 mile rule again). In every cache there should be written a letter on the logbook and on the bottom of the cache. I will give the letter. If somebody finds all the caches in the Park he will be able to find the multi cache!

The date of the publishing shall be the early morning of the day of the event, or the previous night (ask publisher for that). In that way, during the CITO event we will be the FTFs of all the new caches in the park. For mystery caches it should mention that the day of the hiding will be the day of the event (or something similar).

In order to clean the park we will just have to walk from cache to cache in the beautiful area of the park.

 

For more info please email me or communicate with us via the Greek Groundspeak foroum.

 

Greek Geocaching web page

 

Greek Geocaching Forum

Edited by Brevetoskylo
Link to comment

Έκτορα γειά δεν θα έλεγα και εγώ όχι για ένα οικοπεδάκι τσάμπα πράγμα σε καλή περιοχή που ξέρεις μπορεί και να το αξιοποιήσω αργότερα :) :) για στείλε και σε εμένα τις σχετικές coords. Ευχαριστώ Νίκος

Υ.Γ. πολύ καλή η ιδέα σας !!!!!

Link to comment

Ερώτηση.....

Οι κρύπτες σαν περιγραφή τι θα έχουν?

Θα κάνουμε κάποια κοινή ονομασία σαν αρχικό και μετά ένα όνομα?

Δηλ πχ "CITO EVENT 13 - cache name"

 

Σίγουρα όμως θα πρέπει να έχουν στην περιγραφή τους , το κείμενο για την τελική multi-puzzle.

Δημοσιεύσετε ιδέες για τα κείμενα να τα βάλουμε όλοι.

 

Θα τοποθετήσουμε κι εμείς (με τον CrazyMTB) από μία τουλάχιστον και φυσικά θα είναι Mountain Bike friendly Cache :rolleyes:

Link to comment

Μια ιδεα ειναι για να την δουλεψουμε λιγο και ισως να βρεθει κατι ποιο ταιριαστο:

Αν καναμε οκτω οι παικτες και μια ο Εκτωρας εννια ( δυο εγω, μια ο myselff, μια ο feregios, μια ο CrazyΜΤΒ, μια η papalia, και μια ο nikos651, αν κανει ο nikit μια εχουμε συνολο 8 και μια ο Εκτωρ 9.

( Το δυο δικες μου υπο αιρεση να γινουν μια, αν θελησει καποιος αλλος να βαλει!)

Αν τους διναμε τα ονοματα απο τις εννεα μουσες ;

Δηλ. Κλειω, Ευτερπη, Θαλεια, Μελπομενη, Τερψιχορη, Ερατω, Πολυμνια, Ουρανια και Καλλιοπη.

Η δικια μου θα μπορουσε να λεγεται px.'CITO 2013 Μελπομενη'.

Φυσικα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τα ονοματα καποιας αλλης ομαδας απο την μυθολογια ή την ιστορια μας.

Οπως πχ. Κολοκοτρωνης, Καραισκακης, Μιαουλης, Μποτσαρης, Μαντω... για την περιπτωση που δεν συγκεντρωνουμε αρκετες ή ειναι περισσοτερες (ξερω αυτο ειναι απιθανο...!)

Μια ιδεα ειναι, επαναλαμβανω...

Link to comment

Μια χαρά φαίνεται. ΣΥΜΦΩΝΩ !!!

Πολύ ωραία ιδέα , ένας φιλόσοφος , ένα γνωμικό , μια κρύπτη !!!

Βάλτε όμως εδώ τα ονόματα να πάρουμε για να μη συμπέσουν.

 

Και παρακαλώ γράψτε μια δυο σειρες που θα έχουμε όλοι κοινές στο τέλος της σελιδας που θα ανεφέρει τον τελικό γριφο μουλτι.

Είτε ακόμη και στην αρχή της περιγραφής να αναφερει για το event.

Link to comment

Αν βαλει κανεις στο Google 'αρχαια ελληνικα γνωμικα', 'Ελληνες φιλοσοφοι' κλπ θα βρει το χαος. Οποτε θα διαλεγει ο καθενας καποιον και ας το γραφει στο forum για να μην εχουμε διπλά ονοματα.

