Jump to content

Pytanie do dwusystemowców


maryush

Recommended Posts

Na zaprzyjaźnionym forum Kolega Rubeus zapytał o dwusystemowość, a właściwie o zakładanie swoich keszy tylko na opencaching.pl i powody takiego działania. Odpowiedzi udzielono.

 

Ale powstało pytanie w druga stronę - czy jeśli szukacie skrzynek nie tylko na GC, ale również na OC, to czy zakładacie swoje skrzynki na obu tych portalach?

A jeśli nie, jeśli publikujecie je tylko na GC, to dlaczego?

Link to comment

Jest różnie i to w obu kierunkach. Ja szukam tu i tu, zakładam tu i tu (z małymi wyjątkami), bawi mnie szukanie i zdobywanie skrzynek a nie gc-skrzynek czy oc-skrzynek, ale jak przyjdzie czas, że będzie istniał już tylko jeden system (a będzie nim GC), to będę zadowolony, bo nie bedę musiał dublować wpisów :-).

Pozdrawiam i dziękuję za Twoje skrzynki, które miałem niedawno okazję z wielką przyjemnością podejmować. Świetna robota!

Link to comment

Ja natomiast z 14 skrzynek (w tym jeden GC EVENT) opublikowałem na OC na początek dwie swoje skrzynki i zaraz dostałem od jednosystemowców po łapach że skrzynka jakich wiele i tego typu wymądrzanie się.Były to moje pierwsze skrzynki jakie w ogóle kiedykolwiek zrobiłem. Najlepsze jest to że ten ktoś też ma takich skrzynek kilka (więc jak to mówią przyganiał kocioł garnkowi) i pewnie jak każdy liczy na pochlebne opinie na swoich a wymądrza się na cudzych. Więc jedyne co przyszło mi do głowy to - PO CO MI TO. Cała reszta poszła już tylko na GC

Edited by sadekgorzno
Link to comment

U mnie jest tak, że na OC postawiłem małą seryjkę na Suwalszczyźnie, by mi w zamian - tak przypuszczałem, nie był to ukartowany deal - z czasem ktoś coś na GC udostępnił. Za OC zabrałem się głównie ze względu na Suwalszczyznę, bo tam spędzam sporo czasu na wakacjach a na GC jest tam niewiele.

Powoli myślę o przestawieniu tej serii również na GC, ponieważ tu więcej się bawię: głównie ze względu na pobyt w moim kraju i na możliwości jakie daje mi GC za granicą. Przy czym serię OCową uważam za nadającą się na dwustystemowość, jako, że wszystkie kesze są małe i nie ma w nich miejsca na TB czy G-krety. Z tym jest duży problem: wiele coinów i TB w skrzynkach podwójnych przepadło. Podobno były brane na zasadzie fantu. Czesi np bardzo narzekają na ilość straconych TB i coinów w polskich skrzynkach.

Obecnych moich keszy na GC nie przestawiam na OC z trzech względów: niektóre mają oficjalne zezwolenia na montowanie i to zostało mi dość konkretnie wydane tylko i wyłącznie na potrzeby GC (przy czym przyznaję, rozmówcy w Lasach Państwowych dali mi/nam do zrozumienia, że mieli kontakt ze skrzynkami OC i traktują je - bez zezwolenia - za śmieci. Dzisiaj np siedzieliśmy znowu w siedzibie jednego z parków: jeden z rangerów powiedział nam otwarcie, że co na terenie parku znajduje i co nie ma pozwolenia, usówa, jako śmieć. A usówa tak na prawdę wszystko, bo my o pozwolenie zapytaliśmy dopiero teraz.

Drugi powód: najbardziej lubię earthcache, tych na OC nie ma. Wiem, są wirtuale, ale do tych zbiorowo wrzuca się masę innych keszy, które specjalnie edukacyjnej wartości nie mają. Gdyby taki kesz geologiczny w tym był, pewnie bym je tam przestawił.

Trzeci powód jest prozaiczny: brak mi na to czasu. Rodzina i moja dziennikarska praca - jestem dużo w drodze - nie dają mi tyle czasu, by to przestawić i "monitorować", co się z tym dzieje.

Jednak głównym powodem jest to, że GC daje mi więcej możliwości tak w kraju jak za granicą.

Link to comment

Wiele powodow, ale podstawowy jest taki: u mnie w okolicy w niszowe serwisy (oba OC, Terracaching) nie bawi sie praktycznie nikt. :anibad:

Musisz mieszkać w specyficznej okolicy, szukałem już skrzynek w różnych rejonach naszego kraju i jeszcze nigdzie nie widziałem żeby GC przeważał ilościowo nad OC, co jest w sumie zgodne z ogólną statystyką.

 

Co do zarzutów, że użytkownicy OC są niewdzięczni - no cóż ja bawię się w obu systemach i fakt jest taki, że przynajmniej u mnie we Wrocławiu gdzie mam największe porównanie, widać dysproporcję w poziomie skrzynek jak i sposobów ukrycia. Tak więc nie zrażajcie się ale przyjmijcie to za konstruktywną krytykę. Jak ta zabawa nie będzie się rozwijać i każdy będzie chował skrzynki pomysłowe jak słoik w dziupli to się zanudzimy ;). Myślę, że właśnie temu ma służyć komentarz "skrzynka jak każda inna" - zmotywowaniu autora by wymyślił coś świeżego. Nie ma co walczyć, który serwis jest lepszy - jedni chcą zapłacić i wymagać a dla innych nie do zaakceptowania jest, że ktoś na ich skrzynkach zarabia. Ze swojej strony mogę tylko zaprosić na jakiś event OC.pl żebyście zobaczyli że użytkownicy tego serwisu to też normalni, fajni ludzie.

Edited by Karls_Team
Link to comment

Musisz mieszkać w specyficznej okolicy, szukałem już skrzynek w różnych rejonach naszego kraju

To pojedz dalej i bedziesz musial sie przeprosic ze zlym, kapitalistycznym, komercyjnym, pazernym (itd) GC. :laughing:

Nie zabraniaj nikomu miec horyzonty od Świnoujścia po Krosno!

Polska to piekny i rozległy kraj.... :anitongue:

i wcale nie trzeba nigdzie jechac, o!!!!

Link to comment

Co do zarzutów, że użytkownicy OC są niewdzięczni - no cóż ja bawię się w obu systemach i fakt jest taki, że przynajmniej u mnie we Wrocławiu gdzie mam największe porównanie, widać dysproporcję w poziomie skrzynek jak i sposobów ukrycia. Tak więc nie zrażajcie się ale przyjmijcie to za konstruktywną krytykę. Jak ta zabawa nie będzie się rozwijać i każdy będzie chował skrzynki pomysłowe jak słoik w dziupli to się zanudzimy ;). Myślę, że właśnie temu ma służyć komentarz "skrzynka jak każda inna" - zmotywowaniu autora by wymyślił coś świeżego. Nie ma co walczyć, który serwis jest lepszy - jedni chcą zapłacić i wymagać a dla innych nie do zaakceptowania jest, że ktoś na ich skrzynkach zarabia. Ze swojej strony mogę tylko zaprosić na jakiś event OC.pl żebyście zobaczyli że użytkownicy tego serwisu to też normalni, fajni ludzie.