Ετσι ο καθενας διαλεγει τον φιλοσοφο ή γνωμικο που του αρεσει χωρις περιορισμο απο τους υπολοιπους. Ε αμα δουμε οτι ηδη το εχει διαλεξει καποιος αλλος υπαρχουν πολλες επιλογες απο φιλοσοφους.

Η Ελλαδα πασχει απο πολιτικους, φιλοσοφους ειναι γεματη !

Το προσθετο κειμενακι πρεπει μαλλον να μας το πει ο Εκτορας, γιατι δεν γνωριζω τι ακριβως θα κανει με την bonus κρυπτη του.

Λογικα δεν πρεπει να ειναι πανω απο δυο σειρες.

Link to comment

Όνομα

 

CITO 2013(κενο)-(κενο)φιλοσοφος

 

εισαγωγή.

 

Αυτή η κρύπτη δημιουργήθηκε για την "Cache In Trash Out" εκδήλωση στην Αθήνα την 20η Απριλίου 2013.

Ως μέρος επιλέχθηκε το "Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης Αντώνης Τρίτσης" ένα μέρος που χρειάζεται και "Cache In" αλλά και "Trash out".

 

This cache was planted for the "Cache In Trash Out" event in Athens the 20th of April 2013.

The area chosen the "Environmental Awareness Park Antonis Tritsis" is a park that needs "Caches In" and Trash Out.

 

Tέλος.

 

Παρακαλώ σημειώστε το γράμμα που θα βρείτε στο logbook ή/και στο κουτί της κρύπτης. Εφόσον βρείτε όλες τις κρύπτες "CITO 2013 - ..." και έχετε σημειώσει τα γράμματα θα μπορείτε να λύσετε την εξίσωση για τη "multi"

 

Please write down the letter that will be found in the logbook and/or the box of the cache. As soon as you find all the "CITO 2013 - ..." caches and you have written down the letter you will be able to solve the puzzle for the multi

Link to comment

Πολυ ωραια, Πλατωνας λοιπον για μενα.Το γραμμα το γραφω στο ημερολογιο και στο κουτι. Να προτιμησουμε τα κεφαλαια που ειναι και διεθνη ;. Ή τα Σ,Ψ,Ξ,Λ,Ω,Θ,Π,Γ,Δ που ειναι ακρως Ελληνικα;

Link to comment

Γεια σας και πάλι!

 

Επειδή έκανα ένα μικρό λάθος σε κάποιες από τις συντεταγμένες που σας έδωσα, όποιος βάζει κρύπτη, παρακαλώ να μου στέλνει ένα email με τις συντεταγμένες διότι ίσως χρειαστεί να αλλάξω λίγο κάποιες από τις συντεταγμένες που σας έχω δώσει.

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για την αναστάτωση.

Link to comment

Όνομα

 

CITO 2013(κενο)-(κενο)φιλοσοφος

 

εισαγωγή.

 

Αυτή η κρύπτη δημιουργήθηκε για την "Cache In Trash Out" εκδήλωση στην Αθήνα την 20η Απριλίου 2013.

Ως μέρος επιλέχθηκε το "Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης Αντώνης Τρίτσης" ένα μέρος που χρειάζεται και "Cache In" αλλά και "Trash out".

 

This cache was planted for the "Cache In Trash Out" event in Athens the 20th of April 2013.

The area chosen the "Environmental Awareness Park Antonis Tritsis" is a park that needs "Caches In" and Trash Out.

 

Tέλος.

 

Παρακαλώ σημειώστε το γράμμα που θα βρείτε στο logbook ή/και στο κουτί της κρύπτης. Εφόσον βρείτε όλες τις κρύπτες "CITO 2013 - ..." και έχετε σημειώσει τα γράμματα θα μπορείτε να λύσετε την εξίσωση για τη "multi"

 

Please write down the letter that will be found in the logbook and/or the box of the cache. As soon as you find all the "CITO 2013 - ..." caches and you have written down the letter you will be able to solve the puzzle for the multi

Για ποιο στρωτο κειμενο και αποφυγη της επαναληψης της λεξης μερος, προτεινω το :

Ως μέρος επιλέχθηκε το "Πάρκο...