Nie chodzi tutaj o niewdzięczność czy coś w tym rodzaju. Nie obrażam się też na konstruktywną krytykę i nie był to słoik w dziupli tym bardziej zawinięty w worek na śmieci.

Gdyby ktoś kto na prawdę robi dobre skrzynki napisał mi jakąkolwiek krytyczną uwagę na pewno bym się ustosunkował a w tym przypadku uznałem to za złośliwy komentarz i to kogoś kogo skrzynki nie są wcale lepsze (gorsze też nie)i tak jak pisałem wcześniej również ma kilka takich skrzynek (nie zawsze można wymyślić coś konstruktywnego- pewne patenty tak czy tak po prostu będą się dublować)

Nie rozpłakałem się też po dodanym komentarzu :rolleyes: ale uważam że jeśli ktoś niczym lepszym się nie zaprezentował to niech siedzi cicho. Z resztą w tej ekipie poszukiwawczej byli ludzie których znam i którzy jakością skrzynek mogą się pochwalić. Może fakt że latają tylko na jednym serwisie spowodował taki a nie inny komentarz, bo o niechęci do GC mówią od dawna.

Także spłynęło to po mnie jak po kaczce ale na razie nie przewiduję innych publikacji na OC. Jak ktoś się chce napinać to niech się napina - ja szukam tu i tu bo jak to mawia taki pewien sympatyczny keszer - "Geocaching jest jeden" :D

Link to comment

Nie zabraniaj nikomu miec horyzonty od Świnoujścia po Krosno!

Polska to piekny i rozległy kraj.... :anitongue:

i wcale nie trzeba nigdzie jechac, o!!!!

Mój zasięg jeśli chodzi o jest spory :) więc wiem co mówię. Nie uważam, że GC jest złe, oba serwisy mają mocne i słabe strony. Jednak ciesze się w tym wypadku, że nie musimy papugować tego co reszta świata i robimy własne, darmowe, z w moim odczuciu z bardzo zorganizowaną społecznością. Ja bawię się w obu systemach, nie uważam że któryś jest lepszy lub gorszy, jednak utożsamiam się bardziej z OC bo my się tam po prostu znamy, spotykamy czasem, ta społeczność jakoś bardziej funkcjonuje ;) Event można zrobić też na spontanie, wcale nie trzeba ustalać go pól roku wcześniej. Nie rozumiem skąd w was taka niechęć do ludzi z OC.pl?

Link to comment

 

Mój zasięg jeśli chodzi o jest spory :) więc wiem co mówię.

Hmmm, na GC masz 50 znalezień, tylko w Polsce, 2 województwa..., ciut za mało aby wydawac zdecydowane opinie...IMHO oczywiście...

I większość to skrzynki dwusystemowe. Pozostałe to moje skrzynki i to zapewne one zaniżają ten poziom, bo jak nie one to które ? :laughing:

Link to comment

Mój zasięg jeśli chodzi o jest spory :) więc wiem co mówię. Nie uważam, że GC jest złe, oba serwisy mają mocne i słabe strony. Jednak ciesze się w tym wypadku, że nie musimy papugować tego co reszta świata i robimy własne, darmowe, z w moim odczuciu z bardzo zorganizowaną społecznością. Ja bawię się w obu systemach, nie uważam że któryś jest lepszy lub gorszy, jednak utożsamiam się bardziej z OC bo my się tam po prostu znamy, spotykamy czasem, ta społeczność jakoś bardziej funkcjonuje ;) Event można zrobić też na spontanie, wcale nie trzeba ustalać go pól roku wcześniej. Nie rozumiem skąd w was taka niechęć do ludzi z OC.pl?

To o czym mówisz czyli zorganizowanie społeczności, spotkania, znajomości to wspólna cecha obu serwisów.

Co więcej znam się z ludźmi z obu serwisów i ja osobiście nie szukam różnic a zawsze wspólne tematy. Wszak zabawa ta sama i mnie osobiście nie przeszkadza kto gdzie się bawi.Powiem więcej- planujemy w niedalekiej przyszłości wspólny ponad systemowy event szkoleniowy z OSM.Co z tego wyjdzie zobaczymy, bo to nie GCloty mają opory na naszym podwórku, chociaż przyznam że niektórzy po tym jak się to u nas rozwinęło z zagorzałych przeciwników GC stali się dwustytemowi co jedynie może cieszyć.Mniej podziałów więcej radości z zabawy

"geocaching jest jeden" jak mantrę będę to powtarzał :D

Link to comment

Hmmm, na GC masz 50 znalezień, tylko w Polsce, 2 województwa..., ciut za mało aby wydawac zdecydowane opinie...IMHO oczywiście...

A co mam zrobić że jak jadę do kuzyna to w okolicy skrzynek z OC jest nieco ponad 130, a z GC niecałe 10 sztuk. Siłą rzeczy bardziej prawdopodobne że podejmę te z OC. Tam akurat ten rozrzut jest wyjątkowy bo przeważnie aż tak źle nie jest.

 

Widzę, że z tej rozmowy robi się przepychanka i totalnie zeszliśmy z tematu. Podsumowując - więcej tolerancji, oba serwisy są fajne, bierzmy z nich co najlepsze.

 

Koniec OFF-topu

Edited by Karls_Team
Link to comment

Ja skrytek szukam tylko na GC. Zakładałem też tylko na GC.

 

Powody:

1. Jestem leniem i obcowanie z dwoma systemami jest nie dla mnie.

2. Czuję, że środowisko lepiej wychodzi na istnieniu GC niż OC ze względu na konieczność zatwierdzenia każdej nowej skrytki i bardziej restrykcyjny regulamin. (chociaż pewnie w obu systemach znajdą się wspaniałe przykłady zarówno na troskę jak i niszczenie środowiska)

3. GC funkcjonuje w niewspółmiernie większej ilości krajów niż OC z czego korzystam, bo do tej pory znalazłem skrytki w Polsce, na Ukrainie, Litwie, w Szwecji, Niemczech, Austrii, Liechtensteinie, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Irlandii i Belgii.

4. Nie mam zmartwień, że Groundspeakowi zabraknie finansowania i geocaching.com zniknie. Konieczność zrzutki na działanie systemu OC pokazuje niezłe zbicie grupy i chwała za takie działania, ale mnie by zapewne irytowało.

 

GC nie jest święte i nie jest idealne. Nie mogę napisać czy jest mi tu lepiej niż byłoby mi na OC, ale nie będę tego sprawdzał.

Wprost i szczerze.

Cześć.

Link to comment

Ja skrytek szukam tylko na GC. Zakładałem też tylko na GC.

 

Powody:

1. Jestem leniem i obcowanie z dwoma systemami jest nie dla mnie.

2. Czuję, że środowisko lepiej wychodzi na istnieniu GC niż OC ze względu na konieczność zatwierdzenia każdej nowej skrytki i bardziej restrykcyjny regulamin. (chociaż pewnie w obu systemach znajdą się wspaniałe przykłady zarówno na troskę jak i niszczenie środowiska)

3. GC funkcjonuje w niewspółmiernie większej ilości krajów niż OC z czego korzystam, bo do tej pory znalazłem skrytki w Polsce, na Ukrainie, Litwie, w Szwecji, Niemczech, Austrii, Liechtensteinie, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Irlandii i Belgii.

4. Nie mam zmartwień, że Groundspeakowi zabraknie finansowania i geocaching.com zniknie. Konieczność zrzutki na działanie systemu OC pokazuje niezłe zbicie grupy i chwała za takie działania, ale mnie by zapewne irytowało.

 

 

Wantsky rzeczowo wypunktował konkrety, pod którymi i ja mógłbym się podpisać.

 

Karls Team - nie wiem na czym opierasz swoje dane, ale na pewno nie na liczbach. Jakiś czas temu w woj. małopolskim liczba skrytek zarejestrowanych na GC przekroczyła te na OC. Polecam wyjazd do Tarnowa - tam są prawie tylko skrytki GC, do tego rewelacyjne. W ciągu ostatniego miesiąca na terenie Polski przybyło więcej skrytek na GC niż na OC. Natomiast od wielu miesięcy procentowy przyrost na GC jest permanentnie większy niż na OC.

 

Jeśli chcesz wiedzieć, kto najwięcej zarabia na geocachingu (również tym na OC), to Ci powiem. Koncerny paliwowe i Chińczycy (produkujący pojemniki i akcesoria). Jeśli chodzi o GC, to na nim zarabia równie1ż nasz kraj, poprzez pieniądze zostawiane tu przez obcokrajowców. A mi bardzo zależy na promocji naszego kraju za granicą - nie wiem jak Tobie.

 

Mylisz się też, ze swoim porównaniem do papugi. Zapewne nie wiesz, ale Opencaching w Polsce to przetłumaczony Opencaching niemiecki. Natomiast Opencaching niemiecki wzorował się na idei Geocaching.com, wprowadzając pewne modyfikacje. Tak przy okazji, to nie wiem czy wiesz, ale z roku na rok na Opencaching.de jest coraz mniej skrytek. Z resztą w kilku innych krajach, gdzie funkcjonują lokalne serwisy - np. Węgry czy Estonia - lokalsi też odchodzą na rzecz światowego GC.

 

Co do "lubienia" - trudno lubić kogoś, kto obsmarowuje Cię w internecie używając przy tym niewybrednych wyzwisk, nie ma zaś na tyle odwagi, by spotkać się i powiedzieć Ci to prosto w oczy.

 

Niestety, ale istnienie więcej niż jednego serwisu geocache generuje problemy, głównie personalne. Jest mi absolutnie wszystko jedno kto zarządza jakim serwisem, czy do niego dopłaca, czy na nim zarabia, jak się ten serwis nazywa itd. Ale mam wybór taki - albo ogólnoświatowy serwis z 2 milionami skrytek na całym świecie i setkami tysięcy użytkowników, albo lokalny, do którego spoza granic kraju pies z kulawą nogą nie trafi, a jadąc za granicę nie ma co szukać. Niedawne próby zaszczepienie OC w innych krajach zakończyły się kompletnym fiaskiem, ale nie dostrzegam tu żadnej refleksji. Nie widzę żadnego sensu do wprowadzania nowego serwisu, skoro jeden już jest, a wiadomo, że prędzej czy później będą z tego konflikty.

Link to comment

Dzięki za rzeczowe wypowiedzi. Jak widać można :)

 

ps: Toczygroszku, wiemy już jak bardzo lubisz ogólnoświatowy GC, fakt poza naszymi granicami OC posiada mało skrzynek, jednak nadal porównując nasze mapy w PL wzrok coponiektórych wygląda tak :

 

smieszny-kotek-moj-boze.gif

 

I ja nie mówię tu o jakimkolwiek działaniu sobie na złość, ale w zamierzchłych czasach poczynione zostały kroki, przez które mapy wyglądają jak wyglądają. Już od dawna mogło być równiej, z czasem pewnie sytuacja się wyrówna poprzez osoby które dołączają teraz i nie są przesiąknięte wcześniejszymi konfliktami. Jak widać małopolskie ma kilknaście keszy więcej, ale jakoś w innych województwach tego nie zauważam.

 

Zerknij na niektóre województwa: lubelskie, świętokrzyskie, łódzkie (w samej łodzi która jest pięknym miastem, wartym pokazywania osobom spoza granic PL jest więcej keszy OC niż w całym województwie na GC...). Jakaś przyczyna chyba jest że ludzie wybierają OC, a nie GC i niestety komuś jest to nie w smak i zamiast dążyć do jakiegokolwiek pojednania, sieje się wojnę i niezgodę wcale nie prowadzącą do rozwiązania problemu.

 

Kiedy zaczynałem się bawić w keszowanie, w Warszawie i okolicach miałem do znalezienia 10 keszy GC... Przy jakiś 2000 keszy z OC, dodatkowo trafiłem w sam środek konfliktu keszerów z południowej Polski na wzajem oskarżających się o kradzieże skrzynek...

Edited by r00t7
Link to comment

Mnie też by odpowiadało jak był by jeden serwis, tylko taki w którym mogę bez płacenia wygenerować sobie gpx z całej polski jak mi się podoba, gdzie mogę pobierać zdjęcia hurtem. Niestety tak się nie da. W swojej ewolucji GC popełniło błąd i stało się serwisem komercyjnym, trzeba albo płacić albo kombinować. Chyba, że by garminowy serwis się przebił na skali światowej to by rozwiązało wszystkie problemy.

 

Co do obsmarowywania to jakoś tego nie rozumiem... czy ktoś może podać jakieś cytaty? Jak dotąd bicie piany zaobserwowałem tylko na GC i nie wiem czym OC mogło was obrazić. Nie podważam że OC nie ma sensu w skali światowej. Jedak korzystając z obu serwisów uważam, że w Polsce tam gdzie mialem okazje szukać OC prezentuje się lepiej.

Edited by Karls_Team
Link to comment

jednak nadal porównując nasze mapy w PL wzrok coponiektórych wygląda tak :

 

smieszny-kotek-moj-boze.gif

 

Więc czas to zmienić. Czyż nie?

 

Sądzę, że mamy bardzo odmienne doświadczenia co do "zamierzchłych czasów". Może na Mega Evencie będziemy mieli okazję zweryfikować pewne fakty historyczne podczas osobistej rozmowy. W niniejszym wątku odpowiedziałem jedynie na pytania i uwagi Kralsa i finito.