να γινει:

Σαν περιοχη επιλέχθηκε το "Πάρκο...

Και τα:

... θα μπορείτε να λύσετε την εξίσωση για τη "multi"

... will be able to solve puzzle for the multi

σε:

... θα μπορείτε να λύσετε τον γριφο της κρυπτης "CITO 2013 - Bonus"

... will be able to solve the puzzle of "CITO 2013 - Bonus" cache.

Η κρυπτη Bonus ειναι 'Puzzle' και οχι 'Multi' αφου δεν εχει πολλαπλα βηματα στην ουσια, αλλα ενα και μονο γριφο που χρειαζεται πολλα στοιχεια για να λυθει.

Link to comment

1) "Ως περιοχή" ΝΑΙ. Αλλά όχι "σαν" διότι το σαν εισάγει παρομοίωση

2) Νομίζω πως είναι multi διότι χρειάζεται επίσκεψη σε πολλαπλά μέρη (όπως του Christian στον Υμηττό για παράδειγμα). Συμφωνώ για το "γρίφο της multi" και την αγγλική μετάφρασή του

Link to comment

1) "Ως περιοχή" ΝΑΙ. Αλλά όχι "σαν" διότι το σαν εισάγει παρομοίωση

 

2) Νομίζω πως είναι multi διότι χρειάζεται επίσκεψη σε πολλαπλά μέρη (όπως του Christian στον Υμηττό για παράδειγμα). Συμφωνώ για το "γρίφο της multi" και την αγγλική μετάφρασή του

1)OK. ως περιοχη.

2) Οι coordinates που θα δηλωσεις θα ειναι ποιες; Γιατι για τις

Multi-Caches

The coordinates posted at the top of the cache listing are for the first stage of a multi-cache. Provide the coordinates of all subsequent stages of the multi-cache by using the Additional Waypoints feature. If you do not want the coordinates for the additional stages displayed to the public, mark them as "hidden." Only the cache owner, reviewers and Groundspeak lackeys can view hidden coordinates.

ενω για,

 

Mystery/Puzzle Caches

 

The information needed to solve this type cache must be available to the general community and the puzzle should be solvable from the information provided on the cache page.

 

For many caches of this type, the coordinates listed are not of the actual cache location, but a general reference point, such as a nearby parking location. The posted coordinates should be no more than 1-2 miles (2-3 km) away from the true cache location. This allows the cache to show up on the appropriate vicinity searches and means that the mileage of Trackables passing through the cache will be reasonably accurate. Add the final set of coordinates and any additional waypoints to the cache listing before submitting for review.

 

Before you submit the cache listing, post a Note to Reviewer with an explanation of how the puzzle is solved. This log will auto-delete on publication.

 

A challenge cache is a variation of a puzzle cache that enhances the geocaching experience. It will typically require the cacher to meet a reasonable and positive Geocaching-, Waymarking- or Wherigo-related qualification. If you are thinking of creating such a cache, please review the additional specifications in our Knowledge Book article.

 

Note: Cache owners creating a mystery/puzzle cache will select "Unknown" from the cache types on the cache submission form.

Link to comment

Τελικό κείμενο:

 

Όνομα

 

CITO 2013(κενό)-(κενό)φιλόσοφος/γνωμικό κλπ

 

εισαγωγή.

 

Αυτή η κρύπτη δημιουργήθηκε για την "Cache In Trash Out" εκδήλωση στην Αθήνα την 20η Απριλίου 2013.

Ως περιοχή επιλέχθηκε το "Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης Αντώνης Τρίτσης" ένα μέρος που χρειάζεται και "Cache In" αλλά και "Trash out".

 

This cache was planted for the "Cache In Trash Out" event in Athens the 20th of April 2013.

The area chosen, the "Environmental Awareness Park Antonis Tritsis", is a park that needs "Caches In" and "Trash Out".

 

-----Εδώ ο καθένας γράφει ό,τι θέλει για το φιλόσοφό του, την κρύπτη του, το μέρος κλπ------ Απλά να τονιστεί πως logs θα γίνονται δεκτά από την ημέρα του CITO κι έπειτα

 

Tέλος.