 

Zadam jeszcze takie pytanie. Niech to będzie pytanie retoryczne, nie oczekuję odpowiedzi, niech sobie ją każdy sam udzieli. Chciałbym, aby pewna część skrytek z OC, zwłaszcza tych dobrze wykonanych i w ciekawych miejscach, została zarejestrowana w serwisie GC. Powód jest prosty - przyciągnęłoby to geocacherów zza granicy, a sporo z nich zmieniłoby negatywną opinię na temat Polskiego geocachingu. Skrytki nadal miałyby polski opis, nadal możnaby tam wkładać Geopkrety, dodatkowo lądowałyby tam Travel Bugi i Geocoiny. Natomiast jaki miałby być cel przenoszenia skrytek z GC do OC? Przecież od tego faktu nie poprawiłaby się jakość tej skrytki, opis byłby dalej po polsku, byłoby wszystko dokładnie tak samo, za wyjątkiem takim, że nie przyjeżdżaliby tam geocacherzy zza granicy i nie wędrowałyby tam Travel Bugi.

Edited by toczygroszek
Link to comment

 

Zadam jeszcze takie pytanie. Niech to będzie pytanie retoryczne, nie oczekuję odpowiedzi, niech sobie ją każdy sam udzieli. Chciałbym, aby pewna część skrytek z OC, zwłaszcza tych dobrze wykonanych i w ciekawych miejscach, została zarejestrowana w serwisie GC. Powód jest prosty - przyciągnęłoby to geocacherów zza granicy, a sporo z nich zmieniłoby negatywną opinię na temat Polskiego geocachingu. Skrytki nadal miałyby polski opis, nadal możnaby tam wkładać Geopkrety, dodatkowo lądowałyby tam Travel Bugi i Geocoiny. Natomiast jaki miałby być cel przenoszenia skrytek z GC do OC? Przecież od tego faktu nie poprawiłaby się jakość tej skrytki, opis byłby dalej po polsku, byłoby wszystko dokładnie tak samo, za wyjątkiem takim, że nie przyjeżdżaliby tam geocacherzy zza granicy i nie wędrowałyby tam Travel Bugi.

 

To ja nie w odpowiedzi na pytanie, a z chęcią wyjaśnienia pewnej kwestii:

Hmm, zupełnie nie rozumiem, jakby przenieść z OC na GC te super skrzynki, to obcokrajowcy chętnie by zostawiali tam przedmioty podróżne, ale jeżeli już skrzynka z GC przejdzie też do OC to nagle co - stanie się gorsza i obcokrajowiec nic już tam nie zostawi ? :rolleyes:

 

Co do weryfikacji poglądów, jeżeli tylko będzie okazja pojechać - chętnie.

Link to comment

Mnie też by odpowiadało jak był by jeden serwis, tylko taki w którym mogę bez płacenia wygenerować sobie gpx z całej polski jak mi się podoba, gdzie mogę pobierać zdjęcia hurtem. Niestety tak się nie da. W swojej ewolucji GC popełniło błąd i stało się serwisem komercyjnym, trzeba albo płacić albo kombinować. Chyba, że by garminowy serwis się przebił na skali światowej to by rozwiązało wszystkie problemy.

 

Karls, czy uważasz, że jeśli ktoś oczekuje zapłaty za swoją pracę, to jest to coś złego? Wytłumacz mi, bo tego nie rozumiem, co jest dziwnego/nieetycznego/oburzającego (czy co tam sobie wymyślisz), że za dostęp do usługi się płaci?

 

Niestety, ale bez stałego i pewnego dochodu ogólnoświatowy serwis nie ma racji bytu. Garminowski system utrzymuje się ze sprzedaży GPSów. A jak myślisz, po co Garmin powołał do życia ten system? Bo jest instytucją filantropijną i chce ludziom zaoferować zabawę za darmo? A może z nudów go zrobili? Garmin zwietrzył interes - założył, że jeśli zaoferują światowy, darmowy serwis, to ludzie się tam rzucą masowo. A jak się tam rzucą, to przestaną zakładać na GC i Groundspeak padnie. A jak padnie, to będą monopolistą i co wtedy? Wtedy wprowadzą opłaty :D Na prawdę naiwność ludzka mnie poraża...

 

Wytłumacz mi też coś innego - skoro bawisz się w geocaching, to masz GPS, albo dobry telefon. Jeździsz po keszach autem, albo komunikacją - to też kosztuje. I nie stać Cię na 7.50zł miesięcznie, że dla tak śmiesznej kwoty musisz "kombinować"? Tyle to teraz chyba kosztuje bilet tramwajowy w dwie strony :D Wiesz, ja rozumiem, że ktoś żyje w skrajnej nędzy i nie stać go nawet na chleb. Ale geocacherzy to nie są ludzie przymierający głodem. Czasem widzę jakieś pełne oburzenia wpisy na temat tego, że trzeba płacić (przypominam 7.50 zł/miesiąc). A pod tym wpisem zdjęcie, na którym gość siedzi w swoim 4x4, który pewnie tyle spala po przejechaniu 5 km w terenie. Przecież to śmieszne.

 

Albo policz sobie, ile czasu zużyłeś na pisanie i czytanie tego wątku. Pół godziny? To teraz sobie policz, ile dostajesz pieniędzy za pół godziny swojej pracy.

Link to comment

Hmm, zupełnie nie rozumiem, jakby przenieść z OC na GC te super skrzynki, to obcokrajowcy chętnie by zostawiali tam przedmioty podróżne, ale jeżeli już skrzynka z GC przejdzie też do OC to nagle co - stanie się gorsza i obcokrajowiec nic już tam nie zostawi ? :rolleyes:

 

Fizycznie taka skrytka nie stanie się ani lepsza ni gorsza. Tylko obcokrajowiec do niej zwyczajnie nie trafi, gdyż nie będzie się rejestrował specjalnie w nowym serwisie tylko dla tego, że znalazł się w Polsce, skoro na całym świecie ma GC. TB tam tym bardziej nie zostawi, gdyż te można śledzić tylko na skrytkach GC. Ma więc drugi powód, by szukać tylko GC i nie wynika to z jego uprzedzeń czy złej woli, z jego punktu widzenia jest to logiczne i naturalne.

 

Ja wiem, do czego zmierzasz. Teraz powiesz: "a właśnie, bo Groundspeak chce zarabiać na kontach premium i travelbugach". Też mi odkrycie! Oczywiście, że poza ochroną danych (które mają wymierną wartość), Groundspeak wprowadził różne ograniczenia, aby utrzymać pozycję i wpływy finansowe. I co jest w tym dziwnego, szokującego itd.? Dla użytkownika taka stabilność to właśnie atut. I tego nie przewidział Garmin (co mnie dziwi).

 

No ale dobrze, możemy się teraz obrazić na Groundspeaka. Wyraźnie piszę "możemy", gdyż zarówno ja i Ty jesteśmy dokładnie po tej samej stronie względem Groundspeaka. Tak samo jak i Ty, aby mieć konto premium, muszę zapłacić roczny abonament. Ani ja, ani Ty nie mamy na to żadnego wpływu. Groundspeak stworzył jedyny światowy system geocache. Wygrał tą batalię. Nie wiem jak Tobie, ale mnie jest to obojętne kto ją wygrał, ponieważ nie starowałem w tej batalii. No i teraz mam dwie opcje - na złość Babci Groundspeak odmrozić sobie uszy, albo założyć uszytą przez nią czapkę i pobiec bawić się z innymi. Nie miałbym nic przeciwko, gdyby to Opencaching był światowym serwisem. Oczywiście musiałby wtedy wprowadzić różne ograniczenia oraz opłaty. Różnica byłaby tylko w nazwie i pewnie paru innych detalach. Zapewne byłbym jednakowo zadowolony. Ale jest inaczej. Czy to jest moja wina? Albo zasługa? Pewnie, mógłbym teraz lecieć z motyką na słońce, wygrażać mu pięściami i otoczyć się parasolami. Ale wyniknie z tego tylko tyle, że poza tą moją barykadą słońce będzie świecić nadal, ludzie będą się opalać w jego promieniach i pokazywać mnie palcami jak dziwadło. I tak właśnie jest z Polską! Wiele osób uważa, że zakładanie na OC to niemal objaw "patriotyzmu", bo to "nasz polski serwis". Pomijając już zupełnie nieistotny fakt, że nie nasz, bo niemiecki, to Polska kompletnie nic z tego nie ma. A tym czasem zamiast obrażać się na zastaną sytuację, można wykorzystać GC do promocji naszego kraju, regionu i przyciągnąć turystów zza granicy - czyli tych najbardziej pożądanych.

No ale po co, prawda? :)

Link to comment

Ponownie mnie nie zrozumiałeś, chodziło mi o to że nie każdy musi się bawić na GC, ale skrzynki dwusystemowe mogą go tylko do tego przybliżyć. Sam stwierdziłeś iż rejestracja skrzynki GC na OC w niczym jej nie zuboży (obcokrajowiec nadal może zostawić tam TB, coiny czy inne przedmioty podróżne), nadal nie straci też idea popularyzowania kraju wśród turystów zagranicznych. Zyskać może grono poszukiwaczy krajowych, którzy także chętnie odwiedzą nieznane im regiony kraju (tutaj zaznaczę że tak zaraz powiesz niech zarejestrują się na GC. Ale ludziom którym sam wygląd i funkcjonalności się nie podobają, dodatkowo nie jeżdżą za granicę póki co nie opłaca się rejestrować na GC, wspomniana wyżej ogólna dwusystemowość może tylko przybliżyć ich do tematu)

 

Po drugie aby obcokrajowiec coś zrozumiał - musi być minimum opis po angielsku, tymczasem nasi sąsiedzi w ogóle nie dają ku temu przykładu. Niedługo będę odwiedzał Berlin i Pragę, zacząłem już przeglądać skrzynki i co ? w centrum miast większośc to quizy lub multi - w całości opisane po niemiecku/czesku - a bawić się z każdą translatorem to nie dla mnie (kurcze czyli jednak user GC płaci za nie pełną usługę, bo przecież nie ma wymogu dodawania opisu w języku angielskim). Kolejnym miastem którym się zainteresowałem był Budapeszt - tam kesze tylko po węgiersku (to niemalże jak po chińsku). W wakacje byłem we Włoszech i Chorwacji i w zasadzie szukałem tylko po koordach bo podpowiedzi i opisy były po ichniemu (niczego promującego region się z nich nie dowiedziałem, wartością było jedynie obejrzenie zabytku/ciekawego miejsca i przeczytaniu o nim w jakimś przewodniku.)

Tak więc w Polsce nie jest lepiej, spora ilość skrzynek dla niemców, czechów, litwinów itp jest po prostu niezrozumiała.

 

Mówisz o objawie patriotyzmu - otóż nie, dla mnie wybór był z początku banalnie prosty: na GC nie było czego szukać, dwa interfejs i obsługa strony/powiadomień, logowania itp po prostu nie przypadła mi do gustu, trzy : znajomi bawili się już na OC, przy czym narastał konflikt międzyserwisowy. Mniejsza o niego jako że dopiero do zabawy wchodziłem miałem możliwość bezstronnego obejrzenia co kto i o kim i jak kto działa. Kilka zagrań ze strony niektórych userów zwyczajnie mi się nie podobała, ot mam do tego prawo.

 

Logicznym następstwem była rejestracja na GC, ale jak widać w porównaniu statystyk: znalazłem mniej więcej w takiej samej ilości województw, tam mam 4577, tutaj 634 (ostatnio w warszawie pojawiła się duża liczba nowych skrzynek GC więc liczba ta pewnie podskoczy) - i nie wynika to z niechęci do szukania only GC, po prostu nadal nie ma tutaj solidnej ilości skrzynek, co jest w pewnym sensie następstwem wcześniejszych konfliktów. Nawet ostatnia próba "pojednania" skończyła się na nabiciu ludzi w butelkę, że jak ja zarejestrowałem, to teraz Wy rejestrujcie, a po miesiącu topię skrzynki w oceanie. Czy to jest przejżysta i uczciwa wspólpraca środowisk ?

 

Na zagranicznych forach śmieją się że PL jest ewenementem na skalę światową, jak to możliwe że lokalny serwis skazany na porażkę, pożera wielkiego amerykańskiego brata? ot właśnie dlatego że ludzie z OC potrafili się zorganizować i nikt wcześniej nie zachęcił nikogo do obopólnej współpracy (przynajmniej ja tak myślę), kończyło się jedynie na słownych utarczkach i wojenkach personalnych : "a kubuś posadził swojego kesza 10m od mojego".

 

Ja tam się na GS nie obrażam za pobieranie opłat, każda firma ma prawo do działania wedle swoich zasad. Z najróżniejszymi wtyczkami, umiejętnością programowania i dodawania własnych, ze stroną GC współpracuje się znakomicie pod względem pobierania danych etc, natomiast jej wygląd i interfejs jest dla mnie jak sprzed paru epok toteż ograniczam się do logowania i pobierania gpxów, ewentualnie dodania nowej skrzynki.

 

Natomiast kompletnie nie rozumiem obrażania się przez osoby bawiące się only GC na ludzi z OC.

Link to comment

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi, są bardzo ciekawe i cenne. Główny wniosek jaki się przebija to (poprawcie mnie jeśli się mylę) - że oc dla kogoś kto dużo podróżuje lub mieszka poza Polską jest za mały (w sensie ilości keszy i keszerów). I pewnie faktycznie ma to głęboki sens. Szczególnie cieszą mnie też zapewnienia o "jedności geocachingu", chociaż i łyżka dziegciu i propagandy się znalazła.

 

Wiesia.K, Spider: nieładnie jest wypominać komuś ile i jakich keszy znalazł i na tej podstawie odmawiać mu racji. Punkt drugi Forum Guidelines mówi o szacunku wobec innych niezależnie od ilości napisanych postów, ale mam wrażenie że odnosi się też do ilości znalezionych keszy.