 

Παρακαλώ σημειώστε το γράμμα που θα βρείτε στο logbook ή/και στο κουτί της κρύπτης. Εφόσον βρείτε όλες τις κρύπτες "CITO 2013 - ..." και έχετε σημειώσει τα γράμματα θα μπορείτε να λύσετε το γρίφο της κρύπτης CITO 2013 - Bonus

 

Please write down the letter that will be found in the logbook and/or the box of the cache. As soon as you find all the "CITO 2013 - ..." caches and you have written down the letter you will be able to solve the puzzle of the Cito - 2013 bonus cache

Edited by Brevetoskylo
Link to comment

Η -λογικη- ερωτηση του Erik:

Hi,

I'm happy to publish your cache, and others, but have to ask why, if you are having a CITO event, would you hide caches? It seems like a distraction from what should be an event to pick up trash.

Why would people pick up trash when they have caches to rush out to be FTF on?

Let me know what your thoughts are here.

Thanks for your understanding,

...και η απαντηση μου:

This CITO event is organized from more than 10 Geocachers. Despite the one owner we all meet and start searching for the caches (of the others ) from the same starting point and spreading in a -some how- regulated way in no rush !

It is not an FTF hound and we all know and already have discuss that every one will have one (maybe two !) opportunities to achieve the FTF, but after that, will search for all the rest to achieve the bonus one.

That is a lot of moving around.

Also the fact we know each other, makes garbage collection a must, while just walking around and finding caches will be dishonorable and a reason for teasing jokes!

________________________________________

Τελικα, επειδη ο ανθρωπος εχει ενα δικιο, πιστευω οτι δεν πρεπει να ξεκινησουμε να ψαχνουμε για κρυπτες πριν την ωρα της συναντησης, εκτος ισως απο τον εντοπισμο τους απ' το Google στο σπιτι. Ετσι το να βρει κανεις μια κρυπτη πρωτος, θα εχει μοιραστει ισοτιμα. Ξερετε οι περισσοτεροι οτι μ'αρεσουν τα FTF, αλλα σ'αυτη την περιπτωση πραγματικα δεν μπορω να δω γιατι θα ανεβαζε την αδρεναλινη μου να το κυνηγαω μαζι με αλλους εννια. Ισως γιατι μεγαλωσα ...

Link to comment

Mα κι εγώ αυτό έχω στο μυαλό μου.

 

Να βρεθούμε όλοι μαζί και μαζί να αρχίσουμε να περπατάμε, ψάχνουμε τις κρύπτες, καθαρίζουμε έτσι ώστε όλοι μαζί να τις βρούμε πρώτοι.

 

Επίσης προτείνω στο κείμενο της κάθε κρύπτης πως έγραψα και πιο πάνω:

 

"---- Απλά να τονιστεί πως logs θα γίνονται δεκτά από την ημέρα του CITO κι έπειτα"

 

Και ο κάθε owner να μην δέχεται logs πριν τη CITO εκδήλωση. Αλλιώς είναι κοτσάνα, και ναι, θα γίνει αγώνας FTF, πράγμα που προσωπικά θα ήθελα με κάποιο τρόπο να το αποφύγουμε.

 

Αυτό είναι κάτι που νομίζω πως όλοι μπορούμε να συνδράμουμε και να το σεβαστούμε.

 

Αν θέλετε μπορώ να το προσθέσω και στο κείμενο της εκδήλωσης.

Edited by Brevetoskylo
Link to comment

Μα αν δημοσιευτουν οι κρυπτες στις 20, θα ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι το log ειναι για τα νουμερα. Ε οποιος θελει νουμερα ας γραψει και ημερομηνια πριν το 2000 που ξεκινησε το Geocaching!

Σιγα να μην καθομαι να ελεγχω αν παιζει για την βολτα ή θελει να βρει πρωτος το κουτακι στον Πυθαγορα ή τον Πλατωνα.

Τι ωρα τελικα θα μαζευτουμε ; Εχεις καποια προταση, ή να το δουμε οταν εχουμε περισσοτερα στοιχεια ;

Link to comment

έχω γράψει στις 9.00, και νομίζω είναι καλή ώρα ώστε να χαρούμε τη βόλτα στο Πάρκο και να μπορούμε να φάμε σε καμιά ταβέρνα όποτε τελειώσουμε. Μην το κάνουμε με άγχος!