 

Karls Team - nie wiem na czym opierasz swoje dane, ale na pewno nie na liczbach. Jakiś czas temu w woj. małopolskim liczba skrytek zarejestrowanych na GC przekroczyła te na OC.

Poprosimy więc o liczby na poparcie tej tezy.

Bo mi wyszukiwanie na dzisiaj wypluło:

GC - skrzynek (wliczając niekatywne) - 955

OC - skrzynek (wliczając niekatywne) - 1430

a ile jest aktywnych, bo mi gc nie pokazuje?

W ciągu ostatniego miesiąca na terenie Polski przybyło więcej skrytek na GC niż na OC.

Natomiast od wielu miesięcy procentowy przyrost na GC jest permanentnie większy niż na OC.

Liczby, liczby proszę. Bo coś mi się się zdaje że waszmość robisz ludziom wodę w mózgu nie podając konkretnych liczb. W sierpniu robiliśmy takie badanie i wyszło że w ciągu ostatnich 4 lat na każdą nową skrzynkę gc w Polsce przypadało 1,97 nowych skrzynek oc. JEśli podasz liczby dla podanego przez Ciebie okresu to policzymy i tu i zaczniemy mówić o konkretach.

Karls, czy uważasz, że jeśli ktoś oczekuje zapłaty za swoją pracę, to jest to coś złego? Wytłumacz mi, bo tego nie rozumiem, co jest dziwnego/nieetycznego/oburzającego (czy co tam sobie wymyślisz), że za dostęp do usługi się płaci?

Dobrze powiedziane. A więc podpowiedz mi proszę, bo ja z GC jeszcze mało obeznany, na jaki adres mam wysłać Groundspeakowi rachunki za moje kesze, które zarejestrowałem na GC, aby GS mógł pobierać opłaty za dostęp do nich? A byłyby to kwoty niemałe, a póki co Groundspeak nie zapłacił mi jeszcze ani grosza za moją pracę.

I skoro już o tym mowa - ile Grondspeak zapłacił Daveowi Ulmerowi za pomysł na tę grę, Mikeowi Teagueowi za bazę danych keszy a Mattowi Stummowi za wymyślenie nazy geocaching? Popraw mnie jeśli się mylę ale zdaje się, że ani centa?

Niestety, ale bez stałego i pewnego dochodu ogólnoświatowy serwis nie ma racji bytu. Garminowski system utrzymuje się ze sprzedaży GPSów. A jak myślisz, po co Garmin powołał do życia ten system? Bo jest instytucją filantropijną i chce ludziom zaoferować zabawę za darmo? A może z nudów go zrobili? Garmin zwietrzył interes - założył, że jeśli zaoferują światowy, darmowy serwis, to ludzie się tam rzucą masowo. A jak się tam rzucą, to przestaną zakładać na GC i Groundspeak padnie. A jak padnie, to będą monopolistą i co wtedy? Wtedy wprowadzą opłaty :D Na prawdę naiwność ludzka mnie poraża...

OC.pl nie ma ani stałego ani pewnego dochodu, a jakoś ma się dobrze. I jest "instytucją filantropijną i chce ludziom zaoferować zabawę za darmo". Mija już któryś rok i wprowadzenia opłat nie widać. Jedyne dobrowolne zrzutki raz do roku, zresztą publicznie rozliczane. System działa i się rozwija (też w czynie społecznym) więc udowadnianie konieczności opłat abonamentowych w serisie keszingowym jest co najmniej naciągane.

 

Żeby nie było nieporozumień - ja nie wytaczam tu żadnej batalii. Jednak jeśli podaje się informacje to warto podać pełny obraz rzeczy.

Link to comment

 

Wiesia.K, Spider: nieładnie jest wypominać komuś ile i jakich keszy znalazł i na tej podstawie odmawiać mu racji. Punkt drugi Forum Guidelines mówi o szacunku wobec innych niezależnie od ilości napisanych postów, ale mam wrażenie że odnosi się też do ilości znalezionych keszy.

 

Z całym szacunkiem, ale osoby bardzo poczatkujące maja czasami duże skłonnosci do generalizowania

i zdecydowanych ocen, taki" zespół młodego asystenta"...

opinię bardziej wywazoną mozna sobie wyrobic po zwiedzeniu wiekszej liczby województw i państw...

PS. "Liczby" nie " ilości", znaleziska jak najbardziej policzalne są... :angry:

Edited by Wiesia.K
Link to comment

naciąganie faktów - jest

nieprawdziwe informacje - są

 

szczerze wolę (momentami) naiwne do bólu posty Karlsa (btw, pokory trochę, naprawdę..), niż wyssane z palca informacje produkowane przez kilku doświadczonych użytkowników, w nadziei (chyba), że inni nie potrafią sobie sprawdzić, policzyć i porównać..

 

ciekawe jest też to, że konkretnie i rzeczowo wypowiadają się osoby, które z OC nie miały zbyt wiele wspólnego a ci, do których pytanie jest kierowane - milczą ;-)

Link to comment

Maryusz, ja nie wiem jak są liczone dane na stronie OC, wchodzę tam na statystyki i widzę: Małopolskie 922. Wchodzę na GC i widzę Małopolskie 955. Generuję dane GC odsiewając tymczasowo niedostępne: 930.

No a jeśli twierdzisz, że w Małopolsce na OC jest 500 nieaktywnych, a przy tej samej ilości aktywnych na GC jest zaledwie 25 nieaktywnych, to z tego również możesz wyciągnąć pewne wnioski.

 

Co do ilości - policzyłem liczbę aktywnych skrytek na początku grudnia i na końcu. Różnice odpowiednio wynosiły +156 dla OC i +228 dla GC, a więc różnica 72 na korzyść GC. Jesli chodzi o procentowy przyrost, to dla OC było to 1,02%, a dla GC 4,64%. Dla ostatnich 3 miesięcy przyrost dla GC waha się od 1 do 2,5%, zaś dla GC 4,5-5%.

 

A OC ile zapłaciło Ci za Twoje skrytki? A ilu przyciągnęło do Polski turystów?

Maryush, proszę, ja doskonale znam te argumenty, które ograniczają się do "szlag mnie trafia, że ktoś jest przedsiębiorczy i potrafi zarobić, a ja nie". Powtarzam, 7.50 zł miesięcznie, dzięki któremu mam reklamę na cały świat. Ludzie na całym świecie udostępniają skrytki sobie wzajemnie na jednym portalu. Korzystam z ich życzliwości i udostępniam w zamian im.

 

W Niemczech właśnie ze względu na niestabilną sytuację finansową oraz prawną Openaching upada. Porównywanie bazy kilkunastu tysięcy skrytek do 2 milionów jest, hmmm... Sam oceń.

 

Prosiłeś o wyjaśnienie, więc je dostałeś. Widzę jednak, że jak zwykle prowadzi to przepychanek.

 

r00t7 - co mam Ci napisać? Uważam tak jak uważam, nie będę się powtarzał. Napisałem jasno i klarownie jak się sprawy mają. Albo się otwieramy na świat, albo się przed nim zamykamy. Nie ma innej opcji i nie ma co tu dyskutować.

Nie widzę jednak żadnego "pożerania", OC nie wyszedł i nigdy nie wyjdzie poza granice Polski. Nie mam tu na myśli pojedynczych skrytek założonych przez Polaków za granicą. Od lat jest to samo - tworzenie barykady i odcinanie się od świata, które ma służyć nie wiem czemu. Znajdź mi jedną wypowiedź obcokrajowca, który mówi o Polsce z podziwem pod tym kątem. Wprost przeciwnie, mają nas za zamkniętych na świat dziwaków, śmieją się z nas i wolą pojechać do innego kraju na geocaching. I nie rozpowiadaj za granicą, że masz trudności z obsługą interfejsu GC, bo pojawi się opinia, że Polacy nie bawią się w tym serwisie, bo są zbyt tępi na jego "skomplikowane" opcje.

Dla mnie "współpraca", to wspólne na całym świecie budowanie jednej bazy geocache, a tworzenie niekompatybilnych serwisów jest jej odwrotnością.

Na prawdę, szkoda strzępić słów. Tak jak mówię, możemy pogadać kiedyś na żywo, bo z takiej dyskusji forumowej to nic nie wyniknie i tak.

Link to comment

Karls, czy uważasz, że jeśli ktoś oczekuje zapłaty za swoją pracę, to jest to coś złego? Wytłumacz mi, bo tego nie rozumiem, co jest dziwnego/nieetycznego/oburzającego (czy co tam sobie wymyślisz), że za dostęp do usługi się płaci?

Myślę sobie (wręcz jestem pewien), że złe postrzeganie przez znaczną cześć userów komercyjności serwisu nie bierze się z oczekiwania, że wszystko ma być za darmo, ale z tego za co brane są pieniądze czyli z modelu biznesowego.

Geocaching (niezaleznie od serwisu) to dane + usługi.

Nikt nie neguje tego, że ponosząc niemałe koszty utrzymania systemu, właściciel serwisu oczekuje przynajmniej zwrotu z inwestycji.

Ale to co stanowi największą wartość czyli dane, dostaje przecież całkiem za darmo od użytkowników.

Którzy (jeśli nie wykupią abonamentu) to nie mają mozliwości pobrania w całości wszystkich danych nawet swoich własnych keszy (!)

I tu chyba jest pies pogrzebany. Większość userów przyjmuje jako coś oczywistego tą narzuconą asymetrię....

Ktoś pewnie napisze - jeśli każdy mógłby pobrać bez ograniczeń dane wszystich keszy , to GC przestanie zarabiać i system padnie.

Tyle ,że GC oprócz dostepu do naszych (własnych) danych zarabia na usługach zwiazane z ich przetwarzaniem.

Sama tylko sprzedaż kodów i ikon do sledzonych przedmiotów, przyniosła za zeszły rok ~10^6 USD.

Gdyby dostęp do danych ( które są de facto własnością społeczności ) był bardziej otwarty , to również nie bylybyśmy ograniczeni jedynie to do usług które oferuje GC. Społeczność szybko zrobiłaby użytek z danych w postaci nowych aplikacji i usług które inaczej nigdy nie powstaną (bo np są zbyt niszowe żeby GC mógł na tym zarobić). A tak jestesmy skazani na czekanie i marudzenie, że tego brakuje, to w interfejsie niewygodne itd.

Nie trzeba daleko szukać, żeby zobaczyć jak dobrze się rozwijają projekty w internecie, w których społeczność jest dostawcą danych (za darmo), z których potem wszyscy mogą korzystać bez ograniczeń (w tym również na nich zarabiać).

 

Dla mnie "współpraca", to wspólne na całym świecie budowanie jednej bazy geocache, a tworzenie niekompatybilnych serwisów jest jej odwrotnością.

Czy gdyby ta jedna wspólna baza była otwarta (tylko w zakresie dostępu do danych) dla wszystkich którzy biorą udział w jej tworzeniu , to czy jest na tym forum ktoś kto nie podpisałby się pod zdaniem przedmówcy ?

Edited by miklobit
Link to comment

Anarchistyczny serwis przez brak przestrzegania jakichkolwiek reguł to zakała geocachingu dlatego zarchiwizowałem wszystkie ( wtedy około 40 keszy) i deaktywowałem konto zaraz po wyborach, które pokazały że ciągłość braku poszanowania własności prywatnej i minimalnych zasad ochrony przyrody będzie zachowana. Nie chcę być częścią społeczności, która

 

- ukrywa kesze w prywatnych budynkach bez zgody właścicieli ( a nawet jeśli właściciel znajdzie i wyrzuci znajdzie się wielu bardzo oburzonych)

- ukrywa w rezerwatach i parkach narodowych poza szlakami czy w innych miejscach objętych ochroną. Mimo przesłania informacji od dyrekcji parku, pojemnik został w terenie i nawet nie został zarchiwizowany przez COG. Nie są to więc pojedyncze wybryki a taką linię ma wasza władza.

- wśród pierwszych 3 ukrytych puszczanych przez COG były i pewnie są skrzynki jawnie łamiące nie tylko wewnętrzny regulamin ale podstawowe zasady współżycia społecznego

- kesze ukryte w bezmyślny i chamski sposób mają dobre lub bardzo dobre oceny co świadczy o sporej części użytkowników waszego serwisu. Nie chcę mieć z nic wspólnego z osobami, które

wchodzą do zamkniętych obiektów przez okna czy inne dziury wynikające z niedostatecznego zabezpieczenia obiektu, wandalizmu czy pracy złodziei ( złomiarzy).

 

Niestety jako bardziej popularny pracuje na negatywną opinię geocachingu w Polsce i szkody wyrządzone przez waszych użytkowników jeszcze długo będą widoczne.

 

Ogarnijcie swoich swoich użytkowników, niech przynajmniej przestrzegają wasz regulamin.

Link to comment

Miklobicie, możemy kwestionować sposób zarabiania pieniędzy przez Groundspeak, czy wyliczać mu roczne dochody. Tylko po co? Nie mamy na to wpływu. Groundspeak narzuca warunki w pewnych granicach, poza które tez wykroczyć nie może. Skoro sytuacja jest, jaka jest, można to wykorzystać. Szczególnie Tobie się dziwię, jako producentowi gadżetów reklamowych. Za granicą funkcjonuje szereg sklepów i producentów oferujących takie rzeczy i mają się całkiem nieźle. Swoją pracę na rzecz produkcji gadżetów geocache póki co wykonujesz za darmo, lub z dochodem tak nie wielkim, że bez innej działalności nie utrzymałbyś się z niej. Jeśli zacznie Ci ona przynosić dochód, zaraz odezwie się grono Twoich "przyjaciół", którzy zrobią Ci rozliczenie ile zarobiłeś na ich bezinteresownej pracy. Na całym świecie mnóstwo osób potrafiło wykorzystać GC do napędzenia dodatkowych pieniędzy czy to dla siebie, czy dla regionu.