Link to comment

έχω γράψει στις 9.00, και νομίζω είναι καλή ώρα ώστε να χαρούμε τη βόλτα στο Πάρκο και να μπορούμε να φάμε σε καμιά ταβέρνα όποτε τελειώσουμε. Μην το κάνουμε με άγχος!

Καλως. Να προλαβουμε να κατεβασουμε και τις κρυπτες στο GPS ! Θα προλαβω να τυπωσω και μερικα αντιγραφα για να μοιρασουμε στα απλα μελη και να μην πρεπει να τα περνανε ενα - ενα. Στο τελος τα χαρτια στην ανακυκλωση φυσικα για να το κανουμε λιγο paperless!

Link to comment

Ούτως ή άλλως παρέα θα είμαστε. Απλά να έχει ο καθένας μαζί του τις συντεταγμένες των κρυπτών του.

 

Ελπίζω οι ιδιοκτήτες του να μου έχουν στείλει κι εμένα τις ακριβείς συντεταγμένες, που το ζητώ για καλύτερη διαχείριση των σημείων και του 0,1 μιλιού

Link to comment

Εγώ με τον Crazy θα είμαστε εκεί από βραδύς ,

1ον για να κάνουμε λίγο ποδήλατο, το πάρκο είναι bike friendly και μάλιστα διοργανώνεται 1-2 φορές το χρόνο αγώνας ΜΤΒ.

2ον για να βρούμε πρώτοι τις κρύπτες και να τις κρύψουμε αλλού :P

 

Πρέπει να προγραμματίσουμε και την τοποθέτησή τους , αλλά τώρα τελευταία έχουν πλακώσει πολλές υποχρεώσεις.

Ψάχνω να βρω ένα φιλόσοφο, μήπως ξέρετε ποιος φιλόσοφος είπε το "ποτέ μην αναβάλεις για αύριο αυτό που μπορείς να το αναβάλεις από σήμερα" :lol:

Link to comment

Εγώ με τον Crazy θα είμαστε εκεί από βραδύς ,

1ον για να κάνουμε λίγο ποδήλατο, το πάρκο είναι bike friendly και μάλιστα διοργανώνεται 1-2 φορές το χρόνο αγώνας ΜΤΒ.

2ον για να βρούμε πρώτοι τις κρύπτες και να τις κρύψουμε αλλού :P

 

Πρέπει να προγραμματίσουμε και την τοποθέτησή τους , αλλά τώρα τελευταία έχουν πλακώσει πολλές υποχρεώσεις.

Ψάχνω να βρω ένα φιλόσοφο, μήπως ξέρετε ποιος φιλόσοφος είπε το "ποτέ μην αναβάλεις για αύριο αυτό που μπορείς να το αναβάλεις από σήμερα" :lol:

Μπα... εκτος κι αν παρετε μαζι σας PC και κερδισετε λιγο χρονο !

Ουτως ή αλλως η δημοσιευση των κρυπτων θα γινει (συμφωνα με τον erik88):

____________________________________________________________________

 

This cache will be published around 0900 on 20 April 2013 in the following timezone:

BST : Dublin, Lisbon, London (GMT +01:00 )

____________________________________________________________________

Αρα τζαμπα το ξενυχτι, εκτος αν ειναι και η papalia μαζι σας που τις βρισκει χωρις GPS ή ο Commando που τις βρισκει πριν καν δημοσιευθουν !

Για τον φιλοσοφο το Google βγαζει Σοιμπλε/Σαμαρας, αλλα μιλαει για αλλο πραγμα, αναπτυξη και ανεργια, λεει...

Μαλλον δεν σου κανει !

Link to comment

Σήμερα με πήρε τηλέφωνο (!) η υπεύθυνη για τις δράσεις στο Πάρκο.

 

Με παρακάλεσε εάν είναι δυνατόν να μετατοπίσουμε την εκδήλωση για την Κυριακή 14/4.