A w Polsce? A w Polsce bezrobocie największe od lat plus czołówka w Europie pod względem szarej strefy :)

Link to comment

Miklobicie, możemy kwestionować sposób zarabiania pieniędzy przez Groundspeak, czy wyliczać mu roczne dochody. Tylko po co?

Po to żeby wyraźnie oddzielić ziarno od plew.

Przecież nie podwazamy faktu że jeden system zdobył (w taki czy inny sposób ) dominacje na świecie i że to głowny argument za tym żeby jednak się w nim (również albo wyłącznie) bawić.

Ale pomijanie tego że "My im dajemy... a w zamian za to oni Oni od nas biorą...." bardzo osłabia inne (słuszne) argumenty za i wiarygodnośc tych którzy je podają.

BTW, ciekawe co zrobiłby GS po wrowadzeniu opłat za google maps, gdyby nie było darmowej alternatywy ?

Więc warto pamiętać, że dzieki pracy miliona ludzi z OSM, użytkownicy GC zaoszczędzili po kilka USD rocznie....

Edited by miklobit
Link to comment

Tak, maryush z czystej ciekawości zwrócił się do ludzi szukających w obu systemach, bo interesowało go konkretne zagadnienie... Dostał kilka odpowiedzi i kilkanaście dodatkowych "atrakcji" od osób, których nawet nie prosił o zdanie. To chyba taki bonus :-). A może jeden wielki OT?!

Dyskusja zjechała na tory, na które zwykle zjeżdża (wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi). Ileż razy można wałkować to samo?

Link to comment

Maryusz, ja nie wiem jak są liczone dane na stronie OC,

No właśnie. W efekcie porównujesz nie te dane co trzeba i mącisz ludziom w głowach.

wchodzę tam na statystyki i widzę: Małopolskie 922. Wchodzę na GC i widzę Małopolskie 955. Generuję dane GC odsiewając tymczasowo niedostępne: 930.

Odlicz z tych 930 jeszcze 25 niedostępnych keszy dla ludzi bez premium, bo dla nich taki kesz tak naprawdę nie istnieje. Otrzymujesz 905. Wobec 922.

A to tylko jedno województwo z szesnastu. Masz ochotę porównać resztę? Bo jak rozumiem zupełnie przypadkiem wybrałeś to województwo? :anitongue:

Co do ilości - policzyłem liczbę aktywnych skrytek na początku grudnia i na końcu. Różnice odpowiednio wynosiły +156 dla OC i +228 dla GC, a więc różnica 72 na korzyść GC.

I znów manipulujesz danymi i sposobem liczenia.

Bo piszesz, cytuję: "W ciągu ostatniego miesiąca na terenie Polski przybyło więcej skrytek na GC niż na OC." A powyżej liczysz nie ilość nowych skrzynek założonych w grudniu, tylko coś zupełnie innego.

Poprawnie powinno być tak - Na GC w grudniu zostało opublikowanych w Polsce 254 skrzynki, natomiast na oc.pl w grudniu ukazały się 263 nowe skrzynki. Jak by nie było - na oc więcej.

Jesli chodzi o procentowy przyrost, to dla OC było to 1,02%, a dla GC 4,64%. Dla ostatnich 3 miesięcy przyrost dla GC waha się od 1 do 2,5%, zaś dla GC 4,5-5%.

I znów manipulcja. W ten sposób mozna liczyć jeśli baza (w tym przypadku ilość w okresie początkowym) jest taka sama dla obu systemów. A oczywiście nie jest.

Jeśli ja dzisiaj założę serwis z jednym keszem, a w przyszłym miesiącu założę druga skrzynkę, a w kolejnym jeszcze dwie, a w trzecim jeszcze cztery, to wg Twojej metody przez trzy miesiące z rzędu mam przyrost ilości keszy po 100% miesiąc w miesiąc! Super! Tylko to nie zmienia faktu że seris miałby OSIEM skrzynek w totalu ;) No, ale procentowy przyrost jak rewelka, nie?

Ja nie wiem kto Cię uczył statystki, ale albo zrobił to bardzo kiepsko i to są po prostu błędy, albo bardzo dobrze i specjalnie manipulujesz danymi i metodami liczenia, żeby udowodnić jakąś tezę, myśląc że ludzie nie sprawdzą i się nie połapią. Nie masz czasem na imię Andrzej? :anibad:

A OC ile zapłaciło Ci za Twoje skrytki?

Dokładnie tyle samo ile OC chce ode mnie pieniędzy za swoje usługi. Gdyby GC też traktowało mnie w ten sam uczciwy sposób, to nie byłoby w ogóle sprawy.

Maryush, proszę, ja doskonale znam te argumenty, które ograniczają się do "szlag mnie trafia, że ktoś jest przedsiębiorczy i potrafi zarobić, a ja nie".

Pudło. Przeciw przedsiębiorczości nic nie mam. Ale otrzymywanie od ludzi kontentu za darmo i potem odsprzedawanie tej samej społeczności tego samego kontentu za pieniądze to nie przedsiębiorczość, to się nazywa inaczej. Ale skoro jesteś taki pro-przedsiębiorczy - spróbuj założyć na GC kesza reklamującego jakieś przedsiębiorstwo, nawet małe, malutkie. Ciekawe jak Ci pójdzie. Bo mam wrażenie że GC "trafi szlag" na Twoją "przedsiębiorczość" i nie da Ci jednak zarobić ;)

Powtarzam, 7.50 zł miesięcznie, dzięki któremu mam reklamę na cały świat. Ludzie na całym świecie udostępniają skrytki sobie wzajemnie na jednym portalu. Korzystam z ich życzliwości i udostępniam w zamian im.

No nie do końca. Ty udostępniasz je Groundspeakowi (za darmo), a Groundspeak udostępnia je ludziom (a tu już za kasę, w wersji premium).

W Niemczech właśnie ze względu na niestabilną sytuację finansową oraz prawną Openaching upada. Porównywanie bazy kilkunastu tysięcy skrytek do 2 milionów jest, hmmm... Sam oceń.

To w Niemczech jest 2 miliony skrzynek GC? Wow, to coś nowego! Czy może znów manipulacja danymi?

Ale nie jesteśmy w Niemczech, tylko w Polsce. A tutaj jakoś nie upada.

 

Toczygroszku, nie musisz lubić OC. Możesz je sobie nawet nienawidzić z całego serca (chociaż czy to nie szkoda serca?), ale jeśli już musisz szerzyć propagandę to niech ona będzie rzetelna, niech się chociaż liczby i teorie zgadzają. A najlepiej propagandę siać na innych wątkach, ten miał być o czyśm innym.

 

Z całym szacunkiem, ale osoby bardzo poczatkujące maja czasami duże skłonnosci do generalizowania

i zdecydowanych ocen, taki" zespół młodego asystenta"...

Generalizujesz. To skłonność czy tylko "się wypsło"? ;)

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...