 

Την Κυριακή είναι η παγκόσμια ημέρα εθελοντικού καθαρισμού (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και όλες οι οργανώσεις που ασχολούνται με το Πάρκο, αλλά και οι φίλοι του Πάρκου θα είναι εκεί για να βοηθήσουν.

 

Επίσης μου είπε πως θα μπουν βαρκάκια για να καθαρίσουν τις λιμνούλες και πως θα είναι πολύ ωραία.

 

Της εξήγησα πως η εκδήλωσή μας είναι δηλωμένη σε παγκόσμιο ημερολόγιο και πως ίσως έρθουν άτομα από μακριά (ο Τετρας μου είχε πει πως θα προσπαθήσει...) οπότε δεν είναι δυνατόν να αλλαχθεί.

 

Παρόλα αυτά της είπα πως θα ενημερώσω του φίλους geocachers ώστε αν κάποιος έχει όρεξη να βοηθήσει. Προσωπικά θα μιλήσω με τη Λένα γιατί θα ήθελα να πάμε.

 

Μου ανέφερε πως θα έχουμε τις σακούλες και πολύ πιθανό να μας εξοπλίσουν και με γάντια.

 

Πρέπει να σας αναφέρω πως μου έκανε ερωτήσεις για το geocaching, όπως την άκουσα την ενδιέφερε. Μάλιστα νόμιζε πως είμαστε μια κλειστή κοινωνία και της εξήγησα πως είναι ένα παιχνίδι ανοιχτό στον καθένα, αλλά η Ελλάδα είναι πίσω ακόμη σε τέτοιες δραστηριότητες.

 

Αν κάποιος θέλει να βοηθήσει στις 14 ας το πει εδώ διότι μου ζήτησε αν είναι δυνατόν να της πω τον αριθμό των ατόμων.

Link to comment

Φανταζεσαι 10 ατομα με GPS να γυρναμε μεσα σε ενα παρκο γεματο με muggles και να βρισκουν κρυπτες ; Αν γλυτωσει καμμια θα ειναι θεμα τυχης. Μεγαλης !

Απο την αλλη θα παμε να καθαρισουμε ενα παρκο που θα εχει καθαριστει μια βδομαδα πριν ;

Τι στο δ...λο , αυτη η κυρια ΥΠΕΥΘΥΝΗ τωρα εμαθε οτι ειναι στις 14/4 η παγκοσμια ημερα καθαρισμου παρκων ; 15 μερες πριν ;

Εγω παντως ΔΕΝ θα παω. Θεωρω απαραδεκτο για υπευθυνη εργαζομενη να μην ξερει οτι στις 14 Απριλιου δεν πρεπει να δωσει αδειες στο προσωπικο της για να δειξει οτι εχει προσωπικο, και αντικειμενο!

Θα παω στις 20, στις εννια το πρωι σε ενα περιποιημενο και πεντακαθαρο παρκο, θα μαζεψω οσα σκουπιδια βρω ( ποσα να εχουν κανει οι περιοικοι και οι επισκεπτες σε μια βδομαδα;

Και μετα θα κατσω με τα φιλαρακια μου και θα λεμε ιστοριες απ' τον πολεμο στα βουνα και 'under the stones' κρυπτες.

Σιγα μη σκασω. Εθελοντης δεν σημαινει και οτι θα προσαρμοσω τις κινησεις μου στις αναγκες αδιαφορων δημοσιων υπαλληλων.

Ωφειλε να το γνωριζει οταν της εκανες την προταση. Ασχετο αν μπορουσαμε να κανουμε κατι οσον αφορα το hobby μας και τις ημερομηνιες,( που θα μπορουσαμε).

Αυτο που δεν μου πηγαινε, ηταν η διαφορα με την Groundspeak να διαφημιζει CITO στις 21/4 και στην Ελλαδα να γινεται στις 14/4.

Αυτο που βρηκα στην Wikipedia ειναι οτι 22/4 ειναι η 'παγκοσμια ημερα της Γης' ή "International Mother Earth Day".

Λογικη η επιλογη της Groundspeak.

Κοντινοτερη στις 14/4 ειναι η 12/4, και ειναι 'International Day of Human Space Flight'. Ητοι η προισταμενη στον κοσμο της, καπου στο διαστημα...

Συμπερασματα δικα σας...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